Slovenia has many colours. Let me show you some of them.
Don't wanna be here? Send us removal request.
Text
Gotska Ljubljana
Na prvi pogled se zdi, da ni prav veliko “gotske” Ljubljane, a kljub intenzivnemu preoblikovanju v baročnem času, se še najde kak ostanek gotike. Zgornja fotografija je iz skritega kotička na Mestnem trgu, prvo spodnje okno pa se razkriva na drugi strani Ljubljanice. Nad mestom najdete več ostankov gotskega stila, na fotografiji pa okno nad ohranjenim srednjeveškim zidom. Mnogo pa je takih…
View On WordPress
0 notes
Text
Plečnikova kapelica
Družina Zirkelbach je leta 1986 trnovski cerkvi darovala kapelico lurdske Marije, ki jo je za njih zasnoval Jože Plečnik leta 1933.
View On WordPress
1 note
·
View note
Text
Srednjeveški zid
Ljubljana je dobila mestne pravice v 13. stoletju. S tem pa tudi pravico do gradnje mestnega obzidja. Kot se za zid spodobi, je imel na zunanji strani vodni jarek, v mesto pa je vodilo šest vrat. Leta 1773 ga začnejo rušiti. Do danes se je ohranil le na nekaj mestih. Največ ga lahko vidite ob vzpenjači, kjer so ga leta 2021 očistili in prezentirali. Del tega obzidja je ohranjenega tudi na…
View On WordPress
0 notes
Text
Protestant pred pravoslavno cerkvijo
Protestant pred pravoslavno cerkvijo
Naš najbolj slavni protestantski duhovnik, Primož Trubar, je dobil svoj spomenik v začetku 20. stoletja, ko so obeleževali štiristoletnico njegovega rojstva. Izdelal ga je kipar Franc Berneker (1874-1932), ki velja za našega prvega modernističnega kiparja. Ukvarjal se je s socialno tematiko, raziskoval je psihologijo svojih upodobljencev, za njegova dela pa so značilne dramatične kompozicije in…
View On WordPress
0 notes
Text
Ljubljanska pravoslavna cerkev
View On WordPress
1 note
·
View note
Text
Potica iz listnatega testa
Potica iz listnatega testa
Novo leto mi je v prvih minutah že postreglo z novim spoznanjem! Obstajajo namreč tudi potice iz listnatega testa in menda niso tako redka stvar na goriškem. Ta je bila nadevana z jabolki in rozinami.
View On WordPress
0 notes
Text
Obeležje padlega Nika Vurnika
Obeležje padlega Nika Vurnika
O lični grobnici družine Vurnik sem že pisala, tokrat pa predstavljam še spominsko obeležje, ki je na eni izmed Plečnikovih lučk Jakopičeve promenade v, oz. bolje rečeno tik pred parkom Tivoli. Oblikoval ga je njegov oče, arhitekt Ivan Vurnik.
View On WordPress
0 notes
Text
Aškerčeva domačija
Kakšnih četrt ure hoda ali nekaj minut vožnje od Rimskih term stoji Aškerčeva domačija, kjer še danes živi rod Aškercev. Sprejel nas je pranečak slavnega Antona in najprej predstavil življenjsko pot njegovega slavnega prednika: odločen mož, velik zagovornik slovenstva, duhovnik, ki je bil nad duhovniškim poklicem razočaran, in seveda pesnik. Poznamo ga predvsem po romancah in baladah, njegov…
View On WordPress
0 notes
Text
Poslikave v Gruberjevi palači
Poslikave v Gruberjevi palači
Leta 1773 je jezuit Gabrijel Gruber začel graditi razkošno palačo, ki jo danes imenujemo po njemu. Tako stavbo si je Gruber zamislil za šolo za hidravliko in mehaniko s prostori za gostujoče učitelje in stanovanjem zase. Po skoraj štirih letih restavriranja je na stropu ovalnega stopnišča znova zasijala baročna poslikava svoj čas enega bolj cenjenih slikarjev avstrijskih dežel Kremser-Schmidta…
View On WordPress
0 notes
Text
Plečnik @ Laško
Slavni arhitekt je tudi v komunistični Jugoslaviji v svoja dela, v tistem času je namreč načrtoval kar nekaj spomenikov narodnoosvobodilnega boja, spretno vnašal krščansko simboliko. Tak je tudi NOB spomenik v Laškem.
