Tumgik
Text
Która pompa głębinowa do gospodarstwa małego?
Tumblr media
W wypadku domów jednorodzinnych pompki głębinowe stosuje się najczęściej w dwóch przypadkach. W pierwszym zadaniem pompy głębinowej jest kompleksowe zaopatrzenie domu w wodę z indywidualnej studni, tak, aby umożliwić odpowiedni strumień oraz ciśnienie wody we wszystkich punktach poboru w domu, oraz na terenie działki. Ma to obszar, gdy dom wydaje się położony na osobności od momentu sieci wodociągowej, zaś warstwy wodonośne mieszczą się się na pokaźnej głębokości – powyżej 8 m poniżej powierzchni terenu, jakie możliwości uniemożliwia zastosowanie studni z kręgów szamb betonowych i pompy samozasysającej.
W drugim wypadku pompa głębinowa służy do czerpania h2o z ujęcia podziemnego do użytku na zewnątrz budynku – przede wszystkim do podlewania parku, ale także mycia nawierzchni. Korzysta się z niej wtedy okazjonalnie i nie zamierza w sposób ciągły zapewniać dostaw nawadniania.
Pompa głębinowa jaką wybrać
Zaawansowana technicznie konstrukcja pomp głębinowych umożliwia im robotę w pełnym zanurzeniu w wodzie. Pompki głębinowe nadają się do:
- obniżania poziomu wód gruntowych (odwadniania),
- tłoczenia wody i podwyższania jej ciśnienia
- wspomagania systemów wodociągowych i instalacji nawadniających
Pompy głębinowe przeznaczone do studni kopanych (kręgowych) mają odmienną konstrukcję niż pompki głębinowe odpowiednie do studni wierconych. W pierwszej kolejności, popularne pompy głębinowe monoblokowe, mają wizerunek jednolitej tuby ziszczonej z blachy nierdzewnej. Od momentu dołu znajduje się króciec ssący. Ciecz zasysana przez pompę przepływa przez środek obudowy na jej całej długości. Na drodze chłodzi napęd. Dzięki temu pompa może pracować po studni, której średnica jest na tyle duża, że nie powstaje w tej dziewczyny intensywny – chłodzący – ruch wody, jaki ma położenie w wąskich otworach studni wierconych. Pompy do studni głębinowych – wierconych – mają w dolnej części silnik elektryczny, a w wzniosłej – wielostopniową pompę głębinową. Średnica pompy głębinowej jest jedynie nieznacznie mniejsza od czasu średnicy odwiertu, zatem podczas pompowania h2o wokół silnika powstaje ruch wody, za sprawą któremu silnik wydaje się być chłodzony. Urządzenie, nazywane czasem zespołem głębinowym, montuje się na silniku głębinowym po układzie pompowym. Na jego końcu wydaje się korpus tłoczny, jaki umożliwia scalenie pompy głębinowej z rurociągiem.
Na prawidłową robotę pompy głębinowej komponuje się kilka powodów. Oczywiście sama pompa głębinowa powinna być wykonana z szlachetnej jakości materiałów, odpornych na ciągłą pracę w warunkach hydrologicznych. Zastosowanie nowoczesnych technologii w silniku oraz elementach hydraulicznych i wielu rodzajów zabezpieczeń pozwala zapewnić bezproblemową i bezawaryjną fuchę nowoczesnych pomp głębinowych.
Ale nawet perfekcyjnej jakości pompa głębinowa, musi być stosownie dobrana i posiadać zapewnione optymalne wytyczne pracy. Co więc jest ważne?
a mianowicie Przede wszystkim należy dobrać parametry pompki głębinowej, takie jakim sposobem wydajność i wysokość podnoszenia, do konkretnych wymagań i kryteriów.
- Przy doborze pompy głębinowej trzeba uwzględnić warunki gruntowo-wodne na działce: dzięki jakiej głębokości odnajduje się warstwa wodonośna, czy występują duże wahania jej poziomu, aż wreszcie – jakiej jakości wydaje się woda, będąca pompowana. Chodzi zwłaszcza na temat zawartość piasku, jaki może mieć niekorzystne działanie na podzespoły pompy.
- Skalę pompy głębinowej powinien być dopasowana aż do średnicy studni, w jakiej będzie zamontowana (być od niej właściwie mniejsza).
- Niezwykle ważny jest też sam montaż pompy głębinowej, a w tym prawidłowe podłączenie służące do instalacji elektrycznej (koniecznie przez uprawnionego elektryka) oraz instalacji wodnej.
