ekomieszkanie
Ekoinspiracje
12 posts
Urządź swoje nowe mieszkanie w stylu eko! Na tym blogu dowiesz się, jak zaaranżować wnętrza w zgodzie z naturą i z samym sobą. Mam nadzieję, że dasz się zainspirować #greenpower ;) 
Don't wanna be here? Send us removal request.
ekomieszkanie · 3 years ago
Text
Jak zorganizować ekologiczny ślub i wesele?
Tumblr media
Ekologia może zagościć dosłownie w każdej dziedzinie życia. Warto wprowadzić elementy tego podejścia, planując własny ślub i wesele. Można to zrobić na kilka sposobów. 5 propozycji znajdziecie poniżej.
5 kroków do ekologicznego wesela
Oto pomysły, na które udało mi się wpaść podczas planowania wesela najlepszej przyjaciółki. Jej priorytetem było to, aby było naturalnie, ekologicznie i blisko przyrody.
Ekologiczne zaproszenia i dekoracje. Do ich stworzenia warto wybrać papier z recyklingu, jutowe sznurki, eko papeterie i inne materiały naturalnego pochodzenia. Po weselu niech wszystkie ozdoby trafią do ponownego użytku lub do recyklingu. Jeśli chodzi o zaproszenia, ciekawym i coraz popularniejszym pomysłem jest całkowita rezygnacja z zaproszeń papierowych. Zastępuje je strona internetowa, na której umieszcza się informacje dotyczące ślubu i wesela. Warto rozważyć także i taką opcję.
W wolnej chwili zapraszam do odwiedzenia ciekawej strony, na której znajdziecie ciekawe prezenty dla świeżo upieczonych kierowców lub szczęśliwych posiadaczy nowych samochodów ;)
Kwiaty z eko hodowli. Dekoracje kościoła, pleneru czy sali weselnej bardzo często opierają się głównie na kwiatach. Jednym z ekologicznych rozwiązań jest zastosowanie kwiatów w doniczkach zamiast ciętych. Można je później wykorzystać ponownie na innej imprezie, odsprzedać lub wzbogacić o nie własny ogródek czy balkon. Jeśli natomiast wybór padł na kwiaty cięte, to najlepiej jest wybrać ekologiczną, lokalną hodowlę. Kwiaty można zastąpić również gałązkami i liśćmi, oczywiście zależnie od przyjętej stylistyki ślubu.
Suknia ślubna i garnitur wielokrotnego użytku. Kupno drogiej kreacji i użycie jej tylko raz nie jest zbyt ekologicznym (i finansowo rozsądnym) pomysłem. Po ślubie można więc sprzedać suknię ślubną i garnitur, aby skorzystała z nich inna para. Można też wybrać takie kreacje, które będą wykorzystane na inne okazje. W przypadku garnituru zwykle nie jest to problem, ale i suknię ślubną można wybrać z takim zamysłem. Przykładowo, salon sukien ślubnych w Łodzi oferuje modele odbiegające krojem lub materiałem od typowej mody ślubnej. Są to białe sukienki, które spokojnie można włożyć także na inną uroczystość: bal, bankiet, przyjęcie sylwestrowe itp.
Zero waste w weselnym menu. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby jedzenia nie było zbyt dużo. Ponadto resztki z wesela można wykorzystać na poprawinach, a wszystko to, co nie zostanie zjedzone, oddać gościom lub włożyć do lodówki społecznej. Wyrzucanie dużych ilości jedzenia po weselu to ogromne marnotrawstwo, a przy tym niepotrzebna strata pieniędzy.
Naturalne oświetlenie. Podczas eko wesela można wziąć pod uwagę ilość zużywanej energii elektrycznej. Dopóki jest jasno, zabawa może się odbywać przy naturalnym świetle. Po zachodzie słońca warto zastąpić żarówki świecami i lampionami, które dodatkowo nadadzą przyjęciu wyjątkowy, przytulny klimat.
Jak podobają się Wam moje pomysły na zielone wesele? A może macie swoje propozycje, jak sprawić, aby ślub był jak najbardziej eko? Czekam na komentarze!
1 note · View note
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
Czyste mieszkanie – 5 sposobów na ekologiczne sprzątanie
Tumblr media
Opowiadałam Wam już o tym, jak zaprojektować mieszkanie w stanie deweloperskim, a także o tym, jak je urządzić by żyć szczęśliwie i w zgodzie z naturą. To jednak nie koniec mojej eko misji ;) Mieć mieszkanie w stylu eko to jedno, a umieć je utrzymać w stylu eko to drugie – równie ważne. Właśnie dlatego postanowiłam Wam dziś podpowiedzieć, co zrobić, by podczas sprzątania nie gwałcić swojego ekologicznego wnętrza nieekologiczną chemią.
Ekologiczne środki czystości – zrób to sam!
1) Ekologiczny płyn do mycia naczyń
Jak skutecznie umyć naczynia bez wspomagania się chemicznym płynem? To proste! Wymieszaj ze sobą:
pół litra gorącej wody,
półtorej szklanki soli drobnoziarnistej,
pół szklanki octu,
sok wyciśnięty z 3 cytryn…
...a następnie gotuj miksturę przez ok. 10 minut aż stanie się gęsty.
2) Ekologiczny płyn do mycia szyb
Mieszkanie z szybami bez smug i...bez chemii? Tak, to możliwe. Wystarczy, że przygotujesz mieszkankę z:
8 szklanek wody,
1 szklanki octu,
1 szklanki płynnej gliceryny.
Całość wymieszaj i umieść w pojemniku z rozpylaczem. Dla lepszego efektu po umyciu szyb przetrzyj je gazetą.
3) Ekologiczny płyn do czyszczenia mebli
Co zrobić, by meble błyszczały jak nowe? Jest na to prosty sposób – wyczyść je płynem przyrządzonym z:
oliwy z oliwek,
szklanki soku z cytryny w proporcji 2:1. 
Wymieszaj miksturę, przetrzyj nią meble, a na koniec użyj suchej szmatki. Gotowe!
