Don't wanna be here? Send us removal request.
Text
Wiertła uniwersalne Boscha i Alpena
Dzień dobry W czasie pracy czasami zachodzi konieczność wiercenia w materiałach mieszanych, otwory w metalowej futrynie, za którą jest beton. Jest to najgorszy z możliwych połączeń materiałów stal i beton. Firma Bosch wprowadziła jakiś czas temu wiertło CYL-9 Multi Construction, którym można wykonywać takie otwory. Wiertło to nadaje się prawie wszystkich materiałów używanych przy wykańczaniu wnętrz, np. do betonu, muru, cegły, eternitu, lekkich materiałów budowlanych, materiałów wielowarstwowych, płytek szkliwionych, a przy odrobinie wprawy do gresowych o niskiej klasie twardości, drewna, plastiku, blach metalowych oraz aluminium.
https://domtechniczny24.pl/wiert%C5%82a-do-betonu-multi-construction-bosch.html
Natomiast firma Alpen podobne wiertło o nazwie ProfiGranit, z tym, że to Alpena nadaje się do wiercenia z udarem w twardych materiałach.
Wiertło CYL-9przeznaczone jest do niskoobrotowej obróbki bezudarowej np. na wkrętarkach. W odróżnieniu jednak od konkurencji i wcześniejszych projektów nadaje się również do wiercenia z użyciem udaru. Z małą uwagą, że nie w ekstra twardych materiałach. Czyli w tynku tak a w klinkierze nie.
Budowa wiertła umożliwia na skrawanie metali, tworzyw i drewna. Należy jednak pamiętać, że wiertła te nie są skonstruowane do wiercenia w stali. Wiercenie to jest możliwe, ale używać je trzeba, jako opcję. Płytka wytworzona z trwałych węglików spiekanych o najdrobniejszych ziarnach. Geometria ostrza została tak zaprojektowana, aby powiązać możliwość skrawania i wiercenia z lekkim udarem. Wieloostrzowy szlif z charakterystycznym ścinem gwarantuje precyzję wiercenia. Kluczowy wpływ, na jakość multiconstruction ma sposób lutowania płytki i szlifowanie po lutowaniu. Gwarantuje ono centryczność wiertła, minimalizuje bicie i co za tym idzie wydłuża żywotność. Następna ważna sprawa to wzmocniony rdzeń wiertła, uzyskano to poprzez dodanie dodatkowej spirali w rowku. Obniżono przez to prześwit i rowka. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że wiertło CUL-9 przeznaczone jest do obróbki z wolnymi obrotami to nie będzie to miało większego wpływu na pracę wiertła. Wiertło dla odróżnienia ma kolor niebieski z bocznym metalicznym szlifem.
1 note
·
View note
Text
Artykuły ścierne Boscha jak to jest zrobione cz3
Kolejny rozdział będzie dotyczył wybranych produktów i zastosowanych technologii.
Optymalny proces produkcji gwarantuje doskonałą obróbkę powierzchni. Dzięki zaawansowanym technologiom fabryki Bosch wykonuje się artykuły spełniające wysokie wymagania użytkowników z całego świata. Wyjątkowa technologia łączenia (chroniona prawnie) gwarantuje stałą i wysoką jakość taśm szlifierskich oraz znakomitą jakość obróbki powierzchni. Konfekcjonowanie i łączenie taśm to nadzwyczaj ważne elementy konstrukcji taśmy szlifierskiej, wówczas połączenia taśm muszą być dobrane zależnie od zastosowań taśmy oraz właściwości konkretnego produktu. Powstały produkt to papiery do szlifierek taśmowych -
https://domtechniczny24.pl/ta%C5%9Bmy-bezko%C5%84cowe.html
Technologia łączenia taśmy firmy Bosch zapewnia: >Brak śladów spowodowanych nierównością łączenia >Bardzo dokładny przesuw taśmy, bez pozostawiania śladów kleju >Specjalne dopasowanie do zastosowań łączenia taśm >Wysoką stabilność i odporność na zerwanie zapewniają długą żywotność Jedyny w swoim rodzaju proces sztancowania matrycowego to najnowocześniejsza technika produkcji umożliwiająca uzyskanie dokładnie przyciętych krawędzi tarcz szlifierskich, oraz idealnych otworów o niezmiernie wysokiej jakości. Zaletami tego procesu technologicznego są: >Brak wad jakościowych (kruszące się ziarna, źle wykrojone otwory) >Czyste i idealnie gładkie otwory, zapewniające większą efektywność systemu odsysania pyłu >Brak wyruszania się ziarna, co zapobiega zarysowania szlifowanej powierzchni W celu przeciwdziałania samorzutnemu wypadaniu ziaren w trakcie szlifowania w wyniku zmieniania się siły nacisku oraz odkształceniom materiały ścierne sia Abrasives są uszlachetniane w procesie liniowym online Multiflex. Materiały ścierne osiągają dzięki temu szczególną elastyczność. Właściwość ta jest niebywale ważna przy papierach ściernych przeznaczonych do szlifowania ręcznego oraz papierach w rolkach. Ostatnimi czasy pojawiły się tarcze lamelkowe wykonane z płótna ceramicznego. Ma ono zdolnoś do tzw. samoostrzenia, sprawia to że tarcze te przeznaczone są do pracy przemysłowej o dużym natężeniu robót. Nowością jest zastosowanie talerza nośnego wykonanego z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym. Ściernice te mają dużo lepsze właściwości amortyzacyjne, przez co lepiej przylegają do podłoża. Sprowadza się to do mniejszego zużycia i odczuwalnej wydajności.
0 notes
Text
Przelicznik calowy
Czołem Albowiem niemało mechaników zaczyna nabywać różne klucze płaskie, lub płasko oczkowe tudzież nasadki i podaje wymyślne wymiary w milimetrach to poniżej podałem tabelę, wg której można sobie samemu przeliczyć o jaki klucz, czy nasadkę chodzi. Kłopot w tym, że wytwórcy opisują wymiary kluczy w calach, tymczasem mechanicy w milimetrach i trzeba wtedy się głowić o jaki klucz chodzi, a tak samemu można dojść o jaki rozmiar chodzi. I jeszcze następująca uwaga: niektórych wymiarów nie ma ale można wykombinować dodając np. wymiar jednego cala do mniejszej wartość i wtedy wyjdzie jak trzeba. Przy kluczach sześciokątnych jest trochę więcej, taki jeden 5/32 który w przeliczeniu wychodzi 4 mm więc nie ma sensu przepłacać można kupić zwykły 4 milimetrowy, a reszta to ma różne dziwne wymiary, ach ci Anglicy.
1 cal - 25,4mm 1/64 cala -- 0,40 mm 1/32 - 0,80mm 3/64 - 1,20mm 1/16 - 1,60mm 3/32 - 2,40mm 1/8 - 3,20mm 5/32 - 4,00mm 3/16 - 4,80mm 7/32 - 5,55mm 8/32 - 6,35mm 1/4 - 6,40mm 5/16 - 7,93mm 3/8 - 9,50mm 7/16 - 11,11mm 1/2 - 12,70mm 9/16 - 14,28mm 5/8 - 15,90mm 11/16 - 17,60mm 3/4 - 19,00mm 7/8 - 22,20mm 1 1/8 - 28,4mm 1 1/4 - 31,80 mm 1 1/2 - 38,10 mm 1 3/4 - 44,40 mm 2 - 50,80 mm 2 1/2 - 63,50 mm 3 - 76,20 mm 3 1/2 - 88,90 mm 4 - 101,60mm 4 1/2 - 114,30mm 5 - 127,00 mm 6 - 152,40 mm
Trochę rozmiarów już zidentyfikowałem :) 3 calowe klucze nasadowe do kosiarki, 3/8, 1/4 i 5/16. Każde najlepiej długie, bo krótkie nie wchodzą albo szpilka się nie mieści. A no i informacje tu zawarte są pobrane ze strony: https://stalowy.webnode.com/
Inna kwestia to wymiary zewnętrzne gwintów calowych. Najbardziej popularny, stosowany min. w systemach pneumatycznych, sprężarkach powietrza czy narzedziach pneumatycznych to gwint calowy rurowy typ G. Na gwintowniku maszynowym jest wtedy oznaczenie DIN 5157-D. Pod spodem przeliczniki, należy pamiętać o tolerancji gwintów, dlatego niektóre wymiary mogą się różnić, podane przeliczniki są orientacyjne. Chodzi o to że stary gwint może być zużyty. 1/16" - 7,72mm 1/8" - 9,72mm 1/4 " - 12,9mm 3/8 " - 15,5mm 1/2 " - 20,6mm 3/4 " - 26,4mm
Inne dziwne gwinty to np. UNC czy UNF 1/4-20 UNC - 6,35mm 3/8-16 UNC - 9,52 mm 1/2-13 UNC - 12,7 mm 3/4-10 UNC - 19,05mm 1/4-28 UNF - 6,35mm inaczej tyle samo co UNC UN BSW lecz inny skok gwintu.
1 note
·
View note
Text
Nasze Noże w kuchni, nowe Japończyki z Chin.
