Don't wanna be here? Send us removal request.
Text
Podłogówka - ogrzewanie - Nowości
Ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom lepsze nastawienie również delikatniejsze zużycie energii niż standardowe grzejniki. Warto więc ułożyć pod posadzką rury z wodą lub elektryczne kable grzejne. Poznaj 7 najważniejszych zadań związanych z montażem ogrzewania podłogowego.
Tworzący domowe domy coraz częściej określają się na zastosowanie w nich ogrzewania podłogowego. Zachętą jest komfort, brak ważnych elementów grzejnych, dobry z punktu widzenia fizjologii ludzkiego organizmu pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach i podnoszone przez wielu niższe koszty ogrzewania niż przy wykorzystaniu zwykłych grzejników.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Inwestorzy wybierają częściej ogrzewanie podłogowe wodne, które lecz stanowi niezmiernie kłopotliwe podczas montażu oraz jedyna instalacja jest przyjemniejsza, a za to eksploatacja kosztuje znacznie tanio niż podłogowego ogrzewania elektrycznego. W wypadku zasilania instalacji przez kocioł na tanie paliwo (węgiel, drewno, gaz ziemny) albo przez pompę ciepła różnica stanowi wysoce przystępna - ogrzewanie prądem będzie co chwila dwa razy droższe. Spośród tegoż powodu kable podgrzewające podłogę zazwyczaj są czymś nowego systemu grzewczego.
Od czego zacząć - projekt instalacji i dobrze izolacja podłogi
Ogrzewanie podłogowe to głównie betonowa płyta grzewcza z pogrążonymi w niej elementami grzejnymi. Ale oprócz technologii mokrej, czyli pokrywania rur lub kabli wylewką cementową lub anhydrytową, kojarzy się także systemy do podłóg drewnianych, do montażu na ciepło.
Jak zaplanować ogrzewanie podłogowe?
Zastosowanie ogrzewania podłogowego najlepiej przewidzieć przed dołączeniem do architektury domu. Niestety będzie wtedy problemów z wysokością ziem oraz konieczności wyrównywania ich poziomu w mieszkaniach z ogrzewaną podłogą oraz bez niej. Obecnie na etapie przygotowywania podłoża trzeba mieć pod uwagę, iż w warstwie podkładu podłogowego odnajdą się rury. Musi stanowić on dobrze wyrównany, by układane na nim płyty izolacji termicznej sięgały do niego na całkowitej powierzchni. Jak się o to nie zadba, może myśleć do pękania jastrychu, w którym będą pokryte rury. To zazwyczaj prowadzi też do pękania rur w polu załamania wylewki. Elektryczne kable są bardziej sprawne także spośród nimi takie problemy występują rzadziej. Wejdź na stronę
Ogrzewana podłoga - niczym nie tracić ciepła?
Ogrzewana podłoga musi być zabezpieczona przed stratą ciepła, wtedy na pokrytym podłożu kształtuje się płyty izolacji termicznej ze sztywnych płyt styropianowych lub z wełny mineralnej usztywnionej żywicami. Aby usprawnić prace, często zajmuje się specjalne płyty izolacyjne przyklejone do folii – szkolone z rolki. Na takiej folii nadrukowana jest siatka ułatwiająca precyzyjne ułożenie oraz zamocowanie rur. Grubość izolacji powinna stanowić dopasowana tak, by współczynnik przenikania ciepła ziemie był lżejszy niż 1 W/(m2∙K) dla podłóg na sufitach nad pomieszczeniami ogrzewanymi, 0,25 W/(m2∙K) nad nieogrzewanymi piwnicami oraz 0,3 W/(m2∙K) dla podłóg na gruncie.
Ogrzewanie podłogowe wodne czy ogrzewanie podłogowe elektryczne?
Wybierając między ogrzewaniem podłogowym wodnym i ogrzewaniem podłogowym elektrycznym, powinniśmy mieć wiedzę, że energia elektryczna jest u nas droga, to za ogrzewanie prądem będziemy daleko płacić. Tylko z różnej części koszt zakupu kabli grzejnych lub mat grzewczych będzie mniejszy niż elementów potrzebnych do życia instalacji wodnej. Unikniemy te problemów eksploatacyjnych, które zdarzają się, jak system wodnego ogrzewania podłogowego nie jest zbudowany poprawnie. Ogrzewanie elektryczne jest wiele niższe, więc błędy wykonawcze dają się rzadziej. Zaletą takiego zwolnienia jest również możliwość podgrzewania podłogi bez potrzeb uruchamiania instalacji c.o., na przypadek w stopniach przejściowych - wiosną oraz jesienią.
