1. Julius Amedume - Rattlesnakes (WINNER)
2. Tosin Coker - Lara and the Beats
3. Robert O. Peters – Makeroom
2. Best Diaspora Short Film
1. Bail (UK) (WINNER)
2. Oath Bound (UK)
3. Fevah (USA)
4. I Am Superman (Brazil)
3. Best Diaspora Documentary
1. Wax Print 1 FABRIC, 4 continent (UK)
2. The Guardian of No Return (Guadalope)
3. Dare to Dream (USA/CUBA)
4. Drugs as Weapons Against Us (USA)
5. My Friend Fela (Brazil) (WINNER)
4. Best Diaspora Narrative Feature
1. Nine Nights (UK)
2. Olympia (USA)
3. Traffik (US)
4. Hero (Trinidad and Tobago/Canada) (WINNER)
5. Sprinter (Jamaica)
5. Best Achievement in Production Design
1. Redemption (Mozambique) (WINNER)
2. Rafiki (Kenya)
3. Ellen, The Ellen Parkies Stories (S. Africa)
4. Urgent (Morroco)
Chuks Nwanne and co-hst, Lorenzo Menakaya at the AMAA 2019 [Instagram/AMAA]
Here are the winners of the 15th edition of the AMAAs.
1. Michael Anyiam Osigwe Award For Best Film by an African-Born Director Living Abroad
1. Julius Amedume - Rattlesnakes (WINNER)
2. Tosin Coker - Lara and the Beats
3. Robert O. Peters – Makeroom
2. Best Diaspora Short Film
1. Bail (UK) (WINNER)
2. Oath Bound (UK)
3. Fevah (USA)
4. I Am Superman (Brazil)
3. Best Diaspora Documentary
1. Wax Print 1 FABRIC, 4 continent (UK)
2. The Guardian of No Return (Guadalope)
3. Dare to Dream (USA/CUBA)
4. Drugs as Weapons Against Us (USA)
5. My Friend Fela (Brazil) (WINNER)
Some of the nominees at AMAA 2019. [Instagram/AMAA]
4. Best Diaspora Narrative Feature
1. Nine Nights (UK)
2. Olympia (USA)
3. Traffik (US)
4. Hero (Trinidad and Tobago/Canada) (WINNER)
5. Sprinter (Jamaica)
5. Best Achievement in Production Design
1. Redemption (Mozambique) (WINNER)
2. Rafiki (Kenya)
3. Ellen, The Ellen Parkies Stories (S. Africa)
4. Urgent (Morroco)
5. Burial of Kojo (Ghana)
6. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
7. Mercy of the Jungle (Rwanda)
8. Delivery Boy (Nigeria)
6. Best Achievement in Costume Design
1. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
2. Light in the Dark (Nigeria)
3. Rafiki (Kenya)
4. King of Boys (Nigeria)
5. Lara and the Beats (Nigeria)
6. Urgent (Morocco)
7. Mabata Bata (Mozambique)
Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)
7. Best Achievement in Make-Up
1. Makeroom (Nigeria)
2. Gold Statue (Nigeria)
3. Veronica’s Wish (Uganda)
4. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
5. Before the Vows (GHANA)
6. Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)
7. The Burial of Kojo (Ghana)
8. Best Achievement in Soundtrack
1. Subira (Kenya)
2. Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)
3. Farewell Ella Bella (S. AFRICA)
4. Mercy of the Jungle (Rwanda)
5. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
6. Lara and the Beats (Nigeria)
7. The Delivery Boy (Nigeria)
8. Redemption (Mozambique)
9. Best Achievement in Visual Effects
1. Makeroom (Nigeria)
2. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
3. Knockout Blessing (Nigeria) (WINNER)
4. Mabata Bata (Mozambique)
5. The Delivery Boy (Nigeria)
6. The King of Boys (Nigeria)
7. Burial of Kojo (Ghana)
10. NFVCB Award For Best Nigerian Film
Entertainment
Movies
AMAA 2019: Here are all the winners at the 15th edition of movie award
Gbenga Bada
Yesterday at 9:31 PM Tell your friends
Here are the winners of the 2019 Africa Movie Academy Awards, which held on Sunday, October 27, 2019, at the Landmark Event Centre in Lagos.
AMAA 2019 kicked off with a red carpet at about 5PM at the Landmark Event Centre on Sunday, October 27, 2019.