Czytaj również: Jak wybrać ekologiczne meble do mieszkania?
4) Ekologiczny płyn do usuwania kamienia
Chemia do usuwania kamienia potrafi nieźle dać się we znaki – opary są tak uciążliwe, że po jej rozpyleniu lepiej uciekać z mieszkania, gdzie pieprz rośnie. A jeszcze lepiej zastąpić ją prostym środkiem, do którego przygotowania potrzeba:
szklanki wody,
szklanki octu jabłkowego,
łyżeczki soli.
Miksturę należy wymieszać, a następnie prysnąć w dotknięte kamieniem miejsce i pozostawić na kilka godzin. Następnie przepłucz miejsce zimną wodą – kamień powinien łatwo zejść.
5) Ekologiczny płyn do dezynfekcji
Jak zdezynfekować mieszkanie bez użycia chemii? W tym celu wymieszaj:
litr wody z
20 kroplami wyciągu z nasion grejpfruta lub małą łyżeczkę olejku pomarańczowego o stężeniu 50%.
Środek niezawodnie usuwa nawet bardzo oporne zanieczyszczenia z kuchenki :)
A Wy macie swoje ekologiczne sposoby na sprzątanie mieszkania? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach :)
0 notes
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
Jak urządzić mieszkanie, by być szczęśliwym?
Tumblr media
Czy aranżacja wnętrza ma wpływ na to, jak się czujemy? Jak urządzić się szczęśliwie? Dziś opowiem Wam o projektowaniu mieszkań według dwóch najpopularniejszych skandynawskich filozofii szczęścia: hygge i lagom.
Wnętrze w stylu hygge
Co to znaczy „hygge”?
Styl hygge wywodzi się z Danii – kraju zamieszkałego przez jeden z najszczęśliwszych narodów świata. Jest zatem z kogo brać przykład. 
Co właściwie oznacza słowo “hygge”? Trudno znaleźć odpowiednik tego duńskiego pojęcia w polskim słowniku. Znaczeniowo oscyluje ono wokół takich słów jak przytulność, błogość, relaks, intymność i niespieszność. To recepta na szczęście, stanowiąca zarazem antidotum na wszechobecny pośpiech.
Cechy, które charakteryzują styl hygge
- ciepły minimalizm: wnętrze jest wyposażone tylko w te meble i przedmioty, które mają dla domowników znaczenie, cieszą oko, wprawiają w dobry nastrój. Pomieszczenia hygge mają sprzyjać błogiemu relaksowi, dlatego nie powinno w nich zabraknąć wygodnych foteli, ciepłych koców i poduszek.
- naturalne materiały: mieszkanie musi żyć, czyli zamiast „martwych” szkieł i metalu, warto postawić na drewno, wiklinę czy len.
- oświetlenie: ciepłe, miękkie światło stanowi bardzo istotny element w hygge, w związku z czym urządzając mieszkanie w tym stylu, warto wyposażyć się dużą ilość świec, lampionów, cotton balls, itp.
Wnętrze w stylu lagom
Co to znaczy „lagom”?
Szwedzkie przysłowie „Lagom är bäst” można przetłumaczyć jako „umiar jest źródłem cnoty”. Takie też jest przesłanie wywodzącej się ze Szwecji filozofii lagom. Wnętrza są tu wyposażone „w sam raz”, czyli nie ma tu za ani dużo, ani za mało rzeczy. Źródłem szczęścia jest tu równowaga.
Czym lagom różni się od hygge? O ile hygge koncentruje się przede wszystkim na przyjemności i wygodzie domowników, lagom akcentuje rolę innych wartości, takich jak np. oszczędność w korzystaniu z zasobów natury, segregacja odpadów, itp.
Cechy, które charakteryzują styl lagom
- umiarkowany minimalizm: wnętrze ani nie jest przesadnie ascetyczne, ani przeładowane – znajdują się w nim tylko przedmioty niezbędne w codziennym użytkowaniu.
- energooszczędność: przy urządzaniu mieszkania w stylu lagom tradycyjne sprzęty zastępuje się energooszczędnymi, wanny – prysznicami, a zwykłe żarówki – diodami LED. Wszystko w imię troski o środowisko.
Czytaj również: Kiedy dom jest energooszczędny?
- recykling: we wnętrzach urządzonych w stylu lagom często spotyka się meble z odzysku, czyli takie, którym podarowano drugie życie, np. stół z palet, półka z drewnianej skrzynki na ziemniaki, itp.
Jak urządzić mieszkanie, by żyło się szczęśliwie? Powyżej przedstawiłam Wam dwa skandynawskie drogowskazy, które mogą być pomocne w odnalezieniu własnej aranżacyjnej ścieżki do szczęścia. Bierzcie i inspirujcie się z tego wszyscy! Amen. -------------------------------- Jeśli znajdziesz chwilkę to zapraszam do odwiedzenia strony psychologa  https://www.juliaolsztyn.pl/
0 notes
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
Kiedy dom jest energooszczędny? 3 cechy, po których go rozpoznasz
Tumblr media
Gabion – wiesz, co to jest? Ja też jeszcze jakiś czas temu nie miałam zielonego pojęcia. Okazuje się jednak, że to sympatyczne słowo wiele zielonego wnosi do świata ekologii. Dowiedziałam się o tym przypadkowo przy okazji realizowania projektu mieszkania dla swojej koleżanki. Natchniona nową wiedzą postanowiłam się nią z Wami podzielić, omawiając przy okazji cechy, po których można poznać, że dom jest energooszczędny. Jesteście ciekawi, jakie to cechy i czymże jest ów tajemniczy gabion? Odpowiedź skrywają kolejne akapity :)
Dom czy mieszkanie: odwieczny dylemat...
Wiele osób stoi przed dylematem: dom czy mieszkanie, analizując skrupulatnie, które z tych rozwiązań jest dla nich lepsze pod kątem kosztów i codziennego życia. Jeśli chodzi o kryteria czysto ekologiczne, wydaje się, że to mieszkanie jest bardziej przyjaznym da środowiska rozwiązaniem. Nawet jeśli posiada dużą powierzchnię, jest otoczone innymi mieszkaniami, które trzymają ciepło, w związku z czym potrzeba mniejszej ilości energii na jego ogrzanie.
