Don't wanna be here? Send us removal request.
Text
5 rad, jak się uczyć języka, gdy nie ma się czasu
Brak czasu to bolączka naszych czasów. Dla jednych osób to prawdziwy problem, dla innych wygodna wymówka. Na szczęście współczesne technologie sprawiają, że uczyć się języka obcego możemy niemal wszędzie, poświęcając zaledwie 5 minut dziennie.
Jeśli więc należysz nawet do bardzo zapracowanych ludzi - na pewno jesteś w stanie wygospodarować chwilę na naukę. Powinny przekonać Cię do tego korzyści, jakie płyną z uczenia się nowych rzeczy.
Jak uczyć się, jeśli nie masz czasu na naukę?
Oto 5 najlepszych patentów, na jakie możesz się zdecydować, aby szybko zobaczyć efekty:
wybierz kurs w ESKK - kursy językowe w ESKK opracowane zostały w sposób, który sprzyja nauce w niewielkich, ale systematycznych dawkach. Zdecyduj się na kurs z dostępem online, dzięki czemu materiały będziesz mieć pod ręką w swoim telefonie. ESKK ma jedną z najbogatszych ofert, możesz się tam uczyć zarówno popularnych języków, jak angielski, niemiecki, francuski, ale też chińskiego, szwedzkiego lub japońskiego,
wykorzystuj czas w środkach lokomocji - jeździsz do szkoły komunikacją miejską? A może do pracy dojeżdżasz samochodem? Bez względu na rodzaj przewoźnika możesz wykorzystać czas spędzony w pociągu, tramwaju czy na rowerze, słuchając podcastów, audiobooków lub przeglądając podręcznik w języku obcym,
ucz się języka, rozwijając swoje pasje - na pewno masz jakieś zainteresowania, które rozwijasz w wolnym czasie. Bez względu na to, czy uczysz się gry na gitarze, rozpoznajesz dzikie rośliny czy może uwielbiasz przygotowywać wegańskie pasztety - możesz informacji o nich szukać także w języku, którego się uczysz. Dzięki temu poznasz słownictwo w tematach, które cię naprawdę interesują i o których prawdopodobnie z czasem będziesz chciał porozmawiać z innymi pasjonatami z całego świata…A stąd już krok do kolejnego punktu,
rozmawiaj w języku obcym - na pewno wśród twoich znajomych ktoś uczy się tego samego języka obcego. A może członek rodziny dawno temu wyemigrował i zna dany język biegle? Pokonaj wstyd i zaproponuj wspólne konwersacje. Możesz także poszukać obcokrajowców chętnych do tandemu - ktoś będzie uczył Cię języka obcego, a ty natomiast nauczysz go czegoś, co znasz świetnie (albo oboje będziecie uczyć się tego samego, motywując się nawzajem),
wybierz rozrywkę w danym języku - gra komputerowa, film, serial, podcast, książka - nie muszą być po polsku. Wybierz propozycje w języku, którego się uczysz. Na początku możesz zacząć od produktów dedykowanych dzieciom - mają łatwiejsze słownictwo, w przypadku nagrań również wyraźniejszy dubbing.
4 notes
·
View notes
Text
Jakie języki obce są najczęściej używane na świecie
Na ziemi żyje 7,2 miliardów ludzi, używających około 7000 języków. Mimo to, aby dogadać się z 96% ludzkości wystarczy znać zaledwie 12 języków... Reszta mówi… w jakim języku?
Najbardziej popularne języki świata
Badania Ulricha Ammona z Uniwersytetu w Dusseldorf mówią, że 2/3 głównych aplikacji używa zaledwie 12 języków. Większość, aż 1,39 miliarda ludzi, zadeklarowało, że ich językiem ojczystym jest chiński. 588 milionów ludzi mówi w hindi lub urdu (języki znajdują się w jednej grupie, są prawie identyczne pod względem struktur gramatycznych i podstawowego słownictwa; różnice dotyczą słownictwa). Trzecie miejsce zajął angielski - jest to język ojczysty 527 milionów ludzi.
Czy angielski nie jest tak lingua franca, jak się powszechnie uważa? Nie, ponieważ jezyka Szekspira i Kiplinga uczy się jako drugiego języka około 1,5 miliarda ludzi, dla porównania uczących się chińskiego jest 30 milionów ludzi, francuskich 82 milionów, hiszpańskiego lub niemieckiego 14,5 miliona.
Oprócz tego angielskiego, jako języka urzędowego, używają obywatele 101 krajów. W tym rankingu znacznie wyprzedza arabski (60 krajów) i francuski (51 krajów). Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy takich krajów jak Botswana, Rwanda czy Filipiny w życiu codziennym mówią tak samo jak Królowa Elżbieta. Często zdarza się, że nie mówią po angielsku niemal wcale.
Ato zestawienie najpopularniejszych języków na świecie:
CHIŃSKI/ MANDARYŃSKI – PONAD 955 MILIONÓW LUDZI.
HISZPAŃSKI – PONAD 405 MILIONÓW LUDZI.
ANGIELSKI – PONAD 360 MILIONÓW LUDZI.
HINDI (HINDUSKI) – PONAD 490 MILIONÓW LUDZI.
ARABSKI – PONAD 295 MILIONÓW LUDZI.
Kolejne miejsca zajmują:
język bengalski
język portugalski
język rosyjski
język japoński
język lahnda
język jawajski
język koreański
3 notes
·
View notes
Text
Nauka przez internet - zdobędziesz nawet magistra
Edukacja na odległość zdobywa sobie coraz większą popularność. Internet sprawia, że możemy nauczyć się nowych umiejętności bez wychodzenia z domu. Dla osób zmęczonych dojazdami do szkoły lub pracy, mieszkającymi na wsi lub obrzeżach miasta lub nie mających dużo czasu w ciągu dnia - jest to doskonała metoda zdobywania nowych kwalifikacji.
Na czym polega nauka przez internet?
