Tumgik
twilightresearch · 2 minutes
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
0 notes
twilightresearch · 2 hours
Text
Tumblr media Tumblr media
0 notes
twilightresearch · 2 hours
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media
0 notes
twilightresearch · 2 hours
Text
Tumblr media
youtube
Horizontal gene transfer (HGT; also known as lateral gene transfer) is the non-sexual movement of genetic information between genomes. Incoming DNA or RNA can replace existing genes, or can introduce new genes into a genome.
Genes that facilitate singer growth in certain cnidarians appears to have been incorporated from the genome of a foreign bacteria.
By the end of their transformation, vampires exhibit elongated gracile extremities. Extended mandibles and numerous other anatomical and physiological changes.
In the vampire brain, there appears to be a reduction in serotonin levels which would normally temper urges. Neural pathways associated with dopamine and endorphin release are strengthened, specifically in responser to feeding.
For this reason, for the vampire drinking blood is an intensely pleasurable act.
0 notes
twilightresearch · 21 hours
Text
Czytanie i pisanie = eskapizm
Eskapizm (ang. escapism od escape „ucieczka”) – oznacza ucieczkę od problemów związanych z życiem społecznym, codziennością i rzeczywistością w świat iluzji i wyobrażeń. W literaturze jest to oderwanie tekstu dzieła od realiów.
W socjologii termin ten oznacza oderwanie się ruchów społecznych od rzeczywistych problemów społecznych i zwrócenie się w stronę religijności. Wynika z przekonania o niemożliwości rozwiązania kryzysu społecznego w warunkach istniejącego porządku społecznego. W tym przypadku eskapizm odwołuje się do mistyki i religii w rozwiązywaniu problemów społecznych.
Pisarz i specjalista w dziedzinie literatury John R.R. Tolkien w swoich pracach rozpatrywał ucieczkę od rzeczywistości do „światów wtórnych” generowanych przez wyobraźnię i literaturę, jako czysto pozytywne zjawisko, które przynosi komfort i satysfakcję. Uważał, że „ucieczce” w literaturze służą szczęśliwe zakończenia i nieoczekiwane ratowanie się bohaterów[2]. W swoich książkach on realizował te idee, i do dziś wielu fanów Tolkiena (tolkinistów) „przenosi się” w wykreowany przez niego świat, identyfikując się z jego bohaterami. Przyjaciel Tolkiena C.S. Lewis, zgadzając się z nim, dodawał, że „uciekają” zazwyczaj z więzienia, którym dla artystów jest codzienność. W dzisiejszym świecie nowoczesne technologie i kultura masowa dostarczają mnóstwo sposobów na ucieczkę od rzeczywistości: gry komputerowe, Internet, rzeczywistość wirtualna, filmy i telewizja. Szczególnie interesujące psychologów i socjologów jest zjawisko internetowych gier typu fabularnego (RPG oraz cRPG), w których gracze są całkowicie zanurzeni w fikcyjnym świecie[3]. Podobnie w powieści Fahrenheit 451 autorstwa Raya Bradbury’ego społeczeństwo wykorzystuje radio i telewizję do mentalnej ucieczki przed surowym prawem i widmem nadchodzącej wojny.
Niemiecki filozof społeczny Ernst Bloch uważał, że eskapizm i ucieczka w świat marzeń z dala od współczesnej techniki oraz racjonalizmu może być impulsem do zwrotu ku humanistycznemu spojrzeniu na organizację społeczeństwa. Według niego eskapizm może być „niedojrzałym, ale szczerym substytutem rewolucji”.
0 notes
twilightresearch · 22 hours
Text
https://vastrakar.com/blog/biggest-fandoms-in-the-world/
Największe fandomy
64% of fans say their fandom is a defining part of their identity
63% of fans say that they are proud to be a fan The top reasons consumers engage with fandoms:
78% say escapism
72% say enjoyment
46% say empowerment
Wszechobecność kultury fanów i rosnąca liczba sposobów dostępu do fandomów stworzyły nowy typ fanów: fluid fani. Fani Fluid to ci, którzy należą do wielu fandomów i twierdzą, że są fanami, bez względu na to, ile tematów, marek czy własności intelektualnych (IP) ich pasjonuje. Reprezentują oni dominującą grupę w dzisiejszej kulturze fanów.
Muzyka to ucieczka, przyjemność, wzmocnienie i tożsamość. Fani ankietowani podkreślają emocjonalne motywatory, takie jak poprawa zdrowia psychicznego, nostalgia, relaks/łagodzenie stresu i poczucie celu.
Science fiction i fantasy dotyczą ucieczki, przyjemności, tożsamości i wzmocnienia. Fani kładą nacisk na ucieczkę od prawdziwego świata, powrót do siebie z dzieciństwa, uczenie się czegoś nowego i rozrywkę.