Zobacz również: W jaki sposób ogrzać mieszkanie – eko rozwiązania
Jest jednak sporo osób, którym marzy się własny dom z ogródkiem gdzieś na peryferiach miasta. Czy to znaczy, że w imię ochrony środowiska muszą one porzucić swoje marzenia i zamieszkać w bloku? Na szczęście nie jest to konieczne. Wystarczy tylko zadbać o to, by wybrany przez nie dom był energooszczędny. Jak rozpoznać, że tak właśnie jest? O tym poniżej.
3 kluczowe cechy domu energooszczędnego
Dom energooszczędny to dom przyjazny środowisku, jak również jego mieszkańcom i ich portfelom. Taki dom jest bowiem tani w eksploatacji, ponieważ generuje mniejsze straty ciepła. 
Po czym poznać, że dom jest energooszczędny? Oto 5 cech, które pomogą Ci to rozszyfrować. UWAGA: w końcu dowiesz się, czym jest gabion :)
1. Dom energooszczędny jest mały
Zasada jest prosta: im mniejszy dom, tym mniejsza powierzchnia do ogrzewania, a co za tym idzie: mniej strat ciepła.
2. Dom energooszczędny bazuje na eko materiałach
I oto pojawia się on, cały na biało, wypatrywany od pierwszego akapitu: GABION :)  W końcu nadszedł czas, by wyjaśnić, co oznacza to tajemnicze słowo. 
Gabiony, to nic innego jak wykonane z prętów i stalowej siatki prostopadłościenne kosze, które wypełnia się kamieniami, żwirem lub materiałami pochodzącymi z recyklingu, np. granulatem z odpadów. Do te pory materiał ten wykorzystywano głównie przy urządzaniu ogrodów. Jak się okazuje, znakomicie sprawdza się również w budowie domów. Gabion to nie tylko gwarancja większej ekologiczności, ale również oryginalnej prezencji budynku.
3. Dom energooszczędny ma kształt prostokąta
Projekt domu energooszczędnego powinien bazować na prostym planie prostokąta – najlepiej z dachem jedno- lub dwupsadowym i bez wykuszy. Jest to korzystne z co najmniej 2 powodów:
- dom o prostej konstrukcji jest tańszy w budowie,
- im mniej narożników, załamań i urozmaiceń w bryle domu, tym mniejsze straty ciepła.
Opisane wyżej cechy nie wyczerpują oczywiście tematu. Do cech domu energooszczędnego bez wątpienia można bowiem również zaliczyć odpowiedni układ pomieszczeń oraz okna. To jednak temat na kolejny tekst, który być może jeszcze kiedyś popełnię ;) Tymczasem kończę, mając nadzieję, że rozwiałam co nieco Wasze wątpliwości dotyczące domów energooszczędnych i… gabionu :) Do przeczytania!
0 notes
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
Projekt nowego mieszkania w 3 eko krokach
Tumblr media
Urządzanie mieszkań to moja pasja. Wiedzą o tym moi znajomi, w związku z czym często proponują, bym wykonała projekt ich nowych mieszkań według swojego eko widzimisię. Nie muszę chyba dodawać, że robię to z iście dziką eko radością? ;) Ostatnio o pomoc w aranżacji wnętrza poprosiła mnie koleżanka, która niedawno kupiła nowe mieszkanie w Wołominie. Urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim kompletnie ją przerosło, dlatego postanowiłam wspomóc ją swoimi eko wskazówkami.
Urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim – eko bułka z masłem!
Kiedy odwiedziłam mieszkanie koleżanki po raz pierwszy, były tam już otynkowane ściany, betonowa wylewka pod posadzkę, cała instalacja elektryczna, grzewcza, gazowa i hydrauliczna. Choć przed nami była jeszcze masa roboty, oczami swojej wyobraźni widziałam już lniane zasłony w oknach, kokosowy dywan na podłodze i klimatyczne, drewniane komody w sypialni. Zanim wzięłam się za realizację swojej wizji, zrobiłam plan, według którego zamierzałam działać. Ów plan miał mi umożliwić wykonanie projektu nowego mieszkania w zaledwie 3 krokach. Oto i one:
1. Jeśli nie chcesz swojej zguby, eko farbą maluj luby!
Urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim najlepiej zacząć od wyboru materiałów wykończeniowych. Jako miłośniczka ekologii, poleciłam koleżance pomalowanie ścian farbami akrylowymi. Produkt ten jest przyjazny zdrowiu i środowisku, nie uczula i nie drażni nosa. Dodatkowo również, pokryte nim ściany doskonale absorbują nadmiar wilgoci i odprowadzają ją na zewnątrz. Chroni to pomieszczenie przed grzybem, pleśnią i innymi potworami.
2. Drewno, widzę drewno, drewno widzę W moim projekcie nowego mieszkania nie mogło zabraknąć drewnianych elementów wystroju wnętrz. Jeśli chodzi o podłogę – zaproponowałam koleżance okładzinę z korka, która nie dość, że prezentuje się efektownie i oryginalnie, to jeszcze jest ciepła, cicha i miękka. Jej dodatkowym atutem jest wzorowe pochłanianie wilgoci, w związku z czym idealnie nadaje się do łazienek i kuchni. Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza, postawiłyśmy na drewniane szafy, komody, krzesełka i stoły, które uwielbiam, o czym mogliście się już przekona��.
O tym jak wybrać ekologiczne meble do swojego mieszkania, pisałam już w moim poprzednim wpisie.
3. Diabeł tkwi w (eko) szczegółach Urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim to nie tylko dobór farb, podłóg i mebli, ale również zabawa dodatkami. Wśród ekologicznych elementów aranżacji wnętrz, jakie wybrałam do mieszkania koleżanki znalazły się:
wiklinowe kosze, które nadają pomieszczeniom rustykalny klimat,
wykonane z lnu obrusy, firanki i zasłony, dzięki którym we wnętrzu jest ciepło, miło i przytulnie,
filcowe poduszki – tak miłe w dotyku, że nie można się od nich oderwać,
światełka cotton balls – można je powiesić praktycznie wszędzie, a efekt wizualny jest niesamowity!