Dzięki internetowi możemy korzystać z różnych metod nauki:
kursów interaktywnych - mają często postać multimedialnych prezentacji, z różnego rodzaju ćwiczeniami i testami, filmikami i materiałami do słuchania lub czytania,
udziału w klasach - część zajęć odbywa się w klasach, które od normalnych odróżnia jedynie to, że uczniowie siedzą w domu przed swoim komputerem. W ten sposób można na przykład skończyć studia na Uniwersytecie w Sztokholmie. Zaletą tych studiów jest to, że są bezpłatne, prowadzone po angielsku oraz mają naprawdę wysoki poziom, gwarantujący potem szybkie znalezienie pracy,
indywidualną naukę z nauczycielem - niczym korepetycje, a jednak za pomoc�� komunikatora,
nauka z aplikacją - program prowadzi cię przez materiał, czasami nawet z Tobą “rozmawia”. Nauka oparta bardzo często o grywalizację, dostajesz punkty za swoje wysiłki, a w przypadku ich braku - grozi ci jakaś kara. Często uczenie się z aplikacją bardzo przypomina grę… Jeśli lubisz rywalizację to jest to świetne rozwiązanie dla ciebie,
newsletterów - mail na twoją skrzynkę z ciekawymi informacjami, pozwalający opanować ci dany temat,
różnego rodzaju gotowych materiałów: pdfów, nagrań, podcastów - e-materiały pomogą urozmaicić naukę i uzupełnić informacje.
Jakie są zalety nauki przez internet?
Nauka przez internet wiąże się z dużą swobodą i elastycznością. Sami decydujemy, kiedy się uczymy. Materiały do nauki mamy zawsze pod ręką w postaci aplikacji na telefon, nagrań w plikach mp3 albo programu na komputerze.
Na zajęcia nie musimy dojeżdżać - możemy uczestniczyć w nich nawet z łóżka lub z fotela w ulubionym dresie. Dla osób, które codziennie dojeżdża do pracy lub do innej szkoły - taka możliwość uniknięcia korków jest ogromną zaletą.
Kolejną przewagą enauki jest bogactwo materiałów i tematyki. Chcesz się uczyć suahili albo haftu? Mieszkasz w małej miejscowości, gdzie propozycje szkół kończą się na podstawówce? W internecie znajdziesz kurs praktycznie na każdy temat, dopuszczalny przez prawo.
1 note
·
View note
Text
Czy można się nauczyć języka z memów?
Mamy dziś dla was bardzo młodzieżową metodę nauki języka. Nie jest to może sposób uniwersalny, który pozwoli poznać język od podszewki. Na pewno jest natomiast świetnym sposobem na ubogacanie swojego języka. Mowa o memach czyli śmiesznych obrazkach, tworzonych najczęściej przez anonimowych twórców.
Skąd się wzięły memy?
Nikt nie wie, kto stworzył pierwszego mema. Ich rosnąca popularność wynika wraz zcoraz większej sieci internetowej. Memy mają na celu obśmianie naszej rzeczywistości oraz toksycznych ,szkodliwych lub po prostu grubiańskich zachowań. Służą także krytyce pewnych osób, grup lub firm. Popularność memów jest obecnie tak duża, że często sięgają po nie politycy w swoich kampaniach wyborczych.
Twórcy memów najczęściej pozostają anonimowi. Często w memach wykorzystywany jest wspólny, bazowy motyw, przerabiany potem w setkach różnych wersji. Trudno powiedzieć, czy coś ma szansę zostać memem czy nie. Decyduje tutaj społeczność. Natomiast powiedzieć można, że jednym z najczęstszych bohaterów memów są śmieszne zwierzaki.
Jak uczyć się języka obcego z memów?
Jeśli lubisz się pośmiać, to na pewno spodoba ci się możliwość wykorzystania w nauce języka obcego śmiesznych obrazków z internetu. Memy to bardzo dobre źródło do nauki związków frazeologicznych, przysłów oraz słownictwa potocznego.
Memy spotkać można nawet można spotkać prawie wszędzie: są na portalach społecznościowych, gazetach, a czasami nawet w publikacjach naukowych. Dla osoby początkującej może być jednak problemem znalezienie memów w języku obcym. Zaraz jednak temu zaradzimy.
Gdzie szukać memów w języku obcym?
Najlepszym miejscem do szukania memów jest oczywiście internet. Jeśli masz wśród znajomych osoby, które interesują się krajem, którego języka się uczysz, możesz po prostu zapytać się ich o polecenia ciekawych stron. Innym sposobem jest zapisanie się do grupy osób uczących się danego języka i pozyskiwanie memów tam. Śmieszne obrazki znajdziesz także za pomocą wyszukiwarki.
Jakie są zalety memów?
Jedną z najważniejszych zalet memów jest to, że ich twórcy używają potocznego, żywego języka. Dzięki memom jesteś więc w stanie mówić niemal tak jak native speaker. Znając treść memów masz także na podorędziu żarty, dzięki którym możesz błysnąć przed zagranicznymi znajomymi. Pamiętaj jednak, że memy często poruszają tematy kontrowersyjne. Odbiór danego zjawiska w danym kraju może być inny niż u nas.
1 note
·
View note
Text
Baw się z Arvidem i pisz wiersze... w obcym języku
Tytułowy Arvid to bohater norweskiego serialu “Norsemen”, będącego parodią “Wikingów”. Mężczyzna jest niepokonanym wojownikiem, ale nie ma szczęście w miłości. W końcu udaje mu się znaleźć żonę. Niestety okazują się dobrani. Wybranka uwielbia poezję i ciąga Arvida na wieczorki poetyckie, gdzie nasz wiking także zmuszony jest do prezentacji swojej twórczości. Jak można się domyśleć, nie jest ona najwyższych lotów.
I do tworzenia takiej twórczości dziś my cię zachęcamy. W języku obcym, którego się uczysz. Nie musisz się martwić - nikomu nie musisz ich pokazywać. Chodzi poprostu o zabawę językiem. Możesz stosować częstochowskie rymy, a głównym bohaterem wiersza może być skarpetka bez pary jadąca na wakacje do Egiptu.
Dlaczego warto pisać swoje wiersze?
