Don't wanna be here? Send us removal request.
Photo
TEMAT 2 DZIAŁ IV
Temat : Mieszko I i początki Polski.
0 notes
Photo
0 notes
Photo
CHRZEST POLSKI- 966 ROK
Mieszko dążył nie tylko do rozbudowy państwa, ale także do zwiększenia jego znaczenia wśród innych państw europejskich. Dopóki jednak był poganinem, dopóty chrześcijańscy władcy nie traktowali go jako równorzędnego partnera. Książę uznał więc przyjęcie chrztu za niezbędny krok w celu wzmocnienia swojej pozycji.
Przyjęcie chrześcijaństwa odbyło się za pośrednictwem sąsiednich Czech, z którymi Mieszko I zawarł sojusz.
0 notes
Photo
DOBRAWA (córka księcia czeskiego) i MIESZKO I
Sposobem potwierdzenia przymierza polsko- czeskiego było małżeństwo Mieszka I z czeską księżniczką.
1 note
·
View note
Text
SKUTKI CHRZTU POLSKI
Przyjęcie chrztu przez Mieszka I i jego dwór podniosło rangę księcia na arenie międzynarodowej. Oznaczało również zacieśnienie więzi ze światem Zachodu oraz ułatwione przejmowanie jego kultury i osiągnięć . Książę zyskał również większe znaczenie w oczach podanych . Kościół wspierał jego władzę, głosząc, że pochodzi od Boga. Nauczał wiernych, że każdy kto wznieca bunt przeciwko panującemu, nie tylko łamie prawo, ale także popełnia ciężki grzech. Ponieważ duchowni należeli do niewielu wykształconych ludzi w Polsce, pomagali władcy w rządach. Przykładowo często pełnili funkcję jego doradców. Ze względu na to, że znali język łaciński zajmowali się także dyplomacją. Przyjęcie chrześcijaństwa przyczyniło się do rozwoju kulturalnego Polski. Duchowni służyli swoją wiedzą i umiejętnościami. Zakładali szkoły, opiekowali się ubogimi, leczyli chorych, a nawet rozpowszechniali nowoczesne metody uprawy roli.
ZADANIE 4
Korzystając z powyższego tekstu, WYPISZ W PUNKTACH skutki chrztu.
0 notes
Photo
Mapa Polski za panowania Mieszka I
ZADANIE 3
Wypisz wszystkie państwa z którymi graniczyła Polska za czasów panowania Mieszka I.
0 notes
Photo
Pierwsze zdjęcie - dzisiejsza rekonstrukcja grodu w Biskupinie.
Drugie zdjęcie - komputerowa rekonstrukcja przedstawiająca jak gród mógł wyglądać.
0 notes
Photo
JAK ŻYLI SŁOWIANIE
Słowianie osiedlali się na obszarach nizinnych, w pobliżu rzek i jezior. Zajmowali się rolnictwem, rybołówstwem i łowiectwem. Znali również rzemiosła takie jak garncarstwo i kowalstwo.
Słowianie mieszkali w niewielkich osadach skupiających od kilku do kilkunastu zbudowanych z drewna ziemianek. Niektóre z osad osiągały duże rozmiary. Przykładem może być gród w Biskupinie.
0 notes
Photo
0 notes
Photo
Przeczytaj tekst źródłowy pochodzący z VI wieku oraz odpowiedz na pytania.
{Słowianie} czczą i rzeki i boginki i wszelakie bóstwa, i im wszystkim składają ofiary, a przy ofiarach wróżą. Żyją zaś w nędznych chałupach, znacznie od siebie rozproszeni, często też każdy odmienia {zmienia} miejsce zamieszkania. Występują do walki tłumy pieszo przeciw wrogom ruszają, oszczepy i małe tarcze dzierżąc {trzymając} w ręku ; nigdy zaś nie przywdziewają {zakładają} pancerzy.
ZADANIE 2
PYTANIA :
1. Opowiedz, czego dowiadujemy się o wierze dawnych Słowian.
2. Wyjaśnij, w jaki sposób Słowianie walczyli z przeciwnikami.
0 notes
Photo
0 notes
Photo
WIERZENIA SŁOWIAN
Słowianie wierzyli w wielu bogów i czcili głównie siły przyrody. Za najważniejszych bogów uważali boga ognia i słońca SWAROGA oraz budzącego grozę PERUNA. Patrzący w cztery strony świata ŚWIĘTOWID był panem wojny i urodzaju.
0 notes
Text
Słowianie na ziemiach Polski
Do X wieku większość ziem Polski pokrywały lasy i puszcze. Zamieszkiwały je liczne plemiona słowiańskie, które przez wycinkę i wypalanie lasu zbywały ziemię pod uprawę.
PLEMIONA :
Pomorzanie/ Mazowszanie/ Polanie/ Dziadoszanie/ Bobrzanie/ Ślężanie/ Bobrzanie/ Opolanie/ Gołęszyce/ Wiślanie/ Lędzianie
zad 1
Jak myślisz, które z tych plemion jest najważniejsze w historii naszego kraju ?
1 note
·
View note