Sport to wizerunek, społeczność i wzmocnienie pozycji. Fani podkreślają więź z rodziną i przyjaciółmi, bycie liderem, poczucie, że są częścią czegoś większego i zawieranie przyjaźni.
Streetwear i trampki to kwestia tożsamości i wizerunku. Fani podkreślają, że inni dobrze ich postrzegają, zyskują pewność siebie i wyrażają siebie w sposób autentyczny.
Gry wideo są o ucieczce, przyjemności, tożsamości i społeczności. Fani podkreślają ucieczkę od prawdziwego świata, ponowne połączenie się z własnym ja z dzieciństwa, relaks/łagodzenie stresu i zawieranie przyjaźni.
0 notes
twilightresearch · 22 hours
Text
Historia fandomów i fanfiction
Subkultura pisarzy fan fiction pojawiła się w XX wieku wraz z rozwojem pierwszych fandomów (społeczności skupiających miłośników danego dzieła, cyklu, gatunku itp.)
Sam termin „fan fiction” wystąpił w języku angielskim już w latach 30. XX wieku, jednak jego znaczenie było nieco inne niż dziś. W najwcześniejszych znanym użyciach (w fanzinach „Science Fiction Collector” i „Le Zombie”) termin ten oznaczał amatorskie opowiadania science fiction, w przeciwieństwie do opowiadań „profesjonalnych”. Z kolei w wydanej w 1944 roku Fancyclopedii, słowniku żargonu fanów, termin ten zdefiniowano jako opowiadania o fanach i autorach fantastyki – choć definicja zaznacza, że „niekiedy pojawiają się w nich słynne postacie z opowiadań fantastyczno-naukowych”.
Kultura fan fiction w dzisiejszym znaczeniu ma swój początek w latach 60., kiedy to w fanzinach zaczęły pojawiać się opowiadania osadzone w światach popularnych seriali, takich jak Star Trek i The Man from U.N.C.L.E.. Upowszechnienie się Internetu spowodowało gwałtowny wzrost popularności fan fiction. W 1998 roku powstała strona internetowa Fanfiction.net, która do dziś stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc do publikacji fanfików. Inną popularną stroną internetową tego rodzaju jest otwarta w 2009 roku Archive of Our Own. -> teraz wattpad, kiedyś w Polsce jeszcze blogi na Onecie
Typologia fan fiction Henry Jenkins wyróżnił dziesięć sposobów przerabiania przez fanów oryginalnych dzieł:
rekontekstualizacja (recontextualization) – polegająca na dopisywaniu scen dodatkowych, wypełniających luki w pierwotnej historii;
poszerzanie ram czasowych (expanding the series timeline) – polegające na dopisywaniu scen mających miejsce przed główną fabułą bądź po niej;
refokalizacja (refocalization) – polegająca na skupianiu się na postaciach drugoplanowych lub epizodycznych; zrównanie moralne (moral realignment) – polegające na zmianie kanonicznych motywacji bohaterów;
zmiana gatunku (genre shifting) – polegająca na przeniesieniu nacisku z wydarzeń dzieła źródłowego na relacje między bohaterami;
połączenie (crossover) – polegające na wprowadzeniu bohaterów z jednego fikcyjnego uniwersum do drugiego; przeniesienie (character dislocation) – polegające na nadaniu bohaterom nowej tożsamości;
personalizacja (personalization) – polegająca na usunięciu granicy między światem rzeczywistym a przedstawionym np. poprzez wprowadzenie do historii postaci autora;
intensyfikacja emocjonalna (emotional intensification) – polegająca na położeniu większego nacisku na emocje bohaterów w danej scenie kanonicznej oraz ich potęgowanie w twórczości fanowskiej;
erotyzacja (eroticization) – polegająca na wprowadzaniu scen erotycznych, które często stają się zwieńczeniem dzieła wtórnego.
Za prekursora fandomu należy uznać fandom Sherlocka Holmesa, przejawiający się głównie poprzez żałobę oraz protesty fanów po uśmierceniu bohatera przez sir Arthura Conana Doyle’a[4] w utworze Ostatnia zagadka z 1893 roku, ze zbioru 11 (w niektórych wydaniach 12) opowiadań o Sherlocku, które były publikowane pierwotnie w The Strand Magazine w latach 1892–1893. Wydanie książkowe ukazało się w 1894.
Za symboliczną datę początku fandomu w Ameryce uznaje się natomiast 11 grudnia 1929 roku, gdy po raz pierwszy spotkali się fani zrzeszeni w klubie The Scienceers z Nowego Jorku[5].