Właściwie coś mię tknęło niedawno i zakupiłem chińskie tasaki kuchenne. Prawdopodobnie z tego powodu, że ostatnio zimowymi wieczorami oglądam z żoną programy o gotowaniu. I wszędzie zauważam, że kucharze mają rozmaite noże zależnie od przeznaczenia. Myślę to jest kwestia specjalizacji, do szatkowania warzyw i do obierania dwa różne, do filetowania mięsa inny, do krojenia też inny i tak dalej. To samo jest z garnkami, ale do tego jeszcze nie doszedłem. Na razie noże. Na pierwszy ogień poszły tasaki do szatkowania. Na początku nie miałem zrozumienia jak to jest, jakkolwiek problematyką nożową się trochę interesowałem, ale niewątpliwie nawyki rodzinne trudno jest przełamać. Tu się urodziłeś i tu musisz dokonać żywota, albo takim nożem mama kroiła ty też takim samym musisz. Jednakowoż nie do końca, Sieć otwiera oczy, raz na dobre sprawy raz na gorsze. Kwestia wyboru.
Powracam do tematu, tasak, i od razu spostrzegam niskiego chińczyka jak sprawnie obiera i szatkuje warzywa na woka, poszedłem do sklepu w mojej miejscowości, ale tu nie mieli nic, nawet za przysłowiowe 4 złote. Pozostaje Net, sekundę googlowania i wynalazłem atrakcyjną linię tanich, ale z rzekomo dobrej stali, to jeszcze dane na forum knivesów i wszystko jasne. Tam którykolwiek nóż jest chyba omówiony. Recenzje były takie, że na początek za 50 – 60 złociszy to starczy. Zamówiłem dwa, pierwszy to taki typowy tasak, z lekko zaokrąglonym czubkiem na końcu, a drugi to typowy taki jakby szefa kuchni, w opisie było, że do suszi, paczka nadeszła szybko. Po otwarciu pierwsza kwestia to zaolejowałem rączki, bo były z takiego bardzo chłonnego drewna, nie wiem być może bambusa. Noże miały ostrza, sory mają wybitnie cienkie wydawało mi się, że za wąskie. Szlif wklęsły na szerokości 12 mm, zaostrzone poprawnie. Na pierwszy rzut poszedł tasak. Miałem akurat do pokrojenia ananasa, to go umyłem i ścinam górne zielone pióropusze, takie jak miał król Julian, He. I tu szok, tasak wszedł jak w masło, dawniej obcinałem fiskarsem, nożem szefa kuchni, jest on co najmniej o 50 procent szerszy od chińskiego tasaka. Może, dlatego ciął ciężej. Ja wiem, że jeszcze wchodzi kwestia ostrzenia, ale sory ja tak ostrze noże, to muszę w domu ogłaszać, które są świeżo naostrzone. Jak przed świętami naostrzyłem i zapomniałem powiedzieć, to żona z najstarszym synem miała po godzinie pocięte paluchy.
Tak na marginesie nasze przepisy gromadzę na naszych 2 blogach :
https://wyrobydomowe.weebly.com/
i na starym moim blogu:
http://wedlinydomowerafala.blogspot.com/
Powracam do tematu, tasaczek zręcznie poradził sobie z skórą ananasa i podobnie szybko pojechał go na plasterki. Jak dla mnie bomba. Tym drugim nie miałem okazji pracować, ale żona robiła sałatkę i poprosiłem o opinię. Powiedziała, że kroi się super, tylko rączka jest tak jak by z surowego drzewa. Będę musiał przejechać papierem i woskiem, ale to potem. Ogólnie recenzja na 5 z plusem. Zrobię tylko niewielką korektę, ponieważ noże mają hiden tang i nie jest chroniony żadnym pinem, to wstawię z dwa mosiężne, i zrobię na końcu otwór do powieszenia, bo u mnie noże wiszą na ścianie. Na dzisiaj noże spisują się świetnie jedynie co to wypadają rączki bo były 2-3 razy myte w zmywarce.
0 notes
Text
Końcówki do polerowania Dremel Proxon
Wspomniany asortyment Dremela służy do wykańczania i względnie satynowania powierzchni.
Jest to końcowy etap obróbki powierzchni, określany mianem w technice wykańczającym. Zależnie od potrzeb, mają użytkownicy do wyboru: końcówki polerskie elastyczne, filce polerskie i różnego rodzaju szczotki do czyszczenia. Pierwszy zbiór to gumowe elastyczne końcówki polerskie na trzpieniu. Występują w kompletach i pojedyńczo.
Doskonałe do polerowania wstępnego. Niebieskie końcówki są używane do obróbki końcowej miedzi i jej stopów, stali gatunkowej, w tym nierdzewki, złota i srebra. Opcjonalnie porcelany, szkła i wyrobów z kryształu oraz większości kamieni stosowanych w jubilerstwie lub domowej produkcji biżuterii. Usuwają doskonale wszelkie zadziory, grady i szlifują rysy. Ponieważ są plastyczne nie pękają i nie kruszą się. Powinno się tylko zachowywać w pamięci uwagę, żeby na niskich czy wysokich obrotach nie czyścić nagminnie ostrych krawędzi, bo guma może sie szybko zużyć.
Kolejna ciekawa grupa to filc polerski. Tradycyjny naturalny filc wytworzony z wełny łowiecek o średniej gęstości. Bardzo dobry do polerowania prawie wszystkich rodzajów metali w tym złota i wszystkich materiałów ceramicznych. Nadaje się również do wygładzania twardych gatunków drzewa i tworzyw sztucznych, ale bez pasty polerskiej. Końcówki filcowe plus pasta polerska i możemy z brzydkiej powierzchni sprawić piękne lustro.
https://domtechniczny24.pl/szczotki-dremel-czyszczenie-polerowanie.html Następna grupa to szczotki polerskie - Nie są one precyzyjnie osprzętem do polerowania, raczej do przygotowania powierzchni pod polerowanie. Lub jak w przypadku szczotek szczecinowych można nimi polerować stosując pastę polerską. Szczotki potrafią jednak wyrównać powierzchnię, ale nie jest to obróbka ścierna, raczej docieranie, gradowanie ostrych krawędzi, ścieranie rdzy i pozostałości farby lub innych zanieczyszczeń.
Do srebra i złota nadają się szczotki z mosiądzu. Nie drapią one nawierzchni, bo są bardziej miękkie. Odrębna grupa to szczotki z inoxu. Ponieważ w swoim składzie nie zawierają siarki to nie powodują wtórnej korozji. Jest jeszcze inne zastosowanie szczotek, o którym niezmiernie mało się pisze. Jest to fakturowanie drzewna, lub jak kto woli postarzanie. Przeprowadza tą czynność się wzdłuż słojów drewna. Efekt jest ogromnie intrygujący warto spróbować.
0 notes
Text
Frezowanie drewna frezami z trzpieniem 8mm
Kluczowe wiadomości o frezowaniu drewna frezarkami górnowrzecionowymi.
Frezowanie obok procesu toczenia i wiercenia jest jedną z najpowszechniejszych form obróbki wiórowej. Przeznaczenie tej obróbki to przede wszystkim obróbka powierzchni płaskich (płaszczyzn), rowków, powierzchni kształtowych, wpustowych i kopiowaniu zarysów.
Frezowanie wykonuje się obrotowymi narzędziami wieloostrzowymi (frezami) na obrabiarkach nazywanych frezarkami. W większości odmian frezowania ruchy posuwowe są prostoliniowe lub kszywoliniowe – wykonuje je element obrabiany w przypadku frezarek stacjonarnych dolnowrzecionowych lub maszyna w przypadku frezarek górnowrzecionowych. Te ostatnie będą celem niniejszego artykułu. Natomiast ruch główny (obrotowy) wykonywany jest przez frez trzpieniowy.
Rodzaj pracy wykonej na frezarce górnowrzecionowej zależy od typu wykorzystanego narzędzia. Rozróżnia się frezowanie obwodowe, w którym frez skrawa ostrzami leżącymi prostopadle do osi wrzeciona i frezowanie czołowe, w którym frez obrabia ostrzami położonymi równolegle do osi wrzeciona. Ze względu na bezpieczeństwo na frezarkach górnowrzecionowych praca odbywa się wyłącznie przeciwbieżnie (kierunek ruchu posuwowego jest przeciwny do kierunku ruchu roboczego). W trakcie przeciwbieżnego frezowania drewna, lepiej kontrolujemy prowadzenie materiału po łożysku lub wzdłuż prowadnicy. Ostatecznie uzyskujemy lepszą jakość powierzchni i minimalizujemy niebezpieczeństwo odbicia freza.
Najczęstrzą czynnością jest krawędziowanie. Zależnie od kształtu freza uzyskujemy różne kształty: wypukłe i wklęsłe łukowe, fazowanie 45o, kształtowe ozdobne. Frezy do krawędzi wyposażone są najczęściej łożysko prowadzące, które możemy prowadzić zarówno po krawędziach prostych jak i krzywoliniowych. Jedną z form krawędziowania jest wymóg uzyskania estetycznego wyglądu połączenia części konstrukcji [łączonych|montowanych} prostopadle i równolegle. Jeżeli brzegi pozostawimy „na ostro” to po sklejeniu części możemy zauważyć niedokładności pasowania. Wyjściem jest wykonanie 1-2 milimetrowych zaokrągleń krawędzi. W efekcie uzyskamy estetyczne połączenie. Szerokość fazowania zależy od głębokości wysunięcia freza.
