Don't wanna be here? Send us removal request.
Text
Saugaus eismo projektas “Vizija Nulis Lietuvoje”
Projekto tikslas – sumažinti žūčių Lietuvos keliuose skaičių perpus. Pagrindą šio projekto įgyvendinimui suteikė Europos Sąjungos rezoliucija, priimta 2016 metų kovo 31 dieną. Jos tikslas - 2010-2020 metų laikotarpiu sumažinti žūčių keliuose skaičių perpus visose 28 –iose Europos Sąjungos šalyse narėse.
Priešistorė
Saugus eismas – viena svarbiausių visuomenės problemų. Kasmet daugiau nei 26000 žmonių žūsta Europos keliuose.
Tačiau tai nėra galutinis skaičius. Kelių statistika negailestinga – už kiekvieno žmogaus,žuvusio nelaimingo atsitikimo kelyje metu, slepiasi dar 4 žmonės, suluošinti visam gyvenimui ir tapę neįgaliaisiais dėl labai sunkių stuburo ir smegenų traumų, 8 žmonės, patyrę kitokio pobūdžio sunkius sužeidimus bei 50 žmonių, patyrusių lengvesnes traumas. Visų šių žmonių gydymas valstybėms kainuoja dideles pinigų sumas.
„Vizija nulis Švedijoje“
Projektą „Vizija nulis Švedijoje“ vykdo organizacija „Trafikverket“ , kuri yra pavaldi Švedijos vyriausybei. Šio projekto dėka pastebimas nuolatinis ir nuoseklus žūčių keliuose skaičiaus mažėjimas per pastaruosius 2 dešimtmečius.
1995 m. „Trafikverket“ pirmą kartą pristatė projektą „Vizija nulis“ Švedijos visuomenei, o 1997 m Švedijos parlamentas nutarė jį įgyvendinti Švedijos keliuose. 2002 m. Švedijos vyriausybė sušaukė asamblėją, kurioje buvo nagrinėjami eismo saugumo Švedijoje klausimai. 2016 m. vėl buvo sušauktas susirinkimas, kurio metu buvo nutarta ypatingą dėmesį skirti pėstiesiems, dviratininkams bei naujoms technologijoms
( įvairiems išmaniesiems prietaisams, naudojamiems keliuose bei transporto priemonėse).
Saugaus eismo sąvoka nuo projekto“Vizija nulis“ gyvavimo pradžios t.y. nuo1995 metų labai pasikeitė. Jei anksčiau dėmesys buvo kreipiamas tik į priemones, užkertančias kelią nelaimingiems atsitikimams keliuose įvykti, tai šiandien didžiausias dėmesys yra kreipiamas į žmogiškąjį faktorių - niekas neturi žūti ar būti sunkiai sužeistas eismo įvykių keliuose metu.
Pasak „Vizijos nulis“, pagrindinė problema yra ne tai, kad įvyksta eismo nelaimės, o tai, kad šių nelaimių metu žūsta ir sunkiai sužalojami žmonės.
„Vizija nulis“ pabrėžia , jog kelių transporto sistema yra visuma, kurioje skirtingi komponentai, t.y. keliai, transporto priemonės bei jų naudotojai turi tarpusavyje sąveikauti taip, kad eismo saugumas būtų užtikrintas.
Prie eismo saugumo gerinimo taip pat prisideda ir esminių eismo elementų ( kelio ženklų, patobulinimų transporto priemonėse ir kt.) prieinamumas bei suprantamumas visiems eismo dalyviams.
Europos Sąjungos rezoliucija
ES rezoliucijos tikslas yra pagerinti saugaus eismo sąlygas bei įtakoti nuoseklų žūčių bei sunkių sužeidimų keliuose skaičiaus mažėjimą. Pasak statistikos, 2015[1] Europos Sąjungos keliuose įvyko 26000 žūčių ( 5500 mažiau nei 2010 metais) ir135000 žmonių buvo sunkiai sužaloti.
Socialinės išlaidos dėl žūčių ir sunkių sužalojimų apytiksliais apskaičiavimais siekia mažiausiai 100 milijardų eurų. Per pastaruosius 2014-2015 metus buvo pastebimas palyginti nedidelis 0,6% išlaidų mažėjimas. Jei iki 2020 metų žūčių keliuose skaičius bus sumažintas perpus, tai socialinės išlaidos mažės 6,7% -tais.
ES pateikia statistinius duomenis, kiek žuvusiųjų keliuose tenka 1milijonui kiekvienos ES šalies gyventojų. Naujausiais 2015[2] metų duomenimis lentelės viršuje yra Bulgarija ir Rumunija su 95 žuvusiaisiais, po jų seka Latvija su 94 žuvusiaisiais, Kroatijoje ir Lietuvoje žuvusiųjų skaičius siekia 84. Mažiausias visoje ES keliuose žuvusiųjų skaičius yra Švedijoje (27 žmonės) bei Maltoje(26 žmonės).
Jungtinės Tautos
2016 balandį Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja priėmė saugaus eismo rezoliuciją[3], kuri ragina tautas priimti, įgyvendinti ir stiprinti saugaus eismo politiką.
Ši rezoliucija su dar 2 anksčiau piimtomis rezoliucijomis skatina , kuo skubiau imtis būtiniausių veiksmų, kurie iki 2030 metų sumažintų žūčių keliuose skaičių perpus.
[1] European Union Press release 31 March 2016 http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-863_en.htm
[2] European Union Press release 31 March 2016 http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-863_en.htm
[3] Resolution by the UN General Assembly 15 April 2016 http://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/70/260&referer=/english/&Lang=E
0 notes