thetimbik
Always looking for wonders
988 posts
Don't wanna be here? Send us removal request.
thetimbik · 4 years ago
Text
Biblioteka iberysty: Mujeres de la cultura (Rosa Huertas)
Biblioteka iberysty: Mujeres de la cultura (Rosa Huertas)
Przed Wami nowa seria, a raczej nowa kategoria wpisów: biblioteka iberysty. Postaram się z czasem wrzucić tu stare posty pasujące tematycznie. Kiedyś chciałam pisać o literaturze hiszpańskiej bardziej szczegółowo i w sposób usystematyzowany, przybliżając jej historię i rozwój, ale z biegiem czasu zapomniałam większość wpojonej teorii na studiach. Wpisy będą raczej krótkie, pozycje, cóż, sami…
View On WordPress
7 notes · View notes
thetimbik · 5 years ago
Text
Asesinato en el honjin y otros relatos de YOKOMIZO Seishi
Asesinato en el honjin y otros relatos de YOKOMIZO Seishi
Nie wiem, czy piszę bo chwilowo więcej czytam, czy może więcej czytam bo wróciłam do pisania, ale nie mogę narzekać na obecną sytuację. Tym razem padło na klasyczną powieść detektywistyczną z Japonii, Asesinato en el honjin y otros relatos, czyli morderstwo w Honjin i inne opowiadania, autorstwa Seishi Yokomizo (lub raczej powinnam teraz powiedzieć Yokomizo Seishi), w tłumaczeniu na hiszpański…
View On WordPress
1 note · View note
thetimbik · 5 years ago
Text
Twinkle Twinke by EKUNI Kaori
Twinkle Twinke by EKUNI Kaori
Dzisiaj chciałam wam opowiedzieć o Japońskim bestsellerze z 1991 roku, który przeszedł zupełnie bez echa tak przez anglosaski jak i polski rynek wydawniczy. Mowa o きらきらひかる autorstwa 江國 香織., Kaori Ekuni (lub też Ekuni Kaori, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem rządu Japońskiego by japońskie imię i nazwisko zapisywać w oryginalnym porządku, tj. zaczynając od nazwiska), w Polsce Błysk szczęściawyda…
View On WordPress
0 notes
thetimbik · 5 years ago
Text
Toilet – Ek Prem Katha ‘टॉयलेट: एक प्रेम कथा’ 2017
Toilet – Ek Prem Katha ‘टॉयलेट: एक प्रेम कथा’ 2017
Miałam chwilowo nie brać się za pisanie o filmach, żeby skupić się na jednym temacie. Jednak udało mi się w końcu obejrzeć film, o którym było głośno w 2017, i który wydawał się wpisywać w stylistykę nowego Bollywood. Mowa o Toilet: Ek Prem Katha, w reżyserii Shree Narayan Singh, z Akshay Kumar (Pad Man, Rustom, i seria filmów Khiladi) i Bhumi Pednekar (Dum Laga Ke Haisha) w rolach głównych.…
View On WordPress
0 notes
thetimbik · 5 years ago
Text
Lluvia fina de Luis Landero
Lluvia fina de Luis Landero
Powoli kończę książki zaczęte jeszcze w 2019. W ramach poszukiwania nowego  odkrycia literackiego co by mnie wyrwało z marazmu nie czytania trafiłam na najnowszą książkę Luisa Landero, Lluvia fina, czyli po polsku lekki deszczyk. Pozycja zapowiadała się ciekawie, uznany autor (choć zupełnie nie znany w Polsce), dobre recenzje, zwracające szczególną uwagę na fenomenalny język powieści. A i…
View On WordPress
0 notes
thetimbik · 5 years ago
Text
2019 w książkach
Patrzę na podsumowanie minionego roku na Goodreads i tak się zastanawiam, jaki był ten rok. Przeczytałam sporo (jak na mnie i jak na ciągnące się w nieskończoność czytelnicze przestoje) pozycji, choć duża część z tego to jednak tomiki komiksów.
Aby nie wydłużać tekstu, każda pozycja została podlinkowana do Goodreads, nawet jeśli czegoś nie wymieniam z tytułu.
