Koncepcja normy jest niebezpieczna | Concept of norm is dangerous
Don't wanna be here? Send us removal request.
Text
Szkolimy z Narodowym Centrum Kultury
Zapraszamy na szkolenie z cyklu „Kultura bez Wyjątku”, które odbędzie się w dniach 20-22 marca 2019 roku!
PROGRAM SZKOLENIA
Jeśli pracujesz w instytucji kultury i chcesz dowiedzieć się jak zmienić jej działanie, tak aby była ona bardziej otwarta na potrzeby osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi - to szkolenie jest dla Ciebie!
W tym roku do realizacji pierwszego z cyklu szkoleń „Kultura bez Wyjątku” zaprosiliśmy warszawski Teatr 21. Teatr 21 zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Aktorami są przede wszystkim uczniowie oraz absolwenci szkoły - osoby z zespołem Downa i autyzmem. Ich dawna zabawa w teatr zmieniła się w pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie. Grupa występowała również na festiwalach w kraju (Wrocław, Poznań, W��gajty, Gdańsk, Kalisz, Łódź, Kielce, Białystok, Pszczyna, Lublin) i za granicą (Praga, Neratov, Berlin, Helsinki, Freiburg).
Liczba uczestników szkolenia: 20 osób.
Trenerzy: Justyna Sobczyk, Justyna Wielgus, Justyna Lipko-Konieczna, Aleksandra Skotarek (aktorka Teatru 21), Magdalena Świątkowska (aktorka Teatru 21), Daniel Krajewski (aktor Teatru 21), Aleksander Orliński (aktor Teatru 21).
Koszt szkolenia: 400,00 netto PLN + 23% VAT
W cenę wliczone są:
udział w szkoleniu wyżywienie nocleg (pokoje dwuosobowe) transport na trasie Warszawa – ośrodek szkoleniowy – Warszawa materiały szkoleniowe Zaświadczenie o udziale w szkoleniu.
0 notes
Text
Europe Beyond Activities
Maja Kowalczyk, aktorka Teatru 21, oraz Justyna Wielgus, choreografka, aktorka i edukatorka naszego zespołu, 11 lutego wyleciały z Warszawy do Hamburga. Wszystko dzięki zaproszeniu jakie otrzymały na projekt współprowadzony przez British Council. Artyści z kilku krajów spędzą w Niemczech pięć dni.
Liderem merytorycznym spotkania jest serbski teatr Per.Art, a warsztaty będą prowadzone przez Nataliję Vladisavljević, Julię Häusermann i Dennisa Siedlera.
Majo, Justyno, pracujcie i bawcie się ;)
Na zdjęciu: Maja Kowalczyk w spektaklu Rewolucja, której nie było (fot. Grzegorz Press)
0 notes
Text
REWOLUCJA w TR Warszawa
2 i 3 marca 2019 zapraszamy na spektakl Rewolucja, której nie było do TR WARSZAWA. Początek o godz. 19. Bilety: 50 zł (normalny), 30 zł (ulgowy). Można je kupić online (KUP BILET) lub w kasie TR WARSZAWA (ul. Marszałkowska 8, e-mail: [email protected], tel.: 22 480 80 08).
0 notes
Text
Spotkanie z Barbarą Lityńską i Anną Dodziuk
5 lutego o g. 18 w filii bibliotecznej Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 przy ulicy Czerniakowskiej 178A w Warszawie odbędzie się spotkanie z mamą i córką: Anną Dodziuk, psychoterapeutką, publicystką i redaktorką, działaczką opozycji demokratycznej i Barbarą Lityńską, aktorką Teatru 21, poetką.
0 notes
Link
Rewolucja, której nie było, najnowszy spektakl Teatru 21 i Biennale Warszawa, znalazł się wśród 14 finalistów konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego “The Best Off”. Zgłoszono 142 przedstawienia. Zwycięzcę poznamy 17 czerwca 2019 r. (fot. Grzegorz Press)
1 note
·
View note
Photo
Nie ma wolności bez samodzielności. Działanie Teatru 21 w perspektywie zmiany PDF | ISUU
Autorka BOGNA KIETLIŃSKA Redakcja merytoryczna JUSTYNA LIPKO-KONIECZNA Współpraca KATARZYNA LALIK, JUSTYNA LIPKO-KONIECZNA, JUSTYNA SOBCZYK, AGNIESZKA SZYMAŃSKA, JUSTYNA WIELGUS Korekta KATARZYNA RADOMSKA Projekt graficzny i skład RADEK STANIEC, MARIA SZCZODROWSKA
Wydawnictwo Fundacja Teatr 21
Warszawa 2019
ISBN 978-83-948621-1-4
Centrum Sztuki Włączającej: Downtown zostało powołane we wrześniu 2018 roku dzięki współpracy Teatru 21 i Biennale Warszawa. Jest to instytucja w procesie (ale – co też ważne – bez stałej siedziby), której głównym celem jest rozwijanie idei inkluzji społecznej w oparciu o rozmaite narzędzia artystyczne i edukacyjne oraz, jak piszą Ewelina Godlewska-Byliniak i Justyna Lipko-Konieczna „uruchomienie krytycznej refleksji na temat niepełnosprawności ujmowanej jako kategoria kulturowa i społeczna”. Downtown to znacznie więcej niż teatr. Proponowane w Centrum Sztuki Włączającej spektakle, performansy, warsztaty, dyskusje i spotkania mają stanowić okazję do badania potencjału zmiany społecznej w ujmowaniu niepełnosprawności na polu artystycznym. Sztuka staje się tu przestrzenią do otwartej dyskusji, terenem eksperymentu polegającego na wspólnej pracy nad relacjami społecznymi.
