Don't wanna be here? Send us removal request.
Text
Erasmus+ projekt “ Ettevõtliku ja õpilaskeskse õppe arendamine ning aktiivõppemeetodite rakendamine Lüganuse Koolis”
2018/ 2019 õppeaastal kirjutasime Erasmus+ õpetajakoolitusprojekti, mis tänu Archimedesele ka rahastuse sai. Projektis osales meie koolist 4 õpetajat, kes käisid koolitustel Rootsis, Küprosel ja Kreekas. Projekti eesmärkideks oli uute õpilaskesksete aktiivõppemeetodite omanadamine, et suunata õpilasi aktiivselt õppetöös osalema ning oma õppimise eest ise vastutama. Projektis osalesid Helika Toikka, Kaili Kivi, Reeli Innos ning Jaana Kotova. Järgnevalt ongi kirja pandud läbitud kursuste lühikokkuvõtted.
19.-25.aug 2018 osalesin Borensbergis Rootsis koolitusel “Nature as a fantastic classroom”.Osalejaid oli 8- Eestist, Saksamaalt, Tšehhist, Sloveeniast, Bulgaariast, Hispaaniast ja Küproselt. Meie grupp oli väike, kuid just seetõttu tekkis rohkem ühtehoidmise tunne.Koolitajad olid suurepärased- Dušan Bartunek Tšehhist ja Britta Brügge Rootsist. Dušan suutis ka kõige tõsisema ilmega nalja visata nii, et pidid olema kogu aega valvel, et sult nahka üle kõrvade ei tõmmataks. Britta oli kui emake loodus ise- vaikselt ja rahulikult tutvustas ta meile looduse ja looduses viibimise saladusi. Kummaline oli jälgida, et see, mis meil maal elades on nii tavapärane, võib teise jaoks olla midagi esmakordset ja väga erilist. Näiteks küsis hispaanlane korduvalt üle, et ka ma olen ikka absoluutselt kindel, et mustikad pole mürgised ja neid ikka võibki lihtsalt niisama süüa :) Bulgaaria õpetaja teadis, mis on mustikad, kuid polnud neid kunagi looduses näinud. See nädal oli täis nalja ja naeru, kuid kõige selle jooksul käis tõsine õppimine. Kõike, mida annab tunnis teha õpilastega, tegime me ise õpetajate juhendamisel läbi. Meie õhtu- ja hommikusöögilauas käis elav arutelu päeval kogetu üle ning samuti arutasime kooliga seonduvat. Tõdesime, et vahet pole, millisest Euroopa osast sa tuled, probleemid koolis on samad. Selle koolituse jooksul tutvusime erinevate aktiivõppemeetoditega, kuidas kaasata lihtsate võtetega õppetöösse kogu klass, milliste võtetega on võimalik looduses kontrollida õpilaste liikumiskiirust ja tutvusime Lõuna- Rootsi imelise maastikuga.See koolitus andis julgust olla mina ise, rajada oma tee ja minna uhkelt püstipäi edasi, sest just see on see, mis õpilastele meelde jääb ja muudab tunnid huvitavaks.Lõpetuseks- John Dewey on öelnud: “Haridus on sotsiaalne protsess. Haridus on kasvamine. Haridus ei ole ettevalmistus eluks. Haridus on elu ise.”
Helika Toikka
10.09- 14.09 2018 osalesime Küprosel toimunud koolitusel “ Teaching English - Motivating learners and preaparing for CLIL”. Selle viis läbi Maltalt pärit energiapomm Alan Marsh. Koolitus oli nii põnev ja kaasahaarav, et kordagi ei tulnud mõttessegi kella vaadata. Mõnel päeval jäime isegi lõunasöögile hiljaks, sest tegevused olid niivõrd huvitavad, et tühi kõht ei tulnud meeldegi. Kõik koolituspäevad olid täis erinevaid aktiivõppemeetodeid, mida me ise ka läbi proovisime. Kõik aktiivõppemeetodid olid suunatud suhtlemisokuse arendamisele, toimusid erinevad paaris- ja rühmatööd, mängud ja võistlused. Oli väga, väga põnev. Koolitusel osalesid õpetajad lisaks meile veel neljast riigist- Prantsusmaalt, Saksamaalt, Poolast ja Lätist. Tänu sellele, et Alan meid ühiselt tööle ja suhtlema pani, sai meist ruttu n.ö. ühine pere. Peale lõunat oli meil kahel päeval organiseeritud väljasõidud kursusekorraldaja poolt ning ülejäänud õhtupoolikud sisustasime ise- organiseerisime takso ja sõitsime randa. Õhtud aga veetsime ühise õhtusöögilaua taga. Tänu sellistele ühistele ettevõtmistele, sulandus meie grupp ühte, arenes keele- ja suhtlemisokus ning saime ka palju uusi tutvusi ja kontakte, kellega koos ehk ka tulevikus ühiseid projekte kirjutada.