Tworzenie, zarówno prozy, jak i poezji w obcym języku, stanowi świetną gimnastykę i sposób na naukę. Układanie wierszy wymusza na nas tworzenie dłuższej wypowiedzi, szukanie odpowiednich form wyrazu, rymów lub odpowiednich terminów.
W bardziej zaawansowanej formie, jeśli tworzymy wersy rymowane, poznajemy także lepiej rytmikę języka, zwracamy uwagę na liczbę sylab, szukamy ciekawych metafor. Pisanie wierszy pozwala na poznawanie danego języka w zupełnie innym wymiarze i wymaga nieco innych kompetencji.
Jeśli więc nie masz pomysłu, jak w ciekawy sposób uczyć języka obcego - zacznij tworzyć wiersze. Takie zadanie nie tylko stanowi gimnastykę dla umysłu, ale także przynosi satysfakcję i twórcze spełnienie.
A jeśli nie przepadasz za poezję? Zacznij pisać teksty piosenek. Na pewno masz ulubione piosenki, choćby po polsku. Możesz się pobawić i stworzyć dla nich teksty w wybranym języku. Nie krępuj się, nie musisz robić wiernego przekładu równie dobrze “Orła cień” Varius Manx może stać się francuską piosenką o pociągach, a “Dumka na dwa serca” być angielskim hitem pochwalnym na cześć parówek.
Dlaczego warto się bawić w językową twórczość?
Zabawa słowem pozwala się zrelaksować, jednocześnie dając spore pole do dalszych postępów w nauce. Dzięki temu, że bardziej skupiasz się na szukaniu rymów lub przenośni, nie zauważasz nawet, jak uczysz się nowych słówek. Poza tym to ciekawa forma urozmaicenia nauki, dobrze się sprawdza, jeśli masz poczucie, że utknąłeś i nie ma postępów.
1 note
·
View note
Text
Kiedy zacząć się uczyć drugiego języka obcego?
Od jakiegoś uczysz się języka obcego i chciałbyś do niego dołączyć drugi? A może w krótkim czasie musisz opanować dwa języki obce? Jak to zrobić, by faktycznie nauka była efektywna? Czy warto się w ogóle uczyć dwóch lub więcej języków na raz? Na te pytania odpowiada ten artykuł.
Drugi język - kiedy zacząć?
Możesz wierzyć lub nie, ale przeprowadzono na ten temat badania naukowe. I ich wynik jest jednoznaczny - drugiego języka należy się zacząć uczyć wtedy, gdy pierwszy znamy już co najmniej na komunikatywnym poziomie. Wynika to z kilku powodów:
znając już lepiej jeden język, mamy inny materiał do nauki. Nie ma nic głupszego, niż uczenie się w tym samym czasie identycznych słówek w kilku językach. No chyba, że chcesz żeby ci się dokładnie wymieszały w głowie…
podobnie jest z regułami językowymi. Jeśli w jednym języku jesteśmy już oswojeni z konstrukcjami gramatycznymi, wiemy, jak wygląda podmiot, orzeczenie, jak buduje się zdanie, to są mniejsze szanse, że pomyli się nam to wraz z nauką nowego języka.
Ocenia się, że drugi język warto wprowadzić, gdy pierwszy znamy na poziomie co najmniej B1. Oznacza to, że powinniśmy mieć za sobą minimum 300-400 godzin nauki pierwszego. Co na to polski system edukacji? Chyba w MEN niekoniecznie czytają wyniki badań...
Nauka drugiego języka - jakie proporcje?
A co z proporcjami? Czy nauka po równo to dobre rozwiązanie? I znowu - wyniki badań pokazały, jak to wygląda w praktyce. Najlepiej jest na naukę nowego języka poświęcić 80% czasu, podczas gdy utrwalaniu lub szlifowaniu pierwszemu, około 20% (lub na odwrót, zależy od twoich celów).
Warto także odseparować metody i lekcje od siebie. Ucz się obu języków trochę inaczej, a jeśli możesz - także w innym miejscu. Wszystko to ma na celu odpowiednie stymulowanie pamięci, aby języki się nie myliły.
A może nauka jednego języka za pomocą drugiego?
Jeśli znasz język obcy na poziomie B1-B2 możesz zacząć się kolejnego, używając materiałów z tego pierwszego języka. Taka symultaniczna nauka ma wiele zalet, dzięki niej utrwalasz oba języki. Bardzo ważne jest jednak, by nie zaczynać nauki w momencie, gdy pierwszy język nie jest opanowany dość płynnie.
1 note
·
View note
Text
Nauka języków obcych a nieśmiałość
Czy nieśmiałe osoby powinny uczyć się języków obcych? Jak przełamać strach i zacząć mówić w obcym języku, skoro nawet rozmowa w ojczystej mowie może stanowić problem? Czy nauka języka obcego może pomóc w przełamaniu nieśmiałości?
Nieśmiałość a nauka
Osoby nieśmiałe często unikają sytuacji, kiedy muszą wyjść przed grupę i coś powiedzieć. Do takich miejsc należą lekcje języka obcego. Urodzonym introwertykom bardzo trudno przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi, nawet jeśli jest to powtórzenie po nauczycielu zdania. A nauka języków wymaga mówienia.
Dlatego wielu osobom z dużą trudnością przychodzi przełamanie się i rozpoczęcie konwersacji. Jak jednak w każdej dziedzinie - praktyka czyni mistrza. Dużo łatwiej opanować stres, jeśli dana czynność staje się dla ciebie automatyzmem.
Jak doprowadzić do momentu, gdy słowa same płyną z Twoim ust, nawet jeśli się stresujesz? Po prostu ćwiczyć. Gadać do lustra, do siebie, do psa albo kota. Gdy taki monolog będzie już płynny - możesz o pomoc poprosić zaufanego przyjaciela, rodzica albo rodzeństwo i z nim ćwiczyć kwestie dialogowe.
A może internet?
Sposobem na przełamanie nieśmiałości może być internet. Tu nikt nie wie, jak wyglądasz, jak się nazywasz i że masz problem z nieśmiałością. Jeśli zaczniesz rozmawiać z obcokrajowcami na forach albo grupach dyskusyjnych - prawdopodobnie nigdy tych ludzi nie spotkasz.