Najdłuższa książka, którą…
View On WordPress
0 notes
thetimbik · 6 years ago
Text
Święta w kinie hiszpańskim
Święta w kinie hiszpańskim
Święta w Hollywood i na kanale Hallmark to bardzo płodny okres. Gdybym chciała pewnie mogłabym cały miesiąc oglądać amerykańskie produkcje świąteczne, a i tak nie dałabym rady zobaczyć wszystkiego (i w połowie zupełnie bym zwariowała z przedawkowania powtarzających się motywów fabularnych). A jak to wygląda w Hiszpanii? 
Tutaj wielkich przebojów jest może trzy czy może cztery sztuki, przy…
View On WordPress
1 note · View note
thetimbik · 6 years ago
Text
Mi querida cofradía (2018)
Mi querida cofradía (2018)
Wielkanocna komedia hiszpańska jakiej bardzo mi brakowało na jesienną smutę
Do Rondy miałyśmy z mamą jechać na jednodniową wycieczkę z Torremolinos. Nie pojechałyśmy, a ja nawet już nie pamiętam dlaczego. Nie wiem czy jeszcze nadarzy nam się okazja na taki wspólny wypad. A już na pewno małe szanse, aby dostać się za kulisy hiszpańskich obchodów Semana Santa (chodzi o Wielki Tydzień, ale jako…
View On WordPress
1 note · View note
thetimbik · 6 years ago
Text
Dzisiaj nietypowy book tag, który znalazłam przypadkiem na włoskim booktube. Tytuł tego niesamowitego tagu to Nella biblioteca del Pittore, czyli w bibliotece malarza. 10 styli malarskich i dzieł sztuki i dziesięć książek w jakiś sposób związanych z danym trendem. Jeśli ktoś jest zainteresowany, tutaj wrzucam link do filmu Julie Demar.
Zanim zaczniemy może tylko krótkie przypomnienie, że włoski to nie jest mój drugi (ani nawet trzeci) język, więc jeśli źle zrozumiałam któreś pytanie, to nie należy mnie od razu za to wieszać, ale jak najbardziej czekam na wasze komentarze z poprawkami. A, i na wasze własne odpowiedzi do taga także!
Zaczynamy 😀
1) NEOCLASSICISMO: Canova, “Amore e Psiche“ – Un libro con una storia d’amore complicata e travagliata
  Skomplikowana (i bolesna) historia miłosna. Pierwsze co przyszło mi do głowy do Śnieg, Pamuka. Jest sensacja, jest kryminał, odcięta od świata miejscowość, rewolucja i śnieg. A w tym wszystkim główny bohater, sławny poeta, nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie. Ka obserwuje tragiczny rozwój wypadków w Karsie, próbuje rozwikłać zagadkę serii samobójstw dziewczyn, którym zakazano nosić chusty, zmaga się z własnym brakiem weny, ale przede wszystkim próbuje odzyskać swoją młodzieńczą miłość. Ciekawa kniga, choć podczas czytania przyznam, że miejscami trochę mi się dłużyła.
2) REALISMO: Courbet, “Gli spaccapietre“ – Un libro che tratta di realtà attuali della società
  Książka, która opowiada o aktualnej rzeczywistości społeczeństwa. Chwila paniki, ale nikt nie mówił, że mają być same powieści. Kwiaty w pudełku, Karoliny Bednarz to niezwykła pozycja reporterska na polskim rynku. Autorka nie opisuje Japonii, z własnego punktu widzenia, ale w całości oddaje głos swoim bohaterkom, głównie współczesnym Japonkom, które opowiadają o tym jak to tak właściwie jest być kobietą w Japonii.
3) IMPRESSIONISMO: Monet, “Cattedrale di Rouen“ – Un libro che ripropone una storia già presentata in passato, ma con un sapore diverso
  Historia już w przeszłości opisana, ale przedstawiona w nowym świetle. Tutaj będzie łatwo, ponieważ retelling właśnie święci swoje największe triumfy i nawet ja coś z niego przeczytałam. Historia Małej Syrenki nigdy jakoś szczególnie do mnie nie przemawiała, ani w wersji disneyowskiej, ani w baśniowym wydaniu. A mimo to To Kill a Kingdom, Alexandry Christo przykuło moją uwagę i okazało się całkiem przyjemną lekturą. Mamy tu dwójkę bohaterów, każdemu zależy na zabiciu tego drugiego. W tej wersji syreny zabijają marynarzy i wyrywają im serca, które są źródłem ich mocy. Książę, oprócz bycia następcą tronu jest też kapitanem statku pirackiego i zabójcą syren, a nasza rudowłosa “mała syrenka” wyrobiła sobie tytuł “Princes’ Bane” polując tylko i wyłącznie na książąt.