Niniejsza publikacja w dużej mierze odpowiada procesowi pracy nad spektaklem Rewolucja, której nie było, który można też porównać do procesu budowania nowej instytucji. W tym kontekście kluczowe są dwa wątki. Pierwszy z nich dotyczy wspomnianej już zmiany. Poprzez wywiady z pomysłodawcami Downtown, aktorami i aktorkami Teatru 21, ich rodzicami i opiekunami oraz twórcami zaangażowanymi w tworzenie spektaklu Rewolucja... (są to m.in. aktorzy Biennale Warszawa oraz trio muzyczne Pokusa), starałam się uchwycić wymiary zmiany, jakie – dla różnych stron tego procesu – niesie praca twórcza z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Drugi wątek związany jest z projektowaniem innowacyjnego (także dlatego, że pierwszego na gruncie polskim) modelu współpracy pomiędzy takimi organizacjami, jak Teatr 21 a innymi, przede wszystkim publicznymi instytucjami kultury.
- Bogna KIETLIŃSKA
***
Projekt „Wiosenny Inkubator Innowacji” realizowany jest przez Stowarzyszenie WIOSNA z siedzibą w Krakowie, ul. Berka Joselewicza 21, w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, w ramach Osi priorytetowej: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1. Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (nr POWR.04.01.00-00-I084/15).
***
Projekt Niepełnosprawność i społeczeństwo realizowany przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
0 notes
Photo
Niepełnosprawność i społeczeństwo. Performatywna siła protestu PDF | EPUB | MOBI | ISUU
Koncepcja i redakcja naukowa EWELINA GODLEWSKA-BYLINIAK, JUSTYNA LIPKO-KONIECZNA Recenzje JOANNA KRAKOWSKA, PIOTR MORAWSKI Korekta KATARZYNA RADOMSKA Projekt graficzny i skład RADEK STANIEC, MARIA SZCZODROWSKA Koordynacja wydania EWELINA CZAJKOWSKA Druk PRINT MANAGEMENT TORUŃ Copyright © by Biennale Warszawa
Wydawcy FUNDACJA TEATR 21 | BIENNALE WARSZAWA
Warszawa 2018
ISBN 978-83-950655-4-5
Śmiałość, z jaką autorki/redaktorki łączą różne plany refleksji nad niepełnosprawnością ma nie tylko perswazyjny walor, ale przede wszystkim otwiera oczy na integralną obecność osób niepełnosprawnych w przestrzeni widzialności, jeśli chodzi o kwestie emancypacji i samoorganizacji, performansu i aktywizmu.
- dr hab. Joanna KRAKOWSKA, Instytut Sztuki PAN
***
Książka jest reakcją na protest Rodziców Osób Niepełnosprawnych w Sejmie. Reakcją błyskawiczną, merytoryczną, teoretyczną; łączącą wszystkie zalety humanistyki zaangażowanej, nie tylko komentującej wydarzenia społeczne, lecz dającej narzędzia analityczne, przywołującej odniesienia historyczne i szeroko kontekstualizujące wiosenny protest w Sejmie.
- dr hab. Piotr MORAWSKI, Uniwersytet Warszawski
Publikacja oraz wydarzenie w ramach projektu “Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
0 notes
Photo
Wchodzenie tylnym wejściem jako wariant zmiany społecznej. Raport z ewaluacji projektu “O!SWÓJ”. Edycja 2018
PDF | ISSUU
Autorki KATARZYNA KALINOWSKA, KAJA RÓŻDŻYŃSKA-STAŃCZAK
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
0 notes
Video
tumblr
Trailer nr 2 do spektaklu Teatru 21 i Biennale Warszawa Rewolucja, której nie było
0 notes
Video
tumblr
Trailer nr 1 do spektaklu Teatru 21 i Biennale Warszawa Rewolucja, której nie było
0 notes
Video
youtube
Materiał z pokazu przedstawienia Superspektakl na Festiwalu Korczak (13 października 2018 r.)
0 notes
Video
youtube
Oświadczenie dotyczące protestu osób niepełnosprawnych i ich rodzin w Sejmie w kwietniu i maju 2018 r.
0 notes
Video
youtube
Warsztaty dla nauczycieli w projekcie “O!SWÓJ”
0 notes
Photo
Jak się zerwie izolację, to kogoś może kopnąć prąd. Raport z ewaluacji projektu “O!SWÓJ”
PDF | ISSUU
Autorki KATARZYNA KALINOWSKA, KAJA RÓŻDŻYŃSKA-STAŃCZAK
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
0 notes
Video
youtube
Rezydencje w szkołach w projekcie “O!SWÓJ”
0 notes
Video
youtube
Rozmowa z Jakubem Skrzywankiem w Telewizji Republika, współreżyserem Superspektaklu (premiera 11 listopada 2017 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie)
0 notes
Video
youtube
Akcja performatywna przy okazji Superspektaklu (premiera 11 listopada 2017 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie)
0 notes