Tutaj znajdziesz poradnik, jak wykorzystać do nauki media społecznościowe: https://eskk.pl/blog/jak-do-nauki-jezyka-wykorzystac-media-spolecznosciowe - wiele z tych metod jest idealne dla osób nieśmiałych, które nie lubią zwracać na siebie uwagi.
Pułapka nieśmiałości
Warto jednak pamiętać, że będąc nieśmiałym nieświadomie możemy się wpędzić w pułapkę perfekcyjności. Czekając na idealny moment, możemy odkładać w nieskończoność moment, gdy zaczniemy mówić w obcym języku. Bo jeszcze nie jesteśmy gotowi, bo jeszcze trzeba się nauczyć czasu przeszłego, bo układ planet jest niesprzyjający…
Nieskończone przygotowania mogą być świetną zasłoną dymną, zarówno dla nas samych, jak i otoczenia. Pod nimi kryje się zwykły strach przed pomyłką i porażką. A błędy są wpisane w naukę języka. Popełniają je wszyscy.
Zajrzyj na fanpage “Angielski z Tuskiem” - powstał on w odpowiedzi na sposób, w jaki ten polityk mówi po angielsku. Jednak Donald Tusk nie schował się w domu ze wstydu, a został przewodniczącym Unii Europejskiej. Sam zresztą z tych memów się śmieje. Niepoprawnie w językach obcych mówią wybitni ludzie: profesorzy i naukowcy, aktorzy, reżyserzy. Dlaczego masz wymagać od siebie więcej niż oni?
2 notes
·
View notes
Text
Korepetycje z języków obcych jako sposób na dorobienie
Rok akademicki wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na korepetycje. Wśród najbardziej poszukiwanych przedmiotów króluje: matematyka, fizyka oraz języki obce. Jeśli rozważasz dorobienie sobie jako korepetytor z języków obcych przeczytaj nasz poradnik.
Kto może udzielać korepetycji?
Zawód korepetytora nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień. Na pewno jednak w poszukiwaniu klientów pomoże odpowiednie wykształcenie. Ogromnym plusem może też być doświadczenie w szkolnictwie: zarówno publicznym, jak i bycie lektorem w prywatnej szkole. Nie oznacza to jednak, że bez tego nie masz szans na uczenie kogoś. Musisz jednak znać dobrze dany język obcy, mieć kontakt z programem nauczania (wymagane jest przynajmniej minimalne zorientowanie się, jaki materiał omawiany jest na danym etapie) oraz być osobą komunikatywną i łatwo nawiązującą kontakty.
Z podanych parametrów wymagany zdecydowanie jest punkt pierwszy. Czy można dawać korepetycje bez dobrej znajomości języka? Można, warto jednak pamiętać, że klienci wcześniej czy później się zorientują, a za tobą pójdzie zła opinia. Jeśli udzielasz korepetycji w małej miejscowości - może ona się ciągnąć za tobą długo.
Jak zacząć udzielać korepetycji?
Zanim przejdziemy do konkretów - zastanów się, jaką formę lekcji pragniesz dawać? U klienta w domu? Masz własny kąt do przyjmowania uczniów? A może po prostu przez internet? W zależności od formy inaczej będziesz pozyskiwał potencjalnych zainteresowanych.
W przypadku nauki lokalnej - warto wydrukować ogłoszenia i rozwiesić je w miejscach, gdzie bywa młodzież i ich rodzice: szkoły i ich okolice, tablice ogłoszeń w marketach, urzędach, słupy na większych osiedlach.
Warto także zarejestrować się na dużych portalach ogłoszeniowych. Tutaj znajdziesz także chętnych do nauki zdalnej. Innym miejscem poszukiwań są grupy lokalne na Facebooku.
Jak wyceniać korepetycje z języków obcych?
Aby wiedzieć ile zażyczyć sobie za godzinę lekcji - warto zrobić rozeznanie wśród konkurencji. Pamiętaj jednak, że jeśli zaczynasz i nie masz innego doświadczenia, to stawka nie powinna być za wysoka. Podniesiesz ją, gdy zdobędziesz sobie polecenia i rekomendacje.
2 notes
·
View notes
Text
Certyfikat językowy - warto go mieć czy to tylko moda?
Jakie niesie to za sobą korzyści? Kto powinien rozważyć zdawanie egzaminu certyfikującego? Czy certyfikat faktycznie przekłada się na łatwiejsze znalezienie pracy?
Zalety posiadania certyfikatu językowego
Zacznijmy od najbardziej oczywistych zalet posiadania certyfikatu językowego. Ze względu na obostrzenia, jakie wiążą się ze zdawaniem egzaminu (na niektóre trzeba przejść badanie wykrywaczem metalu), jest on wiarygodnym poświadczeniem naszych umiejętności językowych. Z tego powodu możemy liczyć na taryfę ulgową w niektórych sytuacjach:
rekrutacja na studia, zwłaszcza za granicą, część uczelni organizuje testy językowe, a certyfikat może z niego zwolnić,
zwolnienie z nauki języka w czasie studiów - niektóre uczelnie honorują certyfikat językowy, w związku z czym nie trzeba uczęszczać na konwersatoria i zdawać egzaminu,
dodatkowe punkty w przypadku starania się o wyjazd za granicę w ramach programu Erasmus, wolontariat,
proces rekrutacji do pracy - po pierwsze dzięki certyfikatowi mamy większe szanse zaciekawić pracodawcę swoją kandydaturą, po drugie, zaświadczenie może nas zwolnić z części rozmów w języku obcym,
łatwiejszą emigrację - jeśli planujemy życie za granicą, z certyfikatem łatwiej będzie nam o pracę, przyjęcie do miejscowej szkoły itp.