Do innych operacji należą: - frezowanie rowków frezami palcowymi. - wyrównanie po okleinowaniu stosujemy frez do wyrównania oklein z dużym łożyskiem - wykonywanie połączeń typu T. Frez do połączeń składa się z trzpienia, dwóch frezów tarczowych, łożyska oporowego i nakrętki blokującej.
https://domtechniczny24.pl/frezy-do-drewna.html
Frezy do frezarek górnorzecionowych wykonane są z węglików spiekanych o różnych kształtach, rzadziej z stali HSS. Takie rozwiązanie zapewnia długą żywotność frezów. Wiąże się to z faktem, że drewno jest słabym przewodnikiem ciepła a więc w niewielkim stopniu absorbuje ciepło powstające podczas frezowania. Dochodzi podczas tego typu obróbki do znacznego rozgrzania się ostrzy skrawających. Na dodatek częstym przypadkiem jest przypalanie drewna.
Wymieniony fakt warunkuje również parametry skrawania: - trzeba stosować wyłącznie ostre narzędzia. - nastawiać możliwie duże prędkości skrawania i szybki posuw. - stosować odsysanie wiórów przez podłączenie odkurzacza, {spowoduje to ruch powietrza i chłodzenie freza.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest poprawnego zamocowanie materiału obrabianego i freza. Obrabiane elementy mocujemy na stabilnym stole przynajmniej w 2-3 punktach. Trzeba pamiętać aby zastosowane ściski nie ograniczały pracy frezarki. Stopa frezarki powinna gładko przesuwać się po materiale obrabianym lub po szynach. Mocowanie freza. Frezy do frezarek górnowrzecionowych mocuje się w tulejkach zaciskowych dokręcanych nakrętką ( najczęściej jest to średnica 8 mm, żadziej 6 i 12mm).W większości frezarek jest system zatrzymania wrzeciona, znacznie ułatwiający dokręcenie nakrętki. Frezy trzpieniowe trzeba wsunąc przynajmniej na głębokość tulejki mocującej, zazwyczaj jest to 15 mm.
Powyższe informacje powinny wprowadzić każdego w zagadnienie frezowania drewna frezarkami górnowrzecionowymi. I jeszcze uwaga proszę zapoznać się z instrukcją dodaną do maszyny. Powinno być tam wyraźnie objaśnione jak nastawiać głębokości frezowania na zderzakach i trzpieniu wskazującym.
Pozdrawiam
0 notes
Text
Strzelnica Skomlin grupa MIWO osoby z Wielunia i okolic Praszki zapraszamy!
Witam, jeżeli myślałeś masz ochotę postrzelać to zapraszamy. Stowarzyszenie MIWO posiadamy własną broń AK, Glock strzelby gładkolufowe. Mamy instruktorów, prowadzących strzelanie. Zapraszamy dane znajdziesz na stronie https://asgwielun1.dudaone.com/
0 notes
Text
Ohrona słuchu w pracy i na strzelnicy.
Witam, bieżący temat będzie dotyczył ochrony słuchu przed nadmiernym hałasem. Na początek nieco teorii.
Hałas, wedle Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy to jakikolwiek dźwięk, który może doprowadzić do całkowitej, częściowej lub chwilowej utarty słuchu albo może być szkodliwy dla zdrowia lub zwiększać ryzyko wypadku przy pracy lub innej aktywności. Hałasem definiuje się wszelakie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe, uciążliwe lub szkodliwe drgania ośrodka sprężystego, oddziaływujące za pośrednictwem powietrza lub ciała stałego na narząd słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka. Wartość graniczna, po przekroczeniu której hałas zaczyna być szkodliwy określona jest na poziomie 80 dB w przypadku miejsc pracy i dotyczy okresu: 8-godzinnego dnia pracy. Lub na poziomie powyżej 135dB ( szczytowy poziom dzwięku powodujący trwały ubytek słuchu ) w wypadku jednostkowej ekspozycji na hałas.
Źródła hałasu, tu nie będę się zbytnio rozpisywał, każdy inteligentny człowiek wie, że mogą to być maszyny, instalacje, broń palna na strzelnicy, elektronarzędzia, przyrządy oraz inne urządzenia techniczne, sprzęt nagłośniający na koncertach i imprezach. Nadmierny hałas jest bardzo szkodliwym elementem prowadzącym do wielu poważnych schorzeń, w tym chwilowa utrata słuchu, częściowa utrata słuchu, nawet do trwałej utraty słuchu, migrenowe bóle głowy zwi��zane z zaburzeniem pracy układu nerwowego, zakłócenia równowagi i rozdrażnienie uniemożliwiające aktywność zawodową. Do częstych objawów również należą: problemy z głosem i błędnikiem, podwyższony stres, choroby układu krążenia oraz inne choroby neurologiczne. Wszyscy narażeni na długookresowy hałas skarżą się na kłopoty ze snem, uporczywego odczuwanie zmęczenia czy brak koncentracji. Hałas, poza negatywnym wpływem na zdrowie osób w nim przebywających, może dodatkowo przyczyniać się do zwiększenia niebezpieczeństwa wystąpienia wypadków w pracy. Dzieje się tak głównie z powodu utrudnionej komunikacji pomiędzy osobami, gdyż ustne polecenia czy ostrzeżenia akustyczne mogą być niezrozumiane, źle zrozumiane lub nieusłyszane.
Znając już ujemne skutki ekspozycji na hałas, przejdę do środków ograniczenia hałasu. Można je podzielić na dwie grupy, techniczne sposoby ograniczenia hałasu i osobiste środki ochrony przed hałasem. Do pierwszej grupy zaliczamy: Zastępowanie najbardziej hałaśliwych procesów produkcyjnych mniej głośnymi, a w przypadku braku takiej możliwości: Zastosowanie obudów dźwiękochłonnych - izolacyjnych do stłumienia hałasu emitowanego przez maszyny bądź zastosowanie ekranów do osłony danego stanowiska pracy, domów lub dróg publicznych. Używanie cichobieżnych urządzeń, maszyn oraz narzędzi, Zadbanie o odpowiednią akustykę pomieszczeń. Stosowanie dźwiękoizolacyjnych kabin sterowniczych.
Wszystkie wymienione metody ochrony zbiorowej mają za zadanie zredukować hałas u źródła lub nie dopuścić do jego rozpowszechniania się na określone strefy.
Jeżeli nie jest to możliwe, konieczne staje się wykorzystanie osobistej ochrony słuchu, która redukuje hałas do bezpiecznej wartości. Należy jednak wspomnieć, że dotyczy to tylko hałasu docierającego do uszu, w dalszym ciągu całe nasze ciało i głowa jest wystawione na działanie hałasu.
Do dyspozycji mamy dwa rodzaje - nauszniki ochronne i wkładki przeciwhałasowe znane jako stopery do uszu.
Nauszniki ochronne występują w 2 wersjach;
A) 1 Nauszniki pasywne nie zawierają elektroniki i służą jedynie do obniżenia dźwięków przed przenikaniem do ucha. 2 Nauszniki aktywne natomiast wzmacniają dźwięki o niskim natężeniu. Zwiększanie zmniejsza się stopniowo w miarę zbliżania do poziomu 80 dB i przechodzi w coraz silniejsze niwelowanie dźwięków, gdy poziom hałasu jest większy. ma to szczególne zastosowanie podczas aktywności, gdzie konieczna jest bezproblemowa komunikacja, a hałas występuje jako zmienny lub impulsowy. Wariantem tych nauszników są modele z zintegrowanymi wejściami do komunikacji bezprzewodowej. Przykłady zastosowań: strzelnica - komunikacja z instruktorem, praca zespołowa z operatorem suwnicy lub dźwigu.
B) Stopery do uszu w formie gąbki lub gumki wkładane są bezpośrednio do małżowiny usznej.
Praktyczne np. na strzelnicy wersja z linką - https://domtechniczny24.pl/zatyczki-do-uszu.html
Jest to najtańsza wersja, bo podstawowe gąbki kosztują kilkadziesiąt groszy. Ze względu na higienę i dyskomfort stosowane są sporadycznie. Lepiej sprawdzają się stopery silikonowe połączone sznurkiem, można je używać wielokrotnie, są łatwe do umycia. Koszt to niecałe 10 złotych. Kolejną ich zaletą jest niewielki rozmiar, możliwość szybkiego usunięcia i brak efektu nacisku na głowę, który istnieje w wypadku korzystania z nauszników ochronnych o nieprawidłowo dopasowanym docisku. Wadą sam sznurek, który może zachaczyć o zewnętrzny element i wysunąć stoper z ucha.
I tu płynnie przejdę do problemu, który może być powodem odrzucania przez pracownika ochronnika słuchu lub niechęć do jego stosowania. Jest to dyskomfort związany z ich noszeniem oraz uczucie izolacji akustycznej, które występuje w przypadku stosowania wkładek lub nauszników przeciwhałasowych o zbyt dużym tłumieniu dźwięku.
Dyskomfort związany ze stosowaniem ochronników słuchu może również wynikać z niewłaściwego wyboru ochronnika dla danej osoby, bądź dla danego środowiska pracy lub czynności wykonywanych przez osobę. Pewne cechy charakterystyczne (np. wielkość i kształt przewodu słuchowego, skłonność do uczuleń) mogą warunkować uzasadnione preferencje do noszenia (lub nie) danego rodzaju ochronników słuchu. Wysoka temperatura, wilgotność, zapylenie w środowisku pracy mogą również wskazywać na wybór rodzaju ochronnika słuchu.
Stresujące uczucie izolacji akustycznej będą powodowały ochronniki słuchu, przy których stosowaniu uzyskuje się zbyt duże obniżenie dzwięku zazwyczaj poniżej 65 dB. Poprawnie dobrane ochronniki słuchu do wielkości charakteryzujących hałas zapewniają uzyskanie przy błonie bębenkowej wartości poziomu dźwięku w przedziale 75 dB - 80 dB. To tyle pozdrawiam.
