Text
Andrzej Siezieniewski
Andrzej Krzysztof Siezieniewski (ur. 1 stycznia 1951 w Giżycku) – polski dziennikarz radiowy, w latach 2002–2006 i od 2011 prezes zarządu Polskiego Radia.
Ukończył w 1972 studia ekonomiczne w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Od 1972 związany z Polskim Radiem. Był stażystą i redaktorem w naczelnej redakcji informacji, następnie w latach 1976–1982 korespondentem w ZSRR. Później pełnił funkcję zastępcy kierownika działu. W 1984 przeszedł na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego w dyrekcji programów informacyjnych TVP. Po powrocie do Polskiego Radia w 1988 stanął na czele działu dzienników, a w latach 1989–1994 pracował jako korespondent w Moskwie. W 1996 został dyrektorem Informacyjnej Agencji Radiowej, a dwa lata później wszedł w skład zarządu Polskiego Radia. W 2002 objął funkcję prezesa zarządu tej instytucji, pełnił ją do 2006. Był później wiceprezesem zarządu spółki zarządzającej Pałacem Kultury i Nauki. Po raz drugi prezesem zarządu Polskiego Radia został w 2011.
Odznaczenia
Odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim (1999) i Krzyżem Oficerskim (2005)Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
0 notes
Text
INFOR PL
INFOR PL S.A. – polska firma (holding) działająca w branży wydawniczej, wydawca periodyków specjalistycznych, portali internetowych oraz Dziennika Gazety Prawnej.
Historia firmy
Firma powstała w 1987 jako Biuro Informacji Organizacyjno-Prawnej „Inform”, które wydawało czasopismo Prawo Rzemieślnika. Biuro przekształciło się po pewnym czasie w Wydawnictwo INFOR Sp. z o.o., a w roku 2000 w Grupę Wydawniczą INFOR Sp. z o.o. Od roku 2008 firma nosi nazwę INFOR PL S.A., zaś od wiosny 2008 przekształca się w holding, wydzielając spółki zależne. Założycielem i jedynym właścicielem firmy jest Ryszard Pieńkowski, w latach 1996-2007 znajdujący się na liście najbogatszych Polaków tygodnika Wprost.
Spółki holdingu
INFOR PL S.A.
INFOR Training Sp z o.o.
INFOR Biznes Sp z o.o.
INFOR Ekspert Sp z o.o.
INFOR IT Sp z o.o.
INFOR Progres Sp z o.o.
Next.pl Sp z o.o.
Centrum Usług Dystrybucyjnych INFOR
Wydawnictwo Lucrum Sp. z o.o.
Publikacje
Wydawnictwa papierowe:
ogólnopolski dziennik: Dziennik Gazeta Prawna
pisma specjalistyczne: Controlling i rachunkowość zarządcza, Prawo przedsiębiorcy, Monitor księgowego, Rachunkowość Budżetowa, Monitor Prawa Pracy i in.
W internecie:
portale internetowe dla profesjonalistów: Infor.pl, Prawnik.pl
portale internetowe dla szerokiej publiczności: Dziennik.pl, Gazetaprawna.pl, Forsal.pl, WieszJak.pl,
bazy informacji prawnej: INFOR Lex, Internetowy Serwis Księgowego.
Infor wydawał również dziennik Prawo i Gospodarka oraz był współudziałowcem radia Tok FM.
Linki zewnętrzne
Holding Infor.pl
0 notes
Text
Jakie oświetlenie obrazów?
Niektórzy mogą mieć z tym problem. Oświetlenie obrazów może przysparzać problemów. Oto krótkie zestawienie sposobów, w jakie można to zrobić.
Gdyby ktoś chciał powiesić sobie na ścianie obraz, musiałby zadbać także o odpowiednią jego ekspozycję. Najlepiej za pomocą światła. Jak konkretnie?
Oświetlenie obrazów centralne
To najpopularniejszy sposób na oświetlenie obrazów. Nie ma się czemu dziwić. Jest niewymagający, można sobie łatwo z nim poradzić, daje też sporo możliwości stylistycznych. Dlatego te ostatnie są tak ważne? To dzięki nim można dopasować lampy do wystroju otoczenia.
Jakie jeszcze zalety ma takie oświetlenie? Ponieważ źródło światła znajduje się u góry, nic go nie zasłania. Z drugiej strony takie oświetlenie obrazów ma także wady. Najważniejszą z nich jest to, że światło nie pada równomiernie na całe płótno. Część dzieła zawsze pozostaje w cieniu, co może utrudniać jego podziwianie.
Światło z boku
Pewnym rozwiązaniem tego problemy mogłoby być oświetlenie obrazów umieszczone z boku. Po prawej i po lewej stronie ramy. Dzięki temu większa część obrazu znalazłaby się w zasięgu emitowanego światła, w związku z czym byłaby lepiej widoczna.
