filtrmag
Filtrmag - Online and Printed Media
1K posts
Don't wanna be here? Send us removal request.
filtrmag · 2 years ago
Text
Ta teden gremo v kino!
Enaindvajseta izvedba turneje priznanega evropskega filma o športih na prostem EOFT (European outdoor film tour) tudi to jesen gostuje v izbranih evropskih državah, med njimi je tudi Slovenija. Po oktobrski evropski premieri v Münchnu in slovenski v Ljubljani, bo v slovenskih kinematografih ta teden še glavni del turneje s šestimi projekcijami.
Tumblr media
Dve, tako kot lani, bosta na Štajerskem (v torek 22.11. ob 20. uri bo film na sporedu v Mariboru - Maribox, v sredo 23. 11. ob 20. uri pa v Celju - Cineplexx), ena na Gorenjskem (v četrtek 24. 11. ob 20. uri v Cineplexxu) ter tri v Ljubljani in sicer v kinu Komuna (v petek 25. 11. ob 20. uri ter v soboto 26. 11. ob 16. in 20. uri). 
youtube
V filmu je predstavljenih osem zanimivih outdoor zgodb. Junak naslovne je ultra tekač Timothy Olson, gledalce pa med drugim navdušujejo še plezalci, gorski kolesar, padalec, in ekstremna kajakašica.
Pa zimski športi? Seveda! Freerider Sam Favret v filmu Flow ter Nikolai Schirmer in Celeste Pomeranz v filmu Skisick. Podrobno predstavitev junakov filma si lahko ogledate na tej povezavi, vstopnice pa si lahko zagotovite s spletnim nakupom. 
3 notes · View notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Novi državni prvaki v freestyle snowboardingu so Tia Žagar, Naj Mekinc in Max Kralj Kos
Po ponovnem odprtju nekaterih zimskošportnih središč so se slovenski freestyle snowboarderji znova zbrali na Voglu, kjer so razmere za trening še vedno odlične. V tamkajšnjem snow parku ob progi Storeč pa niso samo trenirali, pač pa so si še zadnjič letos nadeli tudi štartne številke in se pomerili za naslove državnih prvakov v disciplinah big air in slopestyle.
Tumblr media
Potem ko so bili lani slovenski freestyle snowboarderji prvi, ki so se pomerili na pokarantenski snežni tekmi, so letos med zadnjimi, ki so še v tekmovalnem pogonu. V snežnem parku na Voglu so se za mladinske (rojeni leta 2003 in mlajši) ter članske državne naslove pomerili v olimpijskih disciplinah big air in slopestyle.
Mladinski "Big Air" naslov je pripadel Aneju Herženjaku (FC Shred), srebro je osvojil finalist letošnjega mladinskega svetovnega prvenstva Ožbe Kuhar (EŠK Mungo), bron pa Herženjakov klubski kolega Jure Seifried. V konkurenci mladink je nastopila le Tia Žagar. Članica SBC Bled je bila ob odsotnosti Urške Pribošič (po poškodbi rame še ni nared za tekmovanja) najboljša snowboarderka dneva. Za najboljšo mladinko sta zaostali tudi Maja Šeša in Valentina Zornik (obe ŠD Chickita), ki sta si nadeli člansko oz. absolutno srebro oziroma bron. V moški absolutni konkurenci je bil pričakovano najboljši Naj Meknic (SBC Bled), srebro je pripadlo Maxu Kralju Kosu (SSK Medvedi), bron pa najboljšemu mladincu, Herženjaku.
Tumblr media
V kategoriji slopestyle je mladinski naslov je pripadel 16-letnemu Vrhničanu Ožbeju Kuharju (EŠK Mungo), drugi pa je bil tokrat Anej Herženjak (FC Shred), ki je za Kuharjem zaostal za natanko tri točke. Brona se je veselil Valuk Markelj (SBC Bled). Edina nastopajoča mladinka Tia Žagar (SBC Bled), je tudi tokrat kraljevala na vrhu. Še drugič je bila prepričljivo boljša od starejših tekmic. Naslov viceprvakinje v parku je pripadel v big airu tretji Valentini Zornik (ŠD Chickita), bron pa njeni klubski kolegici, v skokih drugi, Maji Šeša. Moški absolutni (članski) naslov je nekoliko presenetljivo osvojil Max Kralj Kos (SSK Medvedi), ki je zmagal pred finalistom letošnjega članskega svetovnega prvenstva v Aspnu, Najem Mekincem (SBC Bled). Absolutni bron je tudi v parku pripadel najboljšemu mladincu, torej Kuharju.
Tumblr media
"Tudi po domačem prvenstvu še ni čas za počitek. V parku na Voglu bomo trenirali dokler bodo to dovoljevali pogoji oziroma dokler bo obratovalo smučišče. Sledi nekaj počitka, nato pa nas že junija čaka novi prvi skupni trening na snegu. Kje? V tem trenutku težko rečem, tako kot lani se bomo glede na trenutno situacijo v svetu ustrezno prilagodili," pa je po zadnjem tekmovalnem dejanju sezone na Voglu zaupal glavni trener slovenske reprezentance Matevž Pristavec, ki že razmišlja o naslednji, olimpijski sezoni.
Končni rezultati so na voljo na tej povezavi.
3 notes · View notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Slovenski freestyle smučarji mladinsko svetovno prvenstvo v ruskem Krasnoyarsku končali z dvema uvrstitvama v finale
Na mladinskem svetovnem prvenstvu v smučarskih in snowboard disciplinah prostega sloga, ki je potekalo v ruskem Krasnoyarskem, sta se odlično odrezala Klemen Vidmar in Jošt Klančar, ki sta Slovenijo zastopala v finalu disciplin slopestyle in big air. Jošt je v slopestylu osvojil končno sedmo mesto, Klemen pa je dodal še dve enajsti mesti - tako v slopestylu kot tudi big airu. Sicer pa so mladinski svetovni prvaki postali Rusinja Orlova in Čeh Svancer tako v slopestylu kot tudi big airu ter Rusinja Glazkova in Estonec Sildaru v halfpipu.
Tumblr media
Slopestyle
Proga za disciplino slopestyle je bila sestavljen iz treh railov in treh skakalnic. Jošt Klančar je kot prvi slovenski smučar prostega sloga v eni vožnji tekmovanja izvedel tri različne dvojne rotacije in s tem kvalifikacije končal na odličnem 4. mestu. Na 10. mesto pa se je v kvalifikacijah uvrstil drugi Slovenec Klemen Vidmar. S tem sta se oba uvrstila v finalni nastop svetovnega mladinskega prvenstva, kjer je bila bitka za odličja še toliko bolj napeta. V finalu, kjer se je spopadlo 12 najboljših iz kvalifikacij, sta Klemen in Jošt svoje vožnje izvedla brez napak in osvojila Jošt končno 7. mesto in Klemen 11. mesto. Svetovni prvak je postal Čeh Matej Svancer, na drugo mesto se je uvrstil Avstrijec Daniel Bacher, bron iz svetovnega prvenstva pa bo v Estonijo odnesel Henry Sildaru.
Tumblr media
Pri dekletih je zmago slavila Rusinja Ksenia Orlova, na drugo mesto se je uvrstila Nemka Muriel Mohr, tretja pa je bila Švicarka Michelle Rageth.
Tumblr media
Big air
Kvalifikacije discipline big air so potekale v izjemno zahtevnih vremenskih pogojih, saj je v noči pred tekmovanjem zapadlo 10 cm svežega snega, ki je naletaval tudi v času tekmovanja. Le ta je poskrbel za slabšo vidljivost in težave pri izbiri prave hitrosti za izvedbo skoka. Vse to je pripeljalo do zanimivih kvalifikacijskih nastopov, kjer je Klemnu Vidmarju uspelo izvesti skok z dvojno rotacijo za katerega je prejel 73,50 točk in s tem nastop v drugem finalu tekmovanj na svetovnem mladinskem prvenstvu.
Tumblr media
Jošt je bil v kvalifikacijskem nastopu zaradi težave s hitrostjo, kljub odlično izvedenem skoku z dvojno rotacijo, prekratek za uvrstitev v finalni nastop in je tako tekmovanje končal na 15. mestu.
Tumblr media
Klemen je v finalu med 12 tekmovalci, kljub odlično izvedenem skoku zasedel končno 11. mesto. Zmago je tako kot v kategoriji slopestyle osvojil Čeh Matej Svancer, drugo mesto pa prav tako ponovno Avstrijec Daniel Bacher. Tretje mesto je pripadlo Italijanu Miru Tabanelliju.
Tumblr media
Med dekleti sta tako kot pri fantih naslova svetovne prvakinje in podprvakinje enako kot v slopestylu osvojili Rusinja Ksenia Orlova in Nemka Muriel Mohr, na tretje mesto pa se je v tej disciplini povzpela še ena Rusinja Snezhana Prays.
Tumblr media
Halfpipe
V halfpipu nismo imeli slovenskih predstavnikov. Zmago in naslov svetovnega prvaka je osvojil Estonec Henry Sildaru, drugo mesto je pripadlo Korejcu Seungu Hunu Leeu tretji pa je bil Rus Fedor Muralev.
Tumblr media
Pri dekletih je zmago slavila Rusinja Alexandra Glazkova, družbo na zmagovalnem odru pa sta ji delali svetovna podprvakinja Švicarka Michelle Rageth, sicer že tretja v slopestylu ter tretje uvrščena Korejka Daeun Kim.
Tumblr media Tumblr media Tumblr media
MLADINSKO SVETOVNO PRVENSTVO V FREESTYLE SNOWBOARDINGU 
3 notes · View notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Zmagovalca zadnje letošnje freestyle tekme za svetovni pokal Iwabuchijeva in Kleveland, do globusov Gasserjeva in Kleveland, Mekinc triindvajseti
Zadnja freestyle tekma letošnje sezone za svetovni pokal je namesto v prej predvidenem Špindlerůvem Mlýnu na Češke zaradi epidemiološkega stanja potekala na, za izvedbo tekmovanja bolj varnem, švicarskem smučišču Corvatsch. Prva izvedba tekmovanja svetovni pokal na pobočjih Silvaplane je postregla s sončnim vremenom in odličnimi slopestyle predstavami tekmovalk in tekmovalcev, ki so si konec dneva razdelili tudi velika kristalna globusa za freestyle seštevek (big air, slopestyle in halfpipe) in mala kristalna globusa za slopestyle seštevek - edino disciplino, kjer je bilo izvedeno dovolj tekmovanj, da je bilo v letošnji okrnjeni sezoni to sploh mogoče. Zmagovalec zadnjega tekmovanja in tudi novi lastnik obeh globusov Marcus Kleveland bo imel kar nekaj težav, da bo domov na Norveško odnesel vse lovorike, medtem ko je zmago na tekmovanju tokrat osvojila Japonka Reira Iwabuchui, oba globusa pa sta šla v roke 29-letni Avstrijki Anni Gasser, ki je zadnjo tekmovanje sezone sicer končala tik pod zmagovalnim odrom. Edini slovenski predstavnik Naj Mekinc je obtičal v kvalifikacijah in zasedel končno 23. mesto.
Tumblr media
Po združitvi freestyle vikenda snowboarderjev in smučarjev prostega sloga, so se slednji spopadli v soboto, snowboarderje pa je tekmovanje čakalo v nedeljo. Kvalifikacije so potekale že zgodaj dopoldne, finalni vožnji za dekleta in fante pa sta bili na sporedu po drugi uri popoldne.
Tumblr media
Pri dekletih je navdušila in morda malo presenetila sicer odlična japonska tekmovalka Reira Iwabuchi, ki ji v Aspnu nič ni šlo po planu. Po dvajsetem mestu v slopestylu in osmem v big airu na svetovnem prvenstvu, je tekmovanje za svetovni pokal, po nekaj grdih padcih na treningih, raje kar izpustila. Očitno ji evropski sneg precej bolj ustreza, saj je zopet pokazala staro borbenost in natančnost, ki smo jo bili pri njej vajeni in navdušila že v kvalifikacijah, kjer je prejela najboljšo oceno.
Tumblr media
V prvem finalnem nastopu se je 19-letna Iwabuchijeva na progo spustila zadnja in prikazala vožnjo sestavljeno iz trikov frontside lipslide 270 out, backside air na quarterpipu ter front bluntslide 270 out v prvi sekciji. Sledili so skoki s triki frontside double cork 900 indy, cab 900 stalefish ter backside double 1080 weddle, tekmovanje pa je na "shark finu" zaključila s frontside cripplerjem ter si prislužila oceno 91.00 točk, ki je tudi v drugi seriji ostala nedosegljiva.
Tumblr media
"Kar precej težav sem imela letos z uvrščanjem na zmagovalni oder", je po zmagi povedala nasmejana Iwabuchijeva. "Precej zaskrbljena sem bila pred startom vsakega tekmovanja te sezone, a vesela sem, da mi je tokrat le uspelo zmagati. Te proga na Silvaplani je bila res zanimiva in res mi je všeč. Uspelo mi je narediti nekaj dobrih trikov."