Dopiero uwzględnienie wszelkich powyższych czynników gwarantuje długą żywotność pompki głębinowej i brak kłopotów eksploatacyjnych. To niezwykle istotne, bo jakiekolwiek naprawy pompy głębinowej, która jest zamontowana w studni, są nie jedynie kłopotliwe, ale także wiążą się spośród dodatkowymi wydatkami. Poprzednio zakupem konkretnej pompy głębinowej warto sprawdzić, czy firma gwarantuje profesjonalny serwis (w razie potrzeby prędko upora się wraz z ewentualnym usunięciem usterki) oraz długoletnią dostępność części zamiennych.
Konstrukcja pompy głębinowej
Pompy głębinowe charakteryzują się kompaktową budową. Posiadają zwykle postać podłużnego walca, w którym znajduje się napęd i układ hydrauliczny. Najmniejsze pompy posiadają średnicę około 50 mm, największe a mianowicie ok. 100 mm. Najpopularniejsze średnice dla indywidualnych ujęć nawadniania do domów jednorodzinnych, a więc jak i również największy wybór wydaje się pomp o średnicy ok. 75 mm oraz 90 i 97 mm.
Średnica pompy głębinowej musi być mniejsza od średnicy rury osłonowej będącej częścią studni głębinowej, tak żeby możliwy był swobodny montaż urządzenia.
Korpus pompy głębinowej zazwyczaj wykonany jest wraz z stali nierdzewnej, a tylko droższe wzory pomp są stworzone w 100% ze stali nierdzewnej. Do produkcji wirników, pierścieni i innych elementów pompy stosuje się m. in. wysokiej jakości tworzywa sztuczne. Niesamowitymi parametrami wyróżniają się technopolimery oraz noryl. Wirnik oraz króciec tłoczny mogą też być wykonane spośród mosiądzu. Znajdziemy też pompy w całości wykonane z żeliwa. Niezależnie od rodzaju materiału ważne wydaje się, by charakteryzował się dużą odpornością dzięki korozję.
Warto pamiętać, że jeśli pompa głębinowa tłoczy wilgoć, która będzie używana w gospodarstwie domowym, materiały stosowane aż do jej produkcji, muszą być dopuszczone służące do kontaktu z wodą pitną.
Pompa głębinowa - silnik i układ hydrauliczny
Gwoli bezawaryjnej pracy pompki głębinowej niezwykle istotna jest konstrukcja silnika i układu hydraulicznego, które odpowiadają zbytnio tłoczenie wody dzięki potrzebną wysokość oraz z odpowiednim ciśnieniem.
Największym wyzwaniem jest zapewnienie stabilnych warunków pracy, mimo przemian mogących wystąpić po instalacji zasilającej (np. spadek napięcia przy sieci) czy po otoczeniu pompy (np. obniżenie poziomu powierzchni wodonośnej). Dlatego po pompach głębinowych używa się szereg rozwiązań, które mają zbytnio zadanie zapewnienie pewnej pracy silnika i ochronę przed natychmiastowym zużyciem jego podzespołów. Przede wszystkim standardem jest stosowanie silników olejowych, które zamknięte w hermetycznej obudowie zapewniają pełne smarowanie łożysk i istnieją odporne na przemiany parametrów zasilania. Spośród kolei modulacja wydajności pozwala dostosować fuchę urządzenia do aktualnych potrzeb i zwiększyć efektywność. Pompa do Studzienki
Pompa głębinowa może mieć wbudowany zawór zwrotny, jaki zabezpiecza przed przepływem zwrotnym w instalacji.
Na trwałość pompy głębinowej duży działanie ma również klasa pompowanej wody, głównie zawartość piasku. Jeżeli woda w naszej studni jest zapiaszczona, trzeba wybrać ten model pompy, jakiej producent dopuszcza pompowanie takiej cieczy. Po informacjach o urządzeniu można znaleźć maksymalną dopuszczalną zawartość piachu w wodzie. Ma możliwość ona wynosić przykładowo 50 albo nawet 300 g/m3.
0 notes
Text
Jaki hydrofor czyli pompę wybrać do domu? Zobacz
Pompa hydroforowa to bardzo istotny element zbioru hydroforowego, który pozwala zaopatrzyć budynek w wodę ze studni. Na rynku znajduje się wiele typów pomp hydroforowych, które to różnią się między sobą mocą silnika, sprawnością oraz maksymalnym ciśnieniem. Jak zatem wybrać najlepsze urządzenie do przydomowej studni? Przetestuj nasz poradnik oraz dokonaj najlepszego doboru.
Co warto mieć pojęcie o pompie hydroforowej?
O pompie hydroforowej mówi się niekiedy pompa ssąca albo pompa powierzchniowa. Przyrząd tego typu transportuje wodę ze studni do punktu poboru, którym może okazać się między innymi domostwo lub domek letniskowy na działce wypoczynkowej.
