Don't wanna be here? Send us removal request.
Video
youtube
twór JESTEM TU jest swobodną. klimatyczną kreacją muzyki i opowieści. Czynny udział wzięli: Miłka Malzahn & Wojtek Bura. Oto źródło czystego sentymentu zaklętego w tej piosence. słowa: Miłka Malzahn muzyka i produkcja: Wojtek Bura gość specjalny: Marek Abramowicz - akordeon mastering: Rafał Boniśniak / Papaya Studio *** zdjęcia: archiwalne - polona.pl aktualne - Miłka Juhuuuuu. Dla wszystkich, którzy pytali, a co my tam z Wojtkiem (Wojciech Bura) nagrywamy, taka wiadomość: otóż zrobiliśmy piękną piosenkę pt. 'Jestem Tu' – która właśnie dostała się do finału bardzo eleganckiego konkursu. Kochamy ją szczerze, bo koi nam nerwy, oraz przenosi słuchacza w czasie. Teraz - pora na głosowanie! https://www.rmfclassic.pl/konkurs-na-piosenke-o-krakowie I proszę, proszę - przetestuj jej działanie na sobie 😉. Wszystkie piosenki pod linkiem, moja to JESTEM TU. 🙂 Głosowanie potrwa do 29 maja do godz. 23:59. Pięknego dnia! #konkurs #piosenka #jestemtu #głosuj #głosowanie #głosowanie #kraków
0 notes
Video
youtube
Miłka O. Malzahn - Porady ze starego kalendarza: jak czytać książki?
W ogóle, Kalendarz "Iskier" z lat przedwojennych pełnił rolę małej encyklopedii i notatnika dla młodzieży. Był też tygodniowy ilustrowany magazyn redagowany przez Władysława Kopczewskiego, zawierający różnorodne informacje, porady i treści edukacyjne. Kopczewski pisał to wszystko sam, tworząc też takie kieszonkowe kalendarze.
Publikacja miała na celu wzmacnianie świadomości społecznej i kulturalnej młodych czytelników, oferując im wartościowe treści oraz inspirując do myślenia i działania. Kiedy teraz, po stu latach, czytam te porady, naprawdę czuję ich moc.
Ponieważ czytanie książek i pisanie (!) to dla mnie ważna sprawa, z otwartą głową podeszłam do notatek z kalendarza o tym, jak czytać. Jak książki czytaj, konkretnie. Dziś przeważnie używamy kalendarza w telefonie – mało romantycznie, ale mega wygodnie.
Niektórzy potrzebują jeszcze dużych kalendarzy, żeby ogarnąć logistycznie wiele wydarzeń naraz. Lepiej widać zapisaną przestrzeń niż wyświetlaną na ekranie, ale.. to pewnie kwestia czasu. Większość z nas ma nos w telefonie i mocno ceni funkcję przypomnień. Ech, kiedyś kalendarz to było okno na świat. Dosłownie. I przewodnik po mądrym życiu.
0 notes
Text
Choć termin "kobieca energia" jest często używany w kontekście duchowym lub ezoterycznym, można go przeanalizować również z punktu widzenia nauki:
Neurobiologia: Badania pokazują, że mózgi kobiet i mężczyzn różnią się pod względem struktury i funkcji. Wpływa to m.in. na empatię, komunikację i budowanie relacji. Nic oburzającego, wszystko w zgodzie z naturą. I w zgodzie z tym odcinkiem ;)
Psychologia ewolucyjna: Z perspektywy ewolucyjnej, kobiety rozwinęły specyficzne cechy i zachowania związane z macierzyństwem i opieką nad potomstwem, ale na tym nie poprzestały, jak słychać ;)
Socjologia: Role płciowe i normy społeczne wpływają na to, jak postrzegamy i oceniamy zachowania kobiet i mężczyzn, ale nie determinując tego potrzegania. Choć tutaj — bawimy się schematami.