Jeśli trafimy do wniosku, że ogrzewanie podłogowe pragniemy być jedynie w kuchni zaś w łazience, oraz w innych pomieszczeniach będą grzejniki, to skorzystanie wolnego od instalacji c.o. elektrycznego ogrzewania podłogowego będzie na pewno rozsądnym rozwiązaniem. A gdy ogrzewanie podłogowe ciągnęło się znaleźć na liczniejszej wielkości oraz jego zleceniem byłoby przede wszystkim zapewnienie komfortowej temperatury w mieszkaniach, zaś nie tylko eliminacja efektu zimnych posadzek, koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego będą na tyle silne, że o jednak zainwestować w budowę wodnego ogrzewania podłogowego. Jeżeli będzie napędzana przez kocioł na tanie paliwo, na prawdopodobnie nie będziemy żałować wydanych pieniędzy.
Ogrzewanie podłogowe - przyjemne i efektywne
Podczas ogrzewania pomieszczeń wymiana ciepła między urządzeniem grzewczym a otoczeniem zachodzi przede ludziom na dwa rodzaje: przez światło także przez konwekcję. Promieniowanie cieplne polega na przenoszeniu energii promieniowania elektromagnetycznego, którego źródłem jest wszelkie ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Konwekcja to unoszenie ciepła, a więc wymiana ciepła przechodząca w końcu poruszania się ciała (w obecnym sukcesie powietrza w miejscu). W przeciwieństwie do normalnych grzejników podłoga rozgrzana przez rury z wodą lub druty oporowe oddaje ciepło głównie przez promieniowanie. Pozytywnie działa obecne na odczuwanie komfortu cieplnego przez wszystkich uczestniczących w ogrzewanych w obecny styl pomieszczeniach.
Gdy podłoga jest jaśniejsza, mniej ciepła z naszych układów wypromieniowuje w jej celu, a to mniej ciepła z otoczenia potrzeba, żeby nie było nam zimno. W pomieszczeniu można to utrzymywać temperaturę o prawie dużo 2°C prostszą niż w sukcesie ogrzewania konwekcyjnego (zwykłymi grzejnikami) a wbrew to rozumieć komfort cieplny. Dzięki małej w zestawieniu z grzejnikami temperaturze powierzchni grzejnej ogrzewania podłogowego unika się cyrkulacji powietrza w wnętrzu (jest ona warunkiem działania ogrzewania konwekcyjnego). To istotna korzyść dla osób uczulonych na kurz. Bowiem nie jest on „przypiekany” na przestrzeni grzejnika (ma więc siedzenie w temperaturze powyżej 55°C), istnieje ponad mniej drażniący.
W których miejscach warto zamontować ogrzewanie podłogowe?
Czy ogrzewanie podłogowe jest jednoznaczne do ludzi pomieszczeń? Samą z jego charakterystyk stanowi duża bezwładność cieplna – temperatura takiego podłogowego „grzejnika” obraca się wolno. Godzina od czasu uruchomienia ogrzewania do chwili, gdy w wnętrzu rozpocznie się używać jego granie, zawiera się w porach. Z zmiany po wyłączeniu źródła ciepła podłoga także przez duży czas pozostanie ciepła.
To utrudnia regulację temperatury w mieszkaniu również prowadzi, że ogrzewanie podłogowe nie jest zdrowym wyjściem w mieszkaniach wykorzystywanych okresowo, w jakich możliwe byłoby wybieranie ogrzewania, aby zaoszczędzić. I tam, gdzie większa grupę podłogi traktuje żyć zastawiona meblami, zastosowanie podłogówki nie jest konieczne. Jedynie meble na nóżkach o wysokości ponad 10 cm są nieznaczny pomysł na kwota ciepła wysyłanego do pomieszczeń.
Trzeba także myśleć o stosunkowo niewielkiej mocy ogrzewania podłogowego na metr kwadratowy podłogi. Wszystko to prowadzi, że nigdy stanowi ono drogą instalacją grzewczą w domu. Zwykle stawia się system zwracający się z niewiele pętli ogrzewania podłogowego w niektórych wnętrzach i z kilku grzejników konwekcyjnych w różnych.
Wodne ogrzewanie podłogowe - jak ułożyć rury?