Actress and producer, Kemi Lala Akindoju, Lorenzo Menakaya and comedian, Funnybone are the hosts of the 15th edition of the AMAAs.
Chuks Nwanne and co-hst, Lorenzo Menakaya at the AMAA 2019 [Instagram/AMAA]
Here are the winners of the 15th edition of the AMAAs.
1. Michael Anyiam Osigwe Award For Best Film by an African-Born Director Living Abroad
1. Julius Amedume - Rattlesnakes (WINNER)
2. Tosin Coker - Lara and the Beats
3. Robert O. Peters – Makeroom
2. Best Diaspora Short Film
1. Bail (UK) (WINNER)
2. Oath Bound (UK)
3. Fevah (USA)
4. I Am Superman (Brazil)
3. Best Diaspora Documentary
1. Wax Print 1 FABRIC, 4 continent (UK)
2. The Guardian of No Return (Guadalope)
3. Dare to Dream (USA/CUBA)
4. Drugs as Weapons Against Us (USA)
5. My Friend Fela (Brazil) (WINNER)
Some of the nominees at AMAA 2019. [Instagram/AMAA]
4. Best Diaspora Narrative Feature
1. Nine Nights (UK)
2. Olympia (USA)
3. Traffik (US)
4. Hero (Trinidad and Tobago/Canada) (WINNER)
5. Sprinter (Jamaica)
5. Best Achievement in Production Design
1. Redemption (Mozambique) (WINNER)
2. Rafiki (Kenya)
3. Ellen, The Ellen Parkies Stories (S. Africa)
4. Urgent (Morroco)
5. Burial of Kojo (Ghana)
6. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
7. Mercy of the Jungle (Rwanda)
8. Delivery Boy (Nigeria)
6. Best Achievement in Costume Design
1. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
2. Light in the Dark (Nigeria)
3. Rafiki (Kenya)
4. King of Boys (Nigeria)
5. Lara and the Beats (Nigeria)
6. Urgent (Morocco)
7. Mabata Bata (Mozambique)
Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)
7. Best Achievement in Make-Up
1. Makeroom (Nigeria)
2. Gold Statue (Nigeria)
3. Veronica’s Wish (Uganda)
4. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
5. Before the Vows (GHANA)
6. Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)
7. The Burial of Kojo (Ghana)
8. Best Achievement in Soundtrack
1. Subira (Kenya)
2. Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)
3. Farewell Ella Bella (S. AFRICA)
4. Mercy of the Jungle (Rwanda)
5. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
6. Lara and the Beats (Nigeria)
7. The Delivery Boy (Nigeria)
8. Redemption (Mozambique)
9. Best Achievement in Visual Effects
1. Makeroom (Nigeria)
2. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
3. Knockout Blessing (Nigeria) (WINNER)
4. Mabata Bata (Mozambique)
5. The Delivery Boy (Nigeria)
6. The King of Boys (Nigeria)
7. Burial of Kojo (Ghana)
Nigerian Film and Videos Censors Board chairman, Thomas Adedayo at AMAA 2019 [Instagram/AMAA]
10. NFVCB Award For Best Nigerian Film
1. The Delivery Boy
2. Lara and the Beats
3. Makeroom
4. King of Boys (WINNER)
5. Gold Statute
6. Up North
7. Knockout Blessing
11. Best Documentary
1. Djambar, Sembene the Unsubmissive (Cameroun)
2. The State Against Mandela (South Africa)
3. Golden Fish, African Fish (Senegal)
4. Skin (Nigeria)
5. Khartoum Offside (Sudan) (WINNER)
6. Le loups d’or de Balole (Burkina Faso)
7. Sur Les Traces de Mamani Abdoulaye (Niger)
8. No Gold For Katsaka (Burkina Faso)
9. Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)
12. Ousmane Sembene Award For Best Film in an African Language
1. Makeroom (Nigeria)
2. Mabata Bata (Mozambique)
3. Rafiki (Kenya) (WINNER)
4. Bahasha -The Envelope (Tanzania)
5. Azali (Ghana)
13. Efere Ozako Award For Best Short Film
1. The Fisherman (Ghana)
2. A Tune of Kora (SENEGAL) (WINNER)
3. ICYASHA (Rwanda)
4. NAMOW2018 (KENYA)
5. Vagabond (GHANA)
6. Measure of a Woman (SA)
7. Mma Moeketsi (SA)
8. Motswakwa (BOTSWANA)
9. Tonight’s Opening Act (EGYPT)
10. Hello Rain (NIGERIA)
14. Best Achievement in Sound
1. The Last Victim (S. Africa)
2. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
3. Makeroom (Nigeria)
4. The Delivery Boy (Nigeria)
5. The Burial of Kojo (Ghana)
