Text
Nowa kolekcja Hildinga – szwedzkie materace 2016
Skandynawski styl genialnie widać na przykładzie materaców Hildinga, o których już jakiś czas temu pisałam. To połączenie tych wszystkich cech, które są typowe dla Skandynawii.
Dlaczego warto pamiętać o właśnie o Hildingu ? To jedna z firm, która doskonale wpisuje się w całą filozofię. Dodatkowo po prostu ma naprawdę dobre materace w dobrej cenie (to też typowe cechy designu z północy).
Co nowego wniosła nowa kolekcja ? Na pewno – jak zawsze – sporo estetycznych doznań. Nowa pianka Velvet Touch naprawdę fajnie się prezentuje – od razu mogę powiedzieć, że wcale nie musi być w ten sposób farbowana, a pewnie takie kolory wynikają tylko właśnie z chęci zaprezentowania jej w bardziej estetyczny sposób. Moim ulubionych materacem z nowej kolekcji zdecydowanie jest Rumba – zauroczył mnie miły pokrowiec, ale i ciekawe wnętrze.
Podobnie jest z nowymi pokrowcami Hildinga, nawet te starsze zostały odświeżone i są bardziej eleganckie. Tkaniny są bardziej szlachetne, przynajmniej tak się zdaje, kiedy się ich dotyka. Hilding zawsze dbał o estetyczne wykończenia, ale teraz zdaje się to być jeszcze ważniejsze. Chyba z zasady materac nie ma zlewać się ze wszystkim w sypialni, czy być po prostu materacem, ale ma się wyróżniać i być ozdobą sypialni.
W środku znajdziemy sporo nowych rozwiązań, na przykład sprężyny o dwóch różnych średnicach w jednym materacu. Kilka technicznych zmian, jak na przykład wprowadzenie pianki wysokoelastycznej zamiast zwykłej.
To, co zawsze było mocną stroną, czyli funkcjonalność, nadal nią jest. Powiedziałabym nawet, że dopracowane zostały te nowe materace wyjątkowo. Nowe materace to właściwie stare materace, w których zmieniono coś, co się nie sprawdzało. Moim zdaniem to ogromna zaleta, bo dostajemy sprawdzone modele, ale w ulepszonej wersji.
Polecam jak najbardziej przyjrzeć się tej nowej kolekcji Hildinga (dostepna na supermaterace), jeśli chcecie zobaczyć, jak cechy skandynawskiego projektowania przedmiotów użytkowych materializują się w … materacu.
0 notes
Text
Co Skandynawowie wprowadzili do naszej sypialni.
Trudno się chyba nie zgodzić, że dzisiaj to styl północny dominuje w Europie. Żaden inny region kontynentu nie był w stanie tak mocno zaznaczyć swojej obecności i nie wypracował tak wyraźnego stylu, o którym mówi się na całym świecie.
Skoro pojawia się tyle projektów, są i takie elementy, które przenikają do naszych sypialni z północy. Dziś chciałabym się im przyjrzeć - wszystkie opisywane projekty możecie znaleźć na supermaterace.com.pl:
- łóżka kontynentalne – zdecydowanie jeden z tych elementów, który będzie mi się kojarzył z północą, choć tutaj zdania mogą być dość mocno podzielone. Jednak to właśnie te firmy miały z pewnością najmocniejszy wpływ na to, że i u nas te modele się przyjmują. Są bardziej wytrzymałe, a więc bardziej ekologiczne. Szwedzi chociażby nauczyli nas też korzystać z ekologicznego drewna, a to w przypadku kontynentalnych modeli bardzo ważne.