0 notes
twilightresearch · 22 hours
Text
Rozbieranie wampira. Erotyczne imaginacje i seksualne fantazje w romansach paranormalnych / metafizycznych (na wybranych przykładach):
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://open.icm.edu.pl/server/api/core/bitstreams/ce1bc293-1f3a-4291-92ef-a32406d49d80/content
0 notes
twilightresearch · 23 hours
Text
youtube
0 notes
twilightresearch · 23 hours
Text
Fanfiki, wattpad, smuty
0 notes
twilightresearch · 24 hours
Text
magazines, books, pictures, films or jokes that offend some people because they relate to sex
smut (n.)
1660s, "black mark, stain," from verb smutten "debase, defile" (late 14c.), later specifically "stain or mark made with soot, etc." (1580s), cognate with Middle High German smotzen "make dirty," from West Germanic *smutt- (source also of Middle High German smuz "grease, dirt;" German Schmutz "dirt," schmutzen "to make dirty").
Co znaczy Smut?
Ten slangowy termin jest używany w Internecie i wiadomościach tekstowych w odniesieniu do fikcyjnych dzieł sztuki o charakterze seksualnym. Może odnosić się do pism, rysunków, animacji itp., w których postacie są zaangażowane w jakąkolwiek aktywność seksualną.
0 notes
twilightresearch · 24 hours
Text
W opublikowanym niedawno również w Dwutygodniku tekście Mapa chaosu Krzysztof Cieślik słusznie zwraca uwagę na to, że wiele wydawnictw niechlujnie podchodzi do wydawania książek.
Raport Instytutu Książki o polskim rynku książki w roku 2014 przynosi nam niepokojące dane, które trzeba umieścić w odpowiednim kontekście. Według raportu zatrudnienie w wydawnictwach w 2014 roku wyniosło 5260 osób, co oznacza spadek w stosunku do roku 2013 o 4,5% (z 5480 osób). Problem polega na tym, że jest to najniższy poziom zatrudnienia w sektorze od co najmniej 2002 roku (nie dysponuję danymi dotyczącymi wcześniejszych lat). W raporcie Badanie rynku książki w Polsce Polskiej Izby Książki opublikowanym w 2013 roku zestawiono poziom zatrudnienia na rynku książki od roku 2002 z m.in. wielkością produkcji liczoną w egzemplarzach książek oraz w liczbie publikowanych tytułów.
Średni nakład i sprzedaż cały czas spadają, tak więc trzeba wydawać więcej, by móc wciąż zarabiać. Robi się to jednak przy jednoczesnym gwałtownym redukowaniu zatrudnienia.
Podsumowanie 2014 roku
Rynek wydawniczy jest biedny i będzie jeszcze biedniejszy. Jakość publikowanych książek jest coraz gorsza. Brakuje pieniędzy na opłacanie redaktorów i korektorów, na wysokiej klasy tłumaczenia, na promocję. Zamykane są księgarnie, a duże sieci ograniczają ofertę niemal wyłącznie do bestsellerów. Na rynku królują przeceny, ogromna jest nadpodaż przecenionych książek z lat poprzednich.
0 notes
twilightresearch · 1 day
Text
Bella is living in a tenuous "dream come true" wrapped in a nightmare & doesn't realize it. Zakończenie wcale nie jest dobre Gdyby te rzeczy przytrafiały nam się w normalnym życiu, nie zareagowalibyśmy by tak /tłumione pragnienia /czytanie jest bezpieczne /te książki są bezpieczne - zawsze "dobrze się kończą" /brak konsekwencji
the choice between Edward & Jacob is not a question of which relationship is healthier or which partner is best suitable for Bella. neither is correct. neither is best. neither produces a happy ending for Bella. at the end of the day this is still a vampire novel. any choice Bella could make would yield, at best, a bittersweet happily ever after.
if she chooses Edward, she gets the terrifying Breaking Dawn ending: a girl who rejected her call to grow up has hung her love & her eternity on an emotionally stunted partner who hates himself marginally less than he loves her. she's a teen mom with a kid she never wanted who perpetuates the generational trauma passed down from her parents. by keeping this child, the Cullens have set the stage for an uprising/cold war against the Volturi who are likely to take revenge in order to maintain power. Bella is living in a tenuous "dream come true" wrapped in a nightmare & doesn't realize it.
choosing Jacob is the true coming-of-age ending that rips the stitches out of a wound that never fully healed. even if we ignore the fact that she ends up with a man who sexually assaulted her (we must bear in mind Jacob's character is influenced by smeyer's racism, but it did happen), they can't have a secure romantic relationship. based on the high imprinting rate of the pack, Jacob will likely find his imprint in his lifetime & will lose himself to the imprintee. he will no longer be her Jacob. he will inevitably abandon her (whether he wants to or not), & she must reconcile with the reality that she will always be inadequate to Jacob's imprint. & say he never manages to escape the vampires? he will presumably not age for a long time, meaning the relationship Bella always feared with Edward (her being an old grandmother while he stays forever young) remains a possibility. this is the story of a girl who slaps a Band Aid on an open wound & calls herself healed while flinching every time she sees the shadow of the knife that cut her.
if she chooses neither (team therapy), her healing requires her to lose or be at least partially disconnected from everyone she cares about. Bella must spend the rest of her life shut out from one world while never fully existing in her human world ever again. she must always keep secrets. she can never go back home. even in the unlikely event that she manages to escape the Volturi, the threat of being hunted by vampires will never leave her. in addition, she must face her worst fears (aging, losing Edward) while always keeping in mind the immortal life that could have been hers, if only.
even the "healthiest" option produces scars that will never quite heal.