6. Urgent (Morocco)
7. Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)
8. Redemption (Mozambique)
15. Best Achievement in Cinematography
1. Mabata Bata (Mozambique)
2. Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)
3. Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)
4. Redemption (Mozambique)
5. Rafiki (Kenya)
6. Delivery Boy (Nigeria)
7. The Burial of Kojo (Ghana)
8. Redemption (Mozambique)
16. Best Achievement in Editing
1. The Delivery Boy (Nigeria)
2. The Burial of Kojo (Ghana)
3. The Last Victim (S. Africa)
4. Rafiki (Kenya) (WINNER)
5. The Gold Statute (Nigeria)
6. Diamond in the Sky (Nigeria)
7. Mercy of the Jungle (Rwanda)
8. Sew The Winter To My Skin (S. Africa)
17. Best Achievement in Screenplay
1. The Delivery Boy (Nigeria)
2. The Last Victim (S. Africa)
3. Rafiki (Kenya)
4. Diamond in the Sky (Nigeria)
5. Gold Statute (Morocco)
6 Lara and the Beats (Nigeria)
7. Redemption (Mozambique) (WINNER)
8. Up North (Nigeria)
18. Best Animation
1. Kitwana Journey – Kenya
2. Choices – Nigeria (WINNER)
3. Isolated- Kenya
4. Afrogames – Burkina Faso
19. Best Young/Promising Actor
1. Youssef Alaoui (Ayoub) URGENT
2. Angel Onyinyechi Unigwe (Adaeze) LIGHT IN THE DARK
3. Cynthia Dankwa (Esi) BURIAL OF KOJO (WINNER)
4. Emilio Bilo (Azarias) Mabata Bata
5. Jamma Ibrahim (Amir) The Delivery Boy
6. Catherine Credo (Neema) Fatuma
20. Best Actor in a Supporting Role
1. Remilekun “Reminisce” Sarafu (Makanaki) King of Boys
2. Jarrid Geduld 9 (Abie) Ellen, The Ellen Parkies Story (WINNER)
3. Zolisa Xaluva (Wyatt Earp) Sew the Winter to my Skin
4. Kanayo O. Kanyayo (Chief Otuekong) Up North
5. Kobina Amissah-Sam (Kwabina) The Burial of Kojo
6. Bucci Franklyn (Dagogo) Knockout Blessing
21. Best Actress in a Supporting Role
1. Eniola Shobayo (Vivian) Knockout Blessing
2. Linda Ejiofer (Oby) Knockout Blessing
3. Kandyse McClure (Golden Eyes) Sew the Winter to My Skin
4. Adesua Etomi (Kemi) The King of Boys (WINNER)
5. Joke Silva (Mama Jumoke) Light in the Dark
6. Arlete Bombe (Mia) Redemption
22. Best Actor in a Leading Role
1. Gabriel Afolayan Gold Statue
2. Joseph Otsiman (Kojo) The Burial of Kojo
3. Chinedu Ikedieze (Big Chi) Lara and the Beats
4. Jimmy Jean Louis (Robert McQueen) Rattlesnakes
5. Gil Alexandre (Bruno) Redemption
6. Marc Zinga ( )Mercy of the Jungle) (WINNER)
7. Ezra Mabengeza (Samson) Sew The Winter To My Skin
8. Ayoub Bombwe ( Mwanyusi ) Fatuma
23. Best Actress in a Leading Role
1. Sheila Munyiva (Ziki) Rafik
2. Rita Dominic (Jumoke Arinze) Light in the Dark
3. Jill Levenberg (Ellen) The Ellen Parkies Story
4. Beatrice Taisamo (Fatuma) Fatuma
5. Seyi Shay (Lara) Lara and the Beats
6. Sola Sobowale (Eniola) King of Boys (WINNER)
7. Jemima Osunde (Nkem) The Delivery Boy
8. Samantha Mugatsia (Kena) Rafiki
24. Best Director-First Feature Film
1. Blitz Bazawule - The Burial of Kojo (Ghana) (WINNER)
2. Adekunle “Nodash” Adejuyigbe - The Delivery Boy (Nigeria)
3. Sippy Chadha – Subira (Tanzania)
4. Nicole Amarteifo – Before the Vows (Ghana)
25. Best Director
1. Wanuri Kahui – Rafiki (Kenya)
2. Adekunle “Nodash” Adejuyigbe - The Delivery Boy (Nigeria)
3. Daryne Joshua -Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)
4. Jahmil X. Qubeka - Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)
5. Kemi Adetiba – King of Boys (Nigeria)
6. Mohcine Besri – Urgent (Morocco)
7. Mickey Fonseca – Redemption (Mozambique)
8. Joël Karekezi- Mercy of the Jungle (Rwanda)
26. Best Film
1. Rafiki (Kenya)
2. Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)
3. The Delivery Boy (Nigeria)
4. Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)
5. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
6. Redemption (Mozambique)
7. King of Boys (Nigeria)
8. Urgent (Morocco)
0 notes
Anti-graft Measures: What is the role of the Special Prosecutor?
