Text
Członkostwo w NATO oznacza też dla Polski stałe wzmacnianie własnych zdolności obronnych. Jako kraj spełniający kryterium wydawania 2% PKB na obronność, Polska stale podnosi jakość swoich sił zbrojnych oraz wnosi znaczący wkład w realizację sojuszniczych zadań w zakresie zbiorowej obrony i reagowania kryzysowego bez względu na kierunek i charakter zagrożeń. Ma to również swój wyraz w lokalizacji następujących struktur NATO na terenie naszego kraju: Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód w Szczecinie, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy, Dowództwo 3 Batalionu Łączności NATO w Bydgoszczy, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO w Bydgoszczy, Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie, Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu.
0 notes
Text
Aktywne budowanie stabilności politycznej i gospodarczej w otoczeniu Sojuszu poprzez sieć powiązań partnerskich i ukierunkowane programy pomocowe stanowi w znacznym stopniu o skuteczności Sojuszu w wymiarze regionalnym i globalnym. Polska należy do grupy sojuszników najsilniej zaangażowanych w promowanie reform w takich krajach partnerskich jak Gruzja, Ukraina i Mołdawia, jest też orędownikiem stałego pogłębiania współpracy ze Szwecją i Finlandią. Uważamy, że Sojusz powinien pozostać otwarty na członkostwo krajów zdolnych spełnić ustalone kryteria i aktywnie wspierać aspirantów w ich reformach. Kluczowe jest też zacieśnienie współpracy z UE, szczególnie w walce z zagrożeniami hybrydowymi.
0 notes
Text
Polska angażuje się jednocześnie w działania sojusznicze poza obszarem traktatowym, mające na celu zapobieganie, reagowanie kryzysowe i odbudowę pokonfliktową. Od przystąpienia do NATO wzięliśmy udział praktycznie we wszystkich operacjach sojuszniczych, a polskie kontyngenty w przełomowych dla stabilności regionalnej misjach KFOR i ISAF należały do najliczniejszych. Jesteśmy aktywni tam, gdzie wymaga tego bezpieczeństwo sojusznicze – na południu, w Afganistanie i Iraku, czy na wschodzie, regularnie patrolując przestrzeń powietrzną Krajów Bałtyckich w ramach misji Air Policing i uczestnicząc w ramach eFP w składzie grupy bojowej na Łotwie.
0 notes
Text
Dla Polski kluczowe znaczenie ma potencjał skutecznego odstraszania oraz zdolności wojskowe Sojuszu gwarantujące realizację zadań zbiorowej obrony w obliczu destabilizacji płynącej z południa, ale szczególnie wobec narastających na wschodzie zagrożeń militarnych oraz coraz bardziej istotnych zagrożeń hybrydowych. Właściwą odpowiedzią na te wyzwania jest podniesienie sprawności sojuszniczej struktury dowodzenia oraz uruchomione w ostatnim okresie znaczące wzmocnienie wschodniej flanki – m.in. poprzez implementację decyzji szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. w formie wzmocnionej wysuniętej obecności (enhanced forward presence – eFP).
0 notes
Text
Sojusz północnoatlantycki opiera się na zasadzie kolektywnej obrony, zgodnie z podstawowym założeniem tego sojuszu, że napaść zbrojna na jednego z jego członków uważany jest za atak przeciw wszystkim członkom paktu. NATO jest najdłużej istniejącym sojuszem wojskowym państw w znanej historii.
0 notes
Text
Cele istnienia NATO
Głównym celem istnienia NATO w chwili utworzenia była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, od 1955 zorganizowanych w strukturę Układu Warszawskiego. Po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego (1991) pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych, pełni także rolę gwaranta bezpieczeństwa zewnętrznego państw członkowskich.
0 notes
Text
NATO
NATO (od ang. North Atlantic Treaty Organization), Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, dawniej lub potocznie Pakt Północnoatlantycki – układ wojskowy zawarty 24 sierpnia 1949, na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego.
0 notes