Tumblr media
Na drugo mesto se je uvrstila Iwabuchijina 16-letna rojakinja Kokomo Murase, ki je tako prvič v karieri stopila na zmagovalni oder discipline slopestyle, edini uvrstitvi med prvo trojico na tekmovanjih za svetovni pokal v Kreischbergu, kjer je bila druga v big airu, pa je dodala še eno srebro. S to uvrstitvijo je mladi Japonki uspel tudi preboj na drugo mesto tako v slopestyle kot tudi freestyle park & pipe razvrstitvi te sezone. Za oceno 88.75 točk je izvedla trike front lipslide 270, backside air, frontside 2 on 2 out, cab 5 indy, front 7 melon, back dub 10 weddle ter wildcat.
Tumblr media
Tretje mesto je zasedla Avstralka Tess Coady, ki je za trike switch backside blunt 270 out, cab 360 weddle, front 180 on 360 out, switch backside 900 melon, front 720 melon to tail, back 720 weddle ter frontside crippler prejela oceno 86.25 točk. Po tretjem mestu na tekmi za svetovni pokal v Laaxu ter bronu na svetovnem prvenstvu v Aspnu, ji je uspelo osvojiti tudi skupno tretje mesto v slopestyle razvrstitvi, v skupnem seštevku freestyle disciplin pa je končala kot šesta.
Tumblr media Tumblr media
Na četrtem mestu je tekmovanje končala Anna Gasser, ki je kljub vsemu zbrala dovolj točk, da je konec dneva v roke prijela oba kristalna globusa, tistega za zmago v freestyle park & pipe seštevku in tudi slopestyle kategoriji. Delo ji je precej olajšala pred tekmovanjem drugo uvrščena Američanka Jamie Anderson, ki se je odločila, da ne odpotuje v Evropo in se tako odpove boju za kristal. V skupnem seštevku vseh disciplin je po drugem mestu prej omenjene Murasejeve na tretjem mestu sezono končala zmagovalka obeh halfpipe tekmovanj ter olimpijska in svetovna prvakinja Američanka Chloe Kim.
Tumblr media Tumblr media
"Tako vesela sem, da sem danes osvojila oba globusa" je po podelitvi povedala nasmejana Gasserjeva. "Danes je bilo tako zabavno tekmovati in nivo snowboardinga je bil neverjeten, celo toliko, da niti nisem razočarana nad četrtim mestom... sploh pa ne zato, ker sem vseeno dobila oba globusa. Zaradi situacije s koronavorusom je za nami zelo težka sezona, saj nismo niti sami vedeli, kako bo potekala in kaj nas čaka. Sama sem doživela kar nekaj dobrih a tudi nekaj slabih rezultatov in priznati moram, da nisem ravno navajena, da se ne uvrščam na zmagovalne odre, pa se je to kar nekajkrat zgodilo. Toda, ker v rokah držim oba globusa, mislim, da sem pokazala vsaj konsistentnost. To pomlad in poletje se bom še bolj posvetila vsem pripravam, da se v prihodnji sezoni vrnem še v boljši formi."
Tumblr media
V moški konkurenci, je vsaj čisto pri vrhu, vse potekalo po letos že kar ustaljenem ritmu. In kljub temu, da v začetku sezone Marcus Kleveland skoraj ni imel dovolj FIS točk, da bi se udeležil big air tekmovanja v Kreischbegu (in nato tekmovanje končal na 47 mestu), je bila nedelja na Silvaplani še tretja zapored (če štejemo tudi svetovno prvenstvo), kjer je pometel z vso konkurenco. Če temu prištejemo še tretje mesto iz prve slopestyle tekme v Laaxu, je Kleveland, poleg letos osupljivega Totsuke v halfpipu, ki mu je zmanjkalo tekmovanj, da bi se lahko boril za zmago v skupnem seštevku, nesporno najbolj dominanten snowboarder te sezone.
Tumblr media
Le 21 letni Kleveland je hitro prejel naziv enega najbolj talentiranih in progresivnih snowboarderjev sveta, ki je nase opozoril tudi ko je, kot eden prvih, izvedel trik quad cork. Kljub vsemu pa so ga v preteklih sezonah pestile poškodbe in nikakor mu ni uspelo sestaviti zares konsistentne sezone. Do letos!
Tumblr media
S triki frontside 270 boardslide, alley-oop backside 180 melon na quarterpipeu, frontside bluntslide cork 610 out v prvi sekcij, triki frontside triple cork 1440 weddle, backside triple cork 1620 melon ter cab triple cork 1620 melon na skokih in 50-50 backside 540 out na tako imenovanem “Elephant tusk” railu, je že v prvem nastopu prejel neulovljivo oceno 96.00 točk in po zmagi v kvalifikacijah še enkrat pometel s konkurenco.
Tumblr media
"Neverjeten občutek je spet tekmovati, ko čutim, da je telo v pravi formi", je po zmagovalnem runu povedal Kleveland. "Da lahko domov odidem še po eni zmagi je neverjetno. Osvojitev globusov ni bil moj cilj, vse kar sem si želel je bil preboj nazaj v vrh, predvsem pa si povrniti dober občutek med izvajanjem trikov in pridobiti samozavest. Globusa sta v bistvu le bonus in noro vesel sem zanju."
Tumblr media
Zadnje tri zmage (eno na svetovnem prvenstvu in dve za svetovni pokal), je Kleveland osvojil po zmagah v kvalifikacijah, kar je zgovoren podatek o njegovi konsistentnosti.
Tumblr media
Na drugi mesto tekmovanja se je uvrstil 18-letni Kanadčan Liam Brearley, ki je tako osvojil svoje druge stopničke na tekmi za svetovni pokal. S tem je dosežkom se je prebil na drugo mesto skupnega slopestyle točkovanja ter hkrati zasedel tudi tretje mesto v skupni freestyle park & pipe razvrstitvi. Za oceno 89.00 točk je prikazal trike switch backside bluntslide, switch up 270 out na transfer railu, front 720 melon, switch front 270 to switch na elbow rail, cab 1440 indy, switch back 1260 stale, back triple 1440 indy ter boardslide cork 450 melon/tweak out.
Tumblr media
Tretje mesto je osvojil sedemkratni dobitnik kristalnega globusa, Američan Chris Corning. S triki switch frontside 180 to 50-50 to frontboard 270 out na objektu double kink, alley-oop back 180 weddle, frontside 180 on switch backside 360 off, cab 1260 nose, front 1440 chicken salad, back triple 1440 melon ter 50-50 back rodeo 540 nose grab si je prislužil oceno 83.25 točk. S tem je osvojil svojo prvo uvrstitev na zmagovalni oder tekmovanj za svetovni pokal po lanski zmagi na big airu v Atlanti ter sezono končal na skupno 7. mestu slopestyle razvrstitve in 13. mestu v freestyle park & pipe seštevku.
Tumblr media
Skupno tretje mesto discipline slopestyle je osvojil Nemec Leon Vockenspurger, ki je zadnje tekmovanje sezone končal kot deveti, drugo mesto v skupnem seštevku pa je pripadlo svetovnemu prvaku in zmagovalcu obeh letošnjih tekem v halfpipu, Japoncu Yutu Totsuki.
Tumblr media Tumblr media
Edini slovenski predstavnik Naj Mekinc, je v drugi kvalifikacijski skupini zasedel štirinajsto mesto, kar je zadostovalo za skupno triindvajseto mesto.
Tumblr media
"Dober zaključek sezone, zelo sem zadovoljen! Naj je odlično opravil s prvo kvalifikacijsko vožnjo. Moram priznati, da sem, glede na prikazano, pričakoval nekoliko višjo oceno in posledično tudi uvrstitev. Toda sodniki so imeli danes res težko delo. Med njimi je namreč prišlo do okužb s korona virusom, tako da je del svojo nalogo opravljal kar iz izolacije prek videa. Naj je na zadnji tekmi svetovnega pokala, tako kot na nedavnem svetovnem prvenstvu, pokazal in dokazal, da je del elite v disciplini, kjer vrh izjemno širok, razlike med najboljšimi, ki prihajajo iz vseh kontinentov, pa res zelo majhne. Enako velja tudi za Tita Štanteta, ki se je »pobral« na zadnji tekmi sezone v halfpipu v Aspnu. Za oba je tekmovalna sezona končana, prav zadnja rezultata pa sta lepa popotnica za nadaljevanje in pa naslednjo, olimpijsko sezono,˝ je iz Švice sporočil trener Matevž Pristavec, ki z Mekincem in druščino namerava izkoristil dobre spomladanske snežne razmere. Dokler bo mogoče, bodo trenirali v snežnem parku na domačem Voglu, kjer bo, če bo šlo vse po načrtih, spomladi izvedeno tudi slovensko državno prvenstvo. Tam bo 19-letni Ljubljančan Naj Mekinc tudi glavni favorit za naslov, čim bolj pa se mu bodo seveda poskušali približati mlajši nasledniki s 16-letnim Vrhničanom Ožbejem Kuharjem na čelu.
Tumblr media
“Čakajo me težko pričakovani spomladanski dnevi na Voglu. O naslednji sezoni v tem trenutku še ne razmišljam, s preteklo pa sem zelo zadovoljen. Finale na svetovnem prvenstvu in pa današnja prva kvalifikacijska vožnja potrjujeta, da z ekipo dobro delamo. Se vidimo na Voglu!" je zadovoljen Naj Mekinc, ki je kot rečeno na zadnji tekmi za svetovni pokal osvojil 23. mesto, kar je njegova šesta najboljša uvrstitev kariere v svetovnem pokalu.
Tumblr media
Pa slovenske uvrstitve v skupnem seštevku freestyle disciplin ? Naj Mekinc je v slopestylu osvojil 36. mesto, v skupnem seštevku pa 67. mesto. Tit Štante je v halfpipu osvojil 21. mesto, v skupnem pa 57. mesto. Urška Pribošič je zaradi poškodbe rame izpustila večji del sezone, nastopila je samo na januarski tekmi big aira v avstrijskem Kreischbergu, kjer osvojila 28. mesto in s tem tudi edine 3 slovenske ženske točke v letošnjem snowboard svetovnem pokalu.
Tumblr media
V pokalu narodov so Japonci slavili skupno freestyke park & pipe zmago, medtem ko so Avstrijci postali skupni zmagovalci v vseh FIS Snowboard dogodkih letošnje zime.
Tumblr media Tumblr media
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Freestyle del mladinskega svetovnega prvenstva v snowboardingu je zaključen, najboljša slovenska uvrstitev je dvanajsto mesto
Na mladinskem svetovnem prvenstvu v snowboardingu, ki se v ruskem Krasnoyarsku odvija med 18. in 27. marcem, smo že dobili mladinske svetovne prvake v vseh treh freestyle disciplinah. Svetovna prvaka v slopestylu sta postala Belgijka Evy Poppe in Japonec Rikuto Watanabe, v halfpipu sta kraljevala Japonca Manon Kaji in Kaishu Nakagawa, v big airu pa sta bila prav tako najboljša Japonca in sicer Yura Murase in Taiga Hasegawa. Najboljši slovenski predstavnik letošnjega mladinskega svetovnega prvenstva je z 12. mestom v kategoriji big air postal Ožbe Kuhar.
Tumblr media
Novi mladinski prvaki v freestyle disciplinah z izjemo Belgijke prihajajo iz Japonske. Ta država prednjači tudi med dobitniki odličji na tekmovanju, a je druščina vseh nosilcev medalj le nekoliko bolj pisana. Vsekakor pa lahko z gotovostjo trdimo, da Japonska postaja prevladujoča sila freestyle snowboardinga.
Tumblr media
Na tekmovanju v slopestylu so si med dekleti odličja razdelila edina "ne japonska" mladinska svetovna prvakinja 17-letna Evy Poppe iz Belgije, ki je z oceno 88.75 točk premagala drugo uvrščeno japonsko tekmovalko Yuro Murase. Na tretje mesto se je z oceno 85.00 točk uvrstila Finka Telma Sarkipaju. Belgijka Poppova je sicer aktualna olimpijska svetovna prvakinja v slopestylu, na mladinskem svetovnem prvenstvu pred dvema letoma pa je v tej disciplini končala na nehvaležnem četrtem mestu.
Tumblr media
Med fanti je zmago z oceno 92.75 točk suvereno osvojil Japonec Rikuto Watanabe. Na odru za zmagovalce se mu je pridružil rojak Aoto Kawakami, ki je prejel oceno 89.00 točk, tretje mesto pa je z oceno 86.50 točk osvojil Nizozemec Sam Vermaat. S tem je za 0.25 točke prehitel Shuzabura Otsuba in tako preprečil popolno japonsko prevlado.
Tumblr media
Najboljši slovenski predstavnik je bil Valuk Markelj, ki je osvojil 25. mesto. Anej Herženjak je zasedel 29. mesto, Ožbe Kuhar pa je bil 34..
Tumblr media
V big airu je z ocenama 169.75 točk zmago slavila Japonka Yura Murase, na tem prvenstvu že svetovna mladinska podprvakinja v big airu. Na drugo mesto se je uvrstila njena rojakinja Chihira Edamatsu, ki je zbrala 162.00 točk. Svoje drugo odličje iz mladinskega prvenstva in tretje na sploh pa je osvojila novopečena mladinska svetovna prvakinja v big airu Belgijka Evy Poppe, ki je zbrala 158.00 točk in s tem ponovila uspeh iz mladinskega svetovnega prvenstva v švedskem Klaeppenu, kjer je bila v tej disciplini leta 2019 prav tako tretja.