I jak Wam się podobał mój ekologiczny projekt mieszkania dla koleżanki z Wołomina? Koniecznie dajcie znać w komentarzach :)
Czytaj również: Jak ogrzać mieszkanie – eko rozwiązania
1 note · View note
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
Jak wybrać ekologiczne meble do mieszkania?
Tumblr media
Jak urządzić mieszkanie w stylu eko i nie wpaść w eko pułapkę? Przygotowałam dla Was kilka porad. Dzięki nim zaopatrzycie się w ekologiczne meble, które ekologiczne są nie tylko z nazwy.  Zapraszam do lektury :)
 „Ekologiczna”i ekologiczna aranżacja wnętrz
Ekologia to pułapka. Hasło to odmienia się dziś przez wszystkie przypadki niemal w każdej dziedzinie życia. Nie zawsze jednak stoi za tym jakaś głębsza treść. Niestety. Dziś nawet plastikowe meble mogą być „ekologiczne” - jeśli tylko ich producent zechce je tym hasłem reklamować.
Producenci mogą bowiem dodawać do nazw swoich produktów przymiotnik „ekologiczny”, zasadzając w ten sposób pułapkę na nas – Bogu ducha winnych konsumentów. Konsumentów, którzy chcą dbać o środowisko, kupując ekologiczne, a nie „ekologiczne” produkty.
Co zrobić, by nie wpaść w tę oszukańczą pułapkę? Wyjścia są dwa. Możesz biadolić, narzekać i wznosić okrzyki „Jak żyć, Panie Premierze?” lub….
...wyjść z tej pułapki, posiłkując się potężnym narzędziem, jakim jest świadomość.
Pozwól, że podkarmię teraz Twoją świadomość szczyptą przydatnej wiedzy. Jak wybrać prawdziwie ekologiczne meble do swojego mieszkania? Oto moje wskazówki.
Jak wybrać ekologiczne meble – 3 wskazówki
Jeśli chcesz urządzić swoje mieszkanie w przyjazny dla środowiska sposób, wybierając meble, kieruj się tymi 3 wskazówkami:
1. Sprawdź znak ekologiczny Czy wiesz, że rynek jest pełen mebli, które zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje, takie jak formaldehyd? 
Atutem mebli ekologicznych jest to, że nie zawierają tego rodzaju dodatków, co sprawia, że ich zakup sprzyja nie tylko środowisku, ale również bezpieczeństwu i zdrowiu domowników. 
Jeśli chcesz mieć pewność, czy upatrzone przez Ciebie komody są wolne od niebezpiecznych substancji, sprawdź czy posiadają znak Öko-Control. Oznaczenie to gwarantuje, że mebel został wykonany w 100% ekologicznie. 
O ekologicznych cechach elementów wystroju wnętrz zaświadczają również poniższe znaki:
Stokrotka/margerytka
Fair Trade (Sprawiedliwy Handel),
Błękitny Anioł (Der Blaue Engel),
Łabędź (Svanen),
Sokół (Falkon),
FSC,
PEFC,
Rainforest Alliance,
Znak Certyfikowanego Rolnictwa Ekologicznego,
Znak ekologiczny EKO,
Zielone Płuca Polski.
2. Wybieraj meble drewniane Nie daj się zwieść papce reklamowej, która próbuje Ci wmówić, że plastik jest eko. Wybierając meble do urządzenia swojego mieszkania, postaw na surowiec, jakim jest drewno – to ekologiczny number one.
Jest to tworzywo biodegradowalne, a jego rozkład nie powoduje negatywnych skutków dla środowiska.
Co ważne, drewno jest materiałem odnawialnym, co oznacza, że na miejscu wyciętego drzewa zasadza się nowe, dbając w ten sposób o trwałość leśnego ekosystemu.
Kolejnym atutem drewnianych mebli są ich elektrostatyczne właściwości, dzięki którym we wnętrzach nie unosi się kurz, co z pewnością docenią alergicy.
3. Uważaj na klej
W poprzednim wpisie wspominałam o trudnościach w znalezieniu mebli, które byłyby klejone preparatami zawierającymi naturalne, nieodzwierzęce składniki. Trudność ta dotyczy wszystkich mebli ekologicznych.
Jeśli chcesz wykorzystać w swojej aranżacji wnętrza ekologiczne komody, krzesła czy stoły, poszukaj informacji, które poświadczyłyby, że zostały one sklejone tzw. białym klejem, który nie zawiera szkodliwego formaldehydu.
Dodatkowo należy również zwrócić uwagę na wykończenie mebla - zgodnie z eko zasadami, nie powinno się w tym celu wykorzystywać lakieru, lecz naturalnych olejów.
Tyle ode mnie w temacie ekologicznego doboru mebli. Dodam jeszcze, że wyposażenie mieszkania w drewniane meble z certyfikatami to nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę, by wszelkie elementy wystroju wnętrza bazowały na naturalnych surowcach, np. by tapicerka składała się z lateksu kauczukowego, a pokrowce z bawełny.
Mam nadzieję, że wyposażyłam Cię w wiedzę, która pomoże Ci urządzić mieszkanie w prawdziwie ekologicznym stylu z wykorzystaniem prawdziwie ekologicznych mebli. Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało! Więcej wskazówek na temat ekologicznych aranżacji wnętrz już wkrótce na moim blogu. Do przeczytania!
0 notes
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
Jak urządzić mieszkanie dla... wegan?
Tumblr media
Na rynku są już wegańskie kosmetyki, wegańskie buty, a nawet wegańskie żeberka, czemu zatem nie miałoby być wegańskich mieszkań? :) Weganizm to w wielu przypadkach nie tylko preferencja kulinarna, a określona filozofia życia, której celem jest minimalizowanie cierpienia zwierząt. 