- łóżka metalowe – kojarzą się na pewno bardzo mocno z północą Europy. W minimalistycznym stylu chodzi przecież o drobiazgi, których jest mało, ale każdy z nich idealnie zaprojektowany. A takie właśnie są metalowe łóżka. Są jednocześnie surowe, a tak też północny styl może się kojarzyć;
- powrót modeli tapicerowanych – nie bardzo u nas przez jakiś czas lubiane, przede wszystkim ze względu na to, że były trochę inaczej konstruowane. Nie mieliśmy na przykład możliwości umieszczania w nich porządnego, wygodnego materaca, dlatego wiele osób wybierało modele drewniane. Tymczasem Hilding czy Ikea udowodniły, że można zrobić wygodne i fajne łóżko tapicerowane. Do tego może być bardzo praktyczne, jeśli na przykład schowamy w nim skrzynię na pościel;
- design w nietypowych miejscach – to już jest absolutnie zasługa Skandynawii i nikt nie może sobie do niej rościć praw. Wystarczy przyjrzeć się łóżkom czy materacom tam produkowanym. Design widzimy w nawet w tych miejscach, który zazwyczaj nie widzimy, na przykład we wnętrzu materaca – Rumba jest tego idealnym przykładem. Mamy tutaj kolory ułożone bardzo harmonijnie. Nie liczy się to, że właściwie niewiele osób zajrzy do środka. Kiedy jednak już tam zajrzymy, zobaczymy, że wygląda to pięknie. Design przenosi się dalej, a więc na pokrowiec. W Vitamin na przykład można podziwiać piękne tłoczenia, szlachetną tkaninę, pomimo tego, że przecież zazwyczaj będziemy mieli materac schowany po prześcieradłem.
Mnie zawsze znacznie bardziej ciekawiło to, co znajduje się w niewidocznej części. I zawsze możecie liczyć na to, że będzie się to pięknie prezentować. Nawet jeśli nie widzimy tego na co dzień. I to jest moim zdaniem coś, co jest największą jakością skandynawskich firm, wprowadzoną do naszych sypialni czy w ogóle domu. Ta dbałość o każdy, nie ważne jak mały element.
0 notes
Text
Sypialnia w skandynawskim stylu.
Nie byłoby dobrego bloga bez odrobiny inspiracji. Dlatego przygotowałam dla was trochę zdjęć skandynawskich sypialni, które urzekły mnie swoim stylem – zobaczcie.
0 notes
Text
Styl północy na przykładzie materaców Hilding.
Skoro jesteśmy już przy sypialni, to warto wspomnieć też o firmie Hilding, która pochodzi ze Szwecji. Ma w swojej ofercie całkiem sporo ciekawych produktów, które idealnie obrazują styl skandynawski w domu (wszystkie opisywane modele możecie zobaczyć na stronie supermaterace.com.pl)
Doskonałym i trochę nietypowym przykładem są materace, a o nich chcę napisać w pierwszej kolejności, ponieważ świetnie te projekty pokazują podejście do projektowania. Sama jakość wnętrza jest oczywiście doskonała, ale to nie powinno dziwić, jak natomiast chcę się trochę bardziej skupić na designie pokrowców.
Jak łatwo zauważyć, są to dość zróżnicowane modele, które na pewno przyciągają wzrok. Przede wszystkim model Select Visco, ponieważ jest wyposażony w ….czarny pokrowiec, a więc coś, czego w materacach nie spotyka się zbyt często. Jakoś tak się utarło, że zazwyczaj tego typu opakowanie jest białe. A tu mamy najlepszy przykład, że chyba jeden z najbardziej praktycznych i trochę niedocenianych pod względem designu, element sypialni też może być jej ozdobą. Prosty zabieg, jak wykorzystanie nietypowego koloru okazał się niezwykle interesujący. To właśnie ten model jako pierwszy rzuca nam się w oczy. Jednak kolor to nie wszystko, bo przecież taki pokrowiec musi być funkcjonalny – i jak najbardziej jest. Dodatek srebra wydłuża świeżość, a opakowanie można prać bez obawy, że zafarbuje nam na przykład prześcieradło.
Fajny design wykorzystany jest także w modelach dla nastolatków. Tutaj mamy nadruki, przypominające nam trochę te, które pojawiają się na ubraniach. Każdy nastolatek na pewno chciałby z takiego materaca korzystać.
Czy to jedyne elementy, w których zwraca się uwagę na wygląd. Oczywiście, że nie – Skandynawowie nie byliby sobą, gdyby nie zadbali o prezencję każdego z elementów. Kolor widoczny jest także w niesamowitych środkach. Przyglądałam się długo Select Dynamic, czy Original Visco, bo ich kolory przyciągają na pewno uwagę.