4) POST IMPRESSIONISMO: Van Gogh, “Notte stellata“ – Un libro dai sapori malinconici e tormentati
  Melancholia i męka. Tutaj wątpliwości być nie może. Osamu Dazai i jego Zatracenie. Wiele jest depresyjnych książek, ale mało która tak. Jak to ktoś ładnie napisał:
To osnuta na wątkach autobiograficznych i spisana w pierwszej osobie pełna dramatyzmu opowieść o człowieku, który choć wszechstronnie utalentowany, nie może odnaleźć się w świecie i wpadając w spiralę zgubnych życiowych wyborów, zmierza ku nieuchronnej samozagładzie. (źródło)
Więcej chyba nie trzeba dodawać. Po raz pierwszy opublikowana w roku udanego samobójstwa pisarza, który na swoim koncie miał już parę prób samobójczych. Jeśli ktoś się zastanawia czytać czy nie czytać, to zdecydowanie odpowiadam: czytać.
5) ART NOUVEAU: Klint, “Adele Bloch Bauer” – Un libro con una trama lineare e precisa, ricca di dettagli
  Linearna fabuła, precyzyjna i bogata w detale. Jeśli się dobrze zastanowić, to trudno dzisiaj o zupełnie linearną fabułę – bez retrospekcji i zapowiedzi co się stanie. Weźmy więc Dżentelmena w Moskwie (A Gentleman in Moscow) autorstwa Amora Towlesa. Akcja dzieje się na przestrzeni lat w jednym hotelu. I choć hrabia, bądź narrator opowiada nam co wydarzyło się wcześniej, albo opisuje nam jak coś wcześniej wyglądało, to jednak robi to zawsze w odniesieniu do tego co jest obecnie. Co do bogactwa w detale, to pamiętajcie że jest to prawie pięciuset stronicowa kniga o Hrabim, który pod groźbą śmierci nie może opuścić hotelowego budynku.
6) CUBISMO: Picasso, “Guernica“ – Un libro dove la geometria fa parte della storia
  Książka, w której geometria jest częścią historii. Odpowiedź oczywista: Flatland, Abbotta, o którym jednak nie umiem wiele więcej powiedzieć, bo książki nie czytałam (choć lata temu widziałam film). Jeśli dobrze pamiętam głównym bohaterem był kwadrat żyjący w dwuwymiarowym świecie, który m.in. trafia do trójwymiarowego i jednowymiarowego świata.
7) FUTURISMO: Boccioni, “Forme uniche della continuità nello spazio“ – Un libro che hai iniziato ma mai concluso
Książka, którą zaczęłam, ale nie skończyłam. Multum i jeszcze trochę. Ostatnio zaczęta książka to Polacos, Anny Pamuły, fascynujący reportaż o polsko-żydowskich imigrantach na Kostaryce. Pierwsza duża fala emigracyjna miała miejsce w latach 30. dwudziestego wieku, druga po wojnie. Śledztwo autorka prowadzi wraz z trzema staruszkami, które zastanawiają się ilu ich przybyło, co robili i dlaczego wszyscy byli nazywani polacos i co to słowo dzisiaj znaczy na Kostaryce.
Z książek zaczętych dawno temu i nadal nie skończonych, mogłabym wymienić Little Women Luisy May Alcott. Jako dziecko kochałam adaptację, i może gdybym książkę czytała jako dziecko zupełnie inaczej bym do niej podeszła. Dzisiaj moralizatorski ton, gdzie dziewczynki przy każdej przygodzie uczyły się, że należy być pracowitą, miłą, dobrą etc. mnie osobiście nuży.