Koolituse korraldaja oli Carobinstitute ning Gertraud Lehr, kes oli alates projekti kirjutamisest väga hooliv ja abivalmis ning vastas meie kirjadele kohe, kui mingi küsimus tekkis. Ka kursusenädalal oli Gerdy kogu aeg kohal ning lahendas tekkinud probleemid koheselt.
Kursuse lõpus saime lisaks osavõtutunnistusele ka kena mälupulga, mis meie suureks üllatuseks oli täis Alani aktiivõppemeetodeid. Lisaks kursusel läbiproovitule oli seal veel palju, palju selliseid, mida me nüüd ise saame proovida ja katsetada. Paljud meetodid on sobivad ka teistes õppeainetes kasutamiseks ning seepärast tegime peale kusrsust väikese koolituse ka enda kolleegidele, et ka nemad oma tunde veidi aktiivsemaks muuta saaksid.
Kaili Kivi, Reeli Innos
Kooli eripedagoog Jaana Kotova osales 30. septembrist kuni 6. oktoobrini koos seitsme õpetajaga Rumeeniast koolitusel, mille teemaks oli „Loovad meetodid erivajadustega õpilaste õpetamisel“. Koolitus toimus Larisas, mis on suuruselt viies linn Kreekas ning kus õpetati, kuidas läbi erinevate tegevust kaasata erivajadustega õpilast ühiskonda, kuidas arendada loovust, esinemisjulgust, liikuvust ja kommunikatsiooni. Korraldati ka linnaekskursioone, tutvuti kohalike vaatamisväärsuste ja linna arhitektuuriga ning külastati Larisa omalaadseid kloostreid mägedes. Kursus oli igati kasulik, ootustele vastav ja huvitav ning andis selge arusaama sellest, et loovad meetodid on erivajadustega õpilaste õpetamisel eriti vajalikud.
Suheldes teiste riikide õpetajatega tõdesime, et õppetööga seotud rõõmud ja mured on üsna sarnased. Lisaks teadmistele annavad Erasmus+ projekti koolitused ka palju uusi huvitavaid tutvusi, sest osalejaid on Euroopa erinevatest paikadest. Mainimata ei saa jätta ka seda, et iga selline koolitusreis annab õpetajatele võimaluse laiendada oma silmaringi ning tutvuda selliste paikadega, kuhu tavalise puhkusereisi jooksul ei satu.
0 notes
Photo
0 notes
Photo
0 notes
Text
Taas jõululaat Püssis
Alguses oli idee. Sellest ideest sündis Lüganuse kooli ja Püssi kultuurimaja koostööna jõululaat, kus osalesid ka kohalikud kaupmehed ja käsitöömeistrid. 10. detsembril 2016 toimus laat juba teist korda ja kaasa lööma kutsuti ka Maidla Kool.
Nagu igasuguste laatadega ikka, algasid ettevalmistused toimuvaks õige varakult. Kõige raskem oligi vist välja mõelda, mida laadal müümiseks valmistada. Nagu lõpptulemus näitas, on Lüganuse kooli perel palju huvitavaid ideid varnast võtta. Nii olidki laadaks valminud erinevat sorti jõulukaunistused, vilditud seebid, iseküpsetatud leib, õpilaste valmistatud küünlad, kõige odavamad elukindlustused ehk helkurid, igat sorti söödavat ja magusat ning märgata oli ka dinosaurusekujulisi piparkooke. Kõike, mis müüdi, ei ole võimalik üles lugeda, aga sortiment oli tõepoolest väga rikkalik. Eraldi väärib märkimist Lüganuse Keskkooli õpilase Karl Uustali puu- ja metallitööoskus, tema müügiletist võis iga soovija soetada mõistliku hinna eest kordumatult kauni kingituse.