0 notes
Text
Węże Norres do odciągów ciśnienia tłoczenia gazów pyłów itd.
Dzień dobry Ponieważ większość klientów poprawniej rozumie wiadomości patrząc na obrazki a nie czytając napis, przedstawię wszelkie obrazkowe dane dotyczące użycia węży technicznych Norres. Będzie to dodatkowo doskonały poradnik po szerokim zastosowaniu tych węży.
Symbol graficzny wyjaśniający używanie węża biorąc pod uwagę 4 podstawowe grupy wg. przesyłanego medium. Nowa ikona „medium“ - Obecnie użytkownik z łatwością może określić do jakiego rodzaju medium jest przeznaczony wąż. Ikona „medium” wyróżnia media gazowe, płynne, pyły, ciała stałe jak i ciężkie ładunki ścierne. Ta innowacyjna ikona umożliwia klientom błyskawiczny dobór odpowiedniego węża lub systemu, podobnie sprzedawca może w szybki sposób znaleźć rozwiązanie.
Gaz: Wąż jest przystosowany do mediów gazowych
Pył: Wąż jest odpowiedni do transportu pyłów i proszków.
Ciecz: Wąż jest przeznaczony do przesyłania mediów ciekłych.
Media ścierne: Wąż jest przystosowany do transferu artykułów ściernych, takich jak kruszywa, włókna i granulaty.
Znak graficzny PRE PUR. Ile jest poliuretanu w poliuretanie. Jak w wypadku wielu surowców i wyrobów gotowych są i tu duże różnice jakościowe.
NORRES stosuje do wielu węży wyjątkową mieszankę ester i eter poliuretanową, określono ją jako mieszankę Pre-PUR ze znaczkiem r :).
https://domtechniczny24.pl/w%C4%99%C5%BC%C4%99-techniczne-szerokie-spektrum-zastosowa%C5%84.html
Te polimery składające się z twardych i miękkich segmentów Pre-PUR® mają w porównaniu do wielu innych tworzyw, mieszanek gum i „prostego“ poliuretanu lepsze właściwości. Twarde segmenty Pre-PUR® mają skrajnie wysoką odporność mechaniczną, podczas gdy miękkie segmenty Pre-PUR® są równolegle nadzwyczaj elastyczne i o dużej wytrzymałości dynamicznej.
Stosowane przez nas surowce Pre-PUR® odróżniają nasze węże od wielu dostępnych na rynku:
NORRES Pre-PUR® składa się z specjalnego wysokiej jakości typu poliuretanu premium ester, eter. W związku z tym odporność na ścieranie może ulec szybko pogorszeniu o około 30%, jeśli zostanie wybrany typ poliuretanu o niższym poziomie jakości. Wysoka czystość stosowanych surowców i niewielka rozbierznoć tolerancji zapewniają wysoki poziom jakości. - bardzo dobre właściwości mechaniczne - niska ścieralność - ekstremalnie dobra odporność chemiczna i hydrolityczna NORRES Pre-PUR® z ekstremalnie długim łańcuchem molekularnym (duża masa cząsteczki, krystaliczna struktura i skład). Podczas chemicznego, hydrolitycznego i termicznego procesu podziału cykl molekularny ulega skróceniu. Z reguły dłuższe łańcuchy molekularne mają dłuższą żywotność. Długość łańcucha molekularnego jest ważna dla temp. mięknienia węża. Z jednej strony produkty z Pre-PUR® mają nadzwyczajną wytrzymałość na wysokie temp., z drugiej strony przy niskich temp. Pre-PUR® ma lepszą elastyczność. - lepsza odporność chemiczna i hydrolityczna - wyższa temperatura mięknienia - większa wytrzymałość na temperatury. - wyższa wytrzymałość na ciśnienie rozrywające. - duży margines bezpieczeństwa - dłuższa żywotność - lepsza elastycznosc w niskich temp. - mniejszy moment zgięcia w niskich temp. - mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia w niskcih temperaturach, dzięki większej elastyczności. NORRES Pre-PUR® zawiera opracowany razem z naszymi partnerami surowców specjalny stabilizator. Bez tego dodatku węże nie byłyby tak odporne chemicznie, hydrolitycznie i termicznie i szybciej by się zrywały. - lepsza odporność chemiczna i hydrolityczna - lepsza odporność na utlenianie - dłuższa żywotność - lepsza odporność na warunki atmosferyczne Stosowany przez nas do wielu węży poliuretan eterowy Pre-PUR® w porównaniu do poliuretanu estrowego Pre-PUR® (a także innych poliuretanów estrowych) ma następujące zalety: Odporność na wnikanie w strukturę węża drobnoustrojów. Zwłaszcza podczas długotrwałego kontaktu z ziemią oraz silnymi zabrudzeniami w warunkach korzystnych dla drobnoustrojów. Poliuretan eter ze względu na swoją chemiczną strukturę jest długookresowo odporny na drobnoustroje. W naszej ocenie jest to wyraźnie lepsze rozwiązanie, niż zastosowanie dodatków niebezpiecznych dla zdrowia przy poliuretannie estrowym. W każdym poliuretanie estrowym istnieje ryzyko, że poprzez wypłukanie dodatków zostanie przekroczona wartość graniczna i dodatek przedostanie się na powierzchnię węża i dojdzie do kontaktu z przesyłanym materiałem. Odporność na hydrolizę, szczególnie w kontakcie z wilgocią przy wysokich temperaturach i w klimacie tropikalnym. Lepsza odporność chemiczna niż porównywalne poliuretany estrowe Wyższa elastyczność w niskich temp. niż poliuretany estrowe, to już pisałem wcześniej.
Przykład odporność: Nasze wysokiej jakości surowce Pre-PUR® ze swoimi stabilizatorami proponują znacznie zwiększoną odporność a tym samym dłuższą żywotność, niż wiele innych produktów. Właściwym pomiarem jest pomiar hydrolityczny w wodzie o temp. 80°C, gdyż mechanizm chemicznego rozpadu poliester-poliuretan powoduje często rozpad łańcucha poliestrów . Nasz Ester Pre-PUR® w porównaniu do występującego na rynku estru-TPU jest przedstawiony na rys. 1.
Porównanie parametrów mieszanki poliuretanu estrowego Pre-PUR® z termoplastycznym poliuretanem estrowym TPU Przykład odporność na ścieranie: Odporność na ścieranie naszego poliuretanu Pre-PUR® jest wg normy ist ok. 2,5 - 5 raza wyższa niż wielu materiałów gumowych i 3-4 raza wyższa niż wiele miękkich PVC (pomiar przy 20°C). W praktyce różnice są jeszcze większe, ze względu na dobrą elastyczność i odbojność poliuretanu Pre-PUR®.
Znak graficzny Ścieranie.
Wysokiej jakości mieszanki PUR i optymalna konstrukcja węża generują w procesie transportu mniejsze tarcie, niż wiele innych węży. Te węże NORRES przeznaczone są do silnie ściernych materiałów. W zestawieniu do wielu węży dostępnych na rynku wyróżniają się:
Wzmocnieniem geometri ścianki w najbardziej narażonych punktach, szczególnie na łączeniach.
Poprzez tarcie przesyłanego medium mogą wystąpić wysokie temperatury. Tworzywa termoplastyczne miękną przy podwyższonej temperaturze, dochodzi do spowolnienia przesyłu wzrostu tarcia. W warunkach podciśnienia dochodzi w dodatku do skrócenia osiowego, wewn. wzrostu sfalowania oraz znacznego wzrostu ścieralności.Firma NORRES stosuje do oznaczonych w ten sposób węży poliuretanowych mieszanki materiałów o wysokiej odporności na ciepło.
Geometria profilu węża PUR firmy NORRES jest zoptymalizowana, tak że produkty są w dużej mierze szytywne osiowo przy czym są bardzo elastyczne. Mniejszy stopień sfalowania w pracy w podciśnieniu oznacza dłuższą żywotność. Do tych węży są stosowane surowce o wysokiej odporności mechanicznej i ze specjalnymi dodatkami, gwarantującymi bardzo wysoką wytrzymałość na ścieranie.
0 notes
Text
Osprzęt do urządzeń wielofunkcyjnych
Dzień dobry dzisiejszy tekst będzie dotyczył zastosowania i rodzajów osprzętu do urządzeń wielofunkcyjnych.
W sprzedaży pojawia się coraz to więcej typów narzędzi wielofunkcyjnych. Postanowiłem i ja opisać do czego mogą się przydać i czy warto mieć takie coś w swoim warsztacie. Sama określenie narzędzie wielofunkcyjne jest trochę mylące, bo nie zdołamy za jego pomocą wiercić, wykręcać śrub, szlifować itd. Bardziej adekwatne określenie to elektronarzędzie podcinające, lub może podcinak. W tym zakresie (jako podcinak)jest wszechstronny jakimkolwiekzależy to od osprzętu, ale o tym później.