Certyfikat daje też motywację do nauki
Dużo rzadziej wspominaną korzyścią, wynikającą ze zdobycia certyfikatu, jest cały proces jego zdobywania. Mało kto decyduje się na podejście do egzaminu z marszu, zazwyczaj poprzedza go kilka miesięcy solidnej nauki i powtórek. Perspektywa zdawania testu sprawia często, że popychamy nasze zdolności językowe na wyższy poziom, czego nie zrobilibyśmy w innej sytuacji.
Jeśli więc znasz dobrze jakiś język obcy, ale masz wrażenie, że mogłoby być lepiej - warto rozważyć podjęcie się takiego wyzwania. Przygotowywanie się do certyfikatu ułatwia także wybór tego, czego należy się uczyć - większość z najpopularniejszych systemów ma opracowane jasne wytyczne.
1 note
·
View note
Text
Ucz się języków nim wrócisz do szkoły :)
Mamy połowę sierpnia. Za 2 tygodnie koniec wakacji... Wielu z nas marzy już tylko o tym by porzucić szkolne podręczniki i zapomnieć o nauce. Warto jednak pamiętać o językach obcych. W ich przypadku ponad dwumiesięczna przerwa może nam bowiem poważnie zaszkodzić.
Jeśli więc uczysz się języka angielskiego nie rób sobie od niego wakacji. Może to bowiem przynieść ci wiele korzyści.
Dlaczego nie warto robić długiej przerwy w nauce języka angielskiego?
Każdemu z nas należy się upragniony odpoczynek - to całkowicie zrozumiałe. Warto jednak mieć świadomość, że nasz mózg szybko zapomina o tym, co nie przydaje mu się na co dzień. Dlatego długa przerwa od języka angielskiego może oznaczać konieczność intensywnych powtórek wraz z nadejściem nowego roku szkolnego.
Przez dwa miesiące zapomnisz bowiem nie tylko zasady gramatyki, ale również wiele słów, które udało ci się już opanować.Czy oznacza to, że muszę ślęczeć nad książkami?Nikomu z nas nie uśmiecha się perspektywa spędzania upalnych dni w towarzystwie podręczników.
Na szczęście, wcale nie ma takiej konieczności! Z powodzeniem możesz bowiem uczyć się na wiele innych, znacznie przyjemniejszych i bardziej wakacyjnych sposobów.
Wykorzystaj dostęp do internetu. Słuchaj ulubionych angielskich piosenek, oglądaj filmy, seriale, filmiki na You Tube w tym języku oraz korzystaj z możliwości jakie dają nowoczesne aplikacje i kursy online. Dzięki nim możesz uczyć się nawet podczas chwil na plaży.
Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność - warto poświęcić nawet kilkanaście minut co drugi dzień niż przypominać sobie o języku raz na dwa tygodnie i spędzać cały dzień na nauce.
Wykorzystaj również wakacyjne podróże. Zagraniczne wyjazdy to doskonała okazja do tego by popracować nad prawidłową wymową oraz akcentem.
Pozwolą ci także osłuchać się z językiem obcym.Jak więc widzisz, nie warto porzucać nauki angielskiego na czas wakacyjnego odpoczynku. Regularny kontakt z tym językiem przyniesie ci bowiem wiele korzyści. Z pewnością docenisz ten fakt już we wrześniu a twoi nauczyciele będą bardzo pozytywnie zaskoczeni.
1 note
·
View note
Text
Zespół Aspergera a nauka języków obcych
Zespół Aspergera to zaburzenie mózgu, mieszczące się w spektrum autyzmu. Choroba ta wpływa na wiele czynników funkcjonowania umysłu, dotyczące głównie problemów z relacjami społecznymi, motoryką oraz kompulsywnymi zainteresowaniami. W przeciwieństwie do osób dotkniętych głębokim autyzmem, osoby cierpiące na AS nie mają problemów z mową i logiką. Jednak nauka języków obcych jest już kompletnie innym wyzwaniem.
Obca mowa kontra zespół Aspergera
Dlaczego nauka nowych języków jest trudna dla osób z zespołem Aspergera? Wynika to przede wszystkim z innego działania ich mózgu, mającego problem z abstrakcyjnymi pojęciami. O ile ze słowami w języku ojczystym zdążyły się oswoić i zrozumieć ich znaczenie, bo używają ich od wielu lat, o tyle zapamiętanie nowych dźwięków jest zadaniem dużo trudniejszym.
Ale nie jest to jedyny problem. Kolejnym jest zwyczaj uczenia się w grupach. To także problem dla osób z AS. Odczytywanie emocji, podtekstów, subtelnych niewerbalnych sygnałów nie jest najmocniejszą stroną. A przy połączeniu tego z językiem obcym otrzymuje trudny do przełknięcia koktajl.
Czy to oznacza, że osoby z AS nie powinny uczyć się języków?
Zdecydowanie nie. Nauka języków pozwala trenować mózg, zwiększa ilość połączeń pomiędzy neuronami oraz ćwiczy pamięć. Stanowi także okazję do relacji społecznych z których mimo wszystko nie należy rezygnować. Naukowcy przeprowadzili kilka niezależnych badań, mających sprawdzić, czy faktycznie nauka języków przynosi osobom z zespołem Aspergera korzyści. Wszystkie dały zbliżone wyniki: nauka nie tylko wpływa na mózg, ale także, w dłuższym czasie dawała uczącym się dużą satysfakcję.
Warto jednak zadbać o komfort w czasie nauki. Wybierając zorganizowany kurs, warto zdecydować się na naukę na odległość. Lekcje w zaciszu własnego domu będą sprzyjały skupieniu i zapewnią odpowiednią dawkę bezpieczeństwa. Przykładem takich kursów są lekcje z ESKK: https://eskk.pl/kursy-jezykowe. Nauka polega na samodzielnej pracy, konsultowanej od czasu do czasu z nauczycielem. To dobry wybór dla osób, które są głębokimi introwertykami.
W przypadku zajęć w szkole językowej należy wybrać kurs z małą ilością uczestników. Dobrze też, by program był ustalony z góry, bo aspergerowcy nie lubią niespodzianek. Skakanie po tematach może więc stanowić dla nich problem.
1 note
·
View note
Text
Przeklinamy po angielsku - jak wyrażać negatywne emocje?
