digitalniblues
digitalniblues
Digitální blues
9 posts
Blues o dobrodružné výpravě do džungle webové analytiky a o tom, co jsem se tam naučila.
Don't wanna be here? Send us removal request.
digitalniblues · 8 years ago
Text
Jak se udržovat příčetný a vzdělaný
Když začnete pracovat v rychle se rozvíjejícím a měnícím digitálním odvětví brzy zjistíte, že potřebujete řešit dvě věci: Jak si rychle osvojit nové postupy a nástroje a jak se z toho nezbláznit. Na to druhé měli odjakživa vytížení manažeři alkohol a jiné drogy. Etnetera je sympatická v tom, že podporuje i mnohem zdravější úlevné prostředky: sport a hudbu. Protože cokoliv, co vyplaví nějaké ty endorfiny až z toho zapomenete na blížící se deadliny, se počítá! Večírkové nebo táborákové hudební seance jsou především dílem Pajdových organizátorských dodatk�� (“A kdo máte nástroje, tak si je vemte.”) a šťastných náhod (lidé to skutečně udělají).
Tumblr media
Když se zadaří, sejde se nám několik kytar, kontrabas, housle, saxofon a třeba i triangl (ale na jednu fotku se to nevejde)
Zatímco hudba není příliš plánovaná, sport ano. Drtivá většina etneteřích zábavních eventů nějaký sport zahrnuje a krom toho se čas od času formují týmy na různá přátelská nebo charitativní utkání ve fotbalu, floorballu, volejbalu nebo futsalu. A protože je rok 2016 za námi a lidé si dělají taková malá zúčtování sami se sebou, ráda bych si tak nějak shrnula všechny ty parádní věci, co jsem doposud díky Etneteře zažila:
Etneteří sportovně-zábavné aktivity
duben 2015 - Začala jsem chodit na etneteří floorball proti týmu z Porsche. Většinou prohráváme. Vypadá to jako by hráli obří skinheads, co zrovna vylezli z posilovny, proti subtilním o 10 let mladším chlapcům od počítačů. Mají v týmu také jednu holku a i ta je o dost větší než já. Dokonce na mě párkrát zkoušeli houknout a zastrašit mě od míčku. Jenže to na mě nefunguje a akorát to víc podněcuje mou soutěživost a touhu jim to natřít. Zvlášť, když ke konci hry už často porscheheads nemohou a já se subtilními chlapci zabírám neprůstřelný strategický trojúhelník u jejich brány, je zadostiučinění veliké. Během roku 2016 jsem nicméně odpískala florbal jak etneteří, tak s kamarády. Spánek se sice přeceňuje, ale bohužel jsem zjistila, že je občas potřeba, a neprioritní aktivity je potřeba proškrtat.
DevDay- Etneteří vývojáři mají ve zvyku organizovat každý rok tuhle prima akci plnou jídla, pití, hudby a sportu. Ten první DevDay jsem se bála, protože se najednou na letenském dvorečku rozezvučely reprosoustavy a nikdo mi moc nevysvětlil, co se děje. (Dvoreček hostoval třeba i takový Open Air Festival ten samý rok v září). Druhý DevDay jsem promeškala za velkou louží. Zato letošního červnového DevDaye, tentokrát na Ladronce, už jsem se účastnila v plné parádě. A dokonce tam zahrála i naše kapela.
Tumblr media
Offline - další speciální etneteří akce, kdy se zpravidla vypraví dva autobusy a několik cykloskupin někam dál od počítačů, a tam páchají nějaké aktivity. V roce 2014 jsme byli u Orlické přehrady a vyráběli jsme nábytek do nových kanceláří. V roce 2015 měl celofiremní výjezd obsahovat sjíždění řeky Ploučnice u nás na severu. Jelikož tam jezdíme celkem pravidelně, nedovedla jsem si 150 Etneteráků na té “Amazonce”, jak ve své standardní alkoholové hladince přenášejí napadané kmeny, vůbec představit. Nakonec to ale bylo perfektní, protože jsme se dokonale rozporostřeli a s Romanem jsme zvládali ještě cestou lovit kešky z lodě a lézt po stromech. Do cíle nedojely akorát dvě lodě, ale po setmění dorazily nějaké ponorky a nikdo se neutopil. Akce byla opět bohatá i na další zábavné situace zahrnující příjezd autobusy v zácpě, při kterém někteří za jízdy vystupovali kvůli močení a někteří byli zapomenuti kdesi u dálnice nebo sjíždění travnatého svahu na lyžích. Letos jsme na Křivoklátsku trénovali první pomoc a těžko si představit vydařenější akci. Počínaje naší cykloskupinkou, která se docela náhodou zformovala tak, že jsme byli výkonostně hodně vyrovnaní a krásně jsme se projeli, přes zábavný program plný steaků a krve, hudebním ohništěm, koupáním v Berounce a velmi kreativními příspěvky do celý rok tajně sestavovaných custom karet proti lidskosti konče.
ETN vánoční večírek býval u Jiřiny. To je pán, co moc dobře vaří a dělá na všech etneteřích akcích catering. A taky má na Vysočanské restauraci, kde Vánoční večírek konával. Jenže pak už jsme se do té restaurace nevešli. ETN večírky zahrnují hlavně veselé scénky v Pajdově režii, které jsou zcela nezveřejnitelné. Napřesrok si ETN pronajala nějakou cizí větší restauraci, a ti lidé tam asi neměli moc smysl pro humor. Letos jsem večírek promeškala za velkou louží.
16.4.2015 - ETN Narozeniny - Opening Etneterie - U příležitosti osmnáctých narozenin Etnetery se uspořádala pro klienty akce v našich nových prostorách. Každý tým pro ně měl připraveno něco zajímavého. My jsme vymysleli “Aktivní patro”, kde šlo získat body na kartičku ve třech disciplínách: Webová analytika (=najít v kanceláři odpovědi na záludné analytické otázky o bounce rate, tag management řešeních apod.), User Experience (= projít eshopovým košíkem a strefit jeho 5 kroků-terčů NERFkama) a Emailing (= vyrobit z připraveých novin vlaštovku a trefit ji do “Doručené pošty” schované mezi spamy a složkama “Hromadné”).
Matrix je noční městská šifrovací hra, které jsem se s etneteřím týmem poprvé účastnila 18.-19.4.2015. Hra byla na motivy románu 1984, který se mezi týmem (Martin Kačer, Radek Slabý, Vašek Bittner, Jirka Štěpán a já) těšil značné oblibě, takže jsme si užili spoustu legrace. 16.-17.4.2016 se vydal Etneteří tým “00 et netera” na Matrix opět. Tentokrát to bylo na téma Vězně z Azkabanu a podařilo se nám dojít jako 8. až úplně do cíle! A navíc to není zdaleka jediný šifrovací tým v Etneteře, což je super, protože od té doby, co jsou mí kmenoví Tapüři roztoulaní po Evropě, vždy hrozí, že nebudu mít s kým vyrazit. Už se těším na letošní Matrix na téma “Čtyřlístek”! (Více o šifrovačkách zde: http://sifrovacky.cz/kalendar/)
27.2.2016 - Etneteří lyžování na Klínovci - To byla dobrá akce zvlášť proto, že jsem otestovala, že ještě trochu umím lyžovat. A také, že v oblečení na běžky je na lanovce fakt zima.
18.6.2016 - ICT Triatlon - Za mohutné účasti Activaťáků (převyšující i účast core Etneteráků) jsme ovládli ICT triatlon a zapařili na kapelu “Mohyla Michala Tučného”. Jirka a Lenka nás statečně reprezentovali.
21.6.2016 - Vyhlášení Etneteří #IoT Challenge, které jsme se (Activate) hojně účastnili ve 3 týmech. Výzva zněla: S rozpočtem 5000,- v pěti lidech do pěti týdnů vyrobit z čidel a arduin nebo rapsberry nějakou chytrou věc s nejvíce “wow” efektem a ideálně nasbírat i nějaká data. A dopadlo to zajímavě.
Tumblr media
All the work and no games makes digital analyst a dull boy.
Družení se s Etnetera Group je super, ale je to jen párkrát do roka, tak je třeba se udržovat příčetnými a vzdělanými i pravidelnýma legráckama uvnitř Etnetery Activate. Když si projedu kalendář, za ty téměř tři roky jsme podnikli spoustu parádních akcí:
Naše activatí vylomeniny a vzdělávací aktivity
2.1.2015 - Lasergame - První výprava na společnou Lasergame nebyla početná, ale doplnili nás lidé z Apiary a postříleli jsme se dobře! A pak jsme hráli ještě mnohokrát. A jelikož teď sídlíme poblíž arény na Českomoravské, povedly se občas i nějaké neplánované výjezdy.
16.1. - TEP faktor - Vynikající teambuildingová aktivita s vysokou účastí! Nakonec tam nikdo nechtěl spát v těch príma bungalovech, ale ogrilovali nám super jídlo a na atrakcích jsme se hodně vyblbli.
10.3. 2015 - První vzděláváníčko - k dnešku už jich bylo rovných 61. Jsou na nejrůznější webanalytická, ux designová a emailingová témata a některá byla i zvěčněna v pohyblivé obrázky. Vždy v pondělí ráno nám na hodinku až dvě nějaký hodný člověk z Activatu vypráví a předává zkušenosti a je to moc fajn.
2.6.2015 - MadMax kino - První a zatím poslední společné ETNA kino. Bylo to výborný a zanechalo to nesmazatelnou “furry” ikonku v našem Slacku, obtížně smazatelný stříbrný jedlý sprej (který přede mnou někdo schoval, protože jsem ho stříkala na spící lidi) na našich obličejích a nesmazatelnou touhu vlastnit kytaru na gumicukách v našich srdcích.
13.7.2015 - Battlefield - Kolegové vyrazili na tuhle príma teambuildingovou akci a moc si to pochvalovali. Škoda, že mi zrovna hořel termín na odevzdání jistých analýz a musela jsem zůstat v práci. I to se může stát 😃  Ale od té doby jsme hráli battlefield znova a bylo to skvělý! Narozdíl od lasergame je to v lese a ty zbraně jsou pořádně těžké a mají opravdovou optiku, takže sejmete kolegu za stromem na hroznou dálku. To jsou pak úplně jiné strategie a adrenalin! Kdyžtak máme kontakt na pána, co to provozuje, protože na internetu není moc k nalezení.