Znaczną kwestią jest wydajność elektronarzędzia, która jest licha albo bardzo słaba i nie ma tu znaczenia jakijest producent i ile kosztuje. Wynika to z ruchu oscylacyjnego maszyny ( nie obrotowego !!). Oscylacja o dużej częstotliwości waha się w przedziale do 15-21 tysięcy na minutę przy wielkości oscylacji rzędu kilku milimetrów. Jest to niewiele w przypadku cięcia, wióry czy urobek nie jest wyrzucany siłą odśrodkową, jak to ma miejsce np. w pilarkach czy szlifierkach kątowych. Powoduje to zamulanie miejsca cięcia i spowalnia pracę. Dalej rejon cięcia pokrywa się prawie w 100% z obszarem roboczym narzędzia tnącego, powoduje to duże nagrzewanie i zużycie. Następna sprawa to kształt ostrzy, które muszą pracować w dwóch kierunkach ( posuwisto zwrotnych - i oba są robocze, nie ma ruchu jałowego) i nie mogą być agresywne, czyli kąt przyłożenia jest zawsze ujemny. Skutkuje to spadkiem wydajności, wydłużeniem czasu cięcia, szybkim zużywaniem się ostrzy ( nie dotyczy ostrzy z węglika spiekanego do ceramiki).
To tyle o wadach, dlaczego więc urządzenia wielofunkcyjne cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Powód jest banalny, wypełniają lukę w pracach remontowo naprawczych, są w stanie zrobić pracę, którą nie mogą zrobić inne maszyny. Dalej, są to bardzo czyste, podczas pracy narzędzia, dlatego znakomicie spisują się w pracach remontowych, w zamieszkałych pomieszczeniach. Bo bodajże każdy właściciel, czy właścicielka nie są szczęśliwi jak po wykonanym remoncie trzeba wszystko odkurzać i sprzątać. Wynika to z tego, że wykonując ruch obrotowy elektronarzędzia typu pilarki, wyrzucają urobek z wielką prędkością w powietrze, czasami nie da się nawet oddychać w takich pomieszczeniach i trzeba używać maski przeciwpyłowych. W przypadku narzędzi wielofunkcyjnych nie ma tego problemu, ruch oscylacyjny redukuje powstawanie znacznego zapylenia w miejscu pracy. Przedtem pisałem tutaj i tutaj http://www.skleptechnika24.pl/ , że jest to wadą ale widzicie, że jest też to zaletą - .
Kolejną zaletą jest sam kształt urządzenia pozwalający na dojście do wszystkich niedostępnych miejsc. Głowica na której mocuje się urządzenia i wcięcia na osprzęcie pozwala na przymocowanie ich pod dowolnym katem. Największą jednak zaletą jest szeroki wybór osprzętu. I fakt, że niezależne z jakiej firmy go kupimy będzie pasował do nasej maszyny ( nie dotyczy GOP Boscha z 2 - 4 wcięciami).
Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia drewna: Brzeszczoty do cięcia drewna. Stosowane do podcinania elementów drewnianych blisko podłogi lub umieszczonych w narożnikach, wcinania się w płaskie powierzchnie i innych trudno osiągalnych miejscach. Wąskie brzeszczoty do podcinania różnej szerokości. Doskonale nadają się do wycinania niesymetrycznych, prostokątnych, kwadratowych otworów w płytach drewnianych i drewnopochodnych. Przykładem może być wycięcie otworu na przewody w plecach półki na RTV wykonanej z płyty wiórowej. Brzeszczoty segmentowe z wcięciami do cięcia wgłębnego i prostoliniowego w laminowanej płycie lub twardym drewnie np. do wkomponowania kratek wentylacyjnych. Wycinanie wyżłobień w elementach mebli np. aby umożliwić dostęp do gniazda elektrycznego. Do usuwania drewnianych elementów montażowych,np. kołki, czopy z twardego drewna, które należy skrócić i wyrównać z powierzchnią.
Wycinanie miękkich fug z silikonu, akrylu czy wycinanie miękkich uszczelek. Mieliście kiedyś z tym kłopot? Prawdopodobnie nie ma nic makabrycznego niż usuwanie starego silikonu nożem do tapet a i tak nigdy nie da się go w całości usunąć, bo albo się złamie nóż albo uszkodzimy powierzchnię. Teraz mamy możliwość wykorzystać do tego celu specjalny dwustronny nóż AIZ 28 SC, na razie robi go tylko Bosch. Nóż do wycinania miękkich materiałów. Można nim bez problemu ciąć wykładziny podłogowe z linoleum, wykładziny dywanowe, ciąć maty gumowe, płyty gumowe na uszczelki i podkładki, maty schodowe, półprodukty antywibracyjne i głuszące z filcu i tkanin miękkich. I podobny nóż a ściśle mówiąc szpachelka do usuwania starej farby z gładkich powierzchni. i wszelkich innych prac gdzie wykorzystywaliśmy szpachelkę jako skrobaczkę.
Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia metalu. Tak sąrównież brzeszczoty do cięcia metali. Brzeszczoty do cięcia wgłębnego w metalach, cięcia hartowanych śrub i gwoździ, cięcia stali INOX - to głównie markowe Boscha. Brzeszczoty do cięcia cienkościennych kształtowników metalowych i elementów z metali kolorowych. Cięcie listew aluminiowych wykończeniowych.
Brzeszczoty do materiałów wykonanych z włókien szklanych. Te ostatnie znajdują zastosowanie w cięciach remontowych łodzi, kadłubów, zbiorników i korpusów maszyn wykonanych z mat epoksydowych i poliestrowych.
Brzeszczoty do plastików do wcinania i cięcia. Wszelkie rurki PCV używane w pracach instalacyjnych, prace naprawcze i montażowe w rurach kanalizacyjnych i innych, elementy plastikowe w stolarce okiennej i drzwiowej.
Płyty szlifierskie do papierów ściernych na rzep i do włóknin ściernych. Tym osprzętem wykonamy wszystkie prace czyszczące niedostępnych miejsc, przypalonych zbiorników, prace przygotowawcze pod malowanie, satynowanie powierzchni zabrudzonych.
Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia ceramiki - https://domtechniczny24.pl/osprzet-do-narzedzi-wielofunkcyjnych-graphite.html
Tu szczególnie zwrócę uwagę na idealne wręcz rozwiązanie: Częstokroć w domu stajemy przed kłopotem jak usunąć stare fugi? Tarcza z napylonym grubym ziarnem z węglika wolframu i urządzenie wielofunkcyjne doskonale się do tego nadaje. Dojdziemy nim wszędzie, nawet pod ubikacją, nie nakurzymy w toalecie i błyskawicznie i skutecznie usuniemy fugi. Brzeszczoty do cięcia i wcinania się w płytki ścienne i inne elementy ceramiczne. Brzeszczoty z węglikiem do usuwania zaprawy lub kleju z płytek ceramicznych, np. przy wymianie uszkodzonych płytek. Brzeszczoty z nasypem diamentowym do suchego przecinania terakoty.
Jeszcze parę słów o mocowaniu, pisałem że jest ono jednakowe dla wszystkich. Na poczatku tak było. Należy przy zakupie zwrócić uwagę na kształt i ilość wcięć oraz rozmieszczenie. Bo np. Bosch wprowadził z 2 i 4 wcięciami.
Wumieniona liczba osprzętu mówi sama za siebie. Narzędziem wielofunkcyjnym - obojętnie jakiej jakości i marki uczynimy bardzo dużo, pod warunkiem, że będziemy dysponowali odpowiednim osprzętem. Wskazane jest przy zakupie zaopatrzyć się w różne rodzaje, zrobić sobie zestaw i włożyć na czarną godzinę do skrzynki.
Tu jednak, żeby być szczerym muszę napisać o wydatkach na osprzęt. Jest on niesamowicie drogi w zestawieniu z innymi narzędziami używanymi do podobnych prac. I tu posłużę się przykładem: Jeśli chcemy uciąć pręt gwintowany M12, to możemy użyć zwykłej oprawki i brzeszczot do metalu 300 mm za 1 złotówkę lub brzeszczot bimetalowy za 5 zł i bez kłopotu przetniemy pręt. Z tym, że brzeszczotem tradycyjnym możemy np: zrobić 10 cięć a brzeszczotem bimetalowym 100 cięć. Możemy też wziąć tarczę do metalu 125*1*22,2 mm na szlifierkę kątowa za 3zł i zrobimy błyskawicznie np 40 cięć. Jeżeli spróbujemy używając narzędzia wielofunkcyjnego przeciąć pręt gwintowany M12 brzeszczotem do metalu: - Graphite za 28 zł ( zrobimy może 2-5 cięć) okres cięcia wieczność. - Bosch Bimetal za 85 zł ( zrobimy 10-20 cięć) czas trochę krótszy niż Graphite ale nadal długi. Powyższe informacje prezentują nam koszt cięcia metalu, podobnie jest z innymi materiałami. Dlaczego, pomimo tego ludzie chwalą sobie wielofunkcyjne narzędzia? Uprzednio o tym pisałem, co jeżeli będzie trzeba przeciąć wystający pręt gwintowany M12 zraz przy ścianie, który znajduje się 2 cm od narożnika okna z PCV ? Brzeszczotem nie podejdziemy, a szlifierką zniszczymy okno PCV i uszkodzimy ścianę! Wyjściem jest urządzenie wielofunkcyjne, drogie ale jedyne. Wykonamy czyste bezproblemowe ciecie. Mam nadzieję że podany przykład jest wystarczający.
W sklepach jest wiele różnych urządzeń wielofunkcyjnych, różnią się od siebie ceną, mocą, systemem montażu narzędzi, jakością. Postaram się w niedługim czasie opisać większość z nich.
Na koniec streszczenie, czym są urządzenia wielofunkcyjne i co zdołamy nimi zrobić.
1. Narzędzie wielofunkcyjne pozwala wykonać szereg prac: szlifowanie, wycinanie, przecinanie, skrobanie, usuwanie fug, wymiana płytek, cięcie wykładziny, gumy i inne.