Angielskie przekleństwa najczęściej łączą się z tematami tabu: religią, rasą, seksem lub pewnymi postaciami. Mają różną moc i przesłanie, często także zastępowane są przez dużo lżejsze eufemizmy, które pozwalają odpowiednio wyrazić emocje, ale nie gorszą otoczenia. Przeklinając po angielsku musimy się liczyć z tym, że możemy urazić pewne osoby.
Podobnie jak w Polsce, częste przeklinanie może zostać uznane na brak kultury osobistej, problemy z agresją lub dużą frustrację. Dużo surowiej jednak oceniane jest używanie wulgaryzmów w miejscu pracy - w wielu przypadkach może być to powodów do zwrócenia uwagi, a nawet nagany. W przypadku przekleństw i wulgaryzmów dotyczących rasy lub płci - można stracić pracę.
Nie oznacza to jednak, że ucząc się języka powinniśmy zupełnie przekleństwa ominąć. Język angielski jest żywym tworem, a przekleństwa stanowią istotną część wyrażania emocji. Warto więc jednak znać, choćby po to, by wiedzieć, że ktoś nas obraża.
Przekleństwa i wulgaryzmy religijne
Dla osób wierzących nadużywanie pewnych słów, jak Oh my God, Jesus, God lub hell w formie okrzyków i wulgaryzmów może być negatywnie odebrane. Innymi przekleństwami związanymi z religią są damn i blast, obydwa znaczące potępić, przeklnąć. Inne to holy shit (tłumaczyć można to jako cholera), goddamn (podobnie, jak cholera, choć dosłownie znaczy niech cię bóg pokaże). Choć waga tych wulgaryzmów nie jest wielka, lepiej nie używać w towarzystwie pastora albo gorliwych chrześcijan.
Obelgi
Język angielski posiada sporo słownictwa, mającego wyrazić dezaprobatę dla cudzej inteligencji. Większość z nich ma wagę podobną, jak polski kretyn lub idiota. Kierując je do innej osoby zawsze musimy ocenić wagę sytuacji. Zupełnie co innego, jeśli czule skierujemy słowo “idiota” do bliskiego przyjaciela, a co innego, jeśli postanowimy tak podsumować przełożonego. Poniżej przedstawiamy popularne przekleństwa z wraz z baaardzo łagodnym tłumaczeniem”
Asshole - dupek
Idiot - idiota
Bitch - kobieta lekkich obyczajów
Whore - kobieta lekkich obyczajów
Dickhead - frajer
Bastard - skurczysyn
Fool - głupek
Moron - palant
Jeśli chcesz, by ktoś przestał cię obrazać, możesz mu powiedzieć: stop insulting me. Insult oznacza właśnie obelgę, obrazę, a jako czasownik: obrażać.
2 notes
·
View notes
Text
Jak uczyć się języka codziennie i się nie znudzić?
Codzienna nauka języka może znużyć nawet najbardziej zmotywowaną i zdeterminowaną osobę. Jak przetrwać kryzys i nie przestać się uczyć? Jak wytrwać w swoim postanowieniu? I co zrobić, by codzienna sesja z danym językiem nie stała się mordęgą.
Ucz się w swoim trybie - znajdź komfortowe miejsce do nauki, zadbaj o przyjemną muzykę, jeśli ci pomaga. Dbaj o wygodną pozycję ciała, dobre oświetlenie. Miejsce do nauki musi się przyjemnie kojarzyć. Hałas albo kiepskie światło może sprawić, że niechętnie będziesz się zabierać do lekcji. Jeśli lubisz naukę na świeżym powietrzu, przy sprzyjającej pogodzie wybieraj się do parku albo na ulubiony skwerek. Jeśli masz problemy z koncentracją, nie zmuszaj się do nauki w tramwaju albo wcześnie rano.
Ale nie przesadź z komfortem - nie idź też w drugą stronę, czyli nie czekaj na moment do nauki, gdy poczujesz się idealnie, a kącik do nauki będzie perfekcyjnie zorganizowany. To także może utrudniać zabranie się do nauki. Przy zbyt dużym komforcie nasz mózg zaczyna uważać dane zadanie za zbyt nudne i niewarte wysiłku.
Wybierz cel końcowy - jeśli nie masz dokładnej wizji, po co się uczysz, to trudno będzie ci wytrwać w nauce kolejne tygodnie i miesiące. Co chcesz dokładnie osiągnąć? Zdać egzamin certyfikujący? Znać język na określonym poziomie? Dostać pracę z możliwością pracy w międzynarodowym środowisku? Znaleźć przyjaciela i móc z nim rozmawiać w danym języku? Twój cel musi być skrojony pod ciebie i twoje potrzeby, a wizja musi być na tyle pełna, by po zamknięciu oczu łatwo sobie wyobrazić, że ją osiągasz.
Zmieniaj tematy - jeśli nudzi cię temat, krórym się obecnie zajmujesz, po prostu go zmień. Wróć do niego za jakiś czas. Nic złego się nie stanie, pod warunkiem, że nie skaczesz z działu na dział co drugi dzień. Jeśli to możliwe, staraj się uczyć przez pryzmat swoich zainteresowań.
Ucz się w momencie swoich szczytowych możliwości - nie wybieraj na naukę momentu, kiedy jesteś zmęczony, głodny albo nie możesz doczekać się spotkania z przyjaciółmi. Wybierz taką chwilę w swoim dniu, gdy całe skupienie będziesz mógł poświęcić lekcji. W utrzymaniu uwagi pomagają posiłki z dużą ilością białka - pomagają one utrzymać stały poziom cukru we krwi.
Rób sobie przerwy - im dłużej się uczysz, tym więcej przerw powinno być. Dobrym systemem jest technika pomodoro, która zakłada 5 minut przerwy na każde 15-25 minut intensywnej pracy. Krótkie przerwy pomagają dużo lepiej utrzymać koncentrację niż siedzenie kilka godzin ciągiem.