Jest jednak pewna wada tego rozwiązania. Otóż wówczas najsłabiej oświetloną częścią obrazu byłby jego środek. Tymczasem także on jest bardzo ważny dla percepcji całego dzieła. Dlatego tego typu oświetlenie nie jest powszechnie stosowane.
Standardowa lampa na suficie
Aby wyeliminować słabości lamp, które możemy zbiorczo określić jako klinkierowe, wiele osób stosuje po prostu standardowe źródła światła zlokalizowane na suficie. W ten sposób chcą osiągnąć efekt równomiernego oświetlenia obrazu. Tyle, że takie działanie jest jeszcze mniej efektywne.
Na pewno będziesz zainteresowany także tanie koszulki męskie. Koniecznie sprawdź!
Wszystko przez to, że obrazy wiszą z reguły na ścianach. A lampy znajdują się na środku sufitu. Siłą rzeczy, oglądając dzieła, zasłaniamy sobie światło. Zamiast więc zyskać nowe możliwości, spoglądamy na cień. W związku z tym nasza percepcja jest jeszcze bardziej ograniczona.
Wiele źródeł światła
W takiej sytuacji rozwiązanie wydaje się być oczywiste: trzeba zastosować jednocześnie wiele różnych źródeł światła. I zadbać o to, żeby oświetlenie obrazów było pełne. Jak się do tego praktycznie zabrać? To w zasadzie stosunkowo proste.
Należy umieścić lampy nad obrazem oraz z obu stron ramy. A jeśli się da, zamontować także lampę pod sufitem. Co z tego wyniknie? Równomiernie, dobrze oświetlony obraz, na którym widać większość szczegółów i detali. Który można swobodnie oglądać bez utraty czegokolwiek.
Oświetlenie galeriowe
Dodatkową opcją, która pojawiła się ostatnio na rynku jest specjalne oświetlenie galeriowe. To rozwiązanie, które łączy cechy opisanego powyżej zestawu lamp, jednak stanowi jedną całość. Takie oświetlenie obrazów składa się ze świetlówek, umieszczonych w specjalnej ramie u góry i z boku obrazu. Światło, które emituje nie tylko pada równomiernie na cały obraz, ale też nie zakłóca się nawzajem.
Jak widać sposobów na oświetlenie obrazów jest sporo. Każdy może znaleźc najlepszy dla siebie. Trzeba tylko pamiętać o tym, co jest zasadniczym celem tego wszystkiego: znalezienie odpowiedniego źródła światła, które umożliwi wygodne oglądanie dzieła.
O autorze
interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...
0 notes
Text
CEMOS AUTOMATIC, czyli co potrafią nowe kombajny Claas
Niemiecka firma Claas, największy europejski producent maszyn rolniczych, prezentuje nowe kombajny serii 700. Jednym z najciekawszych elementów wyposażenia tych maszyn jest CEMOS AUTOMATIC (Claas Electronic Machine Optimisation System) – system elektronicznej optymalizacji ustawień.
CEMOS to pierwszy w pełni automatyczny system ustawień pracy kombajnu. Ma on na celu ułatwienie pracy kierowcy, poprawę wydajności i jakości omłotu, a także zmniejszenie zużycia paliwa. CEMOS ocenia bieżące warunki pracy na podstawie danych przekazywanych przez czujniki i automatycznie zmienia ustawienia. Nieodzowną częścią automatyki w kombajnie jest komputer pokładowy CEBIS z kolorowym wyświetlaczem, zamontowany w poręczy fotela. Wszystkie nieodzowne dane i zmiany ustawień są widoczne na ekranie. Jeśli kierowca nie zgadza się ze zmianą proponowaną przez system, może zmienić ustawienia ręcznie.
CEMOS AUTOMATIC obejmuje dwa uruchamiane oddzielnie systemy robocze:
CEMOS AUTO SEPARATION regulujący obroty rotorów i sterowanie ich pokryw;
CEMOS AUTO CLEANING regulujący układ czyszczenia (obroty dmuchawy, otwarcie sita górnego i dolnego).
CEMOS oferuje także możliwość wyboru czterech strategii optymalizacji. W zależności od warunków pracy priorytetem może być maksymalna przepustowość, minimalne zużycie paliwa lub wysoka jakość ziarna. Można też nie uznawać żadnego parametru za priorytetowy i wybrać strategię wyrównania.
Kombajny Claas mogą być też wyposażone w systemy automatycznego prowadzenia: GPS Pilot i Cruise Pilot. Pierwszy z nich dotyczy toru jazdy kombajnu i wykorzystuje sygnały GPS. Drugi odpowiada za dopasowanie prędkości jazdy do ilości zbieranego materiału, zapobiegając przeciążeniu aparatu młócącego i oddzielającego.
Odwiedź również polówki męskie!
0 notes
Text
Witam. Spodziewam się szerokiego grona czytelników. Wkrótce pojawią się pierwsze artykuły
0 notes