Warto pamiętać, że "kobieca energia" to pojęcie złożone i wielowymiarowe. Nie można go sprowadzić do jednego definicji ani stereotypu.
Mam nadzieję, że ten odcinek zachęci do refleksji i dyskusji na ten temat! 😊
#babskiwypad #kobiecaenergia #podcast #tubebędziebabskiwypad #psychologia #socjologia #nauka #kobieta #kobiety #relacje #współpraca #empatia #komunikacja
0 notes
Text
Wszyscy robią podsumowania staroroczne, a ja patrzę już w nowe przestrzenie. A są tu na horyzoncie już: 1. kolejne książki (w styczniu odlotowa, krótka opowieść "Po drugiej Stronie Twoich powiek", w której występuje taki Białystok "na opak" i akcja bez akcji :). No... mniej więcej, 2. Zaraz po nowym roku - oficjalnie pojawi się nowy odcinek podcastu 'Dziennik Zmian' - tym razem: na podsłuchu będzie pewien "Babski wypad", oraz zostaną twórczo przeprowadzone, przy smacznie zastawionym stole, badania nad fenomenem kobiecej energii :). Na serio. Nieoficjalnie można podpatrzeć odcinek przedpremierowo tu https://youtu.be/UeThkjzku1U 3. Wkrótce też kolejna odsłona "Kobiet z Kiedyś" i niespodziany, lecz fascynujące projekt. 4. i..... A nie, nie wygadam od razu wszystkiego. Zachęcam to podpatrywania co tu się dzieje, można też wskoczyć w newsletter https://milkamalzahn.substack.com/ i na wszelkie możliwe platformy, które zasiedlają moje opowieści (tj. w te światy równoległe proszę wpadać swobodnie :) Pięknego ostatniego dnia starego roku! #staryrok #nowyrok #plany #bezpodsumowania #podcast #babskiwypad
#youtube#nowy rok#stary rok#podcast#intuicja#podróże#codzienność#rozwój#turystyka#babski wypad#kobieca energia
0 notes
Text
Plan na styczeń: Ocean Zup Bo rzeczywistość jest kwantową zupą, prawda? Kwantowa zupa w tym naszym logicznym świecie symbolizuje zróżnicowanie i nieustanną zmienność rzeczywistości na poziomie kwantowym. To jest smaczne! :) W mechanice kwantowej wszystko wibruje i nie jest stabilne, co oznacza, że rzeczywistość jest dynamiczna i zmienna. Taki ma być ten nowy rok.
A swoją drogą, popularnym autorem, który często odwołuje się do tej metafory i fajnie tłumaczy mechanikę kwantową, jest prof. Andrzej Dragan. W książce "Kwantechizm, czyli klatka na ludzi" opisał rzeczywistość jako "kwantową zupę-śmietnik", ujawniając jej chaotyczność oraz nieprzewidywalność. Moje zupy naprawdę są nieprzewidywalne, kto miał z nimi styczność, ten wie ;) Ale w każdym chaosie jest jądro porządku. Wiem to na pewno. Niech każde sprzątanie będzie metaforą tej prawdy, ale akurat tego dziś nawet nie będę nawet próbować ;)
A jaki jest Twój plan?
PlanNaStyczeń #OceanZup #KwantowaZupa #KwantowaMechanika #AndrzejDragan #Kwantechizm #Nieprzewidywalność #Dynamika #NowyRok #Kreatywność #Przemiany #Chaotyczność #Inspiracja #Nauka #Metafory #Zupy
#zupy #nanowyrok #fizykakwantowa
0 notes
Text
youtube
Czy wiecie, że w 1925 roku istniał poradnik, który uczył… chodzenia po mieście? Tak, tak! To wszystko dzięki tygodnikowi "Iskry". Czy warto poznać te przedwojenne wskazówki? Cóż, posluchajcie, a potem można dać znać w komentarzach czy ten przepis na chodzenie po mieście wciąż jest aktualny! Bo chociaż życie w ówczesnych miastach wyglądało nieco inaczej niż teraz to.. pewne prawdy sa niezmienne ;)
0 notes
Text
Krajobraz wewnętrzny. krajobraz zewnętrzny. Jaka to... relacja?