Inne elementy sypialni to oczywiście łóżka, o których chyba napisano już wszystko. Moim zdaniem, to co zostanie zaserwowane przez Skandynawię, jeśli chodzi o łóżka, na 100% będzie się cieszyło powodzeniem i znajdzie swoich naśladowców na całym świecie. Jeśli przyjrzeć się tapicerowanym modelom Hildinga, to oczywiście mamy tu piękne, minimalistyczne formy, które są połączone z praktycznym zastosowaniem. Jest półeczka czy zagłówki w wezgłowiu. Są skrzynie umieszczane pod spodem, a do tego oczywiście wiele pięknych tkanin, aby całość była idealna. Moim zdaniem można śmiało powiedzieć, że wielu producentów będzie się na ich modelach wzorować lub już to robi.
Nietypowy przykład te materace, prawda ? A jednak, nawet w tak niespodziewanych elementach sypialni można znaleźć doskonałe przykłady podejścia Skandynawów do projektowania.
0 notes
Text
Materiały, które szczególnie lubi Północ.
Z czego najczęściej wykonuje się wszystkie przedmioty skandynawskiego stylu, które znajdujemy w domu ? Nad tym jeszcze chciałabym się trochę zastanowić. Na pewno jest to drewno, które jest przez Północ uwielbiane. Zresztą Skandynawowie mają do niego bardzo ekologiczne podejście. Jakiś czas temu Ikea ogłosiła, iż ma zamiar wykonywać wszystkie swoje drewniane rzeczy z materiału ekologicznego. Pomysłu jednak nie udało się zrealizować w całości, dlatego że zwyczajnie nie ma aż tak dużych dostawców tego typu drewna, którzy byliby w stanie zapewnić ciągłe dostawy. Stopniowo firma zaczyna więc wycofywać drewno bez ekologicznego atestu FSC. Atest ten nie pozwala pozyskiwać drewna z miejsc chronionych, każde ścięte drzewo musi być zastąpione nowym itd. Wszystko z poszanowaniem środowiska. I tego typu materiał można znaleźć właściwie u wszystkich firm z północy. Robi tak na przykład szwedzki Hilding, który specjalizuje się w łóżkach i materacach. Inny materiał to oczywiście nieśmiertelny plastik. Co ciekawe, na przykład Hilding nawet w swoim materacu Select Air użył sprężyn z …plastiku. To jedno z najbardziej zaskakujących odkryć, których ostatnio dokonałam Jestem naprawdę ciekawa, jak to wygląda z bliska i jak w praktyce śpi się na takim materacu. Plastikowe może być właściwie wszystko – od lampki, przez krzesła, aż jak się okazuje, najbardziej zaskakujące elementy, jak sprężyny w materacu Hm, plastik raczej nie kojarzy się z ekologią, ale tylko pozornie. Jest przecież idealnym materiałem z odzysku. Być może będzie musiał w przyszłości zastąpić właśnie drewno. Metal – to chyba właśnie północ wyprowadziła go z warsztatów i umieściła w najbardziej nietypowych miejscach. Sporo metalu jest w wielu drobnych elementach, ale co ciekawe, także i ściany mogą przypominać te zrobione z metalu – to także jeden z trendów na ten rok. I to wyobraźcie sobie nie dla kuchni, która chyba jest pierwszym skojarzeniem, ale dla …. sypialni. Powolutku metal wchodził do niej, po to, aby w tym roku już zadomowić się na dobre. Ponieważ moda na recycling ciągle trwa, sporo jest także różnego rodzaju pianek poliuretanowych – to też bardzo kojarzy mi się ze skandynawskim designem. No i oczywiście sporo naturalnych materiałów. Tutaj jednak trzeba zrobić ukłon w stronę inżynierów, bo wiele materiałów, które na przykład przypominają len czy inne naturalne tkaniny, tak naprawdę jest w całości wyrobem sztucznym. Tak więc powstaje coś w rodzaju hybrydy, która łączy w sobie naturalny wygląd i całkowicie sztuczne pochodzenie.
0 notes
Text
Trendy sypialniane, które dotarły do nas z północy.
Choć trendy w urządzaniu wnętrz nie zmieniają się tak szybko, jak na przykład w ubraniach, to jednak i tutaj co roku pojawia się coś nowego. W tym wypadku moda dużo wolniej się starzeje, ale mamy zawsze jakieś nowości.
Na pewno powoli dociera do nas moda na duńskie łóżka. Są całkiem prościutkie, można powiedzieć, że my odkryliśmy je już znacznie wcześniej Najbardziej charakterystycznym elementem są wysokie i cieniutkie nóżki. Niektóre modele są bardzo ozdobne, jednak znakomita większość jest niezwykle prosta. To lite drewno, które też często jest pozostawione w swoim naturalnym kolorze i pokryte tylko lakierem. Duńskie łóżka robią furorę, pewnie też za sprawą powrotu lat 70., w których były dość popularne właśnie takie konstrukcje.