Wodne ogrzewanie podłogowe komponuje się głównie z rur z polietylenu sieciowanego (PE-X), polipropylenu (PP) lub polibutylenu (PB) albo złożonych (z ciała sztucznego oraz aluminium) lub miedzianych z płaszczem z ciała sztucznego. Powinien je dokładnie zamocować do podłoża, aby nie wypłynęły na wierzch podczas układania wylewki. Należy też myśleć o to, aby pojedynczy obieg nie był znaczniejszy niż 150 m, w innym razie straty ciśnienia w przewodzie będą za szerokie i pompa obiegowa sobie spośród nimi nie poradzi.
Temperatura wody będącej czynnikiem grzewczym obniża się wraz z drogą od kotła, a cała podłoga powinna się rozgrzewać równomiernie. Dlatego rur nie produkuje się w jakikolwiek sposób. Najmodniejsze jest przygotowanie w kwestie wężownicy meandrowej lub pętlowej. Wężownica meandrowa nie zapewnia równomiernego rozkładu temperatury podłogi. A dlatego powinna stanowić stworzona w współczesny forma, gdyby jej początek znalazł się wzdłuż ściany o najwyższych utratach ciepła. By otrzymać bardziej równomierny rozkład temperatury podłogi, wykonywa się wężownicę p��tlową, więc z przewodu podwójnie złożonego. Przynosi ona doskonalsze warunki ogrzewania, ale musi znaczniejszej zawartości rur również ogromniejszego wkładu pracy.
Rozstaw rur wężownicy powinien mieć 10-30 cm. Wówczas unika się występowania na przestrzeni ziemie miejsc przyjemniejszych i zimniejszych. Przy ścianach zewnętrznych, w tak zwanej strefie brzegowej, można zagęścić rozstaw wężownicy, aby wypracować w niniejszych pomieszczeniach wyższą temperaturę powierzchni podłogi. Przydatne jest użycie osobnych obwodów grzewczych dla strefy brzegowej również dla reszty pomieszczenia. Odstęp rur od ścian zewnętrznych winien stanowić prosty przynajmniej rozstawowi rur wężownicy, a w sukcesie braku bocznej izolacji cieplnej nie mniejszy niż 0,5 m.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak stworzyć kable oraz maty grzejne?
Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne, zamiast rur z wodą powinien będzie ustalić kable grzejne. Prace tworzy się od zamontowania w ścianie puszki instalacyjnej. Kabel wywodzi się od puszki przez rurkę ochronną (peszel), następnie po podłodze równolegle do najdalszej ściany pomieszczenia. Co nieco więcej 50 cm trzeba go umocować do podłoża uchwytami lub taśmami mocującymi. Rozstaw kabli zależy przede wszystkim z rodzaju ziemie również robionej mocy ogrzewania – leczy się go razem z informacją producenta. Kabel jest stałą odległość również energia – powinien go dobrać do wysokości pomieszczenia, jakie ma ogrzewać.
Kable grzejne, jakie będą pokryte jastrychem, nie mogą stanowić kierowane bezpośrednio na warstwie izolacyjnej. Ze powodu na jej małą przewodność cieplną pogoda nie byłoby odprowadzane z kabla dość szybko, na skutek czego bardzo wzrosłaby jego temperatura a mógłby on ulec uszkodzeniu. Kable umieszcza się czyli na taśmie lub siatce montażowej, dzięki dlaczego nie należą do podłoża. Choć w instalacjach ogrzewania podłogowego umieszczanych w drewnianych podłogach na legarach kable grzejne układa się bezpośrednio na izolacji cieplnej dodatkowo nie przykrywa warstwą zaprawy. Pomiędzy elementami grzejnymi a drewnianą podłogą winna być zachowana wolna przestrzeń wysokości 3-5 cm.
Istotne jest, aby instalacja nie była pisana w temperaturze niższej niż -5-0°C, bo kable stoją się wtedy sztywne. W takiej sytuacji można rozwinąć kabel i podłączyć go do centra zasilania. Po uelastycznieniu należy go uwolnić i już przystąpić do wykonywania. W gotowej warstwie, kiedy kable są już niewidoczne, nie można wiercić otworów. Potrafiło zatem doprowadzić przerwanie kabla, zaś jego zmiana wymagałaby zniszczenia wylewki w mieszkaniu, w jakim nastąpiło uszkodzenie. Jeśli trafi do uszkodzenia kabla, najlepiej wziąć z uwadze instalatora systemu, jaki zawiera prawą maszynę do wykrywania przerw.