8) SURREALISMO: Dalí, “La persistenza della memoria” – Un libro che ha molteplici significati (cambia punto di vista)
Książka, która ma wiele znaczeń lub zmienia punkt widzenia. Skupmy się na tym drugim aspekcie. Sporo ze współczesnych powieści YA dzisiaj odwołuje się do tej techniki, ot choćby wspomniane już To Kill a Kingdom, czy Children of Blood and Bone Adeyemi. My jednak zatrzymajmy się na komiksie historycznym: The Death Of Stalin (Śmierć Stalina) panów Nury i Robina, który pokazuje nam, jedno wydarzenie (śmierć przywódcy) i jego konsekwencje, koncentrując się na różnych postaciach. Widzimy jak na tę wiadomość reagują jego dzieci, służba i najwyżsi rangą członkowie Komitetu, którzy zaczynają cichą ale bezwzględną walkę o władzę, czy zwykli ludzie, którzy na piechotę przemierzają kilometry żeby pożegnać się z wielkim wodzem.
9) ESPRESSIONISMO: Rothko, “Grigi“ – Un libro che è molto più profondo di quanto appare
Książka dużo głębsza, niż by się wydawało. Krótka i niepozorna nowelka Stefana Zweiga, Schachnovelle (Nowela Szachowa). Statkiem podróżuje aktualny mistrz szachowy, postać mało towarzyska i zupełnie nieprzystępna oraz narrator, który, powodowany ciekawością obserwuje go i stara się zbliżyć, aby go lepiej poznać. Na pokładzie znajduje się także pewien niepozorny starszy pan, który choć, jak twierdzi, nie zagrał w szachy od ukończenia szkoły, to jednak jako jedyny stanowi wyzwanie w grze dla mistrza. A pod tym wszystkim kryje się bardzo psychologiczne spojrzenie na Nazizm Austriaka, który musiał uciekać, a książkę tę napisał na emigracji, tuż przed swoim samobójstwem.
10) GRAFFITI – Un libro uscito da poco
Photo by Clem Onojeghuo on Pexels.com
Niedawno wydana książka. Proste: Dzieci szóstego słońca Oli Synowiec. Reportaże o współczesnym Meksyku, z perspektywy wierzeń. Książka co do której mam spore nadzieje i od której dużo oczekuję (choć może nie powinnam, patrząc na jej objętość). Początkowo byłam średnio zainteresowana, ale po wysłuchaniu wywiadu z autorką popędziłam do księgarni już w dniu premiery książki. Więcej pewnie napiszę po lekturze, ale będzie np. o sztandarowym już dzisiaj meksykańskim święcie zmarłych, którego tradycja i obchody zostały częściowo wykreowane odgórnie i chętnie podchwycone przez ludzi, łącznie z paradą, którą zapoczątkował film o Bodzie, o współczesnych czarownikach, o szukaniu tożsamości w przedhiszpańskich korzeniach, czy o “coca-colonizacji” Meksyku.
  Uf, moja część skończona. Czekam na Wasze komentarze i opinie. Czytaliście którąś z pozycji? Jeśli ktoś ma ochotę, dawajcie swoje propozycje co do kolejnych kategorii.
Nella biblioteca del PITTORE (Book Tag: W bibliotece malarza) Dzisiaj nietypowy book tag, który znalazłam przypadkiem na włoskim booktube. Tytuł tego niesamowitego tagu to Nella biblioteca del Pittore, czyli w bibliotece malarza.
2 notes · View notes
thetimbik · 6 years ago
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
IT’S ONLY THE END OF THE WORLD (2016) dir. Xavier Dolan 
831 notes · View notes
thetimbik · 6 years ago
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
It’s Only the End of the World (Xavier Dolan, 2016)
4K notes · View notes
thetimbik · 6 years ago
Photo
Tumblr media
La Nuit Americaine! Una película para amantes del cine. Highly recommended.
15 notes · View notes
thetimbik · 6 years ago
Photo
Tumblr media
Jacqueline Bisset in La Nuit américaine - 1973
510 notes · View notes
thetimbik · 6 years ago
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
LA NUIT AMERICAINE (DAY FOR NIGHT) - FRANCOIS TRUFFAUT - 1973
“What is a film director? A man who’s asked questions about everything. Sometimes he knows the answers.”
189 notes · View notes
thetimbik · 6 years ago
Photo
Tumblr media
Dorothy Malone in The Big Sleep, 1946
2K notes · View notes
thetimbik · 6 years ago
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Lauren Bacall as Vivian Rutledge in The Big Sleep [1946]
2K notes · View notes
thetimbik · 6 years ago
Photo
Tumblr media
The Big Sleep (1946)
8K notes · View notes