Baw się - kto powiedział, że nauka musi być nudna? Wykorzystuj wszystkie możliwe techniki. Ucz się z fiszek, filmów, piosenek, powieści. Słuchaj zagranicznego radia, graj w gry w danej wersji językowej i zmień sobie język w ustawieniach popularnych aplikacji.
Nagradzaj się - oczywiście nie codziennie i nie za wszystko, ale mierz swoje postępy i doceniaj się za nie. To niekoniecznie muszą być fizyczne nagrody, możesz po prostu opisać swój sukces i wrzucić go do specjalnego słoiczka na swoje osiągnięcia albo pójść na spacer.
Unikaj rozpraszaczy - bardzo możliwe, że od codziennej nauki odciagąją cię media społecznościowe, kolejne powiadomienia, smsy, lista spraw do zrobienia… Postaraj się wyciszyć lub wyłączyć je na czas nauki.
2 notes
·
View notes
Text
Wakacje od szkoły, ale nie od języka obcego?
Jeśli z utęsknieniem czekasz na ostatni dzwonek w tym roku szkolnym, to prawdopodobnie ten artykuł lekko cię zirytuje. Niemniej zachęcamy, abyś się z nim zapoznał. To zaledwie 2 minuty czytania, a być może odniesiesz z niego sporą korzyść. O co chodzi? Zamierzamy przekonać cię, że porzucenie na czas wakacji nauki języka obcego to głupota.
Czy słyszałeś kiedyś o metodzie Slight Edge?
Slight Edge to metoda, która bazuje na filozofii kaizen, czyli drobnych ulepszeń każdego dnia. Chodzi w niej o niewielkie kroki, podejmowane przez cały czas. Po polsku “slight edge” oznacza niewielką przewagę. Autor metody uważa, że wraz z upływającym czasem każde (nie)podejmowane działanie przynosi coraz większe rezultaty.
Zobrazujmy to na przykładzie nauki słówek. Wyobraź sobie, że codziennie uczysz się 1 słówka dziennie. Tylko jednego. Po miesiącu znasz 30 nowych słówek, a po roku 365. Po 10 latach będzie tych słówek 3650. Nie są to imponujące liczby. Z drugiej strony, ile może zająć nauka jednego słowa dziennie? Na dobrą sprawę możesz powtarzać je przy myciu zębów albo w trakcie jedzenia śniadania. Praktycznie bez żadnego wysiłku jesteś w stanie opanować 30 nowych słówek w miesiącu.
Jeśli zdecydujesz się na 5 słówek dziennie - miesiąc nauki to już 150 nowych słówek. Biorąc pod uwagę, że slight edge wykorzystuje efekt kuli śniegowej - po dwóch miesiącach wakacji będziesz znać 300 nowych słówek lub zwrotów. Nauka zajmie ci maksymalnie 10 minut dziennie. Na taki wysiłek może zdobyć się największy leń. Z drugiej strony, jeśli nie zrobisz nic - będziesz w plecy o 300 nowych słówek.
Dlaczego warto wykorzystać slight edge w nauce języków?
Drobne aktywności, podejmowane w celu szlifowania umiejętności, dają z czasem coraz większą przewagę. Wyobraź sobie, że postanowisz uczyć się kwadrans dziennie języka obcego przez najbliższe 5 lat. Razem da to 27 tysięcy minut, co przełoży się na 608 godzin lekcyjnych. Aby nauczyć się większości języków europejskich w stopniu komunikatywnym potrzeba około 400-500 godzin nauki.
Czyli poświęcając regularnie zaledwie kwadrans, jesteś w stanie w ciągu 5 lat nauczyć się dobrze języka obcego. 15 minut nauki dziennie nie jest wyzwaniem, którego nie jesteś w stanie się podjąć, prawda? Metodę slight egde można zastosować w każdej dziedzinie życia. Systematyczność stanowi katalizator postępów i pozwala realizować marzenia. Jeśli szukasz kursu językowego, którego materiał bazuje na tej metodzie, zajrzyj na stronę: https://eskk.pl/kursy-angielskiego.
2 notes
·
View notes
Text
Czy warto uczyć się języków skandynawskich?
Norwegia, Szwecja i Dania należą do krajów ze stabilną gospodarką. Są także wysoko w rankingu GNH, czyli krajowego szczęścia brutto. Skandynawowie umieją pogodzić życie osobiste z pracą, mają niezły system socjalny i choć eksperci ekonomiczni od lat wieszczą im problemy, jakoś nie zamierzają się tym przejmować. Gospodarki tych krajów łączy partnerstwo biznesowo z Polską.
No więc, czy warto uczyć się języków skandynawskich?
Emigracja, studia, wyjazdy zarobkowe
O nauce języków skandynawskich myślą głównie osoby, które w krajach skandynawskich chcą zamieszkać bądź wyjechać tam do pracy na jakiś czas. Jednak to nie jedyna opcja. Jeśli marzy nam się dyplom zagranicznej uczelni - wiele uczelni skandynawskich oferuje… bezpłatne studia zdalne. Przykładem tutaj może być Uniwersytet Sztokholmski. Co prawda można tak studiować także po angielsku, jednak oferta w szwedzkim jest dużo bogatsza. Aby skończyć takie studia wystarczą dwie, trzy wizyty w trakcie całego toku studiów, reszta zajęć odbywa się przez internet.
Osoby znające szwedzki, norweski lub duński, a myślące o pracy sezonowej w tych krajach, mogą zdecydowanie liczyć na wyższe zarobki, choćby dlatego, że oferty zatrudnienia są w stanie znaleźć same, bez agencji pośrednictwa. Nie brakuje osób, które żyją z takiej formy zarobku, spędzając pół roku na obczyźnie, a przez pół roku ciesząc się wypoczynkiem w Polsce.
Szansa także w Polsce
Osoby znające języki skandynawskie znajdą także zatrudnienie w Polsce. Osoby z co najmniej komunikatywną znajomością jednego z nich mogą pracować jako tłumacze na spotkaniach biznesowych, w obsłudze klienta lub na nietechnicznych stanowiskach w IT. Co więcej, pracodawcy są skłonni wynagrodzić takie osoby wyższą pensją, niż np pracowników z biegłym niemieckim czy angielskim.