4.8.2015 - první ETNA Night - Nové prostory si žádaly o zavedení akce “zůstáváme v práci do rána”. První ETNA Night se odehrávala v HUBu a především jsme skákali DDR a hráli deskovky. Od té doby bylo ETNA nights cca 10 a prostřídaly se na nich krom DDR třeba karaoke, karty proti lidskosti, promítání filmů a spousta dalších her. 11.9. byla třeba první ETNA Movie Night. Promítání proběhlo v zasedačce Loď a promítal se Vetřelec. Většina osazenstva se u napínavých scén plných desivé hudby řezala smíchy, já jsem odcházela za dveře. Naštěstí se pak upustilo od toho na každé Movie Night koukat na horory, protože ..”The dreams in which I’m dying are the best I’ve ever had”. 25.2.2016 proběhla ETNA Night s tajnými ETNA narozeninami.  S Poloušem a Zuzkou jsme vypiklili překvapení k výročí dvouleté existence samostatného Activatu. Bohužel jsme dostatečně nevykomunikovali významnost této ETNA Night, tak nebyla účast vysoká, ale byla legrace. Krom bezlepkového bezlaktózového dortu od Zuzky jsme soutěžili v týmové přípravě scének na témata ze života Activatu za pomoci 3 divných předmětů a moc se to povedlo. Byly i karty proti lidskosti a DDR. Letní ETNA Night 14.7. byla spojená s promítáním filmu “Terkl má problém” a grilováním. A naposledy jsme na lednové ETNA night grilovali a objednávali 9 000 000 000 000 000 000 000 trubek podepsaných Vorlem a Kohákem. Co máme v týmu Tomáše Kaplera, tak se kvůli vynikajícímu jídlu účast na ETNA nights výzmnamně zvýšila. Griluje občas i mimo ETNA nights (10.6.2016 - První grilovačka v režii Tomáše, a 29.6. byla hned druhá.)
22.10.2015 - První analytická čajovna - k dnešku už jich bylo cca 9. Občas se ve čtvrtek slezeme v Liliové čajovně na Palmovce a uděláme si #sheeshaOffice. Nejdříve pracujeme, pak sdílíme zkušenosti. Když je někdo nový, tak mu zodpovídáme dotazy nebo vysvětlujeme věci. Akce je otevřená všem, kdo se chtějí něco přiučit nebo sdílet o webové analytice. Kdo se chce přidat, ať se mi ozve.
17.3.2016 - ETN narozky a ETNA výjezd do Čtyřkol - V březnu jsme si naplánovali výjezd na procvičení a zafixování našich soft skillů a retrospektivu. Bohužel byla den před tím velká oslava ETN narozenin. Ale jsme zvyklí fungovat i s kocovinou, takže se to i tak podařilo a metoda World-Café se ukázala na efektivní diskuze s cílem sdílení zkušeností jako fajn věc. Hurá.
Tumblr media
No a protože to zatím bylo spíš o té zábavě a kognitivním odpočinku, následují akce, kde jsem pilně vstřebávala nové informace. Na mém oboru mě baví hodně to, že se v něm v podstatě vyvinul vlastní vzdělávací systém kompenzující fakt, že školství je v něm z principu pozadu. Kolem analytiky stejně jako veškerého programování fungují aktivní svépomocně se vzdělávající komunity, které jsou otevřené každému, kdo se chce něco naučit. Dá se jezdit na konference - v analytice často pořádané společnostmi vyvýjejícími jednotlivé měřící nástroje, ale i různé mediálně-marketingové konference zastřešující víc propojujících se digitálních oborů. Ještě předloni mě svět konferencí fascinoval a chtěla jsem na ně jezdit a nasávat, co se dá. Loni jsem ale prodělala zlom: dospěla jsem do bodu, kdy mi přišlo, že maximum znalostí, které lze nasát pasivním poslechem, jsem nasála, a teď je třeba trénovat, zkoušet, aplikovat a automatizovat si věci. Což také znamená zanevřít na nějakýčas na genericky marketingové konference. Mnohem užitečnější jsou v tomto ohledu komunity orientované mnohem úžeji na měření, data a konkrétní programovací jazyky, které si vzájemné pořádají přednáškové večery (např. R-meetup), vzdělávací kurzy (např. DataGirls nebo PyLadies) nebo parádní ne-konference (Measurecamp). A v neposlední řadě jsou tu setkání, kde si člověk popovídá s lidmi s oboru při nějaké solečné aktivitě (MeasureBowling) nebo při vlastní práci nad kávou (WomenInTech).
Konference
květen 2014 - USA - Možnost pracovat ze zahraničí je hrozně fajn a člověk si utřídí myšlenky. Už jsem o tom psala. Na tamnější remoteoffice jsem byla znovu v říjnu 2014 a červnu a srpnu 2015. Navíc jsem se v květenu 2014 a červnu 2015 účastnila Google Analytics Summitu - Asi největší akce, které jsem se doposud zúčastnila. Ale neměla jsem čas se bát, protože jsem plnila misi vyfotit se s Justinem Cutronim. A to se podařilo. Na druhém Summitu jsem byla již drsným ostříleným účastníkem a dokonce jsem potkala známé z Measure Bowlingu. Letos prošvihnuté Google Analytics konference mi je tochu líto, protože dřív jsem měla vždy představu, co se chystá v GA za funkce, a cítím se teď trochu pozadu.
New Media Inspiration 2015 - Této konference jsem se zúčastníla hlavně proto, že mě hrozně táhnou experimenty s Quantified Self a možnosti a úskalí nových smart zařízení na trhu. V tomto ohledu byla nejzajímavější přednáška Tomáše Pruši z MU, který dost zchladil mé nadšení poukázáním na velkou nepřesnost současných wearables, hlavně co se týče tepové frekvence. Při sledování výživy zase výsledky dramaticky ovlivňuje použitá databáze.
Data restart 2016 - Tohle už byla zase hodně oborová konferenece, kam jsme se vydali skoro všichni z Etnetery Activate. Nejvíc jsem se těšila na přednášku o měření mobilních aplikací, protože jsem s tím dost bojovala. Bohužel byla ale spíš o tom, jak je to naprd, než o tom, jak to udělat. Nicméně super byla přednáška o Customer Lifetime Value od Pavla Jaška a odcházela jsem s nepřekonatelnou chutí hrát si s Rapid Minerem.
Aktivity pražských technologických komunit
12.6.2014 - Můj první Measure Bowling - Measure bowling je akce pro analytiky, která probíhá ve stejný den v různých městech po celé Evropě. U nás ji chrabře organizuje Pavel Jašek. Mimo nejvyššího score se oceňuje třeba i nejvíc nerdy tričko. Od té doby jsem byla na třech dalších measure bowlinzích. Sice jsem dvakrát byla poslední a dvakrát skoro poslední, ale důležité je, že to je prima akce a milými lidmi!
4.4.2015 - První Data Girls od Kebooly a Czechitas byly v co-workingu “Pracovna” na Vinohradech. Tento pilotní víkend nás měl naučit pracovat s Keboolou, GoodDatou a SQL a bylo to naprosto fantastické. Přesně takové to hraní si s daty, co by mě hrozně bavilo. 17.10.2015 jsem se vecpala na druhé Data Girls a 2.4.2016 pak byly Advanced DataGirls v HUBu na Smíchově. Tam jsem slíbila vypomáhat, protože na účastníka jsem už byla advanced moc. Cílovka byly tentokrát holky, co už na jedněch DataGirls byly, proto mě překvapila úvodní recyklovaná přednáška od Vojty Ročka, ale následoval naprosto skvělý keboolí workshop od Toma Trnky, a pak bohužel zase trochu slabší a zmatenější prezentace GoodDaty. V současnosti probíhá digitální akademie od Czechitas, která si klade za cíl vzdělat za 1 semestr bandu holek hned v několika oblastech, ve kterých by se měl datař orientovat. Jen do toho!
30.6.2015 byl první R-meetup - od té doby byly další tři, žádný jsem nevynechala a všechny byly velmi inspirativní a velmi ráda se na nich vždycky uvedu do deprese, protože nejdřív se musím naučit nějak rozumně javascript, a pak si teprve můžu hrát s Rkem. First things first.
Tumblr media
Také byly ten den první PyLadies. Pyladies jsou hrozně super, hlavně jak jsou na jednotlivé lekce připravené zábavné programátorské úkoly, a jak se tam sejde banda holek, co to zkouší, dokud to nezafunguje. A okolo běhají hrozně milí lidé a pomáhají. Škoda, že jsem tam byla jen párkrát, protože se nejdřív musím naučit ten javascript, a pak Rko, a pak si můžu hrát s Pythonem. First things first.
12.9.2015 Measure Camp - další super povedená akce, na kterou jsou během půlhodiny všechny lístky pryč. První rok to bylo u nás v Etneterii a přijela spousta lidí i ze zahraničí a všichni byli ochotní sdílet spoustu svých zkušeností a se všema se dalo skvěle povídat, a nakonec byla rumová párty, kde tancoval Jan Tichý. Loni se MeasureCamp konal v Avastu a odvážila jsem se vystoupit i s vlastním příspěvkem.
Women in tech Prague - Skupinu jsem našla na meetupu, zašla na jedno z prvních setkání a bylo to velmi příjemné. Jelikož jsem člověk, kterému jiné prostředí a další pracující lidé přispívají k produktivitě, udělala jsem během tří meetupů, na kterých jsem byla, celkem kus práce, a zároveň jsem si popovídala s milýma holkama z různých technologických backgroundů.
Mereni mobilnich aplikaci vs.mereni webu pres Google Tag Manager na @MeasurecampCZ #measurecamp let's go! pic.twitter.com/WQiIawXIVS
— Marketing Makers (@MarketingMakers)
October 1, 2016
Tak jsem zvědavá, co mě čeká v roce 2017!
0 notes
digitalniblues · 9 years ago
Text
Dva roky a půl v Etneteře Activate
Tenhle příspěvek mám rozepsaný už 1,5 roku a první část jeho názvu se postupně měnila. I to dvouleté výročí jsem prošvihla. Vtipné je, že jsem úvodní odstavec přepisovala čtyřikrát - vždy po několika měsících - a postupně se z něj vytrácela frustrace, až se úplně vytratila. Začínalo to kvílením, že jsem si tak proplula životem bez toho, abych se kdy naučila pořádně soustředit na náročnější dlouhodobější práci. A že se to musím naučit rychleji, než to někdo zjistí. Ale poměrně rychle se dostavila radost z objevování řešení problémů a nakonec už si vlastně ani nepamatuju, jak jsem na začátku byla bezradná a vystresovaná z toho, že se musím pořád na všechno ptát a navíc být mezi lidmi, když se lidí bojím. 
Tumblr media
Drawing the rest of the fucking owl.
Proč jsou začátky těžké? Krásně to ilustruje tato instruktáž o kreslení sovy ve dvou krocích. Jedna věc je zvládnout sterilní a okleštěný tutorial (nakreslit 2 kruhy) a druhá věc je řešit reálnou implementaci web analytiky (nakreslit zbytek). Před dvěma lety jsem se cítila jako svá postava v Shadowrunu, která znala “Teorii etikety”, ale neměla v tom vůbec žádnou praxi. Způsobuje to střídání radostných momentů, kdy si myslíte, že víte, co děláte (bylo to v návodu), s tímto: 
Tumblr media
Ten adrenalin je ale super! A navíc v mladých progresivních oborech jako je digitální analytika rozhodně nehrozí, že po letech třeba budete znát všechny postupy a budete si se vším vědět rady. Nejhorší ze všeho asi bylo se smířit s tím, že to nepůjde všechno hned a že to nepůjde všechno najednou. Realistická očekávání a odhady nejsou zatím moje silná stránka a můj "not-to-do list” zeje prázdnotou. Ale pomalu mi začíná docházet, co ostatní mysleli tím, když mi říkali:
Čím více se přiblížíme k hranicím celku nějakých vědomostí, tím větší představu budeme mít o tom, co ještě nevíme. ~@cataLuc
Ano, ano, můj progressbar skillů vypadá po jednotlivých letech jako na následujícím obrázku. Místo toho, abych dosáhla maxima, se mi hranice posunují. A místo spokojeného dosažení vševědoucí blaženosti mám akorát víc čtverečků k zaškrtávání. Takhle nějak si představuju ten pravý a nezakrňující život :-)
Tumblr media
Dobrý specialista by měl umět vždy i dvě úrovně pod jeho hlavní specializací alespoň na takové úrovni, aby jim dokázal vyplnit bug report. ~@czalmad
No dobře, tohle ještě nevím, co znamená. Ale přišlo mi to dobrý. Až si tohle budu číst za deset let a budu umět vyplnit bug report, jak přesně Google Analytics změřily něco špatně kvůli chybě ve strojovém kódu na googlím serveru, tak si vzkazuju, že jsem dobrá specialistka!
