Don't wanna be here? Send us removal request.
Text
Testerasta palma Lek za prostatu
Testerasta palma Lek za prostatu
Testerasta palma (Saw palmetto) kao lek za prostatu
Testerasta palma (lat.Serenoa repens, eng. Saw palmetto), je biljka nalik žbunu visine do 6 metara. Potiče iz Amerike. Listovi su žuto-zeleni a plod je bobica ljubičaste boje, veličine 1.5 do 2 cm. Ukus ploda nije prijatan. Kao lekoviti deo biljke se koristi zreo plod. Nakon branja, plod se suši u hladu ili sušarama na temperaturi do 40 stepeni.
View On WordPress
0 notes
Text
Lečenje prehlade i gripa lekovitom biljem
Lečenje prehlade i gripa lekovitom biljem
Biljkama protiv prehlade i gripa
Jesen i zima su godišnja doba kada haraju epidemije gripa i infekcije respiratornih organa. Ove bolesti nas mogu onesposobiti za rad i prikovati za krevet nekoliko dana. Prosečna odrasla osoba dobije nazeb dva do tri puta godišnje, a deca čak devet puta. Međutim zdravim i vitalnim osobama one predstavljaju samo neprijatnost koja se pojavljuje na jesen, kada…
View On WordPress
0 notes
Text
Marihuana (Cannabis sativa) kao lek
Marihuana (Cannabis sativa) kao lek
Marihuana je najčešće korišćena droga u svetu i kod nas. U svetskom žargonu postoji preko 200 naziva za marihuanu, a kod nas se najčešće koriste termini: trava, vutra, sit, pot, gandža, mara. IzgledTo je zelena, braonkasta ili siva mešavina sitno isecakanih suvih cvetova, lišća, stabljika i semenki Indijske konoplje koja se naziva Cannabis sativa. Liči na finije ili grublje izrezan duvan…
View On WordPress
0 notes
Text
Kanabis ulje: Laž ili istina
Kanabis ulje: Laž ili istina
U prirodi svaka biljka ima svoju svrhu i namenu i sve biljke i ceo ekosistem funkcionišu u simbiozi. Kao što većina ljudi zna, posebno oni koji se bave fitoterapijom, postoje biljke koje pomažu telu i organima da ojačaju imuni sistem, pobojšaju cirkulaciju, podstaknu određeni organ da se što brže očisti, itd. Takođe, postoje i biljke koje stimulišu nervni sistem, kao i one koje umiruju nervni…
View On WordPress
0 notes
Text
Organi stradaju od zuba
Organi stradaju od zuba
Bakterije iz usne duplje dospevaju u krv i izazivaju infekcije i teška oboljenja. Od pokvarenih zuba stradaju gotovo svi unutrašnji organi
Od pokvarenih zuba stradaju srce, pluća, slezina, pankreas, praktično gotovo svi organi. Naučne studije poslednjih godina povezuju infekcije u usnoj duplji, posebno parodontopatiju, sa infektivnim endokarditisom, aterosklerozom, koronarnom bolešću i infarktom…
View On WordPress
0 notes
Text
Jetra propada potpuno neprimetno
Jetra propada potpuno neprimetno
Jetra je „podmukao“ organ, jer ne boli, osim ako je jako uvećana. Oboljenja jetre se zato otkrivaju najčešće slučajno, na rutinskim kontrolama.
Čak i oni koji imaju neki od pojedinačnih simptoma, poput žutila kože i beonjača, umora, malaksalosti, mučnine, bolova u zglobovima, tamno obojene mokraće, bele stolice ili bola u gornjem desnom delu abdomena, ne dovode te tegobe u vezu sa jetrom.
Tipične…
View On WordPress
0 notes
Text
Pasdren (Rhamnus catharticus)
Biljka pasdren (Rhamnus catharticus) je razgranati žbun visok do tri metra, rasprostranjen je u svim krajevima Balkana. Pasjakovina se, kako ovu biljku još zovu, može videti na suvim, sunčanim i kamenitim terenima, a najčešće u hrastovim šumama. Lekoviti deo je osušeni okrugli crni plod, koji ima po četiri tamnomrke semenke. Od korisnih sastojaka sadrži ramnoemodin, po kojem je i dobio latinski…
View On WordPress
0 notes
Text
Alpska ruža (Rhododendron ferrugineum)
Alpska ruža (Rhododendron ferrugineum)
Zimzelena biljka Alpska ruža (Rhododendron ferrugineum), grmoliko raste isključivo na visokim planinama. Zbog raskošnih, rozikasto-crvenih grozdastih cvetova nalik ružinim, poistovećuju je sa njom, iako pripada porodici vresova. Potiče iz područja Alpa, Pirineja i severnih delova Apenina. Može da živi duže od jednog veka, lako se prilagođava teškim uslovima, temperaturnim promenama, suši.