Twilight is a horror. Twilight is a vampire novel. Twilight is gothic. Twilight is fiction. neither Edward nor Jacob is a "bad" choice because neither will give Bella her happily ever after. the choice between Edward & Jacob is simply a matter of which horror story you prefer to read.
738 notes · View notes
twilightresearch · 1 day
Text
koszty produkcji i dystrybucji
honorarium autorskie, prawa licencyjne, tłumaczenie
ekonomia (inflacja, wzrost kosztów stałych, wzrost cen papieru)
polityka zwrotu w księgarniach
PROJEKT USTAWY O JEDNOLITEJ CENIE KSIĄŻKI
O co chodzi w ustawie o jednolitej cenie książki?
Książka przez 12 miesięcy od chwili wydania będzie kosztowała tyle samo niezależnie od miejsca sprzedaży. Cenę ustala wydawca. Po upływie roku, tak jak pozostałe książki na rynku (czyli przytłaczająca większość) będzie miała cenę ustaloną przez sprzedawcę końcowego w księgarni, supermarkecie czy dyskoncie.
Jakie są cele idei jednolitej ceny książki?
zwalczanie nieuczciwej konkurencji między księgarzami a dużymi powierzchniami handlowymi, gdzie ceny książek (głównie bestsellerów) są sztucznie obniżane, a zmniejszony zysk jest kompensowany sprzedażą innych produktów (np. spożywczych). Dotyczy to również konkurencji pomiędzy księgarniami stacjonarnymi a internetowymi, gdzie de facto pierwsze są darmowymi wystawami i agencjami handlowymi tych drugich. JCK tworzy w ten sposób warunki dla powstawania księgarń stacjonarnych.
umożliwienie bardziej zróżnicowanej w sensie tematycznym oferty wydawniczej. Większa liczba księgarń umożliwia ich wyspecjalizowanie. Obecnie także jest oferowana duża liczba tytułów, ale spora ich część to klony książkowych przebojów masowej kultury.
większa liczba księgarń to większa liczba kanałów sprzedaży dla wydawców. W związku z tym, JCK też sprzyja powstawaniu nowych wydawnictw i, w ślad za tym, sprzyja całej branży (drukarnie, specjaliści od redakcji, korekty, składu; graficy, tłumacze). Większa liczba wydawnictw to też większy pluralizm.
Monopol Amazonu i Empiku
0 notes
twilightresearch · 1 day
Text
/czemu lubimy książki o wampirach nie wszystko musi być dobre żeby to lubić /guilty pleasure
critical media analysis is good and important but i think it’s also good and important to enjoy the stupidest shittiest piece of media ever
938 notes · View notes
twilightresearch · 1 day
Text
wybrała bogacza
what makes me actually boil with rage is the way it’s framed as though jacob & the cullens have an even rivalry and like, he hates them just as much as they hate him, but like… jacob is a lower class kid who lives on the rez, the cullens live in a plantation home on private property. jacob calling alice a leech is an insult, but alice calling him a mongrel calls into power and privilege, ya know. like am i supposed to honestly think jake making blonde jokes to rosalie (which is certainly sexist and uncalled for) is on the same level as her serving him food in a dog dish? him seeing the cullens as bloodsuckers and murderers is just like, incorrect and unfair, but them seeing him as uncivilized and over-aggressive has implications deeply rooted in the oppression of his people
Tumblr media
3K notes · View notes
twilightresearch · 1 day
Text
fandom chce /diversity /powtarzające się schematy w fanfikach /brak kreatywności /motyw wybrańca
Every time I see a twilight or tvd long x reader fic I get excited and then the name is like
" the other Swan"
" the forgotten Gilbert"
" the secret Mikaelson"
take your ass back to Wattpad because that shit is LAZY.
No adoption mentioned either, which could create such a nice explanation and allow us POC readers to feel like we're not immediately excluded.
And the lack of racial/ethnic diversity, where is your imagination? You could literally craft an entire plot about how your mc has come to be involved with these characters and that's what you go with?
And the mc doesn't have to somehow be more powerful than every other powerful character like, they can just be strong and powerful enough to hold their own y'know?
2K notes · View notes