Tumblr media
A vždy, když vidím Lukáše Čecha sázet javascripty tímto způsobem, tak si vybavím Daniela Golemana:
Zkušený člověk se pozná tak, že má na vzestupné úrovni mozku zakódované automatické činnosti, nad kterými by ostatní museli dlouze přemýšlet.
Prostě nekonečný prostor pro zlepšení a zrychlení!
Co obnáší práce webového analytika?
Za ta léta jsem si několikrát překreslila obrázek, čím vším je třeba se zabývat. Původně jsem se viděla spíš v té interpretační/reportingové oblasti, ale byla zrovna víc potřeba implementace. Postupně se tedy smiřuji s tím, že budu pokrývat celý proces a ničemu nebudu rozumět až tak do hloubky. Ve skutečnosti to i víc odpovídá mé zákeřné dlouhodobé misi a plánům na zotročení lidstva. (Pst.)
Tumblr media
Stejně jako u programování, se většina úkolů webanalytikových řeší tím, že se problém nějak pěkně anglicky formuluje a vyhledá googlem. Nejdůležitější dovednosti tedy jsou:
Formulace problému v angličtině
Umění předvýběru kvalitních zdrojů na stránce s výsledky (důvěřujme oficiáním dokumentacím, prověřeným odborným blogům, popř. stackoverflow)
Rychlý průzkum, zda otevřené odkazy skutečně pojednávají o našem problému nebo o nějakém jiném (Tohle není vůbec jednoduché.)
Výcuc informací, jak problém napravit
Časové odhady, jak dlouho to bude trvat
Marný pokus stihnout to v odhadovaném čase
Nezhroucení se ze zjištění, že je to všechno úplně jinak a musí se znovu od 1.
V googlení, středobodu všech IT skillů, se dá samozřejmě zlepšovat. A jsou na to různé metody a nástroje:
Learning how to learn kurz a spousta knížek o kognitivní vědě a učení - jedna věc je znát postupy a principy učení, úplně jiná je je adaptovat. Ale tak alespoň tu první nezanedbávám a pilně načítám, jak si co nejlépe zapamatovat věci. Ten hlavní problém pak je, že nemám vůbec čas na “v čase rozvržené opakování” a také to, že doporučené tríčky jsou spíše dělané pro memorování faktů spíš než zažití si procesů. Ale co člověk ví, to nemusí googlit a to je vůbec nejrychlejší.
Evernote - tam si skladuji otagované předgooglené věci a popisy nejčastějších postupů. Občas něco nedělám dost dlouho a zapomenu, jeden nikdy neví. Blbé je, když zapomenu, že jsem danou věcí už prošla a mám ji v Evernote popsanou, a místo toho ji popisuji znovu. Shit happens. Někdy si připadám jako Tomáš Akvinský kompletující nějakou Summu Analytickou vysvětlující všechny problémy světa včetně námitek k těm vysvětlením a námitkám k prvním námitkám. A zatím se mi nepodařilo ani jednou ty poznámky pročítat “jen tak” pro opakování.
Elevate - super mobilní aplikace na procvičení celé škály dovedností. Přijde mi zábavné, že každý má problémy s úplně jinými druhy cvičení. A ani zdaleka nehraje roli, že je řada cvičení jazykových a aplikace je v angličtině. No, možná trochu ano, protože jsem podezřele dobrá v matematice… Ale ve srovnávacích testech mezi státy obecně ČR končívala v matematice vždy dobře. Největší výzva je pro mě cvičení “Memory”, kde se musí na čas napsat nějaký slovníkově popsaný výraz. Potom cvičení “Agility”, kde jde o rychlý výběr synonym ze dvou možností. A nakonec cvičení “Error avoidance”, kde se v krátkém úryvku prohazují nebo neprohazují podobně znějící slova. Při všech těchto cvičeních narážím mimo anglické slovní zásoby hlavně na tu rychlost. A rychlé reakce a porozumění je třeba trénovat. Naopak nemám prakticky žádné problémy se cvičením Retention (krátkodobá paměť) a Name Recallem (zapamatování si jmen).
Anki - Nejslavnější kartičková aplikace zamýšlená primárně na učení cizích jazyků (slovíček), ale dají se do ní nabouchat kartičky úplně na cokoliv, co dokážeme rozdrobit na jednotlivé vědomostní elementy. A to rozdrobování je ta nejdůležitější věc, takže už si několik měsíců optimalizuju systém, jak tam jednotlivé poznatky kouskovat. A jak se donutit v tramvaji vzpomnínat, co je na které kartičce.
Bulletjournal - K Vánocům jsem dostala speciální sešit s gumičkou, a ani po půl roce mě nepustila obsese s barvičkama a rozvojem v základě jednoduchého systému, kterým si plánuju věci a sleduju progres.
Pomoc týmu - přestože toho má u nás každý hodně na práci, vždycky si najdou chvíli na pomoc noobům. Třeba ne hned, ale google docs s otázkama, na které se odpoví později, fungují skvěle!
Kurzy na univerzitách - V uplynulém akademickém roce jsem se vecpala na dvě přednášky statistiky. Jednu v angličtině na MatFyzu a ačkoliv jsem si dost procvičila, jaké výrazy v jakých případech googlit, nebylo to zrovna prakticky zaměřené. O to nadšenější jsem byla z FFUK přednášek pro sociology, kde se řešily přesně ty use casy, které se mi budou hodit. Ne náhodou, protože přednášející pracuje v bankovním prostředí, což je tak trochu naše specializace. Škoda, že jsem pak kvůli novému projektu ty přednášky přestala stíhat. Ale půjdu znovu. Pokud by někdo měl třeba problém s tím chodit na přednášky, na které není přihlášený, tak se vyplatí se normálně na nějakou vysokou školu přihlásit. Semestr stojí 12000,- Kč, a pokud zvládnete chodit na tři kurzy, tak je to rozhodně méně, než si platit třeba 3 jazykové kurzy pro dospělé mimo VŠ. A kvalita je vyšší. A pokud uděláte přijímačky na libovolný obor na Univerzitě Karlově, můžete se pak přihlašovat na kurzy na libovolné fakulty! Nějaký jazyk od jazykového centra, sport od katedry tělesné výchovy, a pak jedna přednáška se seminářem na klíčové oborové téma, a maximální spokojenost.
Kurzy na vzdělávacích webech - Je jich spousta a jsou zábavné a interaktivní! Takový základ je prý si naprogramovat javascriptovou kalkulačku a tím procesem mě krásně provedl tento kurz. Také jsem se naučila spoustu věcí z courseřího programu Data Science, ale interaktivnější to je třeba na těchto stránkách. Dřív jsem si ještě prošla Rails For Zombies, což byl úplně nejzábavnější kurz, a člověk je díky němu rychle schopný naprogramovat nějakou webovou aplikaci, která může sloužit jako demo k dalším pokusům.
Takže abych své dosavadní působení shrnula: Hltám vědomosti všema pórama, optimalizuji vstřebávací procesy a jsem spokojená s představou, že data jsou jedna z těch věcí, které nikdy nedojdou. A protože jsem se tak pilně učila, že ani dopsat tento post nebylo kdy, tak teď bych zase mohla trochu pravidelněji psát. Uvidíme.
1 note · View note
digitalniblues · 10 years ago
Text
1/2 ups 3/4 roku v Etneteře Activate
Být úplně zaměstnaný přináší neblahé vlivy na psaní tohoto blogu, ale již jsem se vzpamatovala z prvotního šoku a je na čase pokračovat. Můžu se při tom uklidňovat, že výpadek měly na svědomí důležitější věci. Opravdová práce! Na úplně mého malého klienta, o kterého bych se starala tak říkajíc od housenky, sice nakonec nedošlo, ale o to zajímavější práce byla na těch dospělých motýlech,.. kterým jsem občas musela utrhat křidélka a přilepit úplně nová. A to je pro každého dobrodruha výzva.
Aplikace řídí naše životy
Moc se mi líbí, že hledáme nové způsoby, jak zvládat všechny ty remote officy, home officy a sick officy. Tento podzim jsem se do Kalifornie moc netěšila, protože jsem chtěla být s týmem. Začali jsme ale vymýšlet zavedení aplikací, které by nás více spojily. Nejen mě, když jsem na remote, ale i ostatní, kteří třeba pracují v kanceláři klienta nebo z domova. Mezi návrhy padly různé HipChaty a Slacky, ale rozhodli jsme se zatím zkusit znásilnit Trello, abychom nemuseli používat příliš mnoho aplikací. Osobně jsem přestala Trello používat asi před rokem přesně z tohoto důvodu. Začala jsem si To Do ládovat do Evernote jako všechno ostatní. Ale Trello je jedna z těch inteligentnějších aplikací umožňujících různé integrace, tak se s ním všem třeba bude pracovat fajn. Zprvu se mi to zdálo trochu nepřehledné a vlastně asi i trochu duplicitní s Basecampem, ale po měsíci používání jsem musela konstatovat, že na rychlé vzkazy o změnách v rozvrhu a vzájemné informování se o své pracovní vytíženosti je to ideální. Občas pomůže si tam jednotlivé úkoly rozkouskovat do Checklistu (pokud to nedělám na papír) a pokusila jsem se také s Trellem integrovat Basecamp přes Zapier, aby mi nový úkol v Basecampu vyrobil kartičku v Trellu. Škoda, že už je to půl roku a nikdo mi od té doby v Basecampu žádný úkol nepřiřadil, tak ani nevím, jestli to stále funguje :)
Opět v San Franciscu
V Richmondu byla jako celý rok mlha, takže se mi stejně nechtělo ven a pracovalo se odtamtud dobře. Můj standardní režim je o tolik posunutý, že jsem se v noci hezky zvládala syncnout s probouzející se Prahou a párkrát jsem dokonce chytla záchvat práce do rána rušené jen občas otravným hoo-doo, jak jsem překřtila parníkoidní troubení Golden Gate bridge, které ten most vydává, když je opravdu velká mlha. České čajovny tu nejsou, ale z kaváren se také pracuje skvěle. A vůbec změna prostředí a odříznutí od lidí prospívá utřídění myšlenek.