Lekovit…
View On WordPress
0 notes
Text
Mušmula (Mespilus germanica)
Mušmula (Mespilus germanica) je grmoliko drvo koje može da naraste i do 8 m. Zovu je i divlja kruškica. Okrugli kruškoliki plodovi, u kojima je pet semenki, sa čašicom na vrhu, žutozelene do smeđe boje, mesnati su i jestivi nakon što odstoje i potamne. Zreo plod je aromatičan i slatko-kiselog ukusa. Mušmula potiče iz Azije, odakle je preneta u Evropu oko 200 godina p.n.e. Odomaćila se prvo u…
View On WordPress
0 notes
Text
Brokoli - Zašto treba ga konzumirati
Brokoli – Zašto treba ga konzumirati
Korist za zdravlje, pristupačnost tokom čitave godine i obilje nutrijenata, čine brokoli popularnim povrćem. Inače, član je važne porodice povrća kojoj pripaju karfiol, kupus, kelj i prokelj.
Vitamini
Brokoli sadrži dvostruko veću količinu vitamina C nego narandža. To je vitamin koji pomaže iskorišćavanje gvožđa, prevenira pojavu katarakte, olakšava simptome prehlade i pojačava opštu odbrambenu…
View On WordPress
0 notes
Text
Anis (Pimpinella anisum)
Biljka anis (botanicki naziv: Pimpinella anisum), potice iz Egipta i Male Azije. Zbog aromaticnog mirisa jos u srednjem veku uzgoj ove biljke prosirio se na srednju Evropu i od tada anis se nalazi kao cenjen zacin u mnogim prefinjenim poslasticama i drugim jelima.
Povoljan uticaj anisa na ljudski sistem za varenje bio je poznat i u doba Rimljana pa su se poslastice sa ovim zacinom posluzivale na…
View On WordPress
#Anis#Anisovo ulje#Caj od anisa#Lek#lekovite biljke#lekovito bilje#nadimanje#Pimpinella anisum#semenke
0 notes
Text
Pšenične klice
Klica se smatra sastavnim delom žitarice. Iz pšenične klice se može izdvojiti izuzetno kvalitetno biljno ulje.
Pšenica je poreklom iz jugozapadne Azije iz regije odakle potiče još ima naziv „Plodni luk“. Pretpostavlja se kako je uzgoj pšenice počeo još za vreme neolitskog doba, a da se pre 5000 godina mogla pronaći u Indiji, Etiopiji, Španiji i Irskoj, a vek kasnije je stigla i u Kinu. Mnoga…
View On WordPress
0 notes
Text
Šatavari (Asparagus racemosus)
Zahvaljujući moćnom hormonalnom dejstvu, šatavari podmlađuje ženske reproduktivne organe a muškarcima pomaže kod impotencije…
Šatavari (lat. Asparagus racemosus) je biljka penjačica, visine do dva metra, koja raste na šljunčanim i stenovitim šumskim područjima viših nadmorskih visina. Zbog lekovitih svojstava bere se hiljadama godinama širom Šri Lanke i Indije.
U ajurvedskim tekstovima, ova…
View On WordPress
0 notes
Text
Brđanka (Arnica montana)
Nekada rasprostranjena biljka, danas je zaštićena vrsta. Pomaže i kod upale grla i pluća, poboljšava cirkulaciju, zaceljuje rane, ublažava bolove.
AROMATIČNA biljka brđanka (Arnica montana) je bila rasprostranjena svuda po Evropi, ali je postala zaštićena vrsta zbog nekontrolisanog branja. U izobilju je ima u Italiji, Švajcarskoj i Sloveniji. Kao što joj ime kaže, raste u planinskim predelima,…
View On WordPress
0 notes
Text
Božikovina (Ilex aquifolium)
U narodnoj medicini se koristi za lečenje anemije, reumatskih bolesti, organa za disanje i varenje. Sok isceđen iz listova je jedan od najdelotvornijih prirodnih medikamenata za jetru.
Ovo je uglavnom dvodomna biljka, što znači da su muški i ženski cvetovi na posebnim biljkama. Da bi osigurali oprašivanje biljke, pored biljke sa ženskim cvetovima, potrebno je posaditi biljku sa muškim. Sitni…
View On WordPress
0 notes
Text
Grožđe - eliksir zdravlja
Grožđe – eliksir zdravlja
Grožđe deluje kao prirodni tonik organizma, usporava starenje, odnosno sprečava demenciju i degenerativne očne bolesti. Rezveratrol pozitivno utiče na funkcije mozga.
Uživanje u grožđu (Vitis vinifera) datira još od drevnih naroda, koji su ga koristili kao eliksir mladosti. Pretpostavlja se da je prvo grožđe raslo oko obala Crnog mora šireći se ka jugu, još pre osam hiljada godina. Veruje se da…
View On WordPress
0 notes
Text
Štavelj (Rumex obtusifolis)
Podstiče varenje, uklanja hemoroide, dobar je laksativ, koristi se i za lečenje kožnih bolesti. Biljku treba koristiti umereno jer može da poveća rizik stvaranja bubrežnih kamenčića. Višegodišnji korov štavelj (Rumex obtusifolis) predstavlja dragocenu lekovitu biljku. Prepoznatljiv je po veoma velikim i dugačkim listovima, pri dnu stabla na dužim peteljkama. Cvetovi zelenkaste i crvenkasto smeđe…
View On WordPress
0 notes