Aby pompa hydroforowa mogła poprawnie zasysać wodę, lustro wody nie powinna znajdować się głębiej niż 7-8 metrów od urządzenia w pionie. Należy przy tym pamiętać, że woda ma obowiązek być czysta i pozbawiona zanieczyszczeń w postaci drobinek szlifujących, tj. piasek.
Tumblr media
Jednostopniowa pompa do hydroforu
Jednostopniowe, samozasysające wirowe pompki hydroforowe są ekonomicznymi urządzeniami charakteryzującymi się relatywnie dobrą sprawnością oraz ciśnieniem.
Mieszczą się zastosowanie głównie w tym miejscu, gdzie zachodzi konieczność dostarczania wody do domów jednorodzinnych, domków letniskowych czy ogródków działkowych. Tego rodzaju pompa do wody ssąco-tłocząca posiada najczęściej sprawność w granicach 35 - 60 l/min.
Wielostopniowa pompa aż do hydroforu
Wielostopniowa ssąca hydroforowa pompa wirowa może posiadać 2 wirniki. Wówczas określana jest dwustopniową. Tego typu urządzenie posiada przeważnie dużą wydajność i wysokie ciśnienie. Dwustopniowa pompa do wody może z szczęściem dostarczać zaopatrywać domowy hydrofor, ale bardzo dobrze sprawdzi się też w wydajnych kompletach hydroforowych stosowanych po instalacjach automatycznego nawadniania. Wydajność pomp hydroforowych dwustopniowych wynosi spośród reguły minimum 50 l/min.
Pompy hydroforowe - o czy nie zapomnieć podczas zakupu?
W dziedzinie pomp do wody operuje aktualnie wielu producentów oraz importerów ludzi urządzeń. Oferują pompy hydroforowe w różnych przedziałach cenowych.
Decydując się na kupno urządzenia warto zabierać pod uwagę sprawdzonych producentów, którzy umożliwiają:
- serwis gwarancyjny,
- serwis pogwarancyjny,
- stały dojście do części zamiennych.
Warto pamiętać o tym, aby nie zaakceptować zawsze sugerować się tylko ceną pompy hydroforowej. Drogi produkt nie zawsze będzie oznaczał najwyższej właściwości rozwiązania czy towary. I odwrotnie. Mała cena nie ma obowiązek wcale oznaczać, że urządzenie jest słabej jakości.
Należy aczkolwiek zwracać uwagę na stosunek jakości do ceny. Podejrzanie mała cena pompy służące do wody może znaczyć, że już niedługo wydamy dodatkowe pieniądze na naprawy lub zakup zepsutych frakcji. Przeliczając na lata użytkowania, dobrej właściwości pompy hydroforowe od renomowanych producentów wraz z pewnością są warte swojej ceny. Co zatem wybrać?
Używane przez nas rekomendacje czyli najkorzystniejsze pompy hydroforowe
Polecamy przede wszystkim pompy hydroforowe najstarszego polskiego producenta Hydro-Vacuum z Grudziądza, jakich żywotność sięga nawet ponad 30 lat.
Polecamy szczególnie urządzenia polskiej filmy Omnigena, a w tym przede wszystkim pompy z serii MHI.
To wielostopniowe, mocne i skuteczne pompy odśrodkowe, które charakteryzują się wspaniałymi parametrami przy zachowaniu niskiej ceny. Urządzenia napędzane są jednofazowymi silnikami elektrycznymi, które będą zasilane prądem na temat napięciu 230V albo 400V. Polecane za pośrednictwem nas pompy linii MHI zbudowane są odpornej na korozję stali nierdzewnej.
Natomiast pompy hydroforowe Omnigena JY toi jednostopniowe pompy monoblokowe, które to wyróżniają się świetnymi parametrami pracy. Jednofazowe silniki elektryczne, zasilane są prądem na temat napięciu 230V. Pompki posiadają też zewnętrzne chłodzenie powietrzne a także wbudowane zabezpieczenie termiczne. Wirnik wykonany wydaje się z Norylu oraz ze stali nierdzewnej, natomiast pozostałe składniki wyprodukowano ze stali nierdzewnej i żeliwa. Polecamy w zestawie ze zbiornikiem o pojemności od 24 l do 200 l oraz wraz z wyłącznikiem BRIO SK13, który chroni urządzenie przed pracą w sucho.
Pompy monoblokowe Omnigena JET rozróżniają się znakomitymi parametrami pracy. Ich wydajność to 60 l/min, a maksymalna wielkość podnoszenia cieczy sięga 50 metrów to znaczy 5 barów.
2 notes · View notes