Tumblr media
Med fanti je zmago slavil Taiga Hasegawa, ki je s skupno oceno 173.25 točk suvereno premagal drugo uvrščenega Nemca Moritza Breua (167.25 točk). Tretje mesto je osvojil Rus Igor Tarakanov, ki je prejel oceno 155.00 točk.
Tumblr media
Najboljši slovenski predstavnik je bil 16-letni Vrhničan Ožbe Kuhar, ki je v finalu zasedel 12. mesto. Na svojem drugem mladinskem svetovnem prvenstvu je to zanj prva uvrstitev v finale in s tem najboljši rezultat.
Tumblr media
Ožbe Kuhar je z uspešno izvedenim skokom switch frontside 1260 najprej dosegel šesti rezultat druge kvalifikacijske skupine (skupno deveti kvalifikacijski rezultat) in se uvrstil v finale, kjer je osvojil dvanajsto mesto.
Tumblr media
»Po odličnem sobotnem kvalifikacijskem nastopu, Ožbe v nedeljskem finalu oziroma že pred njim ni imel sreče. Na zadnjem skoku za trening je namreč nesrečno padel, kar ga je vrglo iz ritma. Zbranost je popustila, prva dva finalna skoka se mu tako nista izšla po načrtih. Pri enem se je tudi rahlo poškodoval, v tretje zato ni nastopil. Z uvrstitvijo v Big Air finale smo  zadovoljni, za kaj več pa je zmanjkalo tudi nekaj sreče,« je po tekmi povedal trener Domen Bizjak, pritrdil pa mu je tudi Kuhar, sicer član slovenske B reprezentance.
Tumblr media
Poleg Kuharja sta na big air tekmi v Krasnoyarsku nastopila še dva slovenska predstavnika. Valuk Markelj je osvojil 26., Anej Herženjak pa 30. mesto.
Tumblr media
V halfpipu je mladinska svetovna prvakinja postala Japonka Manon Kaji, ki je z nastopom ocenjenim z 96.25 točkami suvereno premagal drugo in tretjo uvrščeni Švicarki Isabelle Loetscher (83.25 točk) in Eleno Schuetz (79.75 točk).
Tumblr media
Pri fantih je zmago osvojil Japonec Kaishu Nakagawa, ki je z oceno 94.50 točk za manj kot točko premagal Švicarja Jonasa Haslerja (93.75 točk). Na tretje mesto se je uvrstil Korejec Chaeun Lee, ki je zbral 86.75 točk.
Tumblr media
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Chloe Kim in Yuto Totsuka sta zmagovalca zadnjega dejanja letošnje sezone za svetovni pokal v halfpipu
Drugo in tudi zadnje tekmovanje letošnje, s pandemijo koronavirusa zaznamovanje sezone za svetovni pokal v halfpipu, se je, na isti lokaciji, odvilo teden dni po svetovnem prvenstvu. Park na gori Buttermilk v Aspnu je gostil najboljše halfpipe tekmovalke in tekmovalce sveta in glede na razplet kvalifikacij, je bil finalni obračun popolnoma brez presenečenj. Američanka Chloe Kim in Japonec Yuto Totsuka sta uprizorila reprizo svetovnega prvenstva, ostali akterji pa so se precej premešali. Pogrešali smo Scottyja Jamesa, doživeli vrnitev legendarnega Shauna Whita, na katerega smo čakali kar tri leta ter bili priča številnim odličnim predstavam.
Tumblr media
V sončnem in pomladnem vremenu, so se drugič in s tem tudi zadnjič v letošnji kratki, s pandemijo zaznamovani sezoni, soočili finalisti tekmovanja za svetovni pokal v Aspnu.
Tumblr media
Med dekleti je svojo dominanco potrdila Američanka Chloe Kim, ki je slavila še na četrtem halfpipe dogodku te zime. Po zmagi na svetovnem prvenstvu, na X Games ter na tekmi svetovnega pokala v švicarskem Laaxu, je suvereno opravila še z zadnjim dejanjem. In vse to, po skoraj dveletni odsotnosti s tekmovanj, ki si jo je privoščila zaradi študija.
Tumblr media
Kimova je tekmovanje zapečatila že v prvem nastopu, ko je za trike backside 360 indy, switch backside air, switch frontside 900 melon, switch backside 360 in McTwist indy prejela oceno 90.50 točk. Kljub temu, da je v drugo želela še več a padla že pri prvem triku, je lahko svoj tretji spust po halfpipu že opravila kot zmagovalka tekme.
Tumblr media
"Počutim se odlično", je po zmagi, ki je bila ob enem tudi Ameriško kvalifikacijsko sito za udeležbo na olimpijskih igrah, povedala Chloe Kim. "Mislim, da so kvalifikacije za olimpijado vedno precej naporne za živce, zato sem zares vesela, da mi je danes uspelo dobro nastopati in mislim, da je to dober začetek olimpijske poti. Gledala sem kako nastopajo ostala dekleta in želela sem si pokazati nekaj drugega, nekaj kar še nisem videla v ženskem snowboaridngu in moja ideja je bila, da izvedem backside 360 in nadaljujem s switch methodom. K sreči sem se potem lahko le še igrala in sestavila trike, tako da se je izšlo odlično. S tem sem se poigravala že na X Gamesih in všeč mi je bilo. Povedati moram, da sem bila mentalno v zelo slabem stanju, ko sem lani odšla s sveta snowboardinga in to da sem si dala čas in stopila korak nazaj je bila odlična odločitev, saj se spet zabavam, kar mi pri snowboardingu ogromno pomeni. Iskreno sem zelo vesela, da sem si vzela prosto leto in trenutno sem zelo hvaležna, da se zopet tukaj. Hvala vsem, ki me podpirate, to mi res ogromno pomeni".
Tumblr media
Na drugo mesto se je v druge nastopu zavihtela Španka Queralt Castallet ter tako na tretje mesto potisnila Japonko Seno Tomita. Castalletova je na svetovnem prvenstvu osvojila tretje mesto, za Kimovo in drugo uvrščeno Maddie Mastro, ki je tokrat finalno tekmovanje izpustila, po tem ko je grdo padla na treningu in doživela pretres možganov. Španka je v svojem drugem nastopu sestavila vožnjo, ki je vsebovala trike backside 540 weddle, frontside 900 melon, air to fakie taipan grab,switch backside 540 weddle ter switch frontside 720 indy. Nastop ji je prinesel 86.00 točk in 15. uvrstitev na zmagovalni oder svetovnih prvenstev v karieri.
Tumblr media
Na tretjem mestu je končala Japonka Sena Tomita, ki je izvedla trike frontside 540 stalefish, backside 540 weddle, frontside 720 indy, switch frontside 720 weddle ter frontside 900 melon, za kar je prejela oceno 82.50 točk in s tretjim mestom prilepila obliž na četrto mesto iz svetovnega prvenstva.
Tumblr media
Na četrtem mestu je tokrat končala Japonka Mitsuki Ono (73.50 točk), na peto mesto se je uvrstila Kanadčanka Elizabeth Hosking (72.00 točk), kot šesta in sedma pa sta tekmovanje zaključili še dve Japonki Kurumi Imai (67.25 točk) in Haruna Matsumoto (61.75 točk).
Tumblr media
Po tem ko je Ruka Hirano lani ustavil 13 zaporednih zmag trajajoč niz Avstralca Scottyja Jamesa, s tem ko je je slavil na lanskem zaključku sezone v Calgaryju, je sedaj komaj 19-letni Japonec Yuto Totsuka tisti, ki s peto zaporedno zmago, vključno z Burton US Openom, X Games ter svetovnim prvenstvom pred tednom dni, dominira v letošnji sezoni.
Tumblr media
Ob odsotnosti Scottyja Jamesa in vrnitvijo Američana Shauna Whita, ki se je po več kot treh letih zopet pojavil na tekmovanju, je zmagovalec ostal enak kot na vseh letošnjih tekmovanjih.
Tumblr media
Zmagovalec kvalifikacij je začel silovito in že v prvem nastopu dosegel najvišjo oceno tekmovanja. Za trike frontside double cork 1440 indy, switch frontside double 1260 weddle grab, switch backside 1080 indy, backside 900 weddle ter double 1260 indy je prejel oceno 91.75 točk.
Tumblr media
Na odru se mu je pridružil rojak Raibu Katayama, ki se je po poškodbi, zaradi katere je izgubil celotno lansko sezono, na oder za zmagovalce povzpel prvič po treh letih. Že v prvem nastopu je pokazal zobe in za trike frontside 1080 tail grab, switch frontside double 1440 weddle, frontside 900 melon,backside double 1260 weddle ter frontside double 1080 indy prejel oceno 86.75 točk in nakazal svojo vrnitev v svetovni halfpipe vrh.
Tumblr media
Boj za tretje mesto je bil nekoliko bolj napet, saj je 23-letni Nemec Andre Hoeflich v svojem drugem nastopu postregel z ogromnim switch backside airom, ki so mu sledili triki switch frontside double cork 1080 indy, frontside double cork 1260 indy, backside 900 weddle ter frontside double 1080. Za svoj nastop je prejel oceno 84.00 točk ter se veselil svoje prve uvrstitve na zmagovalni oder tekem za svetovni pokal.
Tumblr media
"Najprej naj povem, da nebi mogel biti bolj navdušen nad razpletom današnjega tekmovanja" je po tekmovanju povedal Hoeflich. "To je moja prva uvrstitev med najboljše tri in to v osupljivi konkurenci. Tako navdušen sem, da sploh ne morem verjeti, da se je res zgodilo. Zdelo se mi je, da je moj nastop kar dober, precej sem napredoval v teh dveh tednih ko sem tu. Napredek vidim, ko se spomnim kako težko mi je bilo včasih in kako samozavestno se počutim sedaj. Pridobil sem na višini trikov in izvedel sem trike kot jih znam in ja... občutek je nor!"
Tumblr media
Četrto mesto je pripadlo olimpijskemu zmagovalcu iz PyeongChanga, ameriški legendi Shaunu Whitu, ki je se prav po omenjenih olimpijskih igrah prvič udeležil tekmovanja in s podobnim namenom - tekmovanje namreč šteje za interne ameriške kvalifikacije za prihodnje olimpijske igre. Z oceno 81.50 točk, ki jo je dosegel v zadnjem od treh nastopov in s tem najboljšo ameriško uvrstitvijo, je 34 letnik, ki je v kvalifikacijah sicer zasedel 2. mesto, napovedal kandidaturo za četrto zaporedno olimpijsko zlato.
Tumblr media
Od petega do sedmega mesta so si sledili Američani Chase Blackwell (78.75 točk), Lucas Foster (75.25 točk) in Taylor Gold (74.25 točk), osmi je bil Švicar David Habluetzel (71.25 točk), deveti Japonec Ikko Anai (69.75 točk) ter deseti še en Švicar, tretji iz svetovnega prvenstva pred tednom dni, ki pa se mu tokrat ni posrečil niti en od treh nastopov - Jan Scherrer (22.25 točk).
Tumblr media
Ameriška državna prvaka sta postala Chloe Kim in Chase Blackwell.
Tumblr media
In tako se je z vsega dvema tekmovanjema končala letošnja halfpipe sezona. Kristalnih globusov v tako okrnjeni sezoni seveda ne bodo podelili, a kljub temu sta Chloe Kim in Yuto Totsuka nesporna zmagovalca letošnje halfpipe sezone.
Tumblr media
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Anna Gasser in Marcus Kleveland sta zmagovalca slopestyle tekmovanja za svetovni pokal v Aspnu
Po razburljivih kvalifikacijah, ki so v Aspnnu napovedale napete boje za zmago na predzadnji tekmi za svetovni pokal te sezone, finalisti niso razočarali. Pri dekletih je Avstrijka Anna Gasser končno uspela svoje slopestyle znanje pokazati tudi, ko je šlo zares in že s prvim nastopom je dosegla neulovljivo oceno. Zmagovalka kvalifikacij, Japonka Murasejeva, pa je končala na nehvaležnem četrtem mestu. V moški konkurenci je zopet slavil novopečeni svetovni prvak, Norvežan Markus Kleveland, ki je v velikem slogu prav tako že v prvem poizkusu, prišel do suverene zmage.
Tumblr media
Teden dni po svetovnem prvenstvu je bila freestyle snowboarding karavana še vedno v Aspnu, kjer so se tokrat v parku na gori Buttermilk merili za točke svetovnega pokala. Ponovitev svetovnega prvenstva torej, je potekala v pomladnem vzdušju, ob visokih temperaturah, štrene pa je občasno mešal močan veter.
Tumblr media
Pri dekletih je ob odsotnosti svetovne prvakinje Zoi Sadowski-Synnott, presenetila in navdušila 29-letna Avstrijka Anna Gasser, ki smo jo v zadnjih letih vajeni predvsem na odru za zmagovalke tekem v big airu. Tokrat, ji je že v prvem poskusu uspelo sestaviti odlično vožnjo in letvico postaviti na neulovljivo višino.