1 note
·
View note
Video
youtube
Miłka O. Malzahn : Królowa Rabarbaru - połączenie realizmu z elementami ...
Ciekawe przeżycia - kolorują nasz świat Dlatego 𝗿𝗼𝘇𝗽𝗼𝗰𝘇𝘆𝗻𝗮𝗺 𝗮𝗸𝗰𝗷𝗲̨ 𝗻𝗮 zaskakującą 𝗿𝗲𝗰𝗲𝗻𝘇𝗷𝗲̨ 𝗸𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗶 "𝙆𝙧𝙤́𝙡𝙤𝙬𝙖 𝙍𝙖𝙗𝙖𝙧𝙗𝙖𝙧𝙪" . Tak, odważnie chcę usłyszeć Wasze przemyślenia, wrażenia i interpretacje tej wyjątkowej opowieści.Jak wziąć udział?𝗣𝗿𝘇𝗲𝗰𝘇𝘆𝘁𝗮𝗷 książkę "𝘒𝘳𝘰́𝘭𝘰𝘸𝘢 𝘙𝘢𝘣𝘢𝘳𝘣𝘢𝘳𝘶" - udostępniam, przed bo mam zaufanie. Po prostu 𝗡𝗮𝗽𝗶𝘀𝘇 swoją recenzję.𝗢𝗽𝘂𝗯𝗹𝗶𝗸𝘂𝗷 ją w komentarzach lub na swoim profilu, oznaczając Miłka O. Malzahn wyślij mi link. Koniecznie W zamian za recenzję umieszczoną w sieci, otrzymasz 𝗱𝗮𝗿𝗺𝗼𝘄𝘆 𝗲𝗯𝗼𝗼𝗸 "𝙆𝙧𝙤́𝙡𝙤𝙬𝙖 𝙍𝙖𝙗𝙖𝙧𝙗𝙖𝙧𝙪" (przed) oraz (po recenzji) zbiór opowiadań "𝙉𝙞𝙚 𝙢𝙖 𝙢𝙤𝙣𝙤"! Obie książki są szczerą i skuteczną zachętą do przekroczenia ram wyobraźni, do wyjścia na przeciw najdziwniejszym spotkaniom, do odkrycia zaskakujących emocji i wreszcie - 𝗱𝗼 𝘀𝗽𝗼𝗸𝗼𝗷𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗱𝗿𝘆𝗳𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗻𝗮 𝗴𝗿𝗮𝗻𝗶𝗰𝘆 𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁𝗮 𝗺𝗮𝗴𝗶𝗶. Termin nadsyłania recenzji: koniec lutego 2025Nie przegap okazji, by podzielić się swoimi wrażeniami i powędrować w mikroświaty tych książek Więcej informacji znajdziesz na: https://www.milkamalzahn.pl/krolowa-rabarbaru/
0 notes
Text
youtube
A zaraz - kolejna radiowa świąteczna produkcja! W tym roku stawiam na balladę, przynajmniej tekstowo. Muzykę komponuje @MarekKubik, więc będzie nastrojowo, adekwatnie i wzruszająco.
𝗗𝗼 𝘀́𝘄𝗶𝗮̨𝘁 𝗶𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 𝘁𝗮𝗸𝗶𝗲 𝗸𝗼𝗹𝗲̨𝗱𝘆, 𝗻𝗶𝗲 𝗶𝗻𝗮𝗰𝘇𝗲𝗷.