Jednym z najmocniejszych trendów w sypialni na 2015 rok będzie bez wątpienia drewno, co zresztą tez widac już po łózkach, o których pisałam wcześniej. Naturalne, najlepiej surowe. Dużo drewna Rozłazi się od łózka na podłogę, ściany, a nawet sufit. Jeśli kiedyś modne było malowanie ściany na mocny kolor, to dziś ściana za łózkiem jeśli ma być modna, to pokryta jest drewnem.
Skandynawowie mają zresztą bardzo specyficzny stosunek do drewna. Jest to jeden z materiałów, który bardzo lubią, ale też używają go w bardzo rozsądny sposób. Nie barkuje im tego materiału, jednak podchodzą do niego z szacunkiem, co na pewno zasługuje na pochwałę. W tym roku jest go trochę więcej i jest stosowane odważniej. Myślę, że też i tej części Europy możemy – paradoksalnie – być wdzięczni za wykorzystanie płyt wiórowych i podanie ich w strawnej, a nawet bardzo strawnej formie.
To co też jest typowe dla nich i co powoli zaczyna wypierać mocne kolory z sypialni, to bardzo stonowane kolorystycznie, jasne ściany. Do tej pory raczej mieliśmy bardzo wiele mocnych akcentów. Teraz będzie ich mniej, a z powrotem do łask powrócą pastele. To na pewno z korzyścią dla naszego zdrowia, bo znacznie lepiej się wypoczywa w takich jasnych wnętrzach.
Można by o trendach do sypialni pisać wiele, bo którego z nich byśmy nie ruszyli, to tam jakiś projektant północny się pojawia. Ja zastanawiam się, kiedy wreszcie pojawi się jakiś tak mocny trend, aby mógł wyeliminować skandynawski minimalizm. Nie żeby mi to przeszkadzało, jednak jestem bardzo ciekawa, kto sobie z tym poradzi.
0 notes
Text
Dlaczego lubimy skandynawski styl ?
Oczywiście jego zwolenników i przeciwników jest tyle samo Są tacy, którzy twierdzą, że na rzeczy z Ikea rzucają się ludzie, którzy nie mają własnych pomysłów. Ja się z tym nie zgadzam, bo uważam, że ten sposób projektowania jest wyjątkowy i nie bez znaczenia znalazł na świecie tylu wielbicieli.
Co więc tak nas w nim urzeka ? Wydaje mi się, że przede wszystkim jego artystyczne zacięcie. Dla większości projektantów z północy Europy, rzeczy mają być nie tylko funkcjonalne, ale również ładne. I chyba właśnie oni jako pierwsi dowiedli, że jedno wcale nie musi wykluczać drugiego. Materac na przykład może być bardzo funkcjonalny, ale też pięknie się prezentować. To połączenie przydatności z odrobiną sztuki naprawdę może zachwycać.
Choć u nas ceny skandynawskich przedmiotów są stosunkowo wysokie, to jednak w innych krajach to rzeczy stosunkowo tanie. I na pewno jest to jedną z ich największych zalet. Wcale nie trzeba płacić wiele, żeby w naszym domu znalazło się coś fajnego. Podobne, autorskie projekty można znaleźć w galeriach artystycznych, jednak ich ceny zwalają czasami z nóg. Tutaj na szczęście nie jest tak źle.
Jak to się stało, że Skandynawom udało się dojść aż do takiej potęgi ? Właściwie wszystko, co zaproponują, przyjmuje się od razu. Myślę, że tajemnica sukcesu tkwi w niesamowitej umiejętności współpracy artystów z biznesem. Cała ekipa to nie tylko rzemieślnicy, albo nie tylko artyści. Sukces pewnie wynika stąd, że jedni i drudzy świetnie ze sobą współpracują. I dzięki temu udaje im się tworzyć ładne rzeczy w dobrych cenach.
Obserwuję styl skandynawski we wzornictwie domowym już od dłuższego czasu. I choć nie wszystkie pomysły rozumiem, to na pewno warto brać przykład z tej idealnej współpracy tak różnych grup – bo to się sprawdza.
0 notes