2. Bogaty osprzęt pasuje prawie do wszystkich elektronarzędzi, niezależnie jakiej firmy: Yato, Bosch, Makita, Einhell, Parkside, Black Decker.
3. System mocowania narzędzi jest uniwersalny i pozwala na mocowanie osprzętu różnych producentów.
To tyle pozdrawiam.
0 notes
Text
Ręczne wykrojniki do blach
Cześć Popularne i ciągle niezastąpione wykrojniki śrubowe do otworów. Wycinaki stosuje się wszędzie tam gdzie trzeba zrobić kilka otworów o średnicach przekraczających 13 mm w blachach o grubości nie przekraczającej 2 mm. Na ogół są to szafy sterujęca, blachy w zbiornikach itd. Otwory można wykonać bez potrzeby wiercenia otwornicami, a z praktyki wiadomo, że potrzeba do tego wiertarek o dużym momencie obrotowym. No i jest dużo wiórów do okoła i trzeba je pozamiatać. Oferowane przez nas wykrojniki są wyposażone dodatkowo łożysko, które przyspiesza pracę. Wykrojnik nie ma tendencji do obracania się w czasie dokręcania. Wykrojniki używa się do wycinania otworów w blachach ze stali węglowej, narzędziowej, stali stopowej, z miedzi i jej stopów. Ponad to wycięty otwór ma dużą dokładność i jest gotowy, nie ma potrzeby gradowania, jedynie czasami zdarzy się, że z jednej strony powstanie krawędź. Przystępując do wykonania otworu, musimy być pewni, że będziemy mieli bezproblemowy dostęp do dwóch stron blachy. Następnie wykonujemy otwór na śrubę dociągową. Średnica otworu powinna być taka sama jak śruby. Można zrobić to wiertłem o określonej średnicy lub wiertłem choinką. Następnie smarujemy śrubę olejem lub smarem stałym, najleprzy jest smar grafitowy lub inny do dużych obciążeń. Na pewno nie nadają się do tego celu smaru typu WD. W następnej kolejności przekładamy przez otwór śrubę dociągową i nakręcamy na nią matrycę wieloostrzową. Ostrożnie kręcimy kluczem oczkowym lub nasadowym. Kręcimy tak długo, aż matryca nie wytnie otworu. Podczas dokręcania będziemy wyraźnie czuli jak nagle śruba przestanie stawiać opór to będzie znak, że otwór jest gotowy. Wyciągamy wycięty dekiel i gotowe. Wykrojniki moża kupić w zestawie z niezbędnymi akcesoriami lub na sztuki.
https://domtechniczny24.pl/wykrojniki-%C5%9Brubowe.html
Poręką solidnego wykonania jest firma Montero, specjalizująca się w wykrojnikach do różnego typu materiałów.
0 notes
Text
Uszczelki do drzwiczek pieca
Witam Kolejnym materiałem na uszczelki i uszczelnienia są wyroby na bazie włókna szklanego.
Włókna szklane powstają w procesie rozciągania rozgrzanego szkła w włókna o jednorodnej średnicy, pokryte specjalną powłoką (preparacja) o niekończącej długości lub w postaci włókien ciętych i odcinkowych. Włókno szklane w postaci pociętych odcinków jest wyrobem prdukowanym ze szkła boro glinokrzemianowego zawierającego poniżej 1 % alkaliów. Laminaty wzmocnione włóknem szklanym są odporne na procesy starzenia, warunki atmosferyczne, związki chemiczne i są niepalne. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem sprężystości, który poprawia parametry mechaniczne wyrobu . Wyroby wzmocnione włóknem szklanym należą aktualnie do rozwojowych materiałów konstrukcyjnych i znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym i kosmicznym, budowie statków, przemyśle motoryzacyjnym,przemyśle wojskowym i elektrotechnicznym jak również w branży sportowej i rekreacyjnej. Włókna szklane występują w dwóch postaciach: wszechstronnego zastosowania oraz specjalistyczne. Większość produkowanych włókien szklanych to produkty ogólnego zastosowania. Tego rodzaju włókna szklane są nazywane szkła typu E. Pozostałe włókna szklane są typu premium - specjalnego przeznaczenia. Wiele z nich, jak typu E, mają symbol literowy określający specjalne właściwości. Oznaczenia literowe E- electrical - niska przewodność elektryczna S- strenght - wysoka wytrzymałość C- chemical - wysoka wytrzymałość chemiczna M- modulus - wysoka sztywność A- alkali - wysoko zasadowe lub sodowo - wapienne szkło D- dielectric - niska stała dielektryczna
Info z http://blogtechnika.cba.pl/ Włókna szklane ogólnego zastosowania.
Do tej grupy zaliczamy włókna szklane ze szkła typu E. Są to włókna produkowane ze szkła glinowo – borowo- krzemowego, włókna te przeważnie stosowane są do wzmacniania kompozytów polimerowych. Ze względu na względnie mały koszt produkcji oraz dobrą dostępność, włókno typu E jest w największym stopniu rozpowszechnionym włóknem szklanym stosowanym w kompozytach termo- i duroplastycznych. Włókna szklane specjalnego zastosowania.
Włókna szklane specjalistyczne mają obecnie duże znaczenie dla rynku. Wśród nich możemy wyróżnić włókna o dużej odporności na korozję (szkło ECR), w tym szkło AR Resistant- szkło alkalioodporne cyrkonowe (o zawartości tlenku cyrkoni ok. 16-19%) wykorzystywane w budownictwie w połączeniu z materiałami na bazie cementu, podwyższonej wytrzymałości (typ S, R, Te), o niskiej stałej dielektrycznej (szkło typu D), włókna wysokiej wytrzymałości oraz włókna kwarcowe/ krzemionkowe używane w bardzo wysokich temperaturach.
Jednym z proponowanych przez nas produktów jest sznur do uszczelniania pieców, kominów.
Sznur kominkowy ( inaczej uszczelka kominkowa ) jest to uszczelnienie produkowane z wysokiej jakości włókien szklanych typu E. Uszczelnienie to występuje w przekroju okrągłym lub kwadratowym - w kolorze białym lub czarnym w średnicach od 4 mm do 20 mm. Produkcja polega na wytworzeniu plecionki dzięki czemu sznur kominkowy jest miękki i elastyczny, co w dużym stopniu ułatwia montaż w uszczelnianych powierzchniach. Uszczelnienie to mocowane jest do powierzchni specjalnym wysokotemperaturowym klejem bądź silikonem wysokotemperaturowym, chociaż można bez jak wsponina autor blog http://narzedziacentrum.pl/ .
Dzięki zastosowaniu teksturowanej przędzy szklanej oraz charakterystycznego elastycznego splotu sznury te charakteryzują się następującymi właściwościami: - odporność na temperaturę do 500 0C - PH od 2 do 10 - p MPa 0,1 - duża elastyczność oraz łatwość dopasowywania się do uszczelnianych powierzchni - wysoka odporność chemiczna
Pochodnym produktem jest taśma szklana samoprzylepna. Jest termoizolacją instalowaną pomiędzy szybą a ramą drzwiczek kominkowych. Taśma wykonana z nici teksturowanej ( skręcanej o dużej wytrzymałości ) ze szkła typu E. Wyjątkowa technologia produkcji podobnie jak w przypadku sznurów kominkowych zapewnia wyjątkową miękkość i sprężystość taśmy. Warstwa samoprzylepna pozwala na bardzo szybki i wygodny montaż na szybie kominka.
0 notes
Text
Ręczne piły do drewna
http://narzedziatechnika.pl/ Witam
Piły to bodajże jedne z najstarszych narzędzi obok młotka, wykorzystywane przez ludzi. Na rynku można znaleźć dość duży asortyment ręcznych pił, w rozmaitych cenach, różnych kształtów i jakości. Jest taka zasada, że im więcej asortymentu na półce tym ciężej wypatrzyć odpowiednie narzędzie dla siebie. Fachowiec być może wie, czego szukać, używał już wiele pił i ma orientacje. Gorzej maja osoby sporadycznie pracujące tym narzedziem, wybór w takim wypadku jest ciężki. Postaram się objaśnić trochę tą kwestie, aby prościej było podjąć decyzję. Zaznaczam że jest to tekst nieobiektywny, bo reprezentuje firmę Dom Techniczny Wieluń. Aczkolwiek te osoby, które nas znają wiedzą, że nie wciskamy kitu - dlatego egzystujemy nieustająco od 1990 roku i mamy dobrą reputację na lokalnym rynku, a jest to chyba najważniejsza rekomendacja. Ale wracając do tematu. Warto na początek napisać, że drzewo jest surowcem, które podczas cięcia nie daje gładkiej powierzchni. Zostają na niej włókna, które tra o boczną powierzchnię piły wytwarzając opór i temperaturę. Drewno o wysokiej wilgotności pozostawia dłuższe włoski a wyschnięte mniejsze.
Piła jest narzędziem skrawającym przeznaczonym do cięcia drewna. Podczas cięcia - skrawanie realizują krawędzie skrawające na końcach piły, które w dwóch równoległych liniach cięcia odcinają w dół drewno. Aby uzyskać te linie, zęby są rozgięte na zewnątrz od brzeszczota. Jest to słynny szrank :) lub rzaz piły starzy wiedzą o co chodzi. Dzięki temu linia cięcia jest szersza niż piła, zapobiega to utknięciu piły w drewnie. Jeżeli szrank jest duży, będzie usuwane więcej drewna ( zastosowanie drewno mokre ) , mały szrank - piła wytnie mniej drewna czyli mały ubytek i szybsze cięcie. Aczkolwiek w przypadku mokrego drewna piła będzie się klinować i praca będzie bardzo ciężka.