Jeśli ta idea jest bliska również Tobie, przygotowałam kilka wskazówek dotyczących wegańskiej aranżacji wnętrz. Przydadzą Ci się one również, jeśli szukasz porad dotyczących tego, jak urządzić mieszkanie dla alergika.
Wegańska aranżacja wnętrz – tego unikaj
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, ile wokół nas znajduje się przedmiotów wykonanych z surowców odzwierzęcych. Czasem może nas o tym poinformować alergiczny katar, który rzadko kiedy wiążemy z wełnianym dywanem czy jedwabną poduszką, skupiając się na eliminacji kurzu. Warto przyjrzeć się temu, jakie elementy wystroju wnętrz mogą nas uczulać i czym możemy je zamienić, by były przyjazne dla naszego zdrowia, a przy okazji również dla dobrostanu zwierząt.
Jeśli chcesz otaczać się przedmiotami i dodatkami, które nie zostały wyprodukowane z surowców odzwierzęcych, podczas urządzania kuchni, sypialni i salonu powinieneś się wystrzegać:
- koców i dywanów z wełny,
- pościeli z pierzem,
- jedwabnych poszewek,
- dywaników z prawdziwego futra,
- obić z prawdziwej skóry,
- mebli klejonych z wykorzystaniem preparatów bazujących na mączce kostnej.
Nie będzie też odkryciem Ameryki stwierdzenie, iż w wegańskim mieszkaniu powinno się jednak zapomnieć o dekoracjach w postaci wypchanych zwierząt czy poroży jeleni. Twoja aranżacja wnętrz na pewno na tym zyska.
Urządzanie mieszkania – jak zacząć?
Czym zastąpić wszystkie wymienione powyżej dekoracje? Już spieszę ze wskazówkami.
Jeśli nie wiesz, czym zastąpić elementy z wełny, sięgnij po ich bawełniane odpowiedniki. Z tego materiału wykonane są zarówno koce, pościele, jak i poszewki.
W przypadku dywanów i kanap – zamiennikami dla prawdziwej skóry i futra mogą być ich imitacje, które nie dość, że są tańsze, to jeszcze dużo łatwiejsze w czyszczeniu! 
Co do kwestii klejenia mebli: sprawdzenie tego, czy dany mebel został sklejony z użyciem mączki kostnej prawdopodobnie graniczy z cudem. Jest jednak nadzieja, że za jakiś czas nie będziemy musieli się o to martwić. Czytałam ostatnio o Izraelczyku, który produkuje wegańskie meble, używając w tym celu kleju z soli z Morza Martwego oraz kleju domowej roboty. Kto wie, może ta metoda rozpowszechni się niebawem, tak jak parówki sojowe? Oby! :)
Czytaj również: Jak urządzić małe mieszkanie w stylu eko?
2 notes · View notes
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
Jak urządzić kuchnię w stylu eko?
Tumblr media
Kuchnia jest sercem domu. Jeśli chcesz, by to serce zabiło mocniej, ożyw je ekologiczną aranżacją! Jak urządzić kuchnię w stylu eko? Przed Tobą 3 praktyczne wskazówki, które Ci w tym pomogą:
Po pierwsze: projekt wnętrza
O ekologicznych rozwiązaniach warto pomyśleć już na etapie projektowania wnętrz. I nie chodzi tu bynajmniej o rozmieszczenie doniczek czy zakup lnianych obrusów, ale o ergonomiczne ulokowanie wszystkich mebli i sprzętów. Zastanawiasz się, co to ma wspólnego z ekologią? A pamiętasz mój pierwszy wpis? Opisywałam w nim swoją koncepcję ZERO, która nawiązuje do koncepcji minimalistycznych: im mniej elementów wystroju wnętrz, tym lepiej. Jeśli chcesz być eko, każdy sprzęt i każdy mebel powinien mieć swoje określone miejsce – zbędnym i przypadkowym dekoracjom mówimy STOP. 
Na etapie projektowania możesz równie wybrać rodzaj ogrzewania - więcej na ten temat przeczytasz TU.
Po drugie: meble z odzysku (czemu nie!)
W jednym z wpisów wspominałam o meblach z recyklingu, które znakomicie nadają się do urządzenia małego mieszkania. Oprócz stolików z palet i krzeseł ze skrzynek na ziemniaki są też inne sposoby na ekologiczne wyposażenie kuchni. Obecnie wiele osób pozbywa się swoich starych mebli, wystawiając je przed blok lub ogłaszając chęć ich oddania za darmo. Warto skorzystać z tej opcji nie tylko dlatego, że to jest eko, ale również dlatego, że w ten sposób można znaleźć naprawdę piękne meble za darmo.
Po trzecie: energooszczędny sprzęt
W ekologicznej kuchni nie może zabraknąć energooszczędnych urządzeń. Jeśli zatem masz przed sobą zakup pralki, lodówki czy piekarnika, wybierz modele klasy A, A+ i A++ - emitują one mniej szkodliwych substancji do atmosfery. Nie zrażaj się ich wysoką ceną – bardzo szybko zwróci Ci się ona w niskich rachunkach. Jeśli chodzi o płyty grzewcze, najlepszym rozwiązaniem z eko perspektywy jest płyta indukcyjna, która szybko się nagrzewa, pozwalając w ten sposób zaoszczędzić energię.
Po czwarte: ekologiczne dodatki
Dobrze dobrane ekologiczne dodatki aranżacyjne nadadzą Twojej kuchni wyjątkowego charakteru. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z ich ilością. Jakie dekoracje do kuchni wybrać? Ze swojej strony mogę zaproponować kilka fajnych rozwiązań, np.:
drewniane litery ułożone w napis,
ozdoby cotton ball,
lniane obrusy,
wiklinowe kosze.
To tyle ode mnie w temacie aranżacji wnętrza w stylu eko. Jeśli chciał(a)byś coś od siebie dodać, niecierpliwie czekam na komentarze :) Do przeczytania!