View On WordPress
0 notes
Text
Gran Plaza Hotel
Letos poleti se je tiho odprl novi hotel v Ljubljani. Po Gran Plaza hotelu smo se sprehodili z Bojanom Albrehtom iz družine Albreht, ki ima hotel v lasti. Poleg tega imajo tudi Plaza hotel v ljubljanskem BTC in seveda Zlatarno Celje. Poslovno stavbo je za prvega lastnika narisal arhitekt Boris Podrecca, notranjost pa so po prodaji in nato spremembi namembnosti prilagodili potrebam hotela. Ta ima…
View On WordPress
0 notes
Text
Koliščarska naselbina
Po več kot desetletju, odkar so bila Dežmanova kolišča vpisana na seznam UNESCO, smo dočakali koliščarsko naselbino. Muzej na prostem so skupaj s centrom v središču Iga, v katerem je razstava o Ljubljanskem barju in koliščarjih, odprli prejšnji teden. Naselbino sestavlja pet hišic na kolih, ki vas popeljejo pet tisoč let v preteklost. Tri so končane, nasproti pa sta še dve kolibi v gradnji, s…
View On WordPress
0 notes
Text
Prsi na pladnju
Še ena stvar mi je prav posebno padla v oči ob obisku že predstavljene cerkve v Crngrobu. Na množici baročnih oltarjev sta kar dve svetnici, ki nosita svoje dele telesa na pladnju. Prva je Lucija. Sveta Lucija iz Sicilije iz 3 stoletja našega štetja, ki na pladnju nosi svoje iztaknjene oči. Njena soseda je Agata, ravno tako iz 3 stoletja in iz Sicilije. Sveta Agata pa na svojem pladnju nosi…
View On WordPress
0 notes
Text
Najstarejši eksponat pri nas
Najstarejši eksponat pri nas
Dvometrsko kitovo rebro se nahaja nasproti Svetega Jožefa, ki kuha močnik. V Crngrob naj bi ga prinesel romar iz izliva reke Ren v Severno morje. Petnajstkilogramsko rebro tu visi že vsaj od leta 1453 in je tako najstarejši razstavni predmet na Slovenskem. Geolog Ivan Rakovec je v 50. letih prejšnjega stoletja rebro prisodil grenlandskemu kitu.
View On WordPress
0 notes
Text
Jožef kuha močnik
Na robu škofjeloške občine, z razgledom na Sorško polje, je v vasi Crngrob ena najlepših srednjeveških cerkva pri nas. Zaščitena je kot kulturni spomenik državnega pomena, saj freske na stenah veljajo za enega največjih spomenikov freskantstva pri nas. Cerkev Marijinega oznanjenja v Crngrobu je tudi eden od najbolj kompleksnih stavbnih spomenikov na Slovenskem. Grajena je bila postopoma,…
View On WordPress
0 notes
Text
Slovenski festival vin, 24. edicija
Slovenski festival vin, 24. edicija
Leto 2022 se bo v vinsko leto zapisalo kot leto s kar dvema izvedbama festivala. Zahvaljujoč koroni smo po aprilski izredni izvedbi, v vinskem novembru doživeli še redno izdajo. Na festivalu se je predstavljalo več kot 120 razstavljavcev z več kot 550 vinskimi vzorci. Poleg domačih vinarjev tudi nekaj tujih ter drugih, ki so na kak način povezani s svetom vinarstva in kulinarike. V sklopu…
View On WordPress
0 notes