Odpowierdni rzaz jest pierwszym warunkiem szybkiego cięcia.
Aby cięcie szło sprawnie piła musi mieć jeszcze odpowiednio zaostrzone zęby. Chodzi przede wszystkim o odpowiedni kąt natarcia, skok zębów i geometrię ostrza.
Rodzaje zębów i sposobów ostrzenia:
Zęby proste mają krawędź skrawającą równoległą do kierunku cięcia. Zęby skośne, jak sama nazwa wskazuje wygięte pod różnym kątem. Zęby na przemian skośne mają co najmniej 2 krawędzie skrawające ustawione na przemian pod kątem. W takich piłach dodatkowo modyfikuje się wierzchołek ostrza. Powstaje wtedy dodatkowa krawędź skrawająca co wyraźnie wydłuża żywotność pily. Te piły pracują do przodu i do tyłu. Czyli cięcie realizujemy w dwóch kierunkach. Bardziej szczegółowo - http://szlifierkawiertarka.pl/
Typem piły na przemian skośnej jest piła z przerwami między zębami. Taki typ ostrzy co jakiś czas wykonane specjalne nacięcia pozwalające łatwo usunąć wióry, dzięki temu nie klinują one ostrza.
Oprócz tego warto wspomnieć o podziałce zęba. Innymi słowy o ilości i wielkości zębów na jednostkę długości cal - TPI. Mała ilość zębów 2-5 / cal do cięcia zgrubnego drewna mokrego. Do uniwersalnego cięcia drewna budowlanego suchego, 9-11 TPI, dla stolarki, listwy, panele. Bardzo duża ilość do prac modelarskich 13-14 TPI.
Rodzaje pił do drewna:
Piły kabłąkowe. To piły używane do szybkiego cięcia mokrego i suchego drewna. Stosowane do prac pielęgnacyjnych w ogrodzie i lesie, do cięcia drewna opałowego. Piła składa się z kabłąka wykonanego z stalowego profilu okrągłego ( nie polecam często się łamią i wyginają ), lub z stalowego profilu owalnego. Kabłąk ma zaczepy do mocowania brzeszczota i system dźwigniowego naciągania brzeszczota. Brzeszczoty są wąskie co redukuje problem zakleszczania się ich w trakcie pracy. Występują dwa typy brzeszczotów: do drewna mokrego z wyrzutnikiem wiórów i do drewna suchego. Ostrza w tych piłach są utwardzane co w dużym stopniu wydłuża ich żywotność, ale nie można ich ostrzyć pilnikami ręcznymi. Występują w kilku długościach 530 mm, 610 mm, 710 mm, 760 mm.
Piły ogrodowe jak sama nazwa świadczy służą do wycinania drzew i gałęzi w ogrodzie, sadownictwie, lesie i szkółkarstwie. Piły składają się z ostrza na , którego końcu umocowana jest rączka. Rękojeść mają niekiedy wewnętrzny otwór do umieszczenia przedłużającego kila lub teleskopu. Taka konstrukcja powoduje, że możemy je używać do przycinania gałęzi znajdujących sie wysoko. Piły ogrodowa mają na ogół płaskie lub wklęsłe linie ostrza. Zęby są wysokie i bardo agresywne z odpowiednim rozwiedzeniem. Warto podczas zakupu sprawdzić czy są odpowiednio sztywne. Wzorem mogą być piły G-Mam Swedeen lub Irwin. Mają one precyzyjnie i sztywne brzeszczoty redukujące tarcie w czasie cięcia. Kształt zębów 3 ostrzowy, zaprojektowany z myślą o szybkim i czystym, wydajnym cięciu.
Piły płatnice to piły przeznaczone do szybkiego, zgrubnego przecinania dużych elementów z suchego drewna. Brzeszczot wykonany jest z jednego szerokiego kawałka sprężystej blachy. Ponieważ ruch roboczy w trakcie cięcia płatnicą wykonujemy od siebie muszą być one odpowiednio sztywne. Rękojeści w płatnicach są zamknięte i zamocowane w poprzek do linii cięcia. Ponieważ w płatnice używa się głównie w stolarstwie mają one krawędzie rączek ustawione pod katem 45 o i 90 o w stosunku do górnej krawędzi brzeszczota. Dzięki temu można je uzyć jako kątownika. Uzębienie jest najczęściej skośne z 3 krawędziami tnącymi. Podziałka płatnic to z reguły 7 zębów na cal - do szybkich cieć, i 11 TPI ( z angielskiego zębów na cal - http://narzedziatechnika.pl/ ) do cięć dokładnych, małych, delikatnych elementów.
Piły grzbietnice, to piły podobne jak płatnice lecz krótsze i z wzmocnionym grzbietem. Piły te stosuje się do cięć dokładnych w skrzynkach uciosowych. Najczęściej do cięcia listew drewnianych, z materiałów drewnopochodnych i z tworzywa. Piły grzbietnice maja bardo drobne zęby 11-12 TPI.
Piły do otworów i cięć po łuku. Konstrukcja podobna jak płatnic. Brzeszczot jest bardzo wąski i zakończony na ostro, czymś na kształt wiertła.
Piły ręczne jak wszystkie narzędzia posiadające ostre krawędzie, mogą być niebezpieczne w użyciu, dla tego warto być skupionym i zachować zdrowy rozsądek podczas pracy. Pozdrawiam
0 notes
Text
Jak znakuje się śruby ze stali nierdzewnej
Witam W wcześniejszych artykułach dotyczących stali nierdzewnej opisałem jej właściwościwości. Dzisiaj przedstawię zagadnienie oznakowania śrub i nakrętek ze stali A2 i A4. W trakcie wyboru śrub i nakrętek należy kierować się przede wszystkim ich parametrami, ale również wielkie znaczenie ma oznakowanie, dlatego że informuje nas, o tym do jakich warunków przypisany jest konkretny stop stali nierdzewnej z jakiego wykonane są nasze nakrętki czy też śruby. Wszystkie śruby z łbem sześciokątnym i śruby z łbem okrągłym i gniazdem sześciokątnym o nominalnej średnicy gwintu wynoszącej 6mm lub więcej, powinny być klarownie oznakowane.
Znakowanie to powinno mieścić rodzaj stali i klasę wytrzymałości oraz znak identyfikacyjny producenta śruby. Inne rodzaje śrub mogą być, jeżeli to tylko możliwe, znakowane w ten sam sposób i tylko na łbie. Dodatkowe znakowanie jest dozwolone, pod warunkiem jednak, że nie będzie powodować niejasności. Z kolei w przypadku śrub dwustronnych dozwolone jest znakowanie na nie gwintowanej stronie śruby, ale w przypadku gdy nie jest to możliwe, pozwala się na znakowanie na nakrętkowym końcu śruby. Nakrętki znakowane są w formie nacięcia na jednej powierzchni, kiedy znajduje się na powierzchni nośnej nakrętki dozwolone jest jeszcze jedno dodatkowe znakowanie na boku nakrętki ze stali nirdzwnej - https://domtechniczny24.pl/elementy-z%C5%82%C4%85czne-ze-stali-nierdzewnych-a2-a4.html
. Jedynym rodzajem śruby, jaki nie musi posiadać znakowania jest śruba bez łba z gwintem na całej długości, ale z doświadczenia wiem, że niektórzy producenci tego rodzaju śrub lokują odpowiednie oznaczenia, co ułątwia trafny zakup. Jak już wspomniałem, znakowanie ma bardzo duże znaczenie przy wyborze właściwych, do zadania, z jakim chcemy się uporać, nakrętek i śrub. Powinno się zwracać szczególną uwagę na oznaczenie drukowaną literą A przy grupach i rodzajach stali, jako że dotyczy ich charakterystycznych własności i zastosowań. Pamiętajcie państwo o tym, gdy następnym razem będziecie wybierać śruby lub nakrętki ze stali nierdzewnej.
0 notes
Text
Dobór filtropochłaniaczy przeciwpyłowych cz1
Witam, przedstawiam temat: Ochrona układu oddechowego przed pyłami, dymami i mgłami toksycznymi. Na przykładzie doboru ochron układu oddechowego do zagrożeń aerozolami toksycznymi, przedstawione są tematy wynikające z braku trwałego systemu podejścia w takiej sytuacji. Ukazana jest sugestia analizy "wskaźnika ochronności" jako bazowego kryterium wyboru wzorowanego na NIOSH Respirator Decision Logic.
1. KRYTERIA DOBORU OCHRON UKŁADU ODDECHOWEGO
Trywialny problem z jakim spotykają się producenci i dystrybutorzy ochron dróg oddechowych, to telefon od klienta z pytaniem co ma kupić dla konkretnego stanowiska pracy: malarza, galwanizera, spawacza, operatora maszyny rolniczej, odlewnika. Od wiedzy i doświadczenia klienta i od doświadczenia sprzedawcy bardzo często zależy życie lub zdrowie pracownika. Poziom tej wiedzy jest często niewystarczający, a co gorsza przepisy i dostępne materiały szkoleniowe są często niejasne i niekonsekwentne. Celem bieżącej prezentacji jest przedstawienie sposobu dobierania ochrony przed aerozolami toksycznymi i wskazanie zarówno sprzedawcy jak i odbiorcy} na ewentualne pułapki na tej drodze.