Laadal sai ka ilma kohvita kohvikus jalga puhata ja kuuma glögi kõrvale kiluleiba ning midagi magusat mekkida.
Head meelt valmistas korraldajatele see, et võrreldes eelmise jõululaadaga oli nö väljastpoolt kooli pärit kauplejaid rohkem.
Aitäh õpilastele ja õpetajatele! Aitäh lastevanematele ja Püssi kultuurimaja rahvale ning kohalikule kogukonnale! Aitäh kõigile, kes tulid laadale müüma või ostma! Koostöös on võimalik korda saata suuri asju.
Tiina Heinla
Lüganuse Keskkool
0 notes
Text
Maasikasõbrad
Lüganuse Keskkooli 4. klass võtab osa Räpina Aianduskooli maasikasõprade projektist. Maasikasõprade tegevusi saab jälgida blogi vahendusel: http://lazystrawberrycrown.tumblr.com/
0 notes
Text
Tagasi kooli!
5. veebruaril külastas kooli vilistlane Laura Saar, kes õpib Inglismaal Central Lancashire’i ülikoolis kriminaalpsühholoogiat. Laura tutvustas 9.-12. klassi õpilastele õppimisvõimalusi Ühendkuningriigis oma isiklikust kogemusest lähtudes.
Projekti "Tagasi kooli" raames oli Lüganuse Keskkoolis 9. veebruaril tundi andmas interneti ärimees Raivo Hein.
0 notes
Text
Sõbrapäev
12. klass tervitas sõbrapäeval oma väikesi sõpru kingitustega - istumispatjadega.
Vanadest teksapükstest käis hoogne istumispatjade meisterdamine.
Kõigile jätkus tööd: tüdrukud õmblesid ja poisid lõikasid sisu.
Esimese klassi poisid ja õpetaja olid väga rahul patjadega, mis abituriendid kinkisid.
Väikesed sõbrad tänasid kommikarbi ja kalliga.
0 notes
Text
Lüganuse kihelkonna kalender
Jõuludeks valmis õpilaste ja õpetajate koostööna kalender tähistamaks Lüganuse kihelkonna saabuvat 775. sünnipäeva.
Selleks korraldati eelmisel õppeveerandil fotokonkurss. Žürii valis kalendrisse välja parimad pildid, mis kõrvutati samast paigast või objektist tehtud vanema fotoga.
Parimad said auhinnaks kooli meeneid. Täname kõiki konkursil osalejaid, hääletajaid ja projektiga abistajaid. Suur tänu õpetaja Tiina Saile erilise ettevõtlikuse eest :)
0 notes
Text
Pinalid eelkooli lastele
11. klass ja õpetaja Tiina S disainisid ja valmistasid eelkooli mudilastele jõuludeks kooli pinalid. Päkapikud panid pinalisse ka kõik vajaliku eelkoolitee jätkamiseks.
Kas pole ilus Lüganuse kooli pinal? :)
0 notes
Text
Meeleolukas laadapäev Püssis
Tiina Heinla
5. detsembril toimus Lüganuse Keskkooli ja Püssi Kultuurimaja koostööna suur jõululaat.
Laadapäev algas tegijatele umbes 9.30. Tuli paika sättida lauad ja kaubad, kohvikus kuumad joogid ja muffinid ja piparkoogid. Kell 10.10 tegin ise esimese tiiru müügilaudade eest läbi. No kus alles oli kaupa! Jõuluinglid uhkeldasid okste küljes, piparkoogimajad tekitasid jõulutunnet, helkureid – neid väga vajalikke vidinaid praegusel pimedal ajal – oli mitut sorti, keskkoolipoiste kaunid puulusikad ja -kausid, mis olid tõeliselt hästi tehtud, riidest poekotid, meepurgid, vildiseebid, küünlad, kaardid, ja jõulukaunistused…jõulukaunistused…jõulukaunistused. Allakirjutanu arvates oli tõeline müügihitt muidugi meie oma valla kalender, mille tegemist alustati tükk aega tagasi. Maarika Uudekülli müügitaktika tõttu läksid kalendrid nagu soojad saiad.