Webanalytické dovednosti
Já jsem hodně přemýšlela třeba o tom, co je všechno potřeba se naučit a v jakém pořadí. Na webu Etnetery jsem objevila krásný obrázek ilustrující vzájemně se prolínající vědomostní okruhy programátorů a příbuzných pracovníků v technologiích. Inspirovala jsem se jím při kresbě obrázku, jak podle mě vypadají potřebné znalosti analytikovy. (Když jsem ten obrázek kreslila v letadle cestou zpátky do Prahy, vzbudilo to velkou pozornost vedle sedících pánů). Když to porovnám s checklistem, který jsem si vytvořila během prvního měsíce v Etneteře, posunula jsem se zhruba takto:
Co jsem se tedy naučila
Zatímco Google Analytics je pro mě již zcela zkultivovaná země, na které roste to, co jsem tam zasadila. V Adobe Analytics mám prošlapané jen ty nejdůležitější cestičky a pořád neznám účel spousty položek v jejich strašidelném posouvacím menu. I tak již dokážu říci, co se mi na zmíněných nástrojích zdá nejvíc jé a nejvíc blé:
Google Analytics (Bez Premium verze)
JÉ: Intuitivní rozhraní a snadné nastavení, připravené reporty, které člověka budou zajímat (ale už je nelze většinou upravit k obrazu svému)
JÉ: Zdarma
BLÉ: Brutální samplování dat (neukazuje to reálná data, jen dopočet ze vzorků), Premium nesamplovaná verze pak vyjde většinou dráž, než AA
BLÉ: Omezené množství vlastních proměnných (20 dimenzí a metrik)
Adobe Analytics
JÉ: Žádné Samplování (Žádný dopočet, všechna data jsou započítána)
JÉ: Poměrně velký počet nastavitelných proměnných a eventů, celkově lze nastavit téměř cokoliv narozdíl od GA
BLÉ: Odporné nepřehledné rozhraní připomínající software z počátku 90.let okořeněný občas neintuitivní volovinou jako jejich šoupací menu
BLÉ: Ačkoliv se pro každý report dá vybrat z několika druhů grafů, to, co člověk potřebuje nejvíce, stejně nejde
Ačkoliv mám být Lukáš��v pilotní projekt neprogramujícího analytika, který spíše navrhuje trackování a předává to k implementaci profesionálům ( :) ), na své mezery v JavaScriptu narážím na každém kroku. V Google Tag Manageru je to dovednost téměř nezbytná. Abych si užila nějakou legraci a i si trochu zaprogramovala, vyrobila jsem demo s formulářem, na které se pak nasazovalo trackování. Asi bych to ale nikdy nedokončila bez hutné výpomoci kamarádů a řady kolaborativních nástrojů utvořených na míru sdílné a nápomocné komunitě programátorů. Někdy by to chtělo udělat nějaký Gitter (nástroj pro diskuzi nad repozitářem v GitHubu) pro učitelky nad učebním plánem. Nebo pro jakoukoliv jinou profesi. Hodně mi také pomohl kamarád přes Screenhero, což je nástroj, díky kterému může způsobilejší kolega vzdáleně ovládat vaši myš a řádit ve vašem monitoru.
Analyzovat a reportovat!
Pokud máte rádi barvičky jako já, tak vězte, že v digitální džungli kvete spousta barevných orchidejí. V následujícím testu si můžete vyzkoušet, jak hodně pokročilými pěstiteli grafových orchidejí jste. Uhádnete, jak kvetou Google Analytics? Jak Adobe Analytics? A protože tím nejsou vyčerpány možnosti webanalytikovy - jak vykvetou googlí spreadsheety? Poslední a nejhustější možnost pěstění grafových orchidejí jsem si vyzkoušela v Rku. Rko je hrozně super a umožní člověku kultivovat orchideje všech barev a tvarů, tedy je ta v testu spíše orientační.  
A pokud jste neuspěli, vězte, že orchideje (především ty GAčkové) se hnojí hlavně segmentací. A pokud segmentujete opravdu divoce, mohou být ještě barevnější!
Také jsem trochu rozšířila slávu webové analytiky a vytvořila malou prezentaci, kterou jsem otestovala na třech statečných lidech. Vyzkoušela jsem si i specializovanější pseudopřednášku/konzultaci na kolezích z LogicWorks a vůbec jsem se pustila do brutálního tréninku svých prezentačních dovedností a přemáhání strachu z lidí.
V posledním týdnu jsem navíc objevila tajemství trackování mobilních aplikací. A to je super, protože v mobilních zařízeních je budoucnost (se říká).
Svobodná firma je svobodná
Na svobodě v práci je spousta výhod. Třeba již zmíněné remote officy, home officy a individuální pracovní doba. V podstatě pracujete samostatně, na druhou stranu z toho vyplývá spousta rozhodování, od kterého jsou zaměstnanci běžné firmy odstíněni. Samotnou mě překvapuje, kolik lidí se na ten koncept tváří podezíravě a nechápou, jak můžeme být spokojení s tím, že víme, kolik kdo bere, a ještě o tom jdeme hlasovat. Ano, hlasování probíhá téměř o všem. Pro někoho je debata o ekonomickém vývoji firmy nezajímavá, někdo zase nemá názor na druh kávovaru v kuchyňce. Nicméně se všechny diskuze daří vést přiměřeně k věci s notnou dávkou firemního humoru a výsledná efektivita je překvapivě dobrá. O svobodě v práci vypráví Martin Palička v rozhovoru pro HR kavárnu na následujícím videu:
V Etneteře se také dějí zábavné věci. Již jsem se účastnila veselého koncertu firemních kapel na etneteřím dvoře a později následovala akce zvaná Offline, kdy všichni Etneteráci vyrazili k Orlíku za sportem, alkoholem a teambuildingovou tvorbou báječného nábytku do našich nových kanceláří. Protože Holešovice, třeste se, a konci týdne se stěhujeme! Nové kanceláře vznikaly za přispění architektů z Monomu a také Feng-šuej mistra, jehož postupy ale dokázal nahradit náhodný algoritmus, a tedy se od jeho doporučení Activate distancoval :) Náš tým se nejvíce těší na síť, která bude viset nad testovací místností a budou se tam vyhazovat lidé s kocovinou. Nebo tak něco. Zde je veselé video z tvorby lavic, stolů a taburetek do našeho budoucího spojeného království etneterského:
Jedním z posledních kroků ke svobodě byla nedávná dohoda o zrušení dovolených, respektive o zrušení počítání dovolených a ponechání této věci čistě na dohodě v týmu. Což znamená mimo jiné, že je potřeba v našem Web Analyticsím týmu vytvořit zastupitelnost, na které sice vytrvale pracujeme, ale věc se má tak, že kvantita není kvalita a ani stádo žuniorů jako já jednoho Lukáše Čecha nenahradí. Proto je třeba intenzivně zvyšovat laťky a příští příspěvek bude o megaefektivním rapidněrychlým hustokrutoučení. “Vítej mezi námi workoholiky,” řekl mi takhle ráno přítel, když vstával a viděl, že jsem ještě nešla spát... (Ale to není workoholismus, to je koníček!)
0 notes
digitalniblues · 11 years ago
Text
Základy digitální analytiky: Nastavení (2/3)
V předchozím článku jsme si naplánovali měření webu a tentokrát si založíme účet na Google Analytics a vše si hezky nastavíme.
Hierarchie v GA: 1. Účet (Account), 2. Služba (Property), 3. Zobrazení (View)
Účet si můžete založit na adrese google.com/analytics. Pokud již u googlu účet máte, stačí kliknout na "přihlásit se". Dále je třeba si vytvořit novou Službu (Property), což je typicky jedna webová stránka nebo mobilní aplikace, o které chcete získávat data. Každá property bude mít vlastní id ve formátu UA-12345678-1.
Pokud provozujete více nesouvisejících webů, třeba je budete chtít mít pod zvláštními účty (na obrázku modrý a zelený). Můžete i měřit několik webů v jedné Službě (např. pokud máte podobné weby na různých adresách v několika státech), ale vyžaduje to komplikovanější nastavení.
Pro každou službu můžete následně vytvořit několik zobrazení sbírajících různá data. Nezapomeňte ale zahrnout alespoň jedno zobrazení, které obsahuje všechna data. Filtrovat lze vždycky, ale neposbíraná data jsou navždy ztracena. Určitě se hodí zobrazení, ve kterém nebudou zahrnuta zaměstnanecká data (vlastní ip adresa), a pak třeba zvlášť data pro různé regiony. Fantazii se meze nekladou, jen pozor na to, že do nového zobrazení nelze zpětně dostat starší data.  
Příklad: Pro svůj obchod s batikovaným oblečením vytvořím účet a dvě Služby - jednu na trackování eshopu na www.batikovanysvet.cz a druhou na www.blogujicibatikovanysvet.cz, protože na eshopu a blogu sleduji věci úplně jiného charakteru. Pokud ale budu mít dva eshopy batikovanysvet.cz a nebatikovanysvet.cz, které budou mít stejnou strukturu, bude užitečné vidět jejich data dohromady v jedné Službě.
Poté, co budete mít účet založený, klikněte v horním menu na "Správce". V prostředním sloupci "Služba" vyberte "Údaje o měření" a "Měřicí kód". Najdete tam jednak své číslo pro měření a jednak celý měřící kód výše na obrázku. Kód se vkládá na každou stránku vašeho webu pod tag <body>. Pokud používáte nějaké CMS (Wordpress, Tumblr, Joomla), nainstalujte si příslušný plugin pro Google Analytics a vložte do něj pouze číslo pro měření. Jestli se povedlo, Google Analytics už vám bude měřit počet návštěvníků, odkud přicházejí, jaké používají zařízení, jaký operační systém, jaký prohlížeč apod.
  Následně budete chtít vytvořit pro budoucí čisté a krásně vyfiltrované zobrazení nějaké základní filtry. Tradičně se prý takové zobrazení pojmenovává “master view”. To nám dopomůže k tomu, aby se nepočítaly do dat o návštěvnících i hokusy a pokusy, co na svém webu sami vyvádíme. Protože jenom čistá data jsou zářivě přínosná.
V horním menu klikněte na “Správce”, v sloupci zobrazení vyberte Zobrazení, které chcete mít opravdově čisté (nebo vytvořte nové), a pak klikněte na Filtry. Červené tlačítko “Nový filtr” nelze přehlédnout, tak ho klidně zmáčkněte a vytvořte nový filtr třeba s názvem “bez interního provozu”.
V “předdefinovaném filtru” snadno sestavíte větu vyjadřující záměr tohoto filtru. Např. “Vyloučit - provoz z IP adres - které se rovnají - 74.125.22.111”. Svoji IP adresu zjistíte třeba tady.
Pokud provozujete český blog o vaření pro maminky na mateřské, můžete třeba vyloučit irelevantní návštěvy z Indie a Číny. Vyfiltrujte, koho chcete, jen mějte na paměti, že na pořadí filtrů záleží.
Pokud využijete například agregovací filtr z obrázku (“Vytvořit nový filtr” > “vlastní filtr” > “Malá písmena” > jako pole filtru vybrat “Identifikátor URI požadavku”), a potom filtr “Zahrnout Název stránky ‘page1’ s rozlišením velkých a malých písmen” získáte zcela jiné výsledky, než když filtry prohodíte.
Pořadí filtrů můžete měnit tlačítkem “Určit pořadí filtrů” (nahoře), vybráním filtru a následným klikáním na “nahoru” a “dolu”. Filtry stejně jako zobrazení nejsou aplikovatelné zpětně. Proto s jejich vytvořením neváhejte. Více zde.