Tumblr media
Po tem, ko je Avstrijka na svetovnem prvenstvu končala izven prve trojice tako v slopestylu kot tudi njeni paradni disciplini big air, je bila zmaga na istem prizorišču teden dni pozneje gotovo dobrodošla. Svoj nastop je začela na railih, kjer smo videli trike switch backside bluntslide 270 out, half-cab 50-50 indy out na "flar baru" ter 50-50 backside 360 na "down railu", svojo zmago je gotovo zapečatila na skokih, ki so njena najmočnejša plat slopestyla. Videli smo trike frontside double underflip 900 indy, cab 900 tail ter backside double 1080 melon, ki so ji prinesli oceno 81.90 točk, ki je ostala nedotaknjena od prve do konca tretje serije. Za Gasserjevo je to prva slopestyle zmaga za svetovni pokal po sezoni 2016/17, ko je postala tudi X Games zmagovalka te discipline.
Tumblr media
"Nekako sem se naučila lekcijo iz napak, ki sem jih naredila na svetovnem prvenstvu, ko nisem zares šla na vse ali nič." je povedala Gasserjeva. "Danes sem na tekmovanje prišla odločena, da hočem pokazati vse. Res si nisem želela še enega četrtega mesta. Šla sem na vse ali nič in vesela sem, da se je obrestovalo. Nekoliko je nagajal tudi veter, ki se je neprestano spreminjal. V drugem poizkusu me je pred drugim skokom zelo zaustavil, na tretjem, pa sem poletela predaleč. Res sem vesela, da se je v prvem nastopu vse poklopilo."
Tumblr media
Najbližja zasledovalka Gasserjve je bila tokrat domačinka, a nekoliko presenetljivo ne Andersonova, ki sta se ji ponesrečila dva od treh nastopov, uspešen prvi pa je bil bolj nekakšno tipanje terena, kjer ni šla na vse ali nič. Srebro je tako okoli vratu prejela Hailey Langland, ki je zadnjič na odru za zmagovalke svetovnega pokala stala v sezoni 2016/17. Velik doprinos k končni oceni je naredila v rail sekciji, kjer smo videli front blunt 270, frontside lipslide to fakie in half-cab on to backside 360 out. Za nastop, ki je vključeval še trike frontside 720 melon, backside 540 stalefish in cab 720 melon je v drugem nastopu prejela oceno 72.30 točk in na tretje mesto potisnila Finsko tekmovalko Enni Rukajarvi.
Tumblr media
Finska tekmovalka, ki je svetovno prvenstvo zaključila na četrtem mestu, se je tokrat z odlično prvo vožnjo obdržala na tretjem mestu, ki si ga je preborila z nastopom ocenjenim z 71.91 točkami. Ta je med drugim vseboval tudi trika backside 900 ter cab 720 tail. Zmagovalka kvalifikacij Japonka Kokomo Murase (67.76 točk) je po dveh ponesrečenih nastopih končala na četrtem mestu. Prav tako so s po dvema padcema precej nezadovoljne tekmovanje končale še Avstralka Tess Coady (60.15 točk) na petem, Jamie Anderson (55.61 točk) na šestem, svetovna prvakinja v big airu Laurie Blouin (46.50 točk) na sedmem ter Američanka Julia Marino (45.00 točk) na osmem mestu.
Tumblr media
V moški konkurenci je bila zgodba zmagovalca podobna kot pri dekletih. Že v prvi seriji nastopov smo videli zmagovalno vožnjo, ki jo je osmi dan po osvojitvi naslova svetovnega prvaka pokazal zmagovalec kvalifikacij Norvežan Marcus Kleveland. V rail sekciji smo videli troke hardway cab 270 in to 270 out, backside bluntslide 270, ter frontside bluntslide 450, na skokih pa je postregel s triki switch backside 1260 melon, backside 1620 melon ter cab 1620 indy. Z oceno 87.58 točk je bil za konkurenco neulovljiv vse do konca tekmovanja.
Tumblr media
"V veselje mi je še enkrat tekmovati tukaj v Aspnu." je Kleveland povzel neverjetnih 10 dni, ki so za njim. "Že od nekdaj čutim, da je Aspen en najboljših krajev za izvajanje trikov in nič me ne veseli bolj, kot to da se v Evropo vračam z dvema odličjema iz svetovnega prvenstva ter zmago v svetovnem pokalu. Še eno tekmovanje nas čaka na Silvaplani, nato pa se zame začne pomlad."
Tumblr media
Drugo mesto je osvojil na svetovnem prvenstvu četrti Red Gerard, ki je prav tako v svojem prvem od treh nastopov prikazal največ. Za vožnjo, ki je vsebovala tudi switch backside triple cork 1620, zanj prvič izveden na tekmovanju je prejel oceno 82.16 točk.
Tumblr media
Tretje mesto je zasedel v big airu skoraj nepremagljivi Kanadčan Mark McMorris, ki je za drugim mestom z oceno 81.18 točk zaostal za zgolj 0.26 točke. Prav tako pa je četrto uvrščenega rojaka Maxa Parrota (81.18 točk) prehitel za zgolj 0.72 točke. S kombinacijo trikov switch backside 1260 stalefish, frontside triple cork 1440 weddle ter backside triple 1620, ki jih je izvedel na skokih, je McMorris na oder za zmagovalce v svetovnem pokalu v slopestylu stopil prvič po sezoni 2016/17.
Tumblr media
Na peto mesto se je uvrstil Američan Dusty Henricksen (79.80 točk), šesti je bil Rene Rinnekangas (78.08 točk) iz Finske, sedmo mest je zasedel Kanadčan Liam Brearley (77.98 točk), osmi je bil Rus Vlad Khadran (70.28 točk), deveti Američan Justus Henkes (64.80 točk), deseti Japonec Hiroaki Kunitake (52.06 točk) ter enajsti predstavnik Švice Moritz Thoenin (47.81 točk). Markus Olimstad v finalu ni nastopil.
Tumblr media
Ameriška državna prvaka v disciplini slopestyle sta postala Jamie Anderson in Red Gerard.
Tumblr media
Pred zadnjim dejanjem letošnje sezone svetovnega pokala v slopestylu, ki bo prihodnji teden na švicarski Silvaplani, v skupnem seštevku vodita zmagovalca zadnjega tekmovanja - Anna Gasser, ki je prehitela prej vodilno Jamie Anderson (tretja v skupnem seštevku je trenutno Hailey Langland) ter Marcus Kleveland, ki je prehitel zmagovalca iz Laaxa Niklasa Mattssona. Šved Mattsson se tokrat ni uvrstil v finale, kljub vsemu pa v skupnem točkovanju za svetovni pokal ostaja na drugem mestu, tretji pa je Nemec Leon Vockensperger.
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Murasejeva in Kleveland zmagovalca kvalifikacij slopestyle tekme za svetovni pokal v Aspnu, Mekinc petinpetdeseti
Včeraj zvečer po našem času so se v ameriškem Aspnu končale kvalifikacije predzadnje letošnje tekme za svetovni pokal v slopestylu. Največ sta pokazala Japonska Kokomo Murase in Norvežan Marcus Kleveland. Naju Mekincu, ki je v tem parku s 16. mestom na svetovnem prvenstvu dosegel izid kariere, tokrat preboj v finale ni uspel. Osvojil je 28. mesto v prvi kvalifikacijski skupini, kar je zadostovalo za skupno 55. mesto. 
Tumblr media
V snežnem parku Buttermilk se je v kvalifikacijah najbolj množične snowboard discipline merilo trideset tekmovalk iz osemnajstih držav in enainšestdeset tekmovalcev in petindvajsetih držav. Dve snowboarderki, Japonka Kokomo Murase in domačinka Julia Marino, sta za svojo drugo, uspešnejšo vožnjo prejeli več kot 80.00 točk. Snowboarderkama, ki sta na svetovnem prvenstvu ostali brez kolajn (Japonka je bila v slopestylu peta in na big airu šesta, Američanka pa se ni uvrstila v domačo ekipo za prvenstvo) so do osmega mesta, ki še vodi v današnji finale sledile še Hailey Lengland in Jamie Anderson (obe ZDA), Anna Gasser (Avstrija), Laurie Blouin (Kanada), Enni Rukajarvi (Finska) in Tess Coady (Avstralija). Svetovne prvakinje Zoe Synnott-Sadowski (Nova Zelandija) ni bilo na štartu.
Tumblr media
V moški konkurenci je najvišjo oceno dneva (94.00 točk) dobil aktualni svetovni prvak v slopestylu in bronasti v big airu, Norvežan Marcus Kleveland. Tekmoval je v drugi kvalifikacijski skupini iz katere so se v finale uvrstili še Rene Rinnekangas (Finska), Dusty Henricksen (ZDA), Mark McMorris (Kanada), Vlad Khadarin (Rusija) in Markus Olimstad (Norveška). V prvi kvalifikacijski skupini je nastopil Naj Mekinc, ki pa se mu nastopa nista izšla po pričakovanjih. Osvojil je 28. mesto v skupini in skupno 55. mesto. Finalisti iz prve skupine so: Redmond Gerard (ZDA), Max Parrot (Kanada), Justus Henkes (ZDA), Liam Brearley (Kanada), Moritz Thönen (Švica) in Hiroaki Kunitake (Japonska).
Tumblr media
Danes in jutri ob 20.uri po našem času bosta torej v Aspnu na sporedu še finala tekem svetovnega pokala v slopestylu in halfpipu, kamor pa se naša A-reprezentanta Naje Mekinc in Tit Štante nista uvrstila. Slednji ostaja v ZDA, kjer študira in trenira, Mekinc pa se s trenerjem Matevžem Pristavcem vrača v Evropo,  saj bo v Švici (Silvaplana) naslednji konec tedna še zadnja tekma svetovnega pokala v slopetylu. Trener Matevž Pristavec bo tja zagotovo odpeljal našega najboljšega slopestyle snowboarderja, Naja Mekinca, v kolikor pa bo uspešno sanirala poškodbo rame, pa se jima bo pridružila še Urška Pribošič.  
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Kimova in Totsuka zmagovalca kvalifikacij zadnje halfpipe tekme za svetovni pokal te sezone, Štante osemnanjsti
V četrtek zvečer po našem času so bile v ameriškem Aspnu na sporedu kvalifikacije zadnje tekme sezone za svetovni pokal v halfpipu. Dobila sta jih aktualna svetovna prvaka, Američanka Chloe Kim in Japonec Yuto Totsuka, kljub vsemu pa so bile vse oči uprte v drugouvrščenega tekmovalca, legendarnega Shauna Whita, ki je uprizoril epsko vrnitev na tekmovanja. Naš edini predstavnik Tit Štante, je močno popravil vtis s svetovnega prvenstva, uvrstil se je na osemnajsto mesto.
Tumblr media
V kvalifikacijah zadnje letošnje tekme za svetovni pokal v halfpipu je nastopilo šestindvajset tekmovalk iz desetih držav in triintrideset tekmovalcev iz enajstih držav. Med snowboarderkami je bila najboljša svetovna prvakinja Chloe Kim pred Španko Queralt Castellat in še eno domačinko, Maddie Mastro. V nedeljskem finalu bodo nastopile še Kanadčanka Elisabeth Hosking ter kar štiri Japonke - Sena Tomita, Haruna Matsumoto, Kurumi Imai in Mitsuki Ono.
Tumblr media
Moške kvalifikacije so bile v znamenju povratnika v karavano, 34-letnega ameriškega zvezdnika Shauna Whitea. Trikratni olimpijski prvak v halfpipu (2006, 2010, 2018) je bil v Aspnu že januarja, ko naj bi nastopil na X Games, a je nastop v »superžlebu« na smučišču Buttermilk takrat potem izpustil zaradi poškodbe na treningu. Slaba dva meseca kasneje pa se je vendarle pojavil na štartu in ni razočaral. Z oceno 91.50 točk je dosegel drugi rezultat kvalifikacij.
Tumblr media
Boljši je bil samo aktualni svetovni prvak in tudi najboljši na letošnjih X Games, Japonec Yuto Totsuka, ki je za svoj nastop prejel oceno 94.25 točk. V nedeljskem finalu bomo poleg omenjenih dveh favoritov za zmago gledali še tri domačine (Taylor Gold, Chase Blackwell, Lucas Foster) in dva Japonca (Raibu Katayama, Ikko Anai) ter tri Evropejce (Švicarja Davida Hablützla in Jana Sherrerja ter Nemca Andreja Höflicha).
Tumblr media
Slovenski predstavnik Tit Štante je opravil dve dobri kvalifikacijski vožnji. Ocena za uspešnejšo drugo je bila 53.75 točk, kar je zadoščalo za osemnajsto mesto. 22-letni Celjan se je tako že enajstič v karieri uvrstil med najboljšo dvajseterico na tekmah svetovnega pokala v tej najstarejši snowboarderski olimpijski disciplini. Najboljši (12. in 13. leta 2018 in 2019) je bil prav na prizorišču prihodnjih olimpijskih iger na Kitajskem.
Tumblr media
»Uspešen povratek Tita! Po neuspešnem nastopu na svetovnem prvenstvu se je zbral in dosegel dober rezultat. S prikazanim »runom« sem zadovoljen in vesel, da mu je vendarle uspelo dokazati, da je v stiku s širšim vrhom. Kljub toplemu vremenu je bil žleb v odličnem stanju, tako da lahko pričakujemo še en lep finale. Še prej pa se bomo danes in jutri seveda posvetili snežnemu parku,« je povedal trener Matevž Pristavec, ki bo v slopestylu, na predzadnji tekmi svetovnega pokala spremljal še Naja Mekinca. 19-letni Ljubljančan, finalist nedavnega svetovnega prvenstva, bo nastopil kot šestindvajseti v drugi kvalifikacijski skupini.