Gdzie się uczyć języków skandynawskich?
Największym wyzwaniem jest znalezienie miejsca, gdzie języków skandynawskich można się uczyć. Kursy organizują niektóre uczelnie i szkoły językowe. Przez internet uczyć się ich można w ESKK, pełna ofertą dostępna jest tutaj: https://eskk.pl/kursy-jezykowe.
1 note
·
View note
Text
Czy kursy językowe działają?
Kursy językowe to pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o nauce języka obcego. Kursy mają w sobie wszystko, to co, powinna mieć przecież efektywna nauka: pracę w grupie, regularność, różne metody nauczania, opiekę doświadczonego lektora… Jednak czy faktycznie uczęszczając na płatne lekcje osiągniemy takie efekty, jakich się spodziewamy?
Wielcy poligloci, znający nawet kilkadziesiąt języków obcych (w stopniu pozwalającym na swobodną rozmowę) nie zapisują się do szkół językowych. Przeglądając ich porady, a dzielą się nimi chętnie, odkryć można, że faktycznie, za ich sukcesem stoi systematyczność oraz różne strategie uczenia się, ale brakuje tam lekcji z lektorem na kursach. Zamiast tego proponują inne rozwiązania.
Mit skuteczności kursów językowych
Za tym, że kursy językowe mogą nie przynosić spodziewanych rezultatów, stoi psychologia. Nasz umysł wpada w kilka pułapek. Pierwszą z nich jest płacenie za kurs - skoro wydaję pieniądze i podejmuję cotygodniowy wysiłek dotarcia na zajęcia to znaczy, że się uczę.
Drugą jest samo chodzenie na spotkania - mózg nie odróżnia biernego udziału w lekcjach od czynnej nauki, stąd możemy przeceniać swój wkład. Po trzecie - lekcje dają złudzenie systematyczności, jednak jedna lub dwie lekcje tygodniowo to za mało, by dobrze poznać dany język. Dużo lepsze efekty daje kwadrans nauki codziennie - to właśnie stosują poligloci.
Oczywiście, jeśli połączymy kurs z nauką w domu, osiągniemy spodziewane efekty. Nauka na kursie może też pozwolić uniknąć błędów w wymowie albo nabieraniu złych nawyków językowych - nauczyciel powinien je wyłapać i skorygować. Jednak bez pracy po lekcjach nic nie zrobi się samo. A niestety, nadal sporo uczących się wierzy, że wystarczy pojawiać się na kursie, by wiedza sama wchodziła do głowy.
Co w zamian za kurs?
Metod jest całe mnóstwo, przejrzyj poprzednie wpisy na naszych blogu. Oto kilka najciekawszych:
Mamy też dla ciebie szybką ściągę:
ucz się sam z aplikacją, z książki,
poszukaj osoby do tandemu, aby uczyć się z kimś wspólnie,
oglądaj i słuchaj w obcym języku,
jeśli potrzebujesz “bata”nad głową - skorzystaj z alternatywnej formy kursów językowych, jakie oferuje ESKK. To kursy na odległość - regularnie otrzymujesz materiały, a potem jesteś z nich sprawdzany.
1 note
·
View note
Text
Dlaczego uczymy się języków obcych?
Motywacja jest niezwykle ważna w nauce każdej nowej umiejętności. A motywację bardzo buduje świadomość swoich potrzeb. Jeśli uczymy się czegoś po coś - aby poprawić standard życia, zaimponować znajomym, poprawić szanse na rynku pracy - mamy większe szanse na sukces. Brak skonkretyzowanego celu może sprawiać, że nauka będzie nieefektywna, a my będzie dryfować pośród różnych metod.
Nauka języków obcych - najczęstsze przyczyny
Jeśli chcesz się nauczyć języka obcego, przed wyruszeniem w tę podróż warto zbadać przyczyny, które stoją za tą decyzją. Oto najczęściej podawane powody:
łatwość podróżowania - znajomość języków obcych otwiera świat. Znając dobrze co najmniej jeden język obcy, możemy swobodnie komunikować się z mieszkańcami krajów, gdzie się go używa (a jeśli to angielski, rosyjski lub hiszpański - to także w innych zakątkach świata). Wiedząc, że w razie czego będziemy umieli poprosić o pomoc, zapytać o radę albo zgłosić jakiś problem, czujemy się bezpieczniejsi, nawet w egzotycznych państwach,
lepsze kompetencje zawodowe - znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B1-B2 to zawsze dodatkowy atut w CV. Często przy porównywalnych kandydaturach to właśnie kompetencje językowe decydują, czy warto zatrudnić daną osobę. Kursy językowe skierowane na środowisko pracy znajdziesz w ESKK: https://eskk.pl/kursy-jezykowe,
rozwijanie pasji - nauka konkretnego języka często wiążę się z fascynacją danym krajem. Osoby kochające flamenco uczą się hiszpańskiego, bo chcą zrozumieć kursy tańca w tym języku. Wielbiciele włoskiej kuchni idą na kurs językowy, bo planują podróż kulinarną po tym kraju. Zapaleni czytelnicy chcą czytać powieści w oryginale. Warto szukać korzyści, jakie da nam nauka języka także w tym aspekcie,
dbanie o swój mózg - nauka języka wywiera zbawienny wpływ na nasz umysł, pobudzając go do produkcji szarej materii. Zbadano także, że uczenie się języków obcych poprawia umiejętność kojarzenia faktów, niestereotypowe myślenie i wpływa na większą elastyczność i dopasowywanie się do okoliczności. W przypadku starszych osób pozwala także zapobiec demencji, warto się więc uczyć języków w każdym wieku!
kontakt z obcokrajowcami - znajomość z ludźmi wychowanymi w innej kulturze bardzo zmienia nasze postrzeganie świata, uczy tolerancji i wyrozumiałości oraz pozwala poszerzyć horyzonty. Jeśli więc udało ci się poznać sympatyczną Niemkę lub rozmowego Australijczyka i chcesz kontynuować znajomość - nauka języka bardzo pomoże w utrzymaniu relacji.
0 notes