Jak sprawdzić szczelność budowie i poprawność działania ogrzewania podłogowego?
Po ustawieniu wszystkich pętli grzewczych instalację wodnego ogrzewania podłogowego budzi się próbie ciśnieniowej, by być pewność, iż jest szczelna. Także kable grzejne wymagają istnieć sprawdzone przez zmierzenie rezystancji izolacji – lub nie zostały uszkodzone w ciągu montażu.
Gdy wszystko jest w planu, można podejść do dzieła płyty grzejnej, czyli warstwy podłogi, w której będą zatopione rury bądź kable. Zwykle rzuca się do tego jastrych cementowy lub anhydrytowy szkolony z gotowych mieszanek. Podkład podłogowy pisany na warstwie izolacji termicznej (pływający) bez zbrojenia powinien być grubość co najmniej 7 cm. Gdy uznaje być słabszy, trzeba zastosować zbrojenie metalową siatką w połowie jego grubości. Można się po nim dotyczyć dopiero po jego prawidłowym połączeniu również stwardnieniu, lub po 7-10 dniach. Podczas betonowania również przez okres wiązania betonu rury instalacji grzewczej powinny zostać pod ciśnieniem 0,3 MPa.
0 notes
Text
Nowości - Podłogówka - ogrzewanie elektryczne
Najważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego istnieje toż, że zapewnia w miejscach równomierny rozkład temperatury. Dodatkowo chodzenie po ciepłej ziemi jest ciepłe, szczególnie w zimniejsze dni, których w swym charakterze nie brakuje. Nic innego, że podłogówka zdobywa coraz dużo zwolenników.
Ogrzewanie podłogowe można zorganizować na dwa sposoby. W wariancie wodnym ogrzana przez kocioł lub pompę gorąca woda dociera do rurociągu złożonego w powierzchni jastrychu w ziemi, przekazując ciepło do miejsca. W układzie elektrycznym zamontowane w ziemi przewody lub maty nagrzewają się podczas przepływu prądu elektrycznego.
Pierwszy rodzaj składa się zwykle w współczesnych budynkach, w jakich źródłem ciepła jest kocioł bądź pompa ciepła. Ogrzewanie elektryczne, którym bliżej zajmiemy się w ostatnim artykule, układa się i szczególnie w modernizowanych budynkach czy wyłącznie w niektórych miejscach - jako uzupełnienie klasycznej instalacji grzewczej.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - prawie same zalety
Zastosowanie ogrzewania podłogowego niesie ze sobą wiele zalet. Największą cechą istnieje ostatnie, że system podłogowy zapewnia równomierny rozkład temperatury w wszelkim pomieszczeniu. Ciepło dochodzące do obiegu spod stóp istnieje również odczuwane przez ludzi w najbardziej komfortowy sposób. Najkorzystniej bowiem, gdy wyższa temperatura jest przy podłodze, a mniejsza na poziomie głowy.
Toż nie jedyne zalety. W odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, ogrzewanie podłogowe przekazuje większość ciepła przez promieniowanie. Dzięki temu nie powstaje ruch powietrza, co wybiera zjawiska przemieszczania się kurzu. Więc z pewnością skuteczne lekarstwo dla alergików. Nie bez miejsca jest fakt, że brak grzejników ułatwia aranżację wnętrz. Choć z nowej strony system podłogowy uniemożliwia zastawienie meblami zbyt ważnej dawek posadzki. Innym ograniczeniem jest ostatnie, że ziemi nie można oddać w wolny sposób (patrz ramka na następnej stronie).
Należy również wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe charakteryzuje duża bezwładność cieplna. Dotyczy zatem z bieżącego, że kilkucentymetrowa warstwa jastrychu w ziemi akumuluje ciepło, i okres jego ogrzewania i stygnięcia jest duży, dlatego podłogówką że jest sterować. Oznacza to problemy z okresowym obniżeniem temperatury we tłach, np. pod nieobecność domowników lub w nocy (choć temat ten wynika bardziej ogrzewania wodnego).
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - dobry projekt
Prawidłowe funkcjonowanie ogrzewania podłogowego w wielkiej skali zależy z dobrze zrobionego projektu. Wszelkie kolei na czasie eksploatacji ograniczać się ponieważ będą z kuciem podłogi, a zatem poważnym remontem. Czyli zupełnie inaczej niż w układzie grzejnikowym, w którym modyfikacje są stosunkowo niskie - w spraw, jak w pewnym pomieszczeniu będzie za zimno, wystarczy po prostu podnieść temperaturę wody grzewczej lub zamontować większy grzejnik.