Tumblr media
Finale najboljše ženske osmerice in moške deseterice bo v nedeljo (21.3.) ob 20. uri po srednjeevropskem času. Še prej bodo v Aspnu opravili s predzadnjo tekmo svetovnega pokala v slopestylu. Kvalifikacije, kjer bo nastopil tudi slovenski predstavnik Naj Mekinc bodo na sporedu v petek popoldne, finale pa v soboto ob 20.uri po našem času.
Tumblr media
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Laurie Blouin in Mark McMorris sta svetovna prvaka v big airu, Mekinc enainpetdeseti
Zadnji tekmovalni dan letošnjega svetovnega prvenstva v freestyle snowboardingu je postregel s pestrim dogajanjem v disciplini big air. Zmagi sta v spremenljivih vremenskih razmerah, po napetih bojih in norih trikih, odšli v Kanado, saj sta nova svetovna prvaka postala Laurie Blouin in Mark McMorris. Edini slovenski predstavnik Naj Mekinc je tekmovanje končal v kvalifikacijah, kjer je zasedel 51. mesto.
Tumblr media
Laurie Blouin je slast osvojitve naslova svetovne prvakinje okusila že leta 2017, ko je zlato odličje v kategoriji slopestyle osvojila v Sierri Nevadi, tokrat pa je v svojo big air zbirko k zlatu iz X Games 2021 dodala še naslov svetovne prvakinje v tej kategoriji. Veliki uspehi so ji gotovo pomagali pri spopadanju s pritiskom, saj je z odlično izvedbo zadnjega trika iz prestola izrinila aktualno svetovno prvakinjo v slopestylu Zoi Synnott-Sadowski.
Tumblr media
Po tem ko je Blouinova v prvem poizkusu izvedla trik frontside double cork 1080 weddle-to-tail grab, ki so ga sodniki ocenili z 88.00 točkami, je za razburjenje poskrbela s ponesrečenim drugim skokom. V tekmovanju, kjer imajo tekmovalke in tekmovalci na voljo tri skoke, štejeta pa dva najbolje ocenjena, ni prav veliko prostora za napake.
Tumblr media
Tako v prvem kot tudi drugem poskusu je bila najuspešnejša Novozelandka Zoi Synnott-Sadowski, ki je za svoja skoka frontside double cork 1080 melon in backside double cork 1080 weddle prejela oceni 92.00 in 84.75 točk. V zadnjem finalnem skoku se je se v boj za odličja najprej vmešala olimpijska zmagovalka v big airu in svetovna prvakinja iz Sierra Nevade 2017 - Avstrijka Anna Gasser, ki je s skokom ocenjenim z 85.50 točk za trenutek skočila na drugo mesto, preden jo je prehitela Japonka Miyabi Onitsuka, ki je triku switch frontside double cork 1260 melon, za katerega je v prvem poskusu prejela 89.75 točk, dodala še backside double cork 1080 mute ocenjen z 85.00 točkami. 
Tumblr media
Laurie Blouin je izkoristila zadnjo priložnost in se s skokom switch frontside 1080 weddle, za katerega je prejela oceno 89.75 točk, v seštevku najboljših dveh skokov (177.75 točk) uvrstila točko pred Novozelandko Zoi Synnott-Sadowski (176.75 točk). Že takoj je bilo jasno, da bo bron (in skupno tretje odličje iz svetovnih prvenstev v karieri) okoli vratu prejela Japonka Onitsuka (174.75 točk), Gasserjeva (170.25 točk) pa ostala brez odličja. O barvi svoje prve big air, sicer pa že četrte kolajne iz svetovnih prvenstev (zato leta 2019 in 2021 ter srebro leta 2017 v slopestylu), je odločala le še Synnott-Sadowska, ki je želela preveč in padla pri doskoku ter zmago tako prepustila Kanadčanki.
Tumblr media
"Zelo sem ponosna!" je povedala Blouinova, ko se je zavedela, da je osvojila svojo drugi naslov svetovne prvakinje v karieri. "Pri triku switch frontside double 1080 nisem vedno zanesljiva. Vanj bom morala še vložiti nekaj dela, a da mi je uspel prav v zadnjem poizkusu... še vedno se tresem! Raven današnjega tekmovanja je bila zares nora. Prav vse punce so opravile odlično delo. Neverjetno je, da dekleta začenjajo z 1260 stopinjskimi obrati, tudi sama jih bom sedaj morala začeti trenirati."
Tumblr media
Od petega do osmega mesta so se zvrstile tekmovalke, ki sta se jim ponesrečila dva od treh skokih in sicer Kokomo Murase (Japonska - 110.25 točk), Jamie Anderson (USA - 90.00 točk) ter Reira Iwabuchi (61.75 točk).
Tumblr media
V moški kategoriji je vlogo enega najbolj dominantnih, če ne kar najdominantnejšega tekmovalca v big airu upravičil Kanadčan Mark McMorris, ki pa si je po dveh olimpijskih in kar dvajsetih X Games odličjih priboril prvo kolajno iz svetovnega prvenstva. Po slabem začetku sezone, ko mu na uvodni tekmi ni šlo nič po načrtih, nato pa je zaradi okužbe s Covid-19 moral izpustiti tako tekmovanje za svetovni pokal v švicarskem Laaxu kot tudi X Games, se je do naslova svetovnega prvaka v tej sezoni lahko tolažil z zmago na inovativni mešanici freeride in freestyle tekmovanja Natural Selection.
Tumblr media
27-letni Kanadčan je bil najboljši že v kvalifikacijah, še bolj suveren pa v svojem prvem in drugem poskusu, ko je s trikoma switch backside 1620 melon in backside 1620 weddle grab, ki sta mu prinesla 92.75 ter 86.50 točk, ki jih ni uspel preseči prav nihče.
Tumblr media
V zadnjem, tretjem poskusu se je izkazal svetovni prvak v slopestylu, Norvežan Marcus Kleveland, ki je po padcu v prvem nastopu in triku frontside triple cork 1440 weddle, ki mu je v drugem skoku prinesel 78.50 točk, dosegel najboljšo oceno kvalifikacij. Neverjeten in absolutno najboljši trik cab 1800 si je prislužil oceno 97.75 točk in Marcusa ponesel na drugo mesto.
Tumblr media
McMorrisov rojak Max Parrot je imel v zadnjem poskusu v boju s Klevelandom nekoliko lažje delo, saj je bila ocena njegovega prvega skoka frontside triple cork 1620 weddle precej višja od prve ocene Norvežana - 89.50 točk. Odločil se je za zmerno tveganje in pozabil na neuspeli poskus trika cab 1800 ter stavil na cab triple 1620, kar se mu je z oceno 88.75 točk obrestovalo, saj je v seštevku dveh trikov (178.25 točk) za 2 točki premagal Norvežana (176.25 točk), za še vedno vodilnim McMorrisom pa zaostal za točko (179.25 točk).
Tumblr media
Priložnost, da zmeša štrene povsem pri vrhu je imel Japonec Ruki Tobita, ki je bil po drugem poizkusu na drugem mestu, a sta ga z odličnima nastopoma že prehitela Parrot in Kleveland. Tobita se je odločil za odkrit napad na zmago s trikom frontside 1800 melon, ki ga pred tem še ni izvajal in le malo je zmanjkalo, da bi mu uspel. Žal pa je bila sila prevelika in zadnji poskus se je za Japonca končal v snegu, na nehvaležnem četrtem mestu (166.50 točk).
Tumblr media
Jasno je bilo, da bomo videli le še zmagovalni skok McMorrisa in kljub temu, da so vsi pričakovali klasičen method, se je novopečeni svetovni prvak nekoliko preveč zagnal in skoraj padel pri zgolj straight airu ter požel val smeha v ciljni areni.
Tumblr media
"Temu lahko rečem uresničitev sanj!" se je po neuspelem methodu še vedno smejal McMorris. "V slopestylu mi ni šlo kot sem si zamislil in res težko sem čakal, da se je začelo big air tekmovanje. Ko so bile mimo kvalifikacije sem vedel, da imam dobre možnosti za lepo uvrstitev. Počaščen sem, da sem lahko del tega in da bom stopil na najvišjo stopničko odra za zmagovalce. Ni lahka naloga stati tam gor. Tekmovalci v big airu iz tekmovanja v tekmovanje neverjetno napredujejo in tako srečen sem, da sem lahko del tega. Počaščen sem, da bom naslov svetovnega prvaka "delil" z Laurie in zares sem ponosen nanjo. Vsi so v tem tednu opravili odlično delo. Noro! Še enkrat se opravičujem vsem, ki ste želeli videti zmagovalni method! Ni šlo."
Tumblr media
Z zmago je McMorris postal prvi Kanadčan, ki je stopil na oder za zmagovalce katerekoli izmed freestyle snowboard disciplin.
Tumblr media
Od petega do dvanajstega mesta so se zvrstili Kaito Hamada (Japonska - 166.25 točk), Emiliano Lauzi (Italija - 160.75 točk), Justus Henkes (152.00 točk), Staale Sandbech (Norveška - 136.50 točk), Rene Rinnekangas (Finska - 116.50 točk), Matthew Cox (Avstralija - 111.50 točk), Niklas Mattsson (Švedska - 104.75 točk) ter Leon Guetl (Nemčija - 91.25 točk).
Tumblr media
Nagradi za najboljši trik sta prejela Zoi Synnott-Sadowski (za frontside double cork 1080 melon) in Marcus Kleveland (za cab 1800 indy).
Tumblr media
Na tekmovanju so podelili še naslova ameriških državnih prvakov, ki sta šla v roke Jamie Anderson in Justisu Henkesu.
Tumblr media
Edini slovenski predstavnik na big air tekmi Naj Mekinc, je svojo udeležbo na svetovnem prvesntu končal v kvalifikacijah. Ob rahlem sneženju je namreč pihal močan veter, novozapadli sneg (v noči iz sobote na nedeljo ga je v Aspnu zapadlo 30 centimetrov) pa je tekmovalkam in tekmovalcem povzročal kar nekaj težav pri doskokih. Naj je nastopil v drugi kvalifikacijski skupini in tam zasedel 25. mesto (z oceno 21,25 za boljši, drugi skok), kar je zadostovalo za skupno 51. mesto.
Tumblr media
Kako zelo močna in izostrena je konkurenca v big airu pove pogled na rezultatsko listo kvalifikacij, saj so brez finala med drugimi ostali tudi domači zvezdniki Dusty Henricksen, Red Gerard in Chris Corning.
Tumblr media
»Naj je tehnično zelo dobro izvedel oba skoka, predvsem drugega. Žal se mu na mehki podlagi ni izšlo pri pristankih, tako da v močni in zelo izenačeni konkurenci višja uvrstitev ni bila dosegljiva,« je iz ZDA sporočil trener slovenske reprezentance Matevž Pristavec, ki z ekipo (Naj Mekinc in Tit Štante) ostaja v Aspnu. Ta bo v naslednjih dneh gostil še dve tekmi svetovnega pokala. V halfpipu (kvalifikacije 18.3., finale 21.3.) bo nastopil Štante, v slopestylu (kvalifikacije 19.3., finale 20.3.) pa Mekinc.
Tumblr media
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Chloe Kim in Yuto Totsuka sta svetovna prvaka v halfpipu, Tit Štante sedemindvajseti
Če so se kvalifikacije tekmovanja v halfpipu odvile v slogu svetovnega prvenstva iz pred dveh let, ko sta si zlati snežinki v Park Cityju okoli vratu nadela Američanka Chloe Kim in Avstralec Scotty James, pa je moški finale potekal bolj v slogu letošnje sezone. Med tem ko se je Kimova po skoraj dvoletnem premoru, ki si ga je vzela za študij, vrnila še bolj suverena in tudi ko nastopa poškodovana zmaguje na vseh tekmovanjih kjer se pojavi, pa je lani večno drugi Japonec Yuto Totsuka v tej sezoni nadigral lani skoraj nepremagljivega Avstralca Jamesa in ga postavil na mesto “vselej drugega” te sezone. Edini slovenski predstavnik Tit Štante je po neposrečenem nastopu izpadel v kvalifikacijah in na koncu zasedel sedemindvajseto mesto.
Tumblr media
Na veliko srečo organizatorjev je neurje Xylia, ki je obetalo eno večjih vremenskih nevšečnosti, z močnim sneženjem počakalo vse do zaključnih intervjujev, ki sta jih z nasmehom in zlatima snežinkama okoli vratu dajala velika zmagovalca Američanka Chloe Kim in Japonec Yuto Totsuka.
Tumblr media
Perfektno pripravljen halfpipe na Buttermilk Mountainu je poskrbel za neverjetne predstave fantov in deklet, ki so se borili za najvišja mesta.
Tumblr media
Komaj 20-letna Chloe Kim z zmago res ni presenetila, saj je v tem halfpipu skoraj nepremagljiva, že od kar se je vanj spustila na svojem prvem X Games tekmovanju pred sedmimi leti. V teh letih je na X Games v Aspnu v vseh sedmih nastopih stala na odru za zmagovalce, od tega petkrat na najvišji stopnički - zadnjič pred šestimi tedni, zato bi bilo kaj drugega kot zmaga precejšnje presenečenje.