1.1. Podział ochron układu oddechowego
Wyróżnić możemy dwa rodzaje (zapewnienia pracownikom świeżego powietrza do oddychania). Można go zaopatrzyć w: Maskę oczyszczającą powietrze. Maskę oczyszczającą z dmuchawą. Przypadek drugi odrzucimy jako banalny, dysponując źródłem czystego powietrza pozostaje nam jedynie zastanowić się czy to źródło nosić na plecach, przy pasie, czy plątającym nogi w wężu zasilającym. Zajmiemy się pierwszymtematem.
Maski przeciwpyłowe i pochłaniaze:
https://domtechniczny24.pl/maski-poch%C5%82aniacze-i-akcesoria.html
Ustalmy teraz generalny wariant zagrożenia. Mogą nim być: 1 Aerozole, areozol. 2 Pary i gazy substancji szkodliwych. 3 Aerozole oraz pary i gazy substancji szkodliwych.
Zajmiemy się zgodnie z wcześniejszym założeniem do aerozolami i ustalmy jaki rodzaj ochron dróg oddechowych można stosować:
1 Półmaski jednorazowe. 2 Maski ochronne wyposażone w filtry wymienne lub wielokrotnego użytku.
Te drugie mogą działać na zasadzie wymuszenia przepływu powietrza przez filtr : oddechem pracownika wentylatorem (dmuchawą) W obu tych przypadkach możemy filtry umieścić w konstrukcji: Ustnika - uciążliwe i niewydajne rozwiązane. Półmaski Pełnej maski Poza maską, w połączeniu z wężem. A ponad to, ochrony z wymuszonym obiegiem powietrza mogą być oparte o budowę kaptura lub hełmu. Jak widać, głównym czynnikiem wszystkich tych ochron są filtry.
1.2. Podział filtrów
Podział przyjęty w Europie przewiduje trzy klasy filtrów: P1 - filtr przeciwko pyłom, dla których NDS jest nie mniejszy od 2 mg/m3 (z wyłączeniem pyłów azbestu) P2 - filtr przeciwko pyłom, dymom i mgłom, dla których NDS jest nie mniejszy od 0,05 mg/m3 oraz pyłom azbestu - P3 - filtr przeciwko pyłom, dymom i mgłom, dla których NDS jest mniejszy od 0,05 mg/m3
Natychmiast po wprowadzeniu tej klasyfikacji zaczęły się kłopoty w oznaczaniu filtrów tymi klasami. Aby zrozumieć jak szkodliwa może być ona dla potencjalnego klienta, trzeba przypomnieć jaki główny parametr i jakimi metodami jest testowany przy definiowaniu klasy filtrów. Tym atrybutem jest efektywność filtracji. Bada się ją w Europie dwiema metodami:
Testem aerozolu chlorku sodu, Testem mgły olejowej.
Pierwszy aerozol jest charakterystycznym aerozolem stałym: suche kryształki chlorku sodu zawieszone są w powietrzu. Zbadanie filtrów tym aerozolem odpowiada więc na pytanie jak sprawny będzie filtr przeciw aerozolom stałym (pyły i dymy).
Drugi aerozol jest typowym aerozolem ciekłym: kropelki oleju zawieszone są w powietrzu. Test filtrów tym aerozolem odpowiada więc na pytanie, jak skuteczny będzie filtr przeciwko aerozolom ciekłym (mgła cieczy). Wymagane skuteczności dla poszczególnych klas znajduje się poniżej.
Klasa filtru Wskaźnik filtracji aerozolu przy przepływie 95 dm3/min. Wskaźnik filtracji aerozolu przy przepływie 95 dm3/min. Opory przepływu przy przepływie Opory przepływu przy przepływie
chlorek sodu mgła olejowa 30 dm 3/min. 95 dm 3/min. P1 maks. 20% nie bada się maks. 60 Pa maks. 210 Pa P2 maks. 6% maks. 2% maks. 70 Pa maks. 240 Pa P3 maks.0.05% maks. 0.01% maks. 120 Pa maks. 420 Pa
Pełna tabela na stronie - http://domtechniczny24.net/index.php/bhp-sprzet-ochrony-osobistej
Na rynku ukazały się ostatnio bardzo skuteczne materiały filtracyjne, uzyskiwane z włókien sztucznych metodą wydmuchu w strumieniu gorącego powietrza (tzw. materiały pneumotermiczne). Istotnym mechanizmem filtracji jest w nich zjawisko oddziaływań elektrostatycznych pomiędzy naładowanym włóknem i przeciwnie naładowanymi cząstkami aerozolu. Filtry wykonane z tego półproduktu są bardzo wydajne gdy bada się je metodą chlorku sodu, szybko natomiast tracą swoje cechy filtracyjne gdy kropelki cieczy neutralizują ładunek na włóknach. Wynik ten uwidacznia się w teście mgły olejowej, ale dopiero w trakcie dłuższego testu.
Są na rynku filtry oznaczone jako P2 niewytrzymujące testu mgły olejowej. Dla rozróżnienia, czy filtry nadają się jedynie do filtracji cząstek stałych (pyłów i dymów) czy również cząstek ciekłych (mgieł) wdraża się obecnie oznakowanie rozróżniające podklasy: P2S dla pyłów i dymów oraz P2SL dla pyłów, dymów i mgieł. Co gorsza zaczyna sobie torować drogę na rynek dodatkowo podklasa P3S. Dla zestawienia można podać, że USA stale trzyma się swojej krajowej systematyki filtrów i używa dodatkowych testów dla ich oceny. Klasy filtrów wg standardów USA to:
przeciwko pyłom o NDS nie mniejszym niż 0,05 mg/m3 przeciwko dymom o NDS nie mniejszym niż 0,05 mg/m3 przeciwko mgłom o NDS nie mniejszym niż 0,05 mg/m3 przeciwko pyłom, dymom i mgłom o NDS mniejszym niż 0,05 mg/m3 przeciwko pochodnym radonu przeciwko pyłom i mgłom zawierającym azbest.
0 notes
Text
Gwintowniki inox polskiej firmy Fanar
Witam Wiercenie, gwintowanie stali nierdzewnych zawsze przysparza wiele kłopotów. Stal INOX jest ciągliwa i podczas pracy lepi się do gwintowników, wierteł. Skutkuje to odsunięciem krawędzi skrawającej narzędzia od obrabianego przedmiotu, bardzo szybkie nagrzewanie, często słychać charakterystyczny pisk. Przegrzane narzedzie tępi się i nie nadaje do dalszej obróbki. Wyjściem z tego problemu są specjalne narzędzia do obróbki stali INOX: wiertła kobaltowe, narzynki do stali nierdzewnej, gwintowniki INOX, frezy INOX i inne. Oprócz tego konieczne jest zastosowanie specjalnych dedykowanych olejów do wiercenia i gwintowania nierdzewki np. TEREBOR. Miałem niedawno możliwość przekonania sie na własnej skórze, co to znaczy nacinanie gwintu na szpilce z nierdzewki zwykłą narzynką i narzynką do stali nierdzewnej z użyciem Tereboru. W pierwszym wypadku zwykła narzynka zrywała zwoje, bardzo ciężko szło i gwint wyglądał tragicznie. W niektórych miejscach był zerwany nawet na połowie obwodu. Po niepowodzeniu użyliśmy do stali nierdzewnych i olej Terebor. Efekt był zupełnie inny, znakomity gładki gwint szybko i sprawnie nacięty. Błąd polegał jedynie na tym, że krzywo zaczęliśmy, ale to kwestia wprawy i przygotowania czoła pręta. Analogicznie ma się sprawa z gwintownikami do stali INOX. Wykonane są ze stali HSSE i posiadają geometrię i powłoki umożliwiające obróbkę stali nierdzewnych. Gwintowniki ręczne i wysokowydajne stosuje sie w obróbce stali nierdzewnych austenitycznych, stali nierdzewnych ferrytyczno-austenitycznych (duplex). Występuje kilka typów gwintowników zależnie od przeznaczenia ręczne HSSE i HSSE z powłoką TIN, oraz wysokowydajne, przeznaczone do pracy na obrabiarkach konwencjonalnych i CNC.: Poniżej kilka ich typów: Ręczne HSSE Do otworów nieprzelotowych < 2,5xD Gwintownik INOX R40 HL Cechy gwintownika: Supergładka i odporna na ścieranie powłoka HL, Rowki spiralne 40 Opuszczenie stożkowe średnicy zewnętrznej gwintu Wzmocniona konstrukcja Materiał HSSE Nakrój C (2-3xP) Wykonanie wg DIN-371; DIN-376; DIN-374
Gwintownik INOX R40 OX Cechy gwintownika: Azotopasywowane OX Rowki spiralne 40 Opuszczenie stożkowe średnicy zewnętrznej gwintu Wzmocniona konstrukcja Materiał HSSE Nakrój C (2-3xP) Wykonanie wg DIN-371; DIN-376; DIN-374
Do otworów przelotowych < 3xD Gwintownik INOX B HL Cechy gwintownika: Supergładka i odporna na ścieranie powłoka HL Rowki proste ze skośną powierzchnią natarcia Materiał HSSE Nakrój B (4-5xP) Wykonanie wg DIN-371; DIN-376; DIN-374
Gwintownik INOX B OX Cechy gwintownika: Azotopasywowane OX Rowki proste ze skośną powierzchnią natarcia Materiał HSSE Nakrój B (4-5xP) Wykonanie wg DIN-371; DIN-376; DIN-374.
https://domtechniczny24.pl/gwintowniki-wysokowydajne-r40-hsse-inox.html
0 notes