Bez Enhanced Ecommerce (Vylepšeného elektronického obchodu) bylo nastavení cílů jedinou možností, jak sledovat chování návštěvníků při postupu k nějakému cíli. Kolik z nich se prokliká k souboru ke stažení nebo stránce děkující za nákup a kolik odradí krkolomná struktura webu nebo příliš rozsáhlý formulář k vyplnění?
Nastavení cílů nám pomůže sledovat odliv návštěvníků na každém kroku a odhalit překážky, které by jim snad mohl nastražit nefungující odkaz nebo špatné UX. A také díky němu zjistíme mnoho o zaujetí uživatelů.
Cíl nastavíme snadno: přepněte v horní liště Google Analytics na “Správce” a v sloupci “Zobrazení” vyberte zobrazení a zvolte položku “Cíle” a následně červené tlačítko “+ nový cíl”. Máte na výběr 4 typy cílů. 
“Cíl” (Destination) znamená cílovou stránku, místo na webu, kam se návštěvník dokliká. Typicky stránka na způsob dekujeme.html, která se zobrazí po nějaké objednávce, zaplacení, přihlášení apod. 
Pokud publikujeme nějaký obsah, můžeme si za cíl nastavit dobu strávenou na stránce (Duration) s článkem, po které usoudíme, že návštěvníci text skutečně četli. 
Cílem může být také počet stránek za návštěvu (Pages/screens per visit), což se hodí, pokud chceme zjistit, zda návštěvníky zaujal náš obsah natolik, že se proklikávali dále. 
A nakonec může být cílem i celá řada různých událostí (Event): kliknutí na něco, přehrání videa nebo třeba stažení souboru. 
Na obrázku vidíme nastavení různých děkovných stránek obsahujících text “thankyou” jako cílové destinace. Google Analytics nabízejí tři typy určení cílové stránky. 
1. Cíl je rovno - použijeme, pokud se konverzní cíl plní na jediné, nikdy nijak nemodifikované url adrese. Např. /nakup/dekujeme.html
2. Cíl začíná řetězcem - použijeme, pokud web používá dynamicky generované url jen na konci adresy, ale za lomítkem je řetězec shodný. Např. /nakup/dekujeme.html bude počítat cíl za splněný, když uživatel doputuje na /nakup/dekujeme.html?page=2&id=666 i na /nakup/dekujeme.html?page=1&id=999.
3. Regulární výraz (RegEx) - pokud se na Vašem webu cílové stránky liší URL adresou i v kmenové části, musíme si pomoci regulárními výrazy, které umožňují flexibilní shodu díky zástupným znakům. Např. splnění cíle, pokud návštěvník zabrousí na jakoukoliv stránku do podadresáře vzducholodě, zapíšeme pomocí regulárního výrazu ^/vzducholode/.* , kde stříška znamená, že výraz se počítá jen, když je na začátku řetězce (za doménou), tečka zastupuje libovolný znak a hvězdička značí libovolný počet opakování těch libovolných znaků.  Další regulární výrazivo je pěkně popsáno např. tady.
Při volbě destinace jako cíle můžeme navíc zapnout report Cesta. To je vhodné kdykoliv uživatel musí k cíli projít v daném pořadí přes jiné konkrétní stránky, kde například vyplňuje údaje. Na obrázku uživatel musí před cílovou stránkou zobrazit přidání produktu do košíku, stránku s formulářem o dopravě zboží a stránku s formulářem o detailech platby (viz. obrázek). To jsou kroky 1, 2 a 3, které když pojmenujeme a zadáme jejich url adresu, získáme krásný trychtýřový flow report (funnel) zobrazující jasný sled kroků a kolik lidí ke kterému kroku dospělo. 
U všech typů cílů lze navíc nastavit jejich peněžní hodnotu. Např. pokud za stažení eBooku inkasujete $6 nebo pro vás znamená odeslaná přihláška na akci $21.
Když cíl nastavíte, můžete kliknout na “Ověřit tento cíl” a GA vypočítá, kolikrát byl cíl v posledních sedmi dnech splněn. Pokud víte, že splněn byl a přesto se vám nic neukáže, máte to špatně a žádný analytik si o vás ani kolo neopře. Se říká.
  Pokud provozujete e-shop nebo něco online prodáváte, rozhodně využijete možnost sledování “Elektronického obchodu”. Pro jeho zprovoznění je nutné zapnout Ecommerce tracking (Správce > Zobrazení > Nastavení elektronického obchodu > Zapnout) a vložit na stránky, kde se posílají nějaká ecommerce data, dodatečný kód viz. obrázek. 
Základní “Elektronický obchod” vám bude posílat data o provedených transakcích a produktech, kterých se týkaly. Rozdíl oproti nastavení cíle s hodnotou je především v tom, že Ecommerce transakce lze opakovat. Tedy pokud návštevník stahuje opakovaně něco sledovaného přes GA Ecommerce, provedl 5x konverzi a nechal nám vydělat $25. Pokud 5x stáhl soubor sledovaný nastaveným cílem, provedl jen jednu konverzi za $5. 
Můžete zapnout i “Rozšířený elektronický obchod”, který vám mimo transakcí umožní sledovat celou řadu dalších užitečných akcí, které popisuji zde.
  Pro všechny typy stránek je velmi užitečná analýza zdrojů návštěvnosti, tedy jak se lidé na naši stránku dostali. Druhy zdrojů návštěv google označuje jako “medium” a jsou tři defaultní media (GA je rozlišují samy od sebe):
organic (lidé, kteří přišli z vyhledávače)
referral (lidé, kteří se proklikli z jiné webové stránky)
none (lidé, kteří přišli přímo nebo z bookmarku ve vlastním prohlížeči)
Pokud vedeme mediální kampaň, je nezbytné vyhodnotit, jak se nám povedla a kolik návštěvníků skutečné přilákala na naši stránku. K tomu nám pomou otagované odkazy na sociálních sítích, v emailech nebo z bannerových a dalších reklam. Zatímco “medium” google zjišťuje automaticky, s “utm” (Urchin Traffic Monitor) parametry lze doplnit ještě další tagy popř. přepsat původní medium na něco specifičtějšího (např. “email” -> “newsletter_srpen”). Přímo z url, na kterou návštěvníci klikli, lze pak zjistit extra infomace o zdrojové stránce (source), odkud se uživatel proklikl, o kampani (campaign), která ho nalákala, která klíčová slova hledal (keywords) nebo jaký obsah v našich reklamách více frčí (content). Obrázek napravo ukazuje, jak se nám bude v Google Analitics zobrazovat proklik z netagované reklamy (Ad 1, Source: publishersite.com, Medium: referral, Campaign: -) a z otagované (Ad 2, Source: publishersite.com, Medium: display (=bannerová reklama), Campaign: letnislevy).
Stejně tak pokud posíláme neotagované odkazy emailem, počítaly by se do referral návštěvnosti. Výjimkou jsou sociální sítě - Google Analytics znají nejčastější sociální sítě a refferal přístupy z nich označují samy za Medium: Social.  
Na otagování lze použít URL builder, kde zadáte landing page (stránku svého webu, kam chcete návštěvníky přivést, pozor, je to citlivé na malá/velká písmena) a hodnoty např. cpc, social, display pro medium atd. 
Kampaně pak budou v reportech rozděleny do osmi předdefinovaných kanálů: Direct, Email, Social, Organic Search, Generic Paid Search, Display, Referral a (Others) viz. obrázek.
Tumblr media
A příště se podíváme, jak zobrazovat data v přehledech.
0 notes
digitalniblues · 11 years ago
Text
Tři měsíce v Etneteře Activate
Uteklo to jako voda. Můj první kvartálek :-) Pořád se učím a pořád mě trochu děsí rozloha té neprobádané digitální džungle, která číhá za interfacem Google Analytics, kde jsem již poměrně zdomácněla. Ale dobrodruzi se děsí rádi. Navíc mě může těšit, že když si prohlédnu své březnové "to do" úkoly, které mi přišly nekonečně komplexní a téměř nesplnitelné, mohu si říci "Pff, to teď udělám během půl hodinky". 
Postup digitální džunglí
 Nejvíce jsem se naučila hraním si s testovací stránkou Luxury Travel Site (vypadá takhle), kterou poskytuje Google jako demo pro Tag Manager. Po primitivním nasazení Google Analytics se tam vystřídalo několik trackovacích kódů, sbírajících data s různou podrobností. Od zatím střídmých pokusů s Adobe Analytics (Site Catalystem) po Google Tag Manager kombinovaný s Enhanced Ecommerce. S testovací stránkou jsem si hrála v GitHubu přes jejich webové rozhraní. Pokoušela jsem se to dělat nejdříve přes Terminal, ale na to bude ještě čas později. Stejně jako na zvážení nějakého GUI, které bude fungovat na mém historickém notebooku jménem Wilhelm. Je to super konečně vědět, co to znamená, když si kamarádi posílají pull requesty! 
Tumblr media
 Během implementace jsem trochu bojovala s Java Scriptem. To, co mi nejprve přišlo jako změť kódu, o které vůbec netuším, co dělá, teď zvládnu prokouknout a najít prvky zobrazující obsah, na které je potřeba navázat nějaké měření. Také jsem se dozvěděla, že místo tlačítkových funkcí onClick nebo onDrag, je lepší trackovací kód navěsit až na něco, co indikuje, že na stránce už proběhla nějaká změna obsahu - třeba na změnu hashe, url nebo na věci jako fadeIN. Vzhledem k tomu, že spousta webanalytických úkolů se dá vyřešit Custom JavaScriptem, vidím zde velký prostor ke zlepšování.
 Tvorba dokumentace se mi naopak už zdá být zlatým standardem. Začínám pomalu vidět web očima analytika, který hned odhalí, kde by se mohla naměřit nějaká čísla vyvracející nebo potvrzující naše domněnky o provozu na webu :) A v neposlední řadě jsem se naučila důležitou věc: testování. Existuje celá řada rozšíření do prohlížečů (Adobe Debugger, GA Debugger,..), které za vás zjistí, zda se data správně odesílají. A také lze použít magické javascriptové console.log.
Jak se pracuje ze San Francisca
<disclaimer> Tato část obsahuje některé myšlenky, které jsou původně mého přítele. Nedokáži ale rozlišit, které to jsou, protože mám pocit, že si to stejně všechno přečetl u mě v hlavě. Nicméně on je ten, kdo to vyslovuje nahlas, tak aby někoho nemátlo, že to beru za své :-) </disclaimer>
Výhody svobodné firmy jsem pocítila již v květnu, kdy jsem vyrazila s přítelem na měsíc do San Francisca. Nejen, že mi to bylo bez problémů umožněno, mohla jsem odtamtud i spokojeně pracovat a ještě jsem byla pověřena účastí na Google Summitu, což byl můj největší zážitek. Ano, bylo to částečně díky tomu, že pořád spíše "pracuji", než pracuji. Tedy spoustu času trávím tím, že si věci zkouším a nepotřebuji tedy komunikovat se zákazníky. Ale věřím, že i ta komunikace půjde v pohodě ukoordinovat ze zahraničí.