Tumblr media
Zmagovalka kvalifikacij je temelje postavila že v prvem od obeh nastopov, ko je prejela oceno 90.00 točk, ki bi že sama po sebi zadostovala za zmago. Kljub vsemu je svoj nastop še nadragdila v drugem poskusu, ko je za vožnjo, ki je vsebovala trike backside 360 indy, switch backside air, switch frontside 1080, frontside 900 tail grab in McTwist, prejela 93.75 točk. In vse to, po tem ko je še vedno precej čutila posledice padca, ki se ji je primeril na sobotnem treningu, celo toliko, da potrebovala pomoč, da je na podelitvi lahko zapustila oder za zmagovalke.
Tumblr media
"Počutim se zares dobro" je po tekmi povedala stara in tudi nova svetovna prvakinja. "Hvaležna sem, da sem lahko tukaj. Srečna pa sem, da je vreme zdržalo ko konca tekmovanja. In super srečna, da mi je uspelo zdržati do konca tekmovanja. Na treningu sem si zvila gleženj, kar je med nastopom predstavljalo precejšen izziv. Res vesela sem, da sta mi prva dva nastopa uspela. Zmagovanje da dober občutek."
Tumblr media
Na drugo mesto se je uvrstila Kimina rojakinja, 20-letna Maddie Mastro, ki je v svojem zadnjem nastopu prikazala verjetno najboljšo vožnjo v njeni karieri. Za trike frontside 900, backside 540 weddle, frontside cork 720, Haakenflip 720 stalefish, double crippler ter backside air je prejela oceno 89.00 točk in osvojila svojo drugo odličje na svetovnih prvenstvih.
Tumblr media
Na tretje mesto se je, prav tako v zadnjem od treh poizkusov, uspela prebiti 31-letna španska tekmovalka Queralt Castellet, ki je za vožnjo, ki so jo sestavljala tudi kombinacija switch backside 540 into switch frontside 720, prejela oceno 87.50 točk. Tudi za Castelletovo je to drugo odličje iz svetovnih prvenstev, nastopila pa je že na sedmih.
Tumblr media
Na četrtem mestu je za odličjem z točko zaostala Japonka Sena Tomita, sledile pa so Haruna Matsumoto (Japonska) - 77.25 točk, Mitsuki Ono (Japonska) - 74.50 točk, Elizabeth Hosking (Kanada) - 70.50 točk ter Kurumi Imai (Japonska) - 64.25 točk
Tumblr media
Po tem, ko je po moških kvalifikacijah kazalo drugače, je bilo po koncu finala jasno, da se je zaključila (vsaj za zdaj) era Scottyja Jamesa. Vsaj kar se tiče svetovnih prvenstev. Avstralec je, po šestih letih vladanja v svetovnem hakfpipe prostoru, želel poseči še po četrtem zaporednem naslovu svetovnega prvaka, a je njegov niz, kot smo letos že vajeni, prekinil neverjetni Japonec Yuto Totsuka.
Tumblr media
Scotty James je začel obetavno, saj je v prvem nastopu prikazal čisto vožnjo, za katero je prejel oceno 90.50 točk. Prvi nastop se Yutou Totsuki ni posrečil, saj ga je zelo hitro zaključil. V drugi seriji je Totsuka pokazal, da misli resno, ko je sestavil odličen nastop, ki mu je prinesel 93.00 točk in trenutno vodstvo. Da bi mu ga čimprej odvzel, je James želel preveč in njegov drugi nastop se je končal v snegu.
Tumblr media
Ko se je Totsuka še zadnjič spustil po halfpipu, so stvari enostavno stekle. Triki frontside double cork 1440, switch frontside double cork 1260, switch backside double cork 1080,backside double cork 1260 in frontside double cork 1260 so navdušili sodnike in prejel je oceno 96.25 točk.
Tumblr media
Kljub temu, da bi bilo to še vedno mogoče, je James vedel, da bo pot do zlata težka. Šel je na vse ali nič, a se je nastop kljub veliki želji hitro končal v snegu. Brez pravega boja je moral predati krono svetovnega prvaka in se po šestih letih vladanja zadovoljiti s srebrom.
Tumblr media
Yuto Totsuka je zmago v svojem stilu in zelo skopi angleščini komentiral zgolj z velikim nasmehom in besedami: "Sedaj sem vesel. Sanje so se mi uresničile."
Tumblr media
Jamesova prva vožnja, vredna srebra je bila sestavljena iz trikov switch backside double cork 1260, switch frontside double cork 1080, frontside 540 stalefish, backside double cork 1260 in frontside double cork 1260.
Tumblr media
Tretje mesto je že skoraj tradicionalno - tretjič zapored pripadlo Švicarju. Po dveh tretjih mestih Patricka Burgenerja (leta 2017 in 2019), ki je zaradi poškodbe kolena nekaj dni pred načrtovanim odhodom v Aspen tokrat moral izpustiti tekmovanje, je svoje prvo odličje iz svetovnih prvenstev tokrat okoli vratu prejel Jan Scherrer. Švicar je za svoj tretji nastop, ki je vseboval trike backside double cork 1260, frontside double cork 1080, switch frontside double cork 1080, frontside double cork 1260 in alley-oop frontside 540 stalefish, prejel oceno 87.99 točk.
Tumblr media
Od četrtega mesta dalje so se zvrstili David Habluetzel (Švica) - 81.50 točk, Chase Josey (ZDA) - 81.00 točk, Chase Blackwell (ZDA) - 80.50 točk, Andre Hoeflich (Nemčija) - 79.75 točk, Taylor Gold (ZDA) - 78.25 točk, Raibu Katayama (Japonska) - 36.25 točk in Derek Livingston (Kanada) - 29.25.
Tumblr media
Edinemu slovenskemu predstavniku Titu Štantetu se nastop na njegovem četrtem članskem svetovnem prvenstvu (tekmoval  je že v Kreischbergu 2015, Sierri Nevadi 2017 in Park Cityju 2019) ni izšel po načrtih. V obeh kvalifikacijskih vožnjah v halfpipu se mu je zalomilo že pri prvem skoku, tako da ni imel možnosti za izboljšanje uvrstitve s Park Cityja 2019 (16. mesto). Tekmo je končal na 27. mestu.
Tumblr media
»Žal. Pač eden izmed tistih dni, ko se stvari ne obračajo v pravo smer. Titu se v obeh kvalifikacijskih poizkusih ni izšlo že pri prvem skoku, popravek v nadaljevanju vožnje zaradi izgube hitrosti seveda ni bil mogoč. Te kvalifikacije so dragocena šola za naslednje preizkušnje. Novo priložnost bo Tit dobil že naslednji četrtek (18.3.), ko bodo v Aspnu na sporedu kvalifikacije zadnje letošnje tekme za svetovni pokal v halfpipu,« je po tekmi s Kolorada sporočil trener slovenske reprezentance Matevž Pristavec.
Tumblr media Tumblr media
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Zoi Synnott Sadowski in Marcus Kleveland sta svetovna prvaka v slopestylu, Mekinc šestnajsti
Na svetovnem prvenstvu v freestyle snowboardingu, ki je potekal v ameriškem Aspnu, je bil v petek na sporedu finale najbolj množične snowboard discipline – slopestyla. V ženski konkurenci je naslov svetovne prvakinje iz Park Cityja 2019 ubranila Zoi Synnott Sadowski iz Nove Zelandije, v moški pa je zlato »snežinko« prvič osvojil Norvežan Marcus Kleveland. Edini slovenski predstavnik Naj Mekinc se je prvič v karieri prebil v finale tekme najvišjega ranga. Osvojil je šestnajsto mesto, kar je druga najboljša slovenska uvrstitev na letošnjih svetovnih prvenstvih v snowboardingu.
Tumblr media
V ženski konkurenci so Američani na domačem terenu ostali brez načrtovanega zlata, saj se je Novozelandka Zoi Synnott Sadowski z odlično tretjo vožnjo (dekleta so v finalu nastopila trikrat, fantje dvakrat) zavihtela na vrh in tako ubranila naslov svetovne prvakinje. 
Tumblr media
Zmagovalno vožnjo, s katero je na drugo mesto izrinila do takrat vodečo Jamie Andersen, so sestavljali triki switch boardslide to regular, bluntslide 270 out ter popoln front boardslide 450 out na “canon railu”. Na skokih je izvedla switch backside 900 weddle grab, frontside 720 melon ter 1080 weddle grab, za kar je prejela oceno 85,95 točk in postala prva snowboarderka v zgodovini, ki je ubranila naslov svetovne prvakinje v slopestylu.
Tumblr media
"Tako v prvi kot v drugi vožnji sem padla", je po zmagi povedala presrečna Sadowski-Synnottova. "Toda vedela sem, da imam lepe možnosti za zmago, če mi v zadnjem poizkusu uspe pristati zadane trike. Neverjetno se je bilo zadnja spustiti po progi in vedeti, da se z dobro vožnjo vse lahko spremeni in da sem zmožna obraniti naslov. Presrečna sem".
Tumblr media
S srebrom se je po precej grdem padcu morala zadovoljiti domača zvezdnica Jamie Anderson, ki je za trike backlip, boardslide 270, blunt 270, backside Rodeo 540 Melon, cab double 900 mute ter frontside 720 mute v svojem prvem nastopu prejela oceno 81.10 točk. 
Tumblr media
"Čeprav mi ni uspel moj zadani 1080, sem iskreno vesela za Zoi." je po tekmovanju dejala nekoliko potolčena svetovna podprvakinja Andersonova. "Celo leto se že bojujeva in zadnja vožnja, ki ji jo je uspelo sestaviti je bila brezhibna. Prihodnost ženskega snowboardinga je v dobrih rokah. Ponosna sem nanjo in na vsa ostala dekleta."
Tumblr media
Bron pa je osvojila Avstralka Tess Coady, ki je navdušila s triki switch boardslide, boardslide, frontside 180/switch backside 360, switch backside 900 stalefish, backside 720 mute, frontside 720 melon to tail ter za svoj drugi nastop prejela oceno 78.13 točk. S tem je bila prva trojica v finalu razporejeno enako, kot v kvalifikacijah.
Tumblr media
Ostale finalistke so se od četrtega do osmega mesta razporedile v zelo tesnem zaporedju: Enni Rukajarvi (Finska) - 77.90 točk, Kokomo Murase (Japonska) - 77.08 točk, Anna Gasser (Avstrija) - 76.96 točk, Annika Morgan (Nemčija) - 70.16 točk ter Cool Wakushima (Nova Zelandija) - 67.81 točk.
Tumblr media
Naslov svetovnega prvaka je osvojil Norvežan Marcus Kleveland, ki je bronu iz Sierra Nevade (2017) tako dodal še zlato. Drama pa se je že začela pred finalom, ko je 21-letni Marcus Kleveland grdo padel na treningu in do pričetka tekmovanja ni bilo jasno, če se bo sploh pojavil na štartu.
Tumblr media
Kljub vsem se je suvereno lotil finala in dal vedeti, da padec na treningu ni pustil nobenih posledic. Že v prvem od obeh poskusih (šestnajst finalistov se je namreč za razliko od osmih deklet, ki so nastopile trikrat, merilo le v dveh serijah) je bil najboljši od vseh finalistov, v drugi pa je svoj rezultat le še izboljšal, čeprav je bilo po padcu najboljšega v kvalifikacijah - Nemca Leona Vockensburgerja jasno, da je zlato prinašal že prvi rezultat.
Tumblr media
Svoj drugi nastop, za katerega je prejel 90.66 točk, je novi svetovni prvak začel s triki cab hardware 270 on to 270 off, boardslide to 270 off na bojektu "tall flat bar", frontside bluntslide 450 off na "canon railu" ter nadaljeval na skokih, kjer je izvedel trike switch backside 1260 melon, backside 1620 melon ter cab 1620 frontside grab.
Tumblr media
"Na treningu sem nerodno obremenil nogo in nisem se počutil prav dobro." Je po zmagi povedal Kleveland. "Razmišljal sem, da bi odšel na rentgensko slikanje, a zares sem si želel poizkusiti tekmovati, zato sem se vrnil in se podal na progo. Res sem vesel zaradi tega! Noro je biti svetovni prvak. In tudi to, da sem spet v Aspnu, na enem mojih najljubših prizorišč, je nekaj posebnega. Všeč mi je tukaj in tudi proga je bila danes neverjetna. Sama dobra energija."
Tumblr media
Na drugo mesto se je uvrstil aktualni olimpijski prvak v big airu Kanadčan Sebastien Toutant, ki si je oceno 82.53 točk zagotovil že v prvem nastopu, ko je navdušil s tiki switch hardway 270, cab 180/backside 360, blunt 450, cab 1260 tail, frontside double 1080 mute ter backside triple 1440 indy.
Tumblr media
Na tretje mesto pa se je v drugem nastopu uspelo prebiti finskemu tekmovalcu Reneju Rinnekangasu, ki z nastopom vrednim 82.51 točk - le 0.02 točki za srebrom, ki je vseboval trike melon transfer, lipslide 270, frontside 270, blunt 450, switch double backside rodeo nose, backside 1620 melon ter cab 1440 nose, iz zmagovalnega odra za 0.23 točke izrinil Američana Redmonda Gerarda.
