Tumgik
Text
Czy choroby stóp można leczyć samodzielnie?
Odciski, brodawki wirusowe, pękające pięty, ale też wrastające paznokcie i grzybice – to tylko niektóre choroby stóp, które mogą dotknąć człowieka. Czy dolegliwości te można leczyć samodzielnie? Kiedy lepiej udać się do specjalisty?
Jakie choroby stóp można leczyć we własnym zakresie?
W domu można leczyć różne choroby stóp, lecz warto pamiętać, że nie jest to polecane w każdej dolegliwości. Leczenie można prowadzić z pomocą dostępnych w aptekach i drogeriach produktów i przez właściwą higienę. Samodzielnie leczyć można choroby stóp jak: - grzybica stóp - nadmierne rogowacenie skóry - pękające pięty - nadpotliwość stóp - brodawki wirusowe
Kto leczy choroby stóp i ich paznokci?
Gdy jednak choroby skóry stóp i paznokci są poważniejsze i samodzielne leczenie nie jest możliwe, warto udać się do specjalisty. Specjalistą, który leczy choroby stóp i paznokci, jest podolog. Dzięki posiadanej wiedzy i umiejętnościom prowadzi on zabiegi podologiczne, między innymi jak opracowanie naskórka, paznokci, miejscowe leczenie farmakologiczne. Podolog profesjonalnie leczy dolegliwości jak: - wrastające paznokcie - urazy paznokci, na przykład zerwany paznokieć - głębokie modzele, nagniotki i odciski - grzybica stóp i paznokci - rany przy stopie cukrzycowej W przypadku poważniejszych dolegliwości, na przykład dużych halluksów, konieczne jest udanie się do chirurga ortopedy, ponieważ leczenie prowadzi się operacyjnie.
0 notes
Text
Najczęściej diagnozowane choroby paznokci u stóp. Rozpoznanie i leczenie
Artykuł powstał wraz z stroną kosmetolog-gdynia.pl/podologia/ Każdego dnia paznokcie u stóp narażone są na wiele dolegliwości. Jakie z nich diagnozowane są najczęściej? Do kogo należy się udać, aby je wyleczyć?
Choroby paznokci u stóp – lista
Paznokcie u stóp mogą zostać uszkodzone mechanicznie, ale także dotykają je różne choroby. Wśród najczęściej diagnozowanych dolegliwości paznokci u stóp znajdują się: - grzybica paznokci – towarzyszy jej na ogół grzybica międzypalcowa, która powoduje zaczerwienienie, pieczenie skóry - zanokcica paznokci – objawy to ropa pod paznokciem i obrzęk wałów paznokciowych - onycholiza – stan, w którym dochodzi do oddzielenia płytki paznokcia od łożyska - szponowatość – nadmierny przerost płytki paznokciowej - łuszczyca paznokci – płytka jest zgrubiała, rozwarstwiona, krucha, widać na niej bruzdy - wrastanie paznokci – na skutek nieprawidłowego obcinania paznokci po bokach płytki - złamania paznokci – po urazach mechanicznych, przy zbyt kruchej płytce
Dolegliwości paznokci stóp – do kogo się udać?
Gdy pojawiają się choroby paznokcia dużego palca lub innych palców u stóp, warto zapisać się do specjalisty w tym obszarze – podologa. Podolog zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób stóp, w tym także ich paznokci. Schorzeń dotykających stóp nie należy lekceważyć, dlatego warto jak najszybciej udać się do gabinetu podologicznego, by otrzymać profesjonalną pomoc.
0 notes
Text
Podologia: definicja, choroby, zabiegi
Na stopach człowiek przemierza w ciągu całego swojego życia tysiące kilometrów. Aby o nie zadbać, warto udać się do specjalisty w tej dziedzinie, czyli do podologa.
Czym jest podologia?
To mało znana dyscyplina medycyny, jednak ma ona bardzo duże znaczenie z punktu widzenia komfortu człowieka – co to jest podologia? Podologia (od podos – stopa), inaczej określana też jako podiatria, skupia się na zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu schorzeń obejmujących stopy i staw skokowo-goleniowy. Z podologią związany jest też termin: podolog. Kto top odolog? To specjalista w dziedzinie podologii, który prowadzi zabiegi podologiczne w swoim gabinecie lub bezpośrednio u pacjenta.
Jakimi chorobami zajmuje się podolog?
Wśród dolegliwości, którymi zajmuje się podolog, znajdują się między innymi: - odciski - modzele - brodawki wirusowe - pękające pięty - wrastające paznokcie - uszkodzona płytka paznokciowa - haluksy - stopa cukrzycowa - grzybica stóp i paznokci - nadmierna potliwość stóp
Jakie są główne zabiegi podologiczne?
Podolog wykonuje zabiegi polegające na dokładnym oczyszczeniu stóp i paznokci oraz na ich opracowaniu z użyciem odpowiednich narzędzi i produktów kosmetycznych i leczniczych. Wykorzystuje między innymi klamry do wrastających paznokci, masy do rekonstrukcji płytki, preparaty na bakterie i dermatofity (grzyby). Po wizycie u podologa stopy są zdrowe i wyglądają estetycznie, a chodzenie jest komfortowe i nie powoduje dolegliwości bólowych.
1 note · View note