panoramautikonyv-blog
Untitled
2 posts
Don't wanna be here? Send us removal request.
panoramautikonyv-blog · 6 years ago
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
La Napoule várkastélya
A XIV. században épült erőd a tengerparton festõi látványt nyújt. Sok viszontagságon ment át, míg az első világháborúban egy amerikai szobrász, Henry Clews meg nem vette es helyre nem állíttatta. A három zömök tornyú várkastély az ő életművét mutatja be, ezenkívül egy francia-amerikai kulturális alap központja, amely f��ként zenei eseményeket szervez itt.
0 notes
panoramautikonyv-blog · 6 years ago
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Pont du Gard, Franciaország
Az i. e. 19. esztendő táján emelték a rómaiak ezt az idegenforgalmi prospektusokból világszerte ismert hidat. Augustus császár veje, Agrippa rendelte el, hogy az Uzès környékén (innen északnyugatra) lelt bő és tiszta forrásvizet vezessék el Nîmes-ig. Hozzávetőleg 50 km hosszú vízvezetéket építettek tehát, amely itt áthaladt a Gard-folyó völgye fölött.
Háromszintes a vízvezetéknek ez a bámulatos épségben megmaradt híd-szakasza: alul 6 ív sorakozik egymás mellé, 22 méter magasságban; a második szint 11 ívből áll, s 19 méter magas; a harmadik szinten 35 ív emelkedik 7 méter magasan. A legfelső szinten a híd hossza 275 méter. Építésekor 6000 kg súlyú köveket is felemeltek 40 méter magasra. Emelőként csigaszerkezetet használtak, amelyet hatalmas rácsos dobban lépkedő rabszolgák hajtottak. A vízvezeték esése 34 centiméter kilométerenként, napi 20000 köbméter vizet tudott átbocsájtani. A IV. század óta alig tartották karban, a IX. században használhatatlan lett, építő anyagot bányásztak belőle.
A XVIII. század közepe táján felújították a hidat és megtoldották a szélességét az országúti forgalom számára. Fel is lehet kapaszkodni rá és végig lehet menni rajta; a csatorna 1,85 méter mély és 1,20 méter széles, helyenként látni, hogy mennyi mészkő rakódott le, amikor még a rómaiak vize folyt végig a kövek között. Egyik oldaláról a Pont du Gard nem mutatkozik meg eredeti szépségében, a másik az igazi: a kétezer esztendeje faragott kövek szinte aranylóak. Legalábbis így látja az, aki a Gard völgyében néhány száz métert továbbhaladva tekint vissza a nagyszerű római emlékre.
1 note · View note