Tumblr media
Od petega do šestnajstega mesta so se uvrstili Kaito Hamada (Japonska) - 80.23 točk, Max Parrot (Kanada) - 78.60 točk, Dusty Henricksen (ZDA) - 77.90 točk, Hiroaki Kunitake (Japonska) - 77.67 točk,  Ruki Tobita (Japonska) - 74.85 točk, Leon Veckensperger (Nemčija) - 74.21 točk, Chris Corning (ZDA) - 72.41 točk, Lyon Farrell (ZDA) - 70.63 točk, Sebbe de Bruck (Belgija) - 63.33, Casper Wolf (Nizozemska) - 61.43 točk, Torgeir Bergrem (Norveška) - 43.93 točk ter Naj Mekinc (Slovenija) - 31.46 točk.
Tumblr media
Edini slovenski predstavnik, 19-letni Ljubljančan Naj Mekinc, se je v svojem drugem nastopu na članskih svetovnih prvenstvih (debitiral je leta 2019 v Park Cityju) prvič uvrstil v finale. V sončnem vremenu in brezvetrju se je v odlično pripravljen park, katerega »avtor« je ekipa Buttermilk Park Crew iz Aspna, podal kot tretji po vrsti. Po suverenem začetku na rail objektih je pri izvajanju skoka, ki mu na treningih ne povzroča težav, naredil napako, ki ga je stala boljše ocene. Tudi v drugem poizkusu se mu na prvem skoku ni izšlo po načrtih. Tekmo je, kot eden izmed šestih evropskih finalistov, končal na šestnajstem mestu.
Tumblr media
»Uvrstitev v finale v tako močni in izostreni konkurenci je vsekakor lep uspeh in dobra popotnica za nadaljevanje kariere. Naj je predvsem z nastopom v kvalifikacijah dokazal, da nanj še kako resno lahko računamo v prihodnjih sezonah. Če bo tako nadaljeval, se bo vsekakor kmalu lahko enakovredno kosal z najboljšimi snowboarderji v parku,« je po tekmi Mekinca pohvalil pomočnik glavnega slovenskega trenerja Domen Bizjak. Finale je spremljal iz Slovenije, saj v ponedeljek z Najevimi nasledniki odpotuje na mladinsko svetovno prvenstvo v Rusijo.
Tumblr media
Z Bizjakom se strinja tudi glavni trener slovenske reprezentance Matevž Pristavec. »Z uvrstitvijo v finale je bil naš cilj dosežen. Lepa in še kako dragocena izkušnja za Naja in celotno ekipo. Naložba za prihodnost. Jutri nas čaka počitek, v nedeljo pa so že na sporedu kvalifikacije v big airu, kjer bo Naj znova »napadel«. Ostajam optimist!« je bil po slovenskem uspehu v ZDA zadovoljen in odločen Pristavec.
Tumblr media
»Lepo vreme in super pogoji v parku! V načrtu sem imel izvedbo zelo zahtevne vožnje, toda na skokih se mi tokrat žal ni izšlo. Z uvrstitvijo v finale sem zelo zadovoljen in z optimizmom pričakujem novi preizkušnji v Aspnu ter zaključek sezone v Švici« pa je po prvem finalu na veliki tekmi povedal Naj Mekinc.
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
1 note · View note
filtrmag · 4 years ago
Text
Na svetovnem prvenstvu v freestyle snowboardingu bosta Slovenijo zastopala Naj Mekinc in Tit Štante
S kvalifikacijami v slopestylu se v ameriškem Aspnu 10.marca pričenja svetovno prvenstvo v freestyle snowboardingu na katerem bosta nastopila tudi dva slovenska predstavnika. V že omenjenem slopestylu in pa big airu (kvalifikacije bodo na sporedu 14.3.) bo Slovenijo zastopal Naj Mekinc, v halfpipu (kvalifikacije bodo na sporedu 11.3.) pa Tit Štante. Urška Pribošič je zaradi poškodbe rame ostala doma in naj bi bila nared do zaključka svetovnega pokala konec marca v Švici.
Tumblr media
Po svetovnem prvenstvu snowboard krosistov na Švedskem (Idrje Fjäll) in alpskih snowboarderjev na naši Rogli, se bodo v boj za prestižne »snežinke« med 10. in 16. marcem podali še freestyle snowboarderji in snowboarderke. Prvenstvo, ki bi predvidoma moralo biti na Kitajskem je najprej prevzela Kanada (Calgary), na koncu pa so zaradi slabih epidemiološki razmer v Kanadi pri FIS morali najti novega organizatorja. V zadnjem hipu (dogovor med FIS in partnerji je bil sklenjen 8. februarja) je vskočil ameriški Aspen, ki ima vso potrebno infrastrukturo in »know how« za izvedbo največjih tekmovanj. Izkušeni organizatorji, ki trende v tem športu postavljajo s vsakoletno organizacijo elitnih X Games, bodo po svetovnem prvenstvu (poleg snowboarderjev gostijo še smučarje prostega sloga) med 18. in 21. marcem priredili še tekmi svetovnega pokala v halfpipu in slopestylu.
Tumblr media
V ZDA je slovenski trener Matevž Pristavec v začetku prejšnjega tedna odpotoval z Najem Mekincem, tam pa ju je pričakal Tit Štante, ki se je čez lužo, tam študira, odpravil oziroma vrnil že po januarski tekmi svetovnega pokala v švicarskem Laaxu. »Urška Pribošič je zaradi poškodbe rame, ki še ni sanirana, žal ostala doma. Upam, da bo nared do zadnje tekme svetovnega pokala, ki bo na zadnji marčevski vikend v švicarski Silvaplani,« nam je iz ZDA sporočil Pristavec, ki je z Mekincem in Štantetom zadnje treninge pred odhodom v Aspen opravil v Park Cityju. »V lepem spomladanskem vremenu smo imeli v Park Cityju res odlične pogoje za snowboardanje, tako da sem pred prvenstvom optimist. Če fantoma uspeta vožnji s treningov, bomo lahko zadovoljni tudi z rezultati. Pričakujem uvrstitvi med najboljšo šestnajsterico,« napoveduje Pristavec in dodaja, da je z Mekincem in druščino (B reprezentanti) tekom februarja lahko kakovostno treniral tudi na domačem Voglu, kjer so izvrstno uredili snežni park. »Posledica izvrstnih pogojev v domačem parku in pa uspešnega poletno-jesenskega pripravljalnega obdobja je tudi premierna zmaga Ožbeja Kuharja v evropskem pokalu,« še dodaja naš trener, ki se po svetovnem prvenstvu in svetovnem pokalu z Mekincem vrača v Evropo, Štante pa ostaja v ZDA, kjer bo ob študiju do konca sezone tudi treniral v tamkajšnjih zimskošportnih središčih.  
Naslove svetovnih prvakov iz Park Cityja 2019 bodo v Aspnu branili Zoi Synnott Sadowski (Nova Zelandija) in Chris Cornig (ZDA) v slopestylu ter Chloe Kim (ZDA) in Scotty James (Avstralija) v halfpipu. Tekma v big airu je bila na zadnjem prvenstvu zaradi slabega vremena odpovedana.
Slovenske uvrstitve na zadnjem prvenstvu? Urška Pribošič je bila v slopestylu 18., Naj Mekinc 42., Tit Štante pa je v halfpipu osvojil 16. mesto, kar je tudi njegova najvišja uvrstitev na svetovnih prvenstvih. 22-letni Celjan, ki študira v ZDA, je doslej tekmoval že na treh svetovnih prvenstvih (Kreischberg 2015, Sierra Nevada 2017, Park City 2019), 19-letni Mekinc, ki prihaja iz Ljubljane, pa je na članskem prvenstvu debitiral pred dvema letoma v Park Cityju. Slovensko snowboardanje prostega sloga se tudi že lahko pohvali s kolajnama s svetovnih članskih prvenstev. Leta 2005 je prvo (srebro) v kanadskem Whistlerju v big airu osvojil Celjan Matevž Petek, deset let kasneje pa drugo (bron, halfpipe) v avstrijskem Kreischbergu Velenjčan Tim-Kevin Ravnjak.
Program, SVETOVNO PRVENSTVO Aspen 2021: 10.3., slopestyle – kvalifikacije 11.3., halfpipe – kvalifikacije 12.3., slopestyle – finale 13.3., halfpipe – finale 14.3., big air – kvalifikacije 16.3., big air– finale
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
SLS Unsanctioned
Konec s Covid-19 zaznamovanega leta 2020 je v skaterboarding sceni zaznamoval prav poseben dogodek. SLS Unsanctioned je nov format skateboard tekmovanja za povabljene, ki je gostil najboljše in najspretnejše tekmovalce na skateboardu. Za to prav posebno tekmovanje, je svetovni prvak in najbolj vroče ime skateboarding scene Nyjah Huston odprl svoj zasebni skate park v Južni Kaliforniji in pod strogimi protikoronskimi ukrepi vanj povabil izbrana imena skateboard scene, na čelu tekmovalci kot so Ishod Wair, Dashawn Jordan, Jamie Foy, Paul Rodriguez, Kelvin Hoefler in Matt Berger.
Tumblr media
Okoliščine, ki jih je prineslo leto 2020, so prisilile Street League Skateboarding, da zaustavi svojo serijo tekmovanj World Tour, a skateboarderji se v tekmovanjih nočejo ustaviti. Z SLS Unsanctioned je bila v zasebnem parku omogočena dovolj visoka varnost, da so se tekmovalci lahko borili za "ulično slavo", ki jo prinaša prva krona SLS Unsanctioned prvaka.
Tumblr media
Pot do zmaga ni bila lahka, saj je kljub sproščenemu vzdušju Street League Skateboarding popolnoma ohranil uradna pravila tekmovanja. Deset skateboarderjev se je za naslov borilo v stilu SLS World Tour finala. Sodniške ocene je delila trojica, ki so jo sestavljali profesionalni skateboarder Nyjah Huston, Leticia Bufoni in SLS sodnica Kelly Hart iz podkasta The Nine Club. 
Tumblr media
Zmaga je na koncu pripadla Dashawnu Jordanu, pot do nje in celotno tekmovanje, pa vas čaka v spodnjem video  posnetku.
Tumblr media
youtube
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Natural Selection Tour 2021
Začela se je težko pričakovana Natrual Selection Tour, serija treh epskih snowboard tekmovanj na treh severnoameriških lokacijah, ki povabljenim tekmovalkam in tekmovalcem postavlja izziv v kombinaciji freeridinga s freestyle triki. Pari, ki se med seboj merijo na izpadanje so kombinacija najboljših snowboarderjev tega sveta, od olimpijcev do velikih imen snowboard filmske industrije. Divje sanje Travisa Ricea so se realizirale že v tem tednu, saj je prva postaja v Jackson Hole Mountain Resortu že v teku! Popolnoma brezplačno si jo je moč ogledati na tej povezavi, prav tako pa bosta na sporedu tudi naslednji postaji v Baldface Lodgu (British Columbia) ter v Tordrillo Mountain Lodgu (Alaska). Na Aljaski se bodo z ramo ob rami spopadli najbolje uvrščeni snowboarderji in snowboarderke, zmagovalec in zmagovalka pa bosta znana konec marca.
Tumblr media
Ideja Travisa Rica, legende freeride in freestyle snowboarderja, ki je tako zvezda številnih snowboard filmov, kot tudi stari znanec vrhov najprestižnejših tekmovanj, združuje prav to kar Travis počne najraje.
Jackson Hole, Wyoming
Prva postaja toura se bo odvila v časovnem oknu med 3. in 9. februarjem, saj je zaradi izvedbe, kjer je vse odvisno od vremena in narave, potrebno biti pripravljen na vse.
Tumblr media
Prvi boji so se odvili in pri dekletih se je že poslovila trenutno najbolj vroč freestyle snowboarderka Američanka Jamie Anderson, ki je izpadla proti rojakinji Hani Beaman. Prav tako je tekmovanje že zapustila Avstrijka Anna Gasser, ki jo je premagala francoska snowboarderka Marion Haerty. Poleg omenjenih v tekmovanju ostajata še Novo Zelandka Zoi Sadowski-Synnot ter Američanka Elena Hight.
Tumblr media
V moški kategoriji od šestnajstih tekmovalcev v igri ostajajo olimpijski prvak Sage Kotsenburg, tekmovalec z največ zimskimi X Games odličji Mark McMorris, idejni vodja projekta Travis Rice ter Pat Moore, Mikkel Bang, Austen Sweetin, Blake Paul ter Ben Ferguson.
Tumblr media
"Natural Selection Tour je zasnovan z materjo naravo kot glavnim junakom zgodbe in z medsebojnim spoštovanjem za in od snowboardinga," pravi Travis Rice. “Ženski snowboarding tako hitro napreduje, da smo zares navdušeni, da je turneja namenjena obema spoloma. Z navdušenjem sem priča, kaj je v snowboardingu mogoče, ko lahko športniki takega kalibra v realnem času na nekaterih najboljših prizoriščih za snowboarding, spremljajo, spodbujajo in gradijo napredek drug drugega. Priložnost, da lahko naša ekipa to deli s svetom, je ponižna in prava čast."