Tak więc wykonanie dokumentacji zlecić doświadczonemu fachowcowi, który uwzględni zapotrzebowanie cieplne domu oraz parametry techniczne zastosowanych materiałów instalacyjnych. Projekt przyda się te w sukcesie ewentualnych awarii.
Jak i kiedy montować elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe najwygodniej zaplanować obecnie na poziomie budowania domu, gdy zapadają decyzje o rozmieszczeniu rozmaitych budowy również stylu wykończenia podłóg. Elektryczna podłogówka nie istnieje zawsze tak trudna jak jej wodny odpowiednik, dlatego często prowadzona jest podczas remontów. W obecnym przypadku nie trzeba bowiem ingerować w będący system grzewczy, a jedyną niedogodnością jest zdemontowanie posadzki.
W zależności z tego, na którym czasie uzyskuje się ogrzewanie, instalację można przeprowadzić na dwa rodzaje. W kolejnym lokalu najczęściej stawia się pętle z przewodu grzewczego, natomiast podczas remontu - cieńsze przewody, maty grzejne lub folie.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - pętle z przewodu grzewczego
Ten typowy, tańszy sposób, polega na ułożeniu pętli z przewodu grzewczego w jastrychu. Prace zwraca się najczęściej po dokonaniu instalacji elektrycznej, wodnej i medycznej i po dokonaniu wewnętrznych robót tynkarskich. Podłoże winno stanowić poważne, oczyszczone oraz suche.
Niezbędna jest izolacja termiczna - w sukcesie podłóg na gruncie powinna obejmować ona grubość 15-20 cm, na stropie pomiędzy kondygnacjami ogrzewanymi wystarczy 3-5 cm. Wzdłuż całego obrysu płyty grzewczej kładzie się taśmę izolacyjną, gdyż przy ścianach oraz wyjątkowych elementach konstrukcyjnych należy pozostawić szczeliny szerokości 1,5-2 cm. Dzięki nim jastrych będzie posiadał nadzieja swobodnego kurczenia oraz rozciągania się przy zmianach temperatury.
Przewody grzewcze odkłada się w pętli również wkłada do podłoża specjalną taśmą montażową. Odległości pomiędzy równoległymi odcinkami kabla powinny stanowić 5-15 cm.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - cienkie przewody, maty oraz folie
To myśl droższa, ale idealna dla tych, którzy zamierzają ograniczyć prace montażowe do minimum. Model ten istnieje wykorzystywany i chętnie w planach ogrzewania strefowego, np. jako uzupełnienie grzejników. Cieńsze od standardowych przewody gromadzi się w warstwie kleju do płytek lub wykonywa pod panelami podłogowymi. https://sklepinstalacyjny24.pl/53-rury
Podobnie składa się maty grzewcze, czyli siatki z ciała sztucznego z wplecionymi przewodami, o grubości ok. 2 mm. Jeszcze cieńsze (0,2-0,4 mm) są folie z naniesionymi elementami grzejnymi, które dodatkowo nakłada się pod panelami.
Też jak w sukcesie pętli z przewodu grzewczego, w ziemi rzuca się czujnik temperatury, a w wszelkim pomieszczeniu termostat z ofertą programowania temperatury innej dla dnia również nocy.
Ile kosztuje instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego?
Największą trudnością szybszego upowszechniania się opisywanej metod są wysokie koszty eksploatacyjne, związane z ceną energii elektrycznej. W zderzeniu z budową z grzejnikami, większe są te koszty inwestycyjne (o 20-40%). Pomimo to nie brakuje inwestorów, jacy są gotowi zapłacić dużo za tak wygodne rozwiązanie.
Ile konkretnie? Wszystko zależy od rodzaju użytych materiałów. Najtańsze maty do ustawienia w kleju pod terakotę z prawą regulacją kupimy teraz za 70 zł/m². Markowe zestawy kosztują nawet 300 zł/m². Tańsze od koniec są przewody grzewcze, tylko w ostatnim przypadku dochodzi koszt wykonania betonowej wylewki. Średnio można dostać, że za ogrzewanie elektryczne zapłacimy 130-200 zł/m².
Niektórzy producenci ogrzewania podłogowego udostępniają na prywatnych właściwościach kalkulatory umożliwiające szybki wybór i symulację kosztów instalacji.
1 note
·
View note