Don't wanna be here? Send us removal request.
Text
Kako da izabereš vernog saputnika za lakši život?
Pozdrav svima dragi moji, Budući da dvadesetak godina koristim različita kolica kako bih, kao osoba kojoj je cerebralna paraliza dijagnostikovana po rođenju, mogla koliko toliko normalno da živim, imam iskustva u korišćenju oba tipa ovih pomagala. Podeliću sa vama kako prednosti tako i mane istih.
Manuelna invalidska kolica
Manuelna kolica mogu koristiti deca i odrasli sa smetnjama u kretanju, s tim što kolica idu po kilažama te su za decu pogodnija dečija ručna kolica. Prednosti i mane ovih kolica:
Jednostavnost i lakoća. Lako prelaze manje prepreke poput stepenika i ivičnjaka, a mogu da stanu čak i u mali gepek automobila, kao i u prostorije koje su manje kvadrature. Imaju mogućnost sklapanja i rastavljanja u delove, manjih su gabarita.
Zavisnost od drugih. Kako bih uradila ono što želim ili što mi je potrebno, zavisim od toga da me neko gura i prenosi u ovim kolicima. Treba voditi računa prilikom transfera i spuštanja, jer se kolica mogu lako prevrnuti, a nisu pogodna za neravne i brdovite terene. Elektromotorna kolica
Ovaj tip kolica koristim svakodnevno, jer mogu rukom da upravljam džojstikom, a potrebno je da budete svesni okoline i sebe u saobraćaju. Prednosti i mane:
Nezavisnost i praktičnost. Osoba koja koristi ova kolica ne zavisi od drugih ljudi, može da se vozi nesmetano gde god poželi. Za razliku od manuelnih, ova kolica poseduju i svetlo, retrovizore i različite navigacije kako biste bezbedno učestvovali u saobraćaju.
Težina. Svaka elektromotorna kolica iznose od sto do dvesta kilograma, a neka čak i preko toga, te je nezamislivo pomoći osobi u kolicama ukoliko se ona zaglavi i na najmanji kamen, što se meni i dogodilo više puta.
0 notes