Tumblr media
Koncept ni popolnoma nov, saj so se podobne kombinacije freerida in freestyle že odvijale vse od leta 2009 dalje, a do sedaj v tekmovanja še nikoli niso bile vključene snowboarderke. Prav tako, se navadno tovrstna tekmovanja odvijajo kot enkraten dogodek in ne kot turneja, ki je, poleg vsega še brezplačno dosegljiva gledalcem po vsem svetu.
Tumblr media
Namen turnej je, da razkrije ustvarjalnost najboljših snowboarderjev sveta, od katerih pa seveda zahteva tudi dobro poznavaje freerida ter terena, s katerim se bodo soočali.
Posnetek prvega tekmovalnega  dne:
youtube
0 notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Snowboard vrhunci X Games 2021 v Aspnu
V zadnjih treh januarskih dneh smo bili priča 20. izvedbi X Games v Aspnu, kjer se se za prestižna odličja in slavo borili najboljši freestyle snowboarerji in snowboarderke ter smučarji in smučarke. Buttermilk Mountain je tokrat dogodek gosti, kot smo v tem času že vajeni - brez gledalcev, kljub vsemu pa si je bilo nekatere finalne boje moč ogledati preko spleta in v TV prenosih izbranih televizij. V snowboard kategorijah so bila odličja podeljena v treh kategorijah (slopestyle, superpipe in big air) dodatno zlato medaljo pa so podelili v zabavnem tekmovanju Snowboard Knuckle Huck, ki je letos dočakal sploh prvo žensko udeleženko v zgodovini.
Tumblr media
Slopestyle
Sončno nebo in "hiter sneg" v parku sta bila zagotovili za odlične nastope deklet v slopestylu. Freestyle kraljica in edina olimpijska zmagovalka te discipline, Američanka Jamie Anderson je takoj na začetku pokazala, da je prišla po zmago, ki je ni več izpustila iz rok. Njena najbolje ocenjena vožnja je vključevala trike backside lipslide na "down-flat-down-u", Cab double cork 900 Weddle in visok backside rodeo stalefish - najboljši trik tekmovanja izveden na zadnjem skoku. Andersonova si je tako okoli vratu že prvi dan obesila svojo 18. X Games medaljo, pred njo pa sta bili še tekmovanji v dveh disciplinah.
Tumblr media
Na drugo mesto se je uvrstila predstavnica Nove Zelandije Zoi Sadowski-Synnott, ki je z odlično in tehnično zahtevno predstavo na railih na tretje mesto potisnila Kanadčanko Laurie Blouin.
Tumblr media
Tudi moške odločilne vožnje v parku je namesto gledalcev pospremilo sonce. Do zlatega odličja je prišel komaj 17 letni Američan Dusty Henrickson, ki je v drugem nastopu postregel s tehničnimi triki na rail sekciji ter stilsko dovršenimi triki Cab hardway 270 bringback, backside 1440 Weddle grab in double crippler double grab melon to stalefish na skokih. 
Tumblr media
Na drugo mesto se je uvrstil Finec Rene Rinnekangas, tretji pa je bil Norvežan Mons Røisland, ki je navdušil s trikom switch backside double cork 1620 tailgrab, prvič izvedenem na tekmovanju X Games.
Tumblr media
Big Air
Če je Jamie Anderson nesporna kraljica slopestyla, bi siv big airu podobno skoraj upali trditi za Avstrijko Anno Gasser. A ne tokrat. Andersonova je bila v teh dneh odlično razpoložena kot po maslu ji je šlo tudi v kategoriji, kjer še nikoli ni stopila na najvišjo stopničko X Games tekmovanj. S trikoma frontside double cork 1080 Weddle grab in cab double cork 1080 Weddle grab je zbrala 89 točk, ki jih ni uspela preseči nobena izmed preostalih finalistk. Okoli vratu si je tako obesila že 8. zlato X Games odličje, sicer pa skupno že 19 medaljo iz X Games tekmovanj. Le še eno jo loči do izenačenja z najuspešnejšim športnikom zimskih X Games - Kanadčanom Markom McMorrisom, ki pa je tokratno izvedbo X Games izpustil zaradi pozitivnega testa na Covid-19.
Tumblr media
Na drugo mesto se je uvrstila Japonka Miyabi Onitsuka, ki je izvedla najbolje ocenjen trik tekmovanja - na tekmovanju še nikoli izveden cab double cork 1260 Weddle grab, s katerim je prejela 47 od 50 možnih točk. Na tretje mesto se je uvrstila Novozelandska predstavnica Zoi Sadowski-Synnott, ki je srebru iz slopestyla oddala še eno odličje.
Tumblr media
V zadnjem poskusu so bile vse oči uprte v Avstrijko Anno Gasser, saj od nje na vsakem tekmovanju po tiho pričakujemo triple cork, ki ga je sicer že izvedla, a še nikoli na tekmovanjih. Tokrat se ga je morda lotila nekoliko prepozno, saj je bila prva in edina izvedba v zadnjem poskusu suverena, žal pa se ji pristanek ni posrečil. Verjetno bi potrebovala le še en poskus, da bi se zapisala v zgodovino, ob tem razpletu pa je tekmovanje končala izven najboljše trojke.
Tumblr media
Tudi v moškem big air finalu je bilo zelo vroče, saj so ocene kar petih od osmih finalistov presegale 90 točk. Zmago je domov odnesel Marcus Kleveland, ki je izvedel sploh prvi backside quad cork 1800 Indy grab in zanj prejel oceno 48 točk. Za drugi trik cab 1800 switch Weddle grab je prejel enako oceno in tako prehitel drugo uvrščenega Svena Thorgrena, ki je postregel z dvema različnima obratoma za 1800 stopinj. Tretje mesto je osvojil Norvežan Mons Røisland in bronu iz slopestyla dodal še eno odličje, do katerega se je prebil s trikom frontside 1800 melon grab.
Tumblr media
Superpipe
Po skoraj triletnem premoru se je tekmovalnemu snowboardingu zopet posvetila Ameriška halfpipe zvezdnica in aktualna olimpijska prvakinja Chloe Kim, ki je zadnjič tekmovala prav na X Games v Aspnu 2019 in zmagala. Pred kratkim je prvo zmago po vrnitvi nazaj v profesionalni šport, od katerega se si je premor vzela zaradi študija, osvojila na edini letošnji halfpipe tekmi za svetovni pokal v švicarskem Laaxu in logično, je bil v Aspnu njen cilj enak - osvojiti zlato. 
Tumblr media
Najboljša predstava ženskega tekmovanja ji je uspela že v drugem poskusu, ko je s triki 4 meterov visoki method, frontside 1080 tailgrab, Cab 720 Weddle, frontside 900 tailgrab in McTwist Indy navdušila sodnike in pri komaj 20 letih osvojila že svoje šesto X Games zlato in skupno osmo X Games odličje.
Tumblr media
Na drugo mesto se je uvrstila še ena Američanka Maddie Mastro, ki je v predtekmovanju uspela izvesti trik double crippler, ki pa se ji v finalu ni posrečil, zato se ni uspela vmešati v boj za zmago. Tretje mesto je pripadlo japonski tekmovalki Haruni Matsumoto.
Tumblr media
Moški superpipe finale je bil verjetno najbolj pričakovano snowboard tekmovanje tokratnih X Games, saj se je v pipe po treh letih odsotnosti s tekmovanj - zadnjič je nastopil na olimpijskih igrah v PyeongChangu in zmagal, vrnil legendarni Shaun White. Kljub velikim pričakovanjem pa je 34-letnik svoj nastop pred finalom odpovedal, saj si je na treningu lažje poškodoval koleno.  
Tumblr media
Superpipe zmago je po dveh srebrnih odličjih leta 2019 in 2020 prvič osvojil 19-letni Japonec Yuto Totsuka. V minuli sezoni skoraj vedno drugi v bojih z Avstralcem Scottyjem Jamesom, je v letošnji sezoni doživel preporod in po zmagi na tekmi za svetovni pokal v Laaxu pred dobrim tednom dni, osvojil še svoje prvo zlato X Games odličje. Vožnja s triki frontside double cork 1440 frontside grab, cab double cork 1260 Indy, switch backside 1080 Indy, backside double cork 1260 Weddle grab in frontside double cork 1260 frontside grab je bila pretrd oreh za branilca dveh zlatih odličji Scottyja Jamesa. Na tretje mesto se je uvrstil še en Japonec Ruka Hirano, torej ponovitev zmagovalnega odra iz edinega halfpipe tekmovanja za svetovni pokal te sezone, ki je pred kratkim potekal v švicarskem Laaxu.
Tumblr media
Knuckle Huck
Najbolj zabavno tekmovanje Knuckle Huck, kjer se snowboarderji merijo v izvedbi trika, ki ga izvedejo brez skakalnice, le preko prelomnice smučišča, je bilo letos zgodovinsko. Že od nekdaj velja, da bolj odštekan in nor je trik, več točk tekmovalci prejmejo zanj, a tokrat se je med njimi znašla tudi tekmovalka. Kdo drug kot Jamie Anderson, ki se je s sotekmovalci enakovredno merila vse do konca in poskušala organizatorjem približati idejo, da bi se drugo leto tekmovanje izvedlo tudi samostojno v ženski konkurenci.
Tumblr media
Kakorkoli, v tej kategoriji šteje le zmaga in edino odličje, ki ga podeljujejo je osvojil novinec in najmlajši tekmovalec na letošnjih X Games, Dusty Henricksen. Mladenič, ki si je za najljubši trik Knuckle Huck tekmovanja izbral cab 180 tail press front flip out, navdušil pa tudi z fakie nose-press nollie Cab 540 underflip, se lahko na svojih prvih X Games pohvali kar z dvema zlatima odličjema - v slopestyle in knuckle huck kategoriji.
Tumblr media
Snowboard vrhunce X Games v Aspnu si oglejte še v videu:
youtube
2 notes · View notes
filtrmag · 4 years ago
Text
Drugi Ljubljana MTB Vikend se bo odvil septembra 2021
Festival “od kolesarjev za kolesarje” se po uspešni prvi izvedbi vrača v sezoni 2021 - znova v septembrskem terminu, znova na več lokacijah po Ljubljani. Ljubljana MTB Vikend ostaja zvest svojemu sporočilu in prikazuje glavno mesto Slovenije tudi kot gorsko kolesarsko prestolnico.
Tumblr media
Pred dnevi so organizatorji serije SloEnduro objavili koledar za sezono 2021, v njem pa je bil razkrit tudi datum za dirko SloEnduro 4Fun Golovec Trails - 12. september. Mnogim je to razkrilo tudi datume festivala, ki se bo tako kot v svoji prvi inkarnaciji zaključil z množično enduro dirko na stezicah rudniškega pobočja Golovca.
Tumblr media
Festival bo uradno potekal tri dni, od 10. do 12. septembra, zares pa bo raztegnjen čez celoten teden. Med tednom bodo potekali brezplačni vodeni izleti in delavnice, gorski kolesarji bodo tako lahko spoznali kakšne nove kotičke hribov okoli mesta, zagotovo pa jih bo pot vodila tudi čez Barje.
Vikend bo namenjen dogajanju v osrednjih ljubljanskih parkih za gorske (in tudi druge) kolesarje. V Bike Park Ljubljana pri Podutiku se vrača najbolj ne tekmovalno in zabavno tekmovanje Kralj in Kraljica Bike Parka Ljubljana, ki vas bo znova izzvalo v različnih disciplinah. Na tnalo boste postavili svoje znanje v različnih prvinah, za krono bo treba pokazati hitrost navzgor in navzdol. Ker se v parku gradijo nove poti bo preizkušnja zagotovo še bolj zanimiva. Največje pozornosti obiskovalcev pa bodo zagotovo deležni vsi junaki na veliki skakalnici.
Tumblr media
Nedelja bo kot rečeno uvodoma rezervirana za enduro serije SloEnduro 4Fun, ki običajno pritegne okoli 200 kolesarjev in kolesark iz srednje Evrope. Vse prireditve bodo namenjene obiskovalcem iz vse Slovenije in njene okolice, optimistično pa se pripravljajo tudi na bolj sproščeno druženje po furanju.
Eden izmed vrhuncev prve izvedbe festivala Ljubljana MTB Vikend je bil dobrodelni Scott Continental Pump Track Session, na katerem so sodelujoči z nabiranjem krogov v KoloParku Spodnja Šiška in prodajo športnih rekvizitov zbrali preko 3.000 evrov za projekt Botrstvo. Na krilih takšnega uspeha bomo dobrodelno “nabiranje krogov” organizirali tudi v letu 2021.
Tumblr media
To so seveda le glavne prireditve v okviru festivala, za katerim še naprej skupaj stojijo Kolesarsko društvo Rajd, Športno društvo Golovec Trails in medijski partner mtb.si. Glavni pokrovitelj festivala je Mestna občina Ljubljana, znotraj katere postaja kolesarstvo vedno bolj viden in pomemben del turistične ponudbe, še posebej v prihajajočem obdobju butičnega in ne množičnega raziskovanja sveta. Meščani pa so že tako ali tako posvojili vse parke, kar je povsem očitno ob vsakem lepem vremenu in množičnem obisku.
Tumblr media
Foto: Grega Stopar & Anže Petkovšek
0 notes