Rõõmustas see, et kui laada algusest oli möödunud umbes pool tundi, oli saal rahvast pilgenit täis ja kauplemine käis suure hooga. Särtsu lisas Primadonnade ning esteetika- ja tantsukooli tantsjate esinemine. Vahepalaks said lapsed end proovile panna hüppenöörivõistlusel.
Kui ostlemine ära väsitas, sai jalga puhata kõrvalsaalis asuvas kohvikus. Jookidest oli pakkuda taskukohaste hindadega mahepiparmünditeed ja glögi, millele oli võimalik juurde lisada apelsinitükikesi. Kuumad joogid olid nii minev kaup, et hoolimata mitmest suurest termosest tuli aeg-ajalt lisa keeta. Muffineid oli mitut sorti ja sealtsamast sai soetada ka krõbistamiseks piparkooke. Laada edenedes täitusid kohvikulauad lõbusate laadalistega, kes omavahel juttu puhusid, oste imetlesid ning vargsi rahakotti piilusid – äkki jätkub seda va krõbisevat või kõlisevat veel mõne ostu jaoks.
Kokkuvõtteks võib öelda, et jõululaat läks kenasti korda. Oli võimalus soetada midagi erilist nii sussi sisse kui ka jõuluvana kingikotti. Arvata võib ka, et kõik, kes laadaga seotud olid, said toreda kogemuse võrra rikkamaks.
Suur tänu selle ürituse organiseerijatele ja kõikidele lastele ja nende vanematele, kes oma panuse andsid.
0 notes
Text
KredExi karjääriretk
10. ja 11.klass käisid reedel, 27. novembril, KredExi karjääriretkel. Selleks, et retkele saada, kirjutasime motivatsioonikirja. Külastasime nelja erinevat ettevõtet: Birger, Puit-Iisaku, Rae Kivitehas, Sillamäe Sadam. Päeva jooksul oli meil võimalus nendega lähemalt tutvuda ja oma silmaga tegevust jälgida.
Birger tegeleb metallist konteinerite tootmisega. Saime tööprotsessi jälgida ning tutvusime erinevate inimeste tööülesannetega.
Puit-Iisaku on puidutoodete ettevõte. Sellest ettevõttest saab igaüks tellida endale just sellist materjali, mida tal parasjagu vaja on.
Rae Kivitehases saime jälgida tootmisliini tööd. Kuna masinad teevad enamuse tööst, jääb töötaja mureks nende hooldus, kivide valmimise protsessi jälgimine ning kvaliteedi tagamine.
Sillamäe Sadamas saime liikuda saneeritud radioaktiivsete jäätmete hoidla peal ning jälgida laotöötajate, lastijate ning tolliametnike tööd.
Päev oli pikk aga samas saime uusi teadmisi, ideid tulevikuks ning veidi nalja ka. Retk toimus KredExi toel kaheksas erinevas maakonnas ning asjakohast lisainfot leiab siit.
0 notes
Photo
27. oktoobril käis külas vilistlane Taavi Siru, kes tutvustas noortele vanglateenistuse elukutseid.
0 notes
Photo
15. oktoobreil külastas meie kooli vilistlane Tõnis Lont, kes töötab Soomes ortopeed-kirurgina. Tõnis meenutas oma kooliaega Lüganusel ning edasisi õpinguid Tartu Ülikoolis. Samuti tutvustas ta oma praegust tööd ja erialast enesetäiendamist.
0 notes
Text
Ettevõtlikkusnädal
9. oktoobril toimus ettevõtlikkusnädala raames kohtumine ettevõtja Terje Ratturiga.
0 notes
Link
Pildid Lüganuse kihelkonnast. Aitäh Ants Kangrole fotode eest!
0 notes