The decision to appoint a special prosecutor rests with the attorney general or with the president.
In some countries the Special Prosecutor is appointed to fight the menace of corruption where government officials and civil service engage.
The Special Prosecutor is a lawyer appointed to investigate, and potentially prosecute, a particular case of suspected wrongdoing for which a conflict of interest exists for the usual prosecuting authority. Other jurisdictions have similar systems.
For example, the investigation of an allegation against a sitting president or attorney-general might be handled by a special prosecutor rather than by an ordinary prosecutor who would otherwise be in the position of investigating their own superior.
In some countries, the decision to appoint a special prosecutor rests with the attorney general or with the president.
READ MORE: Woyome will still cough GH¢51 judgment debt - Attorney General
In the case of Ghana, President Nana Addo Dankwa Akufo-Addo has assured that his government will surely create the office of the Special Prosecutor which he has created despite stiff opposition.
The New Patriotic Party in its 2016 manifesto promised to set up such controversial office to fight corruption in the country.
The "Office of the Special Prosecutor, who will be independent of the Executive, to investigate and prosecute certain categories of cases and allegations of corruption and other criminal wrongdoing, including those involving alleged violations of the Public Procurement Act and cases implicating political officeholders and politicians," the NPP said its manifesto on page 39.
The issues of constitutionality that arise are:
Will the Act of Parliament be an Act to amend the constitution or an ordinary Act of Parliament?
Can an ordinary Act of Parliament confer the power to investigate and prosecute cases of corruption?
Nana Addo appointed Martin Amidu as the Special Prosecutor of Ghana. He was vetted and approved by Parliament and sworn-in by the president.
In July, a nine (9) member Governing Board of the Office of the Special Prosecutor was sworn into office pursuant to section five of the special prosecutor act 2017 Act 959.
Section five (5) of the Office of the Special Prosecutor Act, 2017, (Act 959) provides that the Governing Body of the Office is a Board consisting of the Special Prosecutor, Deputy Special Prosecutor, one Representative of the Audit Service not below the rank of a Director nominated by the Auditor General, one Representative of the Police Service not below the rank of Assistant Commissioner of Police nominated by the Inspector General of Police, one Representative of the Economic and Organized Crime Office not below the rank of a Director nominated by the Executive Director, one Representative of the Financial Intelligence Centre not below the rank of a Director nominated by the Chief Executive Officer of the Financial Intelligence Centre, one Representative of the Commission on Human Rights and Administrative Justice not below the rank of a Director nominated by the Commissioner of Human Rights and Administrative Justice.
READ MORE: Martin Amidu must prosecute former presidents of Ghana - Prof Adei
They are the Special Prosecutor, Martin Amidu, the Deputy Special Prosecutor, Cynthia Lamptey, Representative of the Audit Service - Addae Wireko-Tawiah, Representative of the Police Service/ Director of Police CID- Maame Tiwaa Addo Danquah.
The others are Representative of the Economic and Organized Crime Office- Charles Nana Antwi, Representative of the Financial Intelligence Centre- Kofi Boadi Boakye, Representative of the Commission on Human Rights and Administrative- Charles Ayamdoo.
The rest are the nominee of the Minister responsible for National Security, Kwaku Domfeh and the female representative of the Anti-Corruption Civil Society Organizations, Linda Ofori-Kwafo.
source http://www.newssplashy.com/2018/08/anti-graft-measures-what-is-role-of.html
0 notes