Tumblr media
Hořeniště halí hustá hmla.
V San Franciscu je stabilní počasí, takže můžete celoročně pracovat venku. Třeba z Golden Gate parku, který jsme měli kousek. Park je vybavený piknikovými místy s grily, spoustou sportovních ploch, cest pro chodce, běžce i cyklisty, vodními plochami a krásnými stromy. Jedinou jeho nevýhodou je @CarlTheFog. Mlha nad Golden Gate Bridgem, která má svůj vlastní twitter účet, a která se ráda roztahuje až k parku přes naši čtvrť, ve které je pak celé dny šero a zima. Nebo můžete pracovat z nějaké hipsterské kavárny. Letošním hitem je Sightglass, krásný prostor, který je zároveň skladem, továrnou na kávu a kavárnou. A všichni se tam baví o programování. 
Tumblr media
Sightglass - všichni hipsteři teď pijí kávu odsud. Za půl roku ale bude trendovat na Yelpu třeba zase něco nového.
Zábavná věc byla s časovým posunem. San Francisco je od Prahy -9 hodin, takže se česká pracovní doba zrovna hezky překrývá s osmihodinovým spánkem. Vymyslela jsem si ale krásný režim, který by by mi dovolil existovat v Kalifornii a zároveň živě komunikovat s Prahou. No, nebudu napínat, nevyšlo to. Možná na delší dobu by mělo smysl se zkusit adaptovat, ale na měsíc určitě ne. Večer jsem byla unavená a ráno nevyspalá, takže jsem zabila spoust času velmi neproduktivním zíráním na dokumentaci s otevřenou pusou (a někdy zavřenýma očima). Menší překryv nakonec nevadil kvůli výše zmíněné nepotřebě komunikace. Nejproduktivnější jsem byla od 11 večer do dvou ráno místního času, což bylo v Praze od osmi do deseti, pak jsem déle spala a přes den pracovala samostatně z domova, parku nebo kavárny.
Tumblr media
Takto se vyvíjel můj režim.
Stinné stránky slunné Kalifornie
Jídlo je kapitola sama pro sebe. Pokud nemáte dost peněz, jíte odpadky. Odpadky z fast foodů, na kterých se navíc stáváte závislí, protože jsou přesolené a přeslazené. Nápoje jsou přeslazené i v lepších rodinách. Navíc člověk začne mít rád evropské regulace, když vidí všechny ty nápisy "All natural" na totálně nezdravých potravinách. Buď má potravina nápis "bez cukru" a je v ní 40% tuku nebo má nápis "bez tuku" a je v ní tuna cukru nebo má nápis "bez lepku" a je v ní obojí.  Za ten měsíc se mi podstatně zhoršila pleť a přibrala jsem 2kg. A to jsme si mohli dovolit nakupovat téměř výhradně ve WholeFoods (tedy předražené biopotraviny). Nicméně ty jejich předpřipravené potraviny chutnají opravdu skvěle. V dochucování chemikáliemi jsou prostě napřed.
Tumblr media
Eat it. Just eat it!
 San Francisco je taková Metropolis. Pokud pracujete v IT, žijete vysoko v patrech (obrazně, protože SF má regulace na výšku staveb, aby neztratilo svůj charakter) budov plných květin, fontán a jídla izolováni od skutečného světa. Všude se o vás neskutečně starají, v restauracích vám splní, co vám na očích vidí, pracoviště jsou vybavena nejen zásobami výborných jídel, ale vším, na co si vzpomenete - vybavené krásné sprchy, bazény, tělocvičny,.. prostě nemusíte prostory vaší firmy vůbec opustit. 
Na druhou stranu se po ulicích pohybují dělníci. Nejsou vykořisťovanou fyzickou silou jako v Metropolis. Počítače je zcela nahradily a teď jsou absolutně nepotřební. Nemají právo ani na zdravotní pojištění a jsou zanecháni na ulici jist�� smrti. Spousta z nich trpí těžkou schizofrenií nebo maniodepresivním syndromem, protože Kalifornie zrušila ústavy pro duševně choré. Jejich mantrou je totiž "každý se o sebe postará sám". Krásně svůj kulturní šok popsal např. @tef TADY. Není ideálem všech civilizací svět bez hladu a nemocí? A přece během Google Summitu, demonstrace vyspělého světa technologií, skonal bez pomoci člověk hned na ulici za rohem. Byl nepřirozeně opřený o stěnu nablýskaného nákupního centra a okolo trapně postávalo několik policistů, když jsem ho musela překračovat. Morální konflikt, difuze zodpovědnosti… 
 Kvůli drahému bydlení nebo pojištění se můžete ocitnout na ulici během okamžiku. Pokud jste ale zaměřeni technologicky a osobní krach Vám tedy nehrozí, můžete si dál spokojeně sedět ve své bublině a potkávat se s dalšími úžasnými hipstery ověšenými apple zařízeními. Ostatně Kalifornie je nejsocialističtějším státem v USA a místní univerzita v Berkeley je zřídlem levicových intelektuálů, tak ten nedostatek soucitu a zájmu o okolí zaráží jen přistěhovaleckého Evropana.
Tumblr media
Rozvírající se nůžky: Pokud jste český libertarián, v Americe budete ještě pořád za socialistu. Jejich měříka jsou totiž jiná.
První vlastní projekt!
 Když si ale odmyslím systémové chyby, které jsme si my sami lidé vymysleli, a také proti nim můžeme bojovat, v Kalifornii bylo skvěle. Soustředění nejvíce prospívá, když se Vám smrskne sociální život na pár lidí, co tam ještě navíc praktikují "pracovní tábor". Časový posun učiní nemožným všechen instant messaging, takže maximálně posíláte krátké výstižné maily nebo krásně analogové pohledy, a zbylý čas se můžete věnovat sobě. A učit se a učit se. Koneckonců je vědecky dokázáno, že nejvíce se naučíme a nejvíce si zapamatujeme, když něco děláme zcela sami. A protože už toho učení bylo hodně, je třeba si poznatky upevnit jejich aplikací. Tetelím se radostí, protože mi byl svěřen první vlastní klient, a už se moc těším na další dobrodružství.
0 notes
digitalniblues · 11 years ago
Text
Vylepšená Ecommerce v Google Analytics
Na Google Summitu 2014 bylo s velkou slávou ohlášeno spuštění bety Enhanced Ecommerce (Vylepšeného elektronického obchodu). Co to znamená pro vaše trackování eshopů? Jak to ovlivní praxi v nastavování Google Analytics? Na jednu stranu práce ubude, protože řadu věcí nová Ecommerce sleduje "automagicky", na druhou stranu poskytne další možnosti, kterých rozhodně budete chtít využít.
Tumblr media
Melody, Jihyun, Marcia a Mike - hlavní hrdnové Ecommerce týmu v Google Analytics
Nákupní trychtýř
Středobodem nové Ecommerce je podrobnější trackování zákazníkovy cesty za nákupem. Stará Ecommerce sledovala především transakce a krásné trychtýřové reporty ukazující, kde se během nákupního procesu ztrácejí zákazníci, bylo potřeba vyrobit pomocí nastavení cílů. Nyní měření Ecommerce přímo podporuje trychtýřovou analýzu nákupního chování při postupu: zobrazení produktu v seznamu > zobrazení detailů produktu > přidání do košíku > proces objednávání > platba.
Tumblr media
Segmenty můžeme nyní tvořit i přímo z funnel reportů (trychtýřových přehledů).
Kód pro posílání dat do Google Analytics vypadá nepřekvapivě takto:
Tumblr media
Skvělou novinkou je např. upgrade položky "kategorie", ve které lze nyní posílat hned několik hierarchicky seřazených kategorií pro jeden produkt. To se to bude segmantovat!
Impressions a Product lists
Další novinkou jsou tzv. imprese, které pomáhají s měřením interních kampaní. Je to v podstatě míra toho, kolikrát na nás daný produkt kouká z různých částí prodejního webu. Kterým produktům jsou návštěvníci častěji vystaveni a jaký to na ně má efekt? Který produkt zákazníky nejvíce naláká ke zkoumání detailů a k nákupu? Imprese to vědí.
Mimo stránek s detaily produktu (produktové landing page) nová Ecommerce podporuje vytvoření produktových seznamů, tedy seznamů produktů podle určitých kritérií, které se návštěvníkovi ukazují najednou.
Příkladem může být třeba seznam "lidé si s tímto produktem koupili také", "související produkty" nebo nějaké jiné kategorie propagovaných produktů. A právě produktové seznamy jsou takové domečky pro imprese.
Let's send them all!
Tumblr media
Posílání impresí
Ruku v ruce s rozšířeným elektronickým obchodem přichází nový import dat
Segmenovat, segmentovat, segmentovat zní z blogů všech Cutroniů i Kaushiků a takové segmentaci nejlépe pomůže nový import dat (dříve "Dimension Widening"). Proč? Čím více metadat nahrajeme, tím více kritérií k segmentování máme. A třeba nám to ukáže opravdu zajímavé věci, díky kterým můžeme dál optimalizovat. 
Zde si můžete přečíst, co všechno import podporuje. Jakmile data nahrajete, můžete s nimi provádět témeř vše, co s daty naměřenými. Všem, co už dávno importují kde co, přeji veselé reportování, pro fascinované začátečníky jako jsem já uvedu ještě pár příkladů:
Nahrávat můžeme veškerá katalogová data (oddělení, formáty, velikosti,..). Pokud publikujeme na webu obsah, může se hodit ho segmentovat nejen podle stránek a titulků, ale i podle naimporotvaných  autorů, dat publikování, žánrů,.. cokoliv se komu zdá užitečné. 
I data o nákladech se dodnes importovala pouze pomocí APÍček, teď ale lze nahrát úplně vše skrze webového rozhraní v GA.
Tumblr media
Posílání bambiliónů produktových metadat zpomaluje načítání. Posílejme pouze ProductID a zbytek naimportujme. Data must flow!
Tumblr media
Dnes musíme mít parametry kampaně v URL, s data importem pošlete v URL jen ID kampaně a všechny parametry kampaně naimportujete. A s kilometrovými utm patametry je šmytec. Navíc můžete naimporotvat data z kterékoliv (i offline vedené) kampaně a porovnat tuto kampaň s ostatními.
Refund data
 Doposavad se muselo posílat do GA jednotlivě negativní transakce, když platba nakonec neproběhla nebo chtěl zákazník vrátit peníze. Teď se hezky nahraje celý soubor s vrácenými produkty a tím se pokryje celý nákupní životní cyklus.
Nová Ecommerce také přichází s podporou pro Google Tag Manager
Tumblr media
Posílání dat do GTM
Tumblr media
GTM propojíte s novou Ecommerce snadno přímo na úrovni značek (tagů). Při vytváření nové značky najdeme Další nastavení (More Settings) a zatrhneme "Povolit funkce vylepšeného elektronického obchodu" s použitím datové vrstvy.
A kdo by chtěl znát více detailů, může se přihlásit na nový online kurs na Analytics Academy a třeba i získat certifikát. Kurs začne SOON a nebude jím provázet nikdo jiný, než Justin Cutroni.