PS: Tekst piosenki świątecznej śpiewanej przez dziennikarzy i przyjaciół musi być:
Prosty w rymowaniu
Zahaczający o realia
czasem przydaje się delikatna smuga świątecznej melancholii (w tym konkretnym przypadku:)
#Kolędy#ŚwiątecznePiosenki#ŚwiątecznyNastrój#MuzykaŚwiąteczna#MarekKubik#Ballada#Święta2024#MagiaŚwiąt#ChristmasSongs#WesołychŚwiąt#historia#opowieści#historia#odpoczynek#podcast
0 notes
Text
Szykuję nowy newsletter. Będzie o wiatrakach :) (zapisy na milkamalzahn.substack.com). Newslettery są zawsze bardziej osobiste, ale już mogę się przyznać, że uwielbiam wiatraki. A taka piękna rozmowa płynąca z wiatrem, wielce podlaska już jest w podcaście https://youtu.be/ScMyMYsIZN0 Na mnie wiatraki zawsze robią szalone wrażenie. I wydają mi się takim... romantycznym motywem naszego świata :) PS. A Ciebie wzruszają wiatraki? #wiatrak #podcast #szlak #sokólskiewiatraki Gotuj z historią
#wiatraki#sokólskie wiatraki#turystyka#lokalny patriotyzm#Podlasie#podcast#youtube#rozwój#romantyczny krajobraz
1 note
·
View note
Text
Czy 𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝘀𝘇𝗮𝗿y? Wierzysz w to? Naprawdę? Och, wiem że mamy listopad, ale... Kiedy wracam do tych wierszy, nagranych z Jacaszkiem w 2008 roku, jako alternatywny, niezrozumiany wówczas, nigdy -nie wydany album, to zachwyca mnie intensywność muzycznych barw. Napisałam 𝘀𝘇𝗮𝗿𝘆 𝗺𝗮𝗿𝘆 𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁 - żeby odczarować to przekonanie. Teraz, dopiero teraz widzę - że to nam się udało.
Sprawdź.
Poza tym nauka już, wie od dawna, że rzeczywistość wcale nie jest szara. Nigdy. To nasze postrzeganie bywa zmienne. Nasze oczy i mózgi, które interpretują kolory, są niezwykle skomplikowane. Nauka o optyce pokazuje, że kolory są falami świetlnymi o różnych długościach. Słońce dostarcza pełne spektrum światła, które jest odbierane przez nasze oczy jako różne barwy.
Świat jest pełen kolorów, ale nasze nastroje i perspektywy mogą sprawić, że widzimy go w bardziej stonowanych odcieniach. Kolory wpływają na emocje, a nawet mogą kształtować postrzeganie rzeczywistości. Zatem, jeśli czujesz, że Twoja rzeczywistość jest szara, przekieruj uwagę. Albo posłuchaj tego specyficzne wiersza, wyrastającego z absolutnie nie-szarej strefy brzmień.
1 note
·
View note
Text
Newslettery piszę długie, wrzucam dużo zdjęć, tropów, podlinkowań, wyróżniam niektóre zdania i wątki - wyobrażam sobie, że to jest list. List do kogoś bliskiego, fajnego. A każdy może stać się tym fajnym 🙂 - wystarczy zapisać się na newsletter przez Substack. Prościzna.
#szarymary#album#emocje#newsletter#poezja#wiersze#muzyka#album#podcast
1 note
·
View note
Text
youtube
Białowieża w PRL-u była wsią tradycyjną, patriarchalną, jak wiele innych. A w latach 70. i 80. leśnictwo było uznawaną ścieżką awansu społecznego. Mój portret leśników, jest bardzo prywatny i na czasie, bo ranga tego zawodu właśnie się zmienia ogromnie.
Po śmierci mojego taty – leśnika, zobaczyłam inną perspektywę tej pracy, poprzez jego rzeczy i zapiski. Społeczność ówczesnch leśników już odchodzi i to bardzo szybko. Warto docenić specyfikę tamtego świata.
0 notes
Text
Kinolubowie! 🌟 Chciałam zwrócić uwagę na dwa filmy, które w swoim rdzeniu są bajkowe. Jeden przyznaje się do tego od razu, a drugi udaje, że to życie. No, ale nikt się nie nabierze, choć to bardzo przyjemna bajka! Pierwszy film, "Megapolis" Coppoli