0 notes
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
Wystrój wnętrz a osobowość, czyli co mieszkanie mówi o jego właścicielu?
Tumblr media
Wnętrze mieszkania jest niczym lustro, w którym odbija się cała gama cech jego właściciela. Jak to możliwe? Każdy z nas mniej lub bardziej świadomie kształtuje swoją rzeczywistość i otoczenie na wzór tego, co mu w duszy gra. Stąd projektowanie wnętrz i urządzanie ich w określonym stylu może o nas wiele powiedzieć, np. to, czy lubimy ludzi albo czy jesteśmy otwarci na zmiany. 
Taka analiza stanowi nie lada kąsek dla psychologów, szczególnie tych, którzy profesjonalnie zajmują się psychologią wystroju wnętrz (tak, taka dziedzina naprawdę istnieje). 
W niniejszym wpisie postaram się namalować portret osób, które zaaranżowały swoje cztery kąty w stylu eko, a także tych, które zdecydowały się na inne style. Zatem co mieszkanie mówi o jego właścicielu?
Aranżacja wnętrza w stylu eko – co mówi o właścicielu?
Styl ekologiczny to nie tylko styl urządzania mieszkań. To przede wszystkim cała filozofia, która towarzyszy jej zwolennikom niemal na każdym kroku. Wizytówką mieszkania w stylu eko będą zatem nie tylko dekoracje z recyklingu czy energooszczędne oświetlenie, ale również ekologiczne ogrzewanie i worki do segregacji odpadów.
Zwolennicy eko aranżacji to bez wątpienia osoby kreatywne i skłonne do wyrzeczeń, również tych estetycznych. W mniemaniu eko projektantów gotowy mebel to zbędny przepych. Lepiej stworzyć coś samodzielnie z palet, wyszczerbionej filiżanki lub tektury. Są to zatem osoby oszczędne, a dodatkowo również pełne szacunku, uczciwości i odpowiedzialności wobec ograniczonych zasobów planety. Aranżacja wnętrza w stylu eko wskazuje także na wrażliwość i empatię oraz bardziej duchowe, niż konsumpcyjne usposobienie.
Czytaj również: Jak urządzić małe mieszkanie w stylu eko?
Aranżacja wnętrza w stylu glamour – co mówi o właścicielu?
Ogrom wytwornych dodatków i dekoracji, blask, czar, blichtr i elegancja – tymi hasłami można pokrótce opisać mieszkania urządzone w stylu glamour. Oprócz elegancji i przepychu wnętrza te wyróżnia również duża swoboda w aranżacji. Styl glamour łączy pozornie niepasujące ze sobą elementy, np. złote zdobienia z naturalnymi ornamentami.
By coś takiego umiejętnie zrobić, trzeba wyróżniać się dużą przebojowością, wyobraźnią i pomysłami wykraczającymi poza utarte schematy. Aranżacje wnętrz pełne miękkich tkanin i barokowych wzorów dają ponadto wrażenie przytulności, co wskazuje na delikatność i ciepło wybierających je osób.
Aranżacja wnętrza w stylu minimalistycznym – co mówi o właścicielu?
Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym? Wystarczy wziąć sobie do serca słowa Adolfa Loosa: „ozdoba jest zbrodnią”. Zwolennicy tego typu aranżacji wnętrz redukują do minimum meble i dodatki, które znajdują się w ich otoczeniu. Towarzyszą temu zazwyczaj stonowane kolory, a także doskonała harmonia i porządek.
W mieszkaniach urządzonych w stylu minimalistycznym najlepiej odnajdują się perfekcjoniści, którzy lubią mieć kontrolę nad wszystkim. Im mniej elementów wystroju wnętrza, tym łatwiej jest im zachować nienaganny porządek. Osoby te odrzucają zbędne fanaberie - tak w swoim otoczeniu, jak i w życiu, twardo stąpając po ziemi i odważnie zmierzając do wyznaczonego celu. Na taką aranżację wnętrza często decydują się również osoby energiczne i zapracowane, które po pełnym emocji i bodźców dniu, chcą znaleźć ukojenie w swoich czterech ścianach.
Aranżacja wnętrza w stylu eklektycznym – co mówi o właścicielu?
Styl eklektyczny to mieszanka stylów i aranżacyjny miszmasz, który najlepiej sprawdza się w dużych mieszkaniach. Ten sposób aranżacji daje dużą wolność, umożliwiając łączenie „perełek” różnych stylów na jednej przestrzeni. Bo choć wydawać by się mogło, że w eklektycznym mieszkaniu panuje chaos, jest to w pełni przemyślana stylistyka podporządkowana motywowi przewodniemu, np. podróżom. 
W eklektycznych wnętrzach nie ma miejsca na nudę, konwenanse i utarte schematy. Podobnie jak w życiu ekstrawertycznych właścicieli tego rodzaju mieszkań. Osoby te wyróżnia duży temperament, bezkompromisowość, wyobraźnia i odwaga.  Są ciekawe świata, lubią eksperymentować, a ich osobowość mieni się miriadami barw.
A co Twoje mieszkanie mówi o Tobie?
1 note · View note
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
W jaki sposób ogrzać mieszkanie? Eko rozwiązania
Tumblr media
Gdyby smog był bohaterem bajki, to mógłby z powodzeniem odegrać rolę podstępnej Baby Jagi. Życie to jednak nie bajka, a smog to nie czarny charakter, którego można się pozbyć, paląc go w piecu. W tym przypadku palenie w piecu jeszcze spotęgowałoby problem. Problem, który spędza sen z oczu ekologom, a także wszystkim tym, którym zdrowie swoje i najbliższych nie jest obojętne. Jeśli i Ty należysz do grona tych osób, przeczytaj, jak ogrzać mieszkanie, by nie powodować smogu.
Nieważne, czy mieszkasz w dużym apartamencie czy w małym mieszkaniu; czy jesteś na etapie budowy domu, czy mieszkasz w nim już od 30 lat. Decyzję o instalacji ekologicznego systemu ogrzewania możesz podjąć w każdej chwili. Szczególnie opłacalne jest to teraz, kiedy ruszył program dofinansowywania wymiany starych pieców węglowych na ekologiczną alternatywę. Co to za alternatywa?
4 eko sposoby na ogrzanie mieszkania
Jak wynika z raportu CBOS z 2018 roku, 59% Polaków ogrzewa swoje mieszkania głównie węglem. Na wsi odsetek ten sięga nawet 92%. Badania pokazują, że w przeważającej części ludzie nie mają pojęcia o tym, że można ogrzać swoje mieszkanie bez „kopcenia”. A sposobów na to jest co najmniej cztery. O nich poniżej.
1. Ogrzewanie gazowe Gaz jest jednym z najczystszych paliw, a jego wydobycie nie jest dla środowiska bardzo uciążliwe. Ogrzewanie nim mieszkania powoduje o 50% mniejszą emisję dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów niż w przypadku tradycyjnych kotłów na węgiel. Ponadto, ten rodzaj ogrzewania mieszkania nie wymaga składowania w mieszkaniu opału jak np. w przypadku węgla, na czym zyskuje wystrój wnętrza.
2. Ogrzewanie elektryczne To rozwiązanie również jest atrakcyjne z punktu widzenia aranżacji wnętrz. Wybierając ogrzewanie elektryczne, nie musisz bowiem tracić miejsca na komin czy piec. Dzięki temu sposób ten świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach. Budowa instalacji jest prosta i tania, a jej eksploatacja jest w zasadzie bezobsługowa.
3. Pompa ciepła Pompy ciepła działa jak lodówka, tylko zamiast chłodzić – ogrzewa mieszkanie. Urządzenie najpierw pobiera energię z otoczenia: z gruntu, wody lub powietrza, a następnie oddaje ją w postaci ciepła. Atutem tego systemu ogrzewania są niskie koszty eksploatacji.
4. Kotły na stałe paliwa ekologiczne Ogrzewanie domu za pomocą paliw ekologicznych zyskuje coraz więcej zwolenników. Wśród wykorzystywanych w tym celu surowców wymienić można choćby drewno opałowe i jego odpady (wióry, zrębki, trociny), rośliny energetyczne oraz ekogroszek, a także słomę i zboża.
Jak widać, ekologicznych sposobów na ogrzanie mieszkanie jest wiele. Każdy z nich nie tylko jest przyjazny środowisku, ale również pozytywnie wpływa na aranżację wnętrza. Oznacza to, że „bajka” ze smogowym czarnym charakterem w roli głównej może mieć swój happy end. Wystarczy, że każdy weźmie sobie do serca morał. A morał z tej bajki niechaj wszystkim będzie znany: węglem ogrzewają mieszkanie tylko barany ;)
0 notes
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
znEKOmite dekoracje wnętrz na Święta
Tumblr media
Święta bez dekoracji są jak sernik bez sera – no bez sensu! ;) W jaki sposób urządzić mieszkanie na Boże Narodzenie w zgodzie z naturą? Mam na to kilka patentów i nie zawaham się nimi z Wami podzielić! Zacznijmy od kwestii podstawowej...
Dekoracje wnętrz na Święta: punkt pierwszy NAJWAŻNIEJSZY
Jaką choinkę wybrać?
Nieważne czy masz mieszkanie urządzone w stylu skandynawskim czy prowansalskim, mieszkanie w bloku czy na wsi, mieszkanie z ogródkiem, czy z klaustrofobicznym balkonem, choinka na Święta musi być i basta! Pytanie tylko: jaka? Choinka sztuczna czy prawdziwa?
Niewątpliwym atutem sztucznego okazu jest to, że służy przez wiele lat, dzięki czemu nie ma potrzeby wycinania co roku nowego drzewka. Warto jednak wiedzieć, że zarówno produkcja, jak i utylizacja plastikowej choinki szkodzą środowisku – jej rozkład może trwać aż 500 lat!
Właśnie dlatego lepszym z ekologicznego punktu widzenia jest udekorowanie wnętrza z wykorzystaniem naturalnego drzewka.
Ale nie pierwszej lepszej spod Tesco!
Jeśli chcesz dokonać prawdziwie ekologicznego wyboru, kup choinkę pochodzącą z plantacji certyfikowanej - najlepiej taką, która jest w doniczce. Dzięki temu po tym, jak już wysłuży swoje, będzie ją można posadzić gdzieś wśród jej ziomków w lesie.
Tumblr media
Jeśli jednak zdecydujesz się na udekorowanie mieszkania choinką ciętą, pamiętaj, by po jej wykorzystaniu nie wyrzucać jej na wysypisko – taka choinka produkuje wówczas ok. 16 kg dwutlenku węgla. Dla porównania: choinka wykorzystana w stolarce lub spalona produkuje go 4 razy mniej.
Ciekawostka: czy wiesz, że naukowcy są zdania, że wzrost emisji dwutlenku węgla, oprócz ocieplenia klimatu, prowadzi do zmniejszenia ilorazu inteligencji u człowieka? Warto zatem zadbać o swoje IQ i nie przyczyniać się do wzrostu CO2 w atmosferze poprzez wyrzucenie drzewka na śmieci.
Dekoracje wnętrz na Święta: punkt drugi RÓWNIE WAŻNY (i pyszny)
Ozdoby choinkowe z plastiku czy z... piernika?
Wybór wydaje się być prosty ;) Wystrój wnętrza w stylu eko powinien obyć się bez bombek ze szkła lub z plastiku. Podobnie rzecz się ma z napuszonymi łańcuchami z tworzyw sztucznych – one też są już od dawna eko passe.
Czym je zastąpić? Ano na przykład wspomnianymi ozdobami z własnoręcznie przygotowanych pierników. Ich zaletą jest to, że nie tylko cudownie się prezentują, ale równie cudownie smakują, dlatego tuż po świętach możesz dokonać ich przepysznej (i ekologicznej) utylizacji wprost do brzuszka :)
Tumblr media
Dekorując mieszkanie na Boże Narodzenie, korzystaj ze skarbów, jakimi obdarowuje natura. Do aranżacji drzewka lub stołu użyj ozdób z suszonych cytryn i pomarańczy, bombek z szyszek, zawieszek z lasek cynamonu… Daj się ponieść swojej kreatywności :)
Ciekawostka: dobrym pomysłem są również ozdoby świąteczne z recyklingu! Co powiesz na bombki ze starych płyt CD, łańcuchy z korków, sznurków, gazet i lampiony w puszkach po konserwie? To wygląda naprawdę dobrze :)
Dekoracje wnętrz na Święta: punkt trzeci WAŻNY
Jak oświetlić mieszkanie w ekologicznym stylu?
A żeby nadać swojej ekologicznej dekoracji wnętrza ostatni, wyjątkowy szlif, zadbaj o przyjazne środowisku oświetlenie Wspominałam już o nim w swoim poprzednim wpisie. Najważniejsze, by lampki były wyposażone w diody LED, bo wówczas mamy pewność, że zużyją mniej energii niż klasyczne świecidełka.
A jeśli zupełnie chcesz zrezygnować z lampek, mam dla Ciebie alternatywę: świece! By być eko na 100%, zadbaj o to, by świece wykonane były z naturalnych surowców, np. z wosku pszczelego lub sojowego.
Tumblr media
Ciekawostka: Świece z wosku sojowego są bardziej praktyczne – będą Ci towarzyszyć dużo dłużej niż świece z innych materiałów.
I to by było na tyle w temacie projektowania wnętrz na Święta w stylu eko. Jeśli masz swoje ekologiczne sposoby na aranżację mieszkania na Boże Narodzenie, koniecznie podziel się nimi w komentarzu! A ja tymczasem życzę Wam wesołych i znEKOmitych Świąt! :)
0 notes
ekomieszkanie · 6 years ago
Text
Jak urządzić małe mieszkanie w stylu eko?
Tumblr media
Jak urządzić mieszkanie w bloku tak, by było wygodne, funkcjonalne, a do tego jeszcze eko? Na potrzeby wpisu ukułam zasadę ZERO: zero niepotrzebnych gratów, materiałów, pochłaniaczy energii, ale za to w 100% EKO! 
Aranżacja wnętrz wg zasady ZERO
Z jak Zielono: W mieszkaniu urządzonym w ekologicznym stylu nie może zabraknąć roślinnych akcentów. Kuchnia to zatem doskonałe miejsce na mały, ziołowy ogródek; salon idealnie nadaje się na królestwo doniczkowych roślinek;  z łazienki można natomiast zrobić tropikalną wyspę z fikusami lub filodendronami w roli głównej. Zieleń nie tylko ożywi wnętrze, ale dodatkowo doda mu również przytulnego, odprężającego charakteru.
Wskazówka: jak powiększyć/zmniejszyć optycznie mieszkanie przy użyciu zieleni? 
Jeśli chcesz powiększyć optycznie mieszkanie, nasyć je tym kolorem. Zielony należy bowiem do grupy kolorów zimnych, które dają wrażenie przestronności. 
Jeśli chcesz, by wnętrze miało bardziej kameralny charakter, wpleć w zieleń akcenty żółte, pomarańczowe lub czerwone – barwy ciepłe optycznie zmniejszają pomieszczenie.
E jak Eko oświetlenie: Ideałem byłoby, gdyby mieszkanie w stylu eko bazowało na naturalnym oświetleniu. Jednak o tej porze roku, kiedy za oknem na próżno szukać słońca, warto wspomagać się oświetleniem ledowym. Żarówki LED pobierają znacznie mniej energii niż ich tradycyjne odpowiedniki, w związku z czym są bardziej przyjazne środowisku. 
Wskazówka: jak powiększyć/zmniejszyć mieszkanie przy użyciu światła?
Im jaśniejsze pomieszczenie, tym wydaje się ono większe. W związku z tym zachęcam do rozstawienia w pomieszczeniach lamp z ledowym oświetleniem. 
Jeśli chcesz zmniejszyć optycznie mieszkanie, możesz pozwolić sobie na bogato zdobione abażury.
R jak Recykling: czy wiesz, że meble do swojego mieszkania możesz wykonać samodzielnie z rzeczy, takich jak palety, skrzynki czy stare deski? Meble z recyklingu to hit w projektach wnętrz ostatnich lat. Dzięki nim możesz nadać niepowtarzalny klimat swoim wnętrzom, nie marnując przy tym, i tak już ograniczonych, zasobów naszej planety.
Wskazówka: jak optycznie zwiększyć/zmniejszyć mieszkanie przy użyciu mebli? 
Jeśli chcesz zwiększyć optycznie mieszkanie, Twoje meble powinny być wykonane z jasnych materiałów, np. z jasnego drewna. Jeśli chcesz je obić, skorzystaj z materiałów, takich jak len.
Analogicznie: by zmniejszyć pomieszczenie, wybierz meble w ciemniejszej tonacji, np. z hebanu. To samo tyczy się obić.
O jak Oszczędnie: zamiast aranżować mieszkanie w barokowym stylu pełnym przepychu i zbędnych rozmaitości, postaw na minimalizm. Zielony minimalizm! On najlepiej komponuje się z mieszkaniem urządzonym w stylu eko.
Wskazówka: jak optycznie zwiększyć/zmniejszyć mieszkanie za pomocą ilości wyposażenia?
Jeśli chcesz powiększyć powierzchnię mieszkania, minimalizm powinien Ci towarzyszyć na każdym kroku projektowania wnętrz. 
Chcąc zmniejszyć optycznie pomieszczenie, możesz sobie pozwolić na „cięższe” dekoracje w żywych kolorach, a także na... bałagan ;) Bałagan sprawia bowiem, że pomieszczenie wydaje się być mniejsze.
To dopiero początek ekoinspiracji! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat aranżacji wnętrz w stylu eko, zaglądaj na mój blog regularnie. W kolejnym wpisie opowiem Ci o ekologicznych dekoracjach mieszkania na święta. Do przeczytania!
1 note · View note