Více informací také naleznete v HelpCentru: https://support.google.com a v Developer Docs: https://developers.google.com
Tumblr media
Fotka s Justinem Cutronim. Mission completed.
1 note · View note
digitalniblues · 11 years ago
Text
Google Analytics Summit 2014
Dobrodružství pokračuje. Řítím se světem digitální analytiky dál jako o překot a informace se na mě valí v obrovském množství. Někdy pozvolna, jindy najednou. Je to jako stát na Ocean Beach v proměnlivém větru, který vám v jednu chvíli jen tak čechrá vlasy a vzápětí stěží ustojíte sílu jeho poryvů. A to mají dobrodruzi rádi. Jedním takovým silným poryvem a zážitkem byl Google Analytics Summit 2014, který nesl název Data in Action.
Konference zaznamenaly letos boom konferenčních appek. Vtipné bylo, že tato zcela googlí věc "Google Events" přestala na Androidu fungovat. Zhruba ke konci prvního dne nás vyzvali, ať si ji stáhneme znovu, ale to už jsem jí měla na iPadu bez problémů funkční. 
Oproti minulým ročníkům se tentokrát vše odehrávalo v hotelu InterContinental mezi 4th a 5th Street v centru San Francisca, takže jsem to měla 15 minut jízdy autem. Hlavní program střídaly techničtější a detailnější přednášky ve 2-3 sálech zároveň a celou dobu byly na chodbách product dema, takže bylo opravdu pořád co dělat. Na nějaké jídlo sotva zbýval čas.
Během Summitu probíhala soutěž o Chromebook pro ty, co zvládli všechna dema. Close enough.
Nejvíce mě fascinovalo to neskutečné množství nových věcí, na kterém dokáží v Googlu pracovat zároveň. Novinek byla celá řada: nové verze stávajících nástrojů, nové možnosti, produkty, nové integrace a ještě spousta plánů do budoucna, které vedení obratně zařadilo na hromádku "SOON".
Product availability is: SOON #GASummit2014
— Fuck Yeah Analytics (@FYeahAnalytics)
May 30, 2014
Během samotného Summitu se spustilo několik věcí:
Především "Vylepšený elektronický obchod" (Enhanced Ecommerce), který dělá "automagically" většinu věcí, které dříve každý nastavoval manuálně: parádní nákupní trychtýř sledující, jak daleko se zákazník dostal v nákupním procesu, analýza produktů, které byly nejvíce zobrazovány na různých úrovních stránky, atd. atd. (Zaslouží si to celý nový článek, fakt).
Vylepšený import dat (Dříve Dimension Widening), který má za úkol především změnit dosavadní praxi v posílání produktových metadat. Stačí poslat ID produktu a všechny ostatní informace o něm naimportovat v tabulce.
Sjednocené seskupení kanálů
Benchmarking pro lepší kontext a smysluplné cíle
Roll-up reporting (pro Premium) pro lepší reporty návštěv napříč službami
Diagnostika - All tags fired? Discover & fix problems auto-magically.
TrueView reporting - nový report pro video kampaně v GA
AdWords Bulk Linking umožňující propojit více AdWords účtů s GA a posílat si mezi nimi data.
Google Analytics for AdMob
Provisioning & AWS Linking API
Rozšíření do Chromu: In-page Analytics. Zde ke stažení.
Related products - machine-learning algoritmus pracující se sadou dat o transakcích z eshopu a generující seznam souvisejících produktů (pro API)
Native iOS App
Integrace s DoubleClick Managerem
Nesamplovaná data pro premiové uživatele
Nové APIs v platformě pro vývojáře: Provisioning API (umožňující hromadné vytváření účtů, pro pozvané), Management API pro filtry, AdWords linking a Account Summaries a Embed API pro reporting. Všechno zde.
A mnoho dalšího:
Seznam všeho, co bylo spuštěno během prvního dne konference.
Z předchozího je vidět, že Google do budoucna sází hlavně na podporu sběru offline dat, velmi rozvinutou atribuci, automatizaci při vytváření uživatelských modelů, segmentaci, různé předpovědi trendů, na APIs, která umožňují více možností v nastavení, podporují metadata a více dimenzí a metrik. A samozřejmě také na integraci všech analytických dat ze všech APIs do jednoho.
Dále všichni věštili světlé zítřky chytrému remarketingu řízenému daty, reaktivnímu marketingu a prediktivní analýze.
Příklady Real-Time Marketingu z prezentace Susan Etlinger
Velký bratr tě trackuje.
Debata zasáhla i trochu existenciální témata, což není po nedávném humbuku divu. Je v pořádku všechno monitorovat? Podle Sridhara Ramaswamyho ano, dokud to má přínos pro uživatele (např. když budete na základě vašich dat dostávat nabídky a upozornění, která vám usnadní život a hledání). Debatu zakončil prohlášením "Measurement rules!"
Přítomnost Sridhara Ramaswamyho (Senior Vice Presidenta of Advertising & Commerce in Google) vyvolala vzrušení (zvláště mezi googlery). Svěřil se s pár detaily ze svého života: Že nakupuje z garáže a má v kuchyni instalovaný tablet. 
Otázka soukromí vyvstala ještě jednou v úplném závěru konference, když se partneři ptali na trackování bez cookies napříč různými zařízeními. Uživatel prý dává tím, že je zalogován, jakýsi souhlas s poskytováním informací o jeho chování. Že by něco, co zapříčinilo včerejší upozornění v google účtech?
Jedno však bylo zaznělo zcela jasně:
"The world is moving from sessions towards users."
- Babak Pahlavan (Director of Product Management, GA)
Adometry
6. května Google koupil Adometry, společnost zabývající se pokročilými atribučními modely. Představili nám ji v interview na závěr prvního dne konference.
Inleligentní platforma pro marketing od Adometry.
Silná stránka Adometry tkví především v trackování akvizice z rádií a televizí, což Google doposud nezastřešoval.
Jak to funguje? Získáte přesné časy, kdy budou vaše spoty v éteru, a pak už jen sledujete. Největší množství lidí totiž navštíví stránku z mobilního zařízení během nebo těsně po shlédnutí nebo zaslechnutí spotu.
Dramatic chipmunk = nová jednotka času
Obě Google Analytics celebrity: Justin Cutroni a Sagnik Nandy sršily vtipem a občas si se navzájem dobíraly ve svých prezntacích. Sagnik pohovořil o tom, jak ohromné množství dat protéká googlem a jak moc je to oproti minulosti. Měřeno na dramatické křeččí pohledy (na youtube to koluje jako "dramatic chipmunk", ale vskutečnosti psoun prérijní). Justin zase uvedl spoustu příkladů využití nových GA featur v praxi.
Za jeden křeččí pohled Google Analytics obdrží 10 milionů hitů, zpracuje přes 5 milionů událostí,...
Závěrem
A na úplný závěr nastoupilo na pódium celé vedení GA. Bylo velice zajímavé pozorovat výrazy jejich obličejů, když se jich lidé ptali na různé věci. Usmívali se, pokyvovali a vždy pečlivě sledovali tazatele. Neuvěřitelní profesionálové! A takto milý a se zájmem odpovídající byl zde úplně každý, takže není divu, že konference pro mě byla velmi příjemným zážitkem a vstřebávání informací mi bylo maximálně usnadněno.
Etneteře patří velký dík, že mě vyslala!
Paul Muret, Sagnik Nandy, Justin Cutroni, Babak Pahlavan, Chao Cai a Gene Chan odpovídají na závěrečné dotazy.
Mé live tweety: https://twitter.com/HeulwenCz
Více tweetů: https://twitter.com/search?q=%23GASummit2014&src=tyah
0 notes
digitalniblues · 11 years ago
Text
Základy digitální analytiky: Plánování (1/3)
Chcete-li získat zpětnou vazbu na konkrétní web v podobě reportů (jací návštěvníci a odkud tam chodí, kolik jich je a co tam dělají), možná jste již uvažovali o Google Analytics jako snadném a bezplatném řešení. Možná chcete vyhodnotit účinnost různých marketingových kanálů, které směřují na něčí firemní web. Nebo si jen chcete udělat představu, o čem ty Google Analytics jsou. Aby to bylo snazší, Google připravil sérii krátkých přednášek, které vás zasvětí do všech základních principů a nastavení. Ale pokud třeba tolik neovládáte angličtinu nebo nemáte pár hodin na poslech projevu šťastně se zubícího Justina Curtoniho, v tomto článku vám přináším velmi stručné shrnutí všeho důležitého. Snad Vám to pomůže a rychle se zorientujete.
Práce Google Analytics se skládá ze čtyř fází, které vystihuje obrázek. Podobnou strukturu sleduje i kurz. Fáze zpracování dat (Processing) je ale čistě na Googlu. V našem třídílném seriálu se tedy budeme zabývat těmito zbývajícími fázemi:
Sběr dat (Collection) - Význam analytiky a základní techniky, tvorba měřícího plánu, tj. jaká data sbírat
Nastavení (Configuration) - Jak pracují GA, vytvoření účtu a jeho struktura, základní nastavení filtrů, cílů nebo třeba měření elektronického obchodu
Přehledy (Reporting) - Tvorba přehledů o cílové skupině, akvizici, AdWords, chování na stránkách + přizpůsobné přehledy a panely, přehled o toku k cíli, přehled z měření elektronického obchodu, vícekanálové trychtýře a atribuční přehledy
Jak je to tedy s tím sběrem dat?
Žijeme v digitálním věku, kde stačí kliknutí a máte veškeré informace. Lidé si hledají recenze výrobků a celkově hodnotí firmy podle jejich prezentace na internetu. A v té chvíli přichází webová analytika, aby propojila potřeby návštěvníků webových stránek s cíli firmy.
Ať už mají naše webové stránky jakýkoliv z pěti účelů na obrázku, analytika nám pomůže získat více návštěvníků a zákazníků. Nejprve získáme data o jejich cestě za objednávkou nebo vyhledáním informace, a pak se jim tu cestu budeme snažit usnadnit a zpříjemnit. Například vhodnějším umístěním odkazu na stránku nebo zjednodušením nějakého zřídka překonaného kroku během vyplňování formuláře.
Ve zkratce: Pokud cokoliv nabízíte online ke koupi, pravděpodobně budete chtít zapnout měření elektronického obchodu, který měří transakce. Jestli pouze publikujete obsah, stačí Vám počty zobrazení nebo délka setrvání u jednotlivých článků. V případě získávání potenciálních zákazníků (lead generation) můžete měřit, kolikrát byl přes formulář zkontaktován váš poradce nebo obchodník atd. V digitální analytice se těmto zásadním momentům říká konverze. V tomto případě makro konverze. Je ale užitečné sledovat i mikro konverze, abychom měli lepší představu, jestli jsou lidé na cestě k makro konverzi. Mikro konverzemi může být např. přihlášení k odběru novinek nebo jednotlivé kroky objednávkového formuláře. V GA si jich můžeme nastavit až dvacet.
Začněme jednoduchým plánem. 
Nejprve si definujeme naše obchodní cíle (business objectives) a zdokumentujeme, co děláme.
Následně vybereme strategii pro podporu těchto cílů zhodnocením technologií, které využíváme. Máme server? Responsivní design? Jdou všechny naše technologie trackovat? Měřit se dá téměř vše: mobilní aplikace, pokladní systémy, CRM, konzole nebo spotřebiče. Jaký má náš web funkce, jejichž měření bude přínosné? Využíváme webových technologií jako je flash nebo ajax? A skládá se náš web z více domén nebo subdomén s redirecty?
Třetí důležitou fází bude určení metrik, které budou klíčovým ukazatelem výkonnosti (KPI, key performance indicator) našeho marketingového snažení. Abychom později poznali, zda jsou čísla dobrá nebo špatná, je v této fázi dobré si udat nějaký kontext: určit interní a externí hodnoty (benchmarky), se kterými budeme porovnávat naše KPI. Externí data nám ukážou, zda roste jen naše firma nebo celé odvětví, interní benchmarky postavené na vlastní historii zase sledují, jestli se zvyšuje prosperita firmy oproti minulým obdobím.
Dále si rozmyslíme segmentaci dat. Samotná data nám totiž mnoho neřeknou. Je potřeba vědět, co v nich chceme najít, a segmentace nám pomůže porovnat a vyhodnotit různé skupiny dat tak, aby odpověděly na naše otázky. 
Nakonec můžeme nashromážděná data porovnat s cílovými hodnotami, které jsme si určili ve třetím bodě plánu. 
To by byl náš měřící plán (na obrázku červená část kruhu). V další fázi podrobně zdokumentujeme naši technickou infrastrukturu (modrá) a následně vytvoříme implementační plán (žlutá), který jí odpovídá. Bude třeba připravit měřící kód k vložení do stránek (snippety) a nastavit, které specifické věci (třeba mikro konverze) kde měřit. Poté proběhne implementace (oranžová) plánu web developerem nebo mobilním týmem. Měření provádějme cyklicky, jelikož je ho potřeba udržovat a vylepšovat (zelená) v reakci na vývoj firmy a technologií.
Srozumitelněji se vše dá ukázat na příkladě obchodu s outdoorovým vybavením. Pokud jsme Američani, náš obchodní cíl (Business Objective) je "Pomoci lidem vychutnat si přírodu díky inovativním produktům a kultivovat jejich lásku k přírodě."
Naší strategií bude jednak prodávat outdoorové produkty a jednak zaujmout uživatele. Pokud jsme Češi, bude to také náš obchodní cíl, neboť nám tu na vzletná prohlášení nikdo není zvědavý. Na prodej produktů použijeme jako taktiky online prodej a zvyšování návštěvnosti našeho kamenného obchodu. Budování zájmu o přírodu podpoříme blogovými články.
Dále máme v tabulce stanovené naše ukazatele výkonnosti (KPIs). Úspěšnost online prodeje budeme měřit příjmem a průměrnou cenou objednávky (obojí v GA měří Ecommerce plugin, v české verzi hledejte spojení "Zapnout měření elektronického obchodu"). Úspěšnost podpory návštěv v kamenném obchodě nám prozradí počet vyhledání adresy obchodu nebo například počet vytištění slevových kuponů z webu, které mohou lidé v obchodě využít. Úspěšnost našich blogových článků zase změříme poměrem nových a vracejících se návštěvníků nebo počtem sdílení na sociálních sítích.
Nakonec zvolíme segmenty, které nám pomohou lépe zaměřit naše marketingové snahy. Odpovíme si tak na otázky, z kterého marketingového kanálu přišli ti lidé, kteří nakoupili nejvíce. Tedy jestli se na náš web proklikli z bannerové reklamy, vyhledávače nebo třeba ze sociálních sítí. Zjistíme, jaká činnost na našem webu je charakteristická pro nové a jaká pro stálé návštěvníky. Nebo zjistíme polohu lidí, kteří nejčastěji vyhledávají náš kamenný obchod a můžeme například zauvažovat o otevření další pobočky v těch místech.
Tamtadadá, všechno jsme si hezky naplánovali a příště budeme zakládat účet a nastavovat měření.    
0 notes
digitalniblues · 11 years ago
Text
Na stáži v Etneteře
Cesta k digitálnímu marketingu
Počítače mě provázely od dětství. Navíc od dob, kdy jsem udělala svůj první web středoškolské partě nebo naší kapele, se objevily mnohé další možnosti, jak a kde na internetu publikovat nějaký obsah a jak na něj upozornit. Nikdy jsem to úplně nepřestala zkoumat a na loňské stáži jsem zjistila, že tyto zkušenosti jsou velmi cenné. Důležitou součástí mé pracovní náplně byla totiž propagace aktivit mého zaměstnavatele. A ten byl velmi otevřený inovacím, takže jsem mohla vyzkoušet celou řadu online marketingových praktik. Firma byla malinká a nová, tak jsem mimo toho, co bylo potřeba k sebepropagaci, zastřešovala i různé věci ohledně vnitřní organizace. Ale časem byly procesy nastaveny a technologie vybrány, a pokud jsem nechtěla svůj zbylý čas vyplnit telefonováním a recruitingem, musela jsem se posunout někam dál.
Na počátku všeho byl tweet:
Na Facebooku nabízím 6 měsíční neplacenou stáž v online marketingu pro neziskovku pod mým vedením https://t.co/vGwWPqNGxC #ppc #internship
— Jindrich Faborsky (@Faborsky) January 2, 2014
Nakonec jsem bohužel reagovala těsně poté, co byl výběr ukončen. Odmítnutých se nás ale sešlo hodně a Jindřich Fáborský to vyřešil tak, že vyrobil formulář (stále funkční!) a informace o stážistech nabídl na svém blogu. Jeho spřízněná neziskovka dostala grant od googlu na Google Adwords a vzhledem k tomu, že ten grant v ČR získalo více neziskovek, třeba také hledají nějaké stážisty, kteří by jim spravovali kampaně a sledovali jejich úspěšnost. Myšlenka webové analytiky se mi ze všech zákoutí digitálního marketingu začínala líbit nejvíce. (Data! Fakta!) Jasně, má to jistá úskalí, ale stejně je dobrý nápad mít změřené, jaký z množících se způsobů vedení marketingových kampaní, funguje. A navíc je lepší dělat pár měsíců něco smysluplného v zajímavé firmě zadarmo, než se nechat platit za copy&pastování. Takže formulář byl úspěšně odeslán. 
Brzy se ozvali dva sympatičtí lidé: Jan Faltýsek z Atwebu a Lukáš Čech z Etnetery Activate. Ve druhé společnosti šel administrativní proces mnohem svižněji a také bylo od Etnetery milé, že mi navrhli pouze čtrnáctidenní stáž s tím, že pokud se úplně neznemožním, za další práci už mi budou platit. A tak jsem si mohla zvolit za svou opravdu specializovanou specializaci webovou analytiku. 
Tumblr media
Prostředí
První den mě Lukáš provedl hezkýma vilkama naproti točně na Špejcharu, kde Etnetera a její děti (Etnetera Activate, Etnetera Logicworks) sídlí. Vilky tu stojí jako vzdor okolo probíhajícím pracem na tunelu Blanka. Už jich tu moc nezbylo a prý i tyhle padnou za oběť nějaké skleněné obludě mezi magistrálami. Škoda veliká té atmosféry z Mišíkova blues o Špejcharu. Nicméně zatím vilky stojí a je v nich veselo a živo. Vždycky jsem měla prostředí IT moc ráda. Hlavně kvůli tomu, že je otevřené a nebojí se cokoliv sdílet. Často to jsou velmi zajímavé zkušenosti a kontexty. Lidé v této oblasti - programátoři, designéři i online marketéři - nikdy nezamrznou na místě a stále se chtějí vzdělávat a vzdělávají se rádi navzájem. Že je radost v takovém prostředí pracovat se pozná už po těch čtrnácti dnech. Lidé tady se zajímají o svět, mají spoustu zájmů a neustále něco objevují a své objevy sdílejí. Jasně, v HUBu byli také koncentrovaní aktivní lidé, kterým neobyčejné zájmy a dovednosti lezly ušima ven. Taky se mi tam líbilo. Ale tady je to ryzejší a přátelštější. A navíc se tu dá viset ve dveřích na hrazdě nebo retardovaně pololežet ve vtipných sedacích pytlích, které jsou na západě součástí každé cool firmy. 
Byla jsem explicitně požádána o negativa, tak tady je jedno: Vstávání a únava. Sice nemáme žádnou pevnou pracovní dobu, tak nemusím být vystreslá, když můj autobus hraje škatulata batulata v ranní zácpě na Patočkově, ale i příchod mezi 9:00 a 9:40 je pro můj soví biorytmus celkem rána. Začala jsem pít vedle maté i kávu (vyrábí ji tu dva kamarádské kávovary), abych překonala ranní i poobědový zombie stav. Nastavila jsem si budíky na 22:30, že mám dodělat věci a na 23:52, že si mám vyčistit zuby a spát, abych nechytala své půlnoční záchvaty aktivity. No a mám pocit, že si celkem zvykám, i když jsem stejně nejproduktivnější těsně před odchodem domů.
Co jsem se naučila
První věc, se kterou jsem se obeznámila, byla dokumentace webů a jejich příprava pro měření. V Etneteře se to dělá tak, že se projde web, najde se, kde je nějaká funkcionalita nebo kde se odesílají nějaká zajímavá data, a vše se strukturovaně popíše ve speciální google aplikaci "Sites".
Také jsem dostala na hraní testovací web, který jsme nasadili na GitHub a já si zkoušela, jak na něm co měřit pomocí Google Analytics, a pak i Google Tag Manageru. Základní věci šly snadno, ale když jsem si chtěla měřit nějaký vlastní výmysl, tak mé řešení nefungovalo skoro nikdy. Navíc jsem narážela na každém kroku na temné díry vlastní nevědomosti: Jak pracovat s GitHubem? Co ukazují tamty záložky prohlížečového "Inspect Element"? OMG, co dělají všechny ty JavaScriptové funkce? A na co je javascriptová konzole? …
Tumblr media
Lukáš si se mnou vždycky sednul a zasvětil mě do problematiky věci, na kterou jsem narazila. A když nebyl čas, tak jsem si našla odpověď někde v dokumentaci. A když jsem nic nenašla, tak jsem svou otázku napsala do sdíleného dokumentu a časem dostala odpověď. Věci zároveň začaly dávat větší smysl po absolvování kursu Google Analytics - Elements, který skvěle popisuje celý proces od rozboru cílů firmy a firemního webu přes určení klíčových indikátorů pro hodnocení firemního snažení a nasazení měřících kódů až po zobrazování dat do grafů tak, aby v tom byly hned vidět důležité informace. Kurs se rozhodně hodil, i když možná nakonec s GA vůbec pracovat nebudu, protože používáme primárně jiné nástroje.
Vrcholem čtrnáctidenní stáže pak byla ukolébavka (rozuměj prezentace) o obsahu kursu GA mým kolegům. To představuje další neorané pole, které bude vyžadovat dlouhodobější kultivaci. Ale až budu mít co prezentovat, třeba se i úroveň a sebejistota mého mluveného projevu strmě zvedne. Plán je tedy jasný: "Per aspera ad analysēs."
PS: Analytický tým v Etneteře Activate shání ještě další stážisty, takže kdo se ke mně chce přidat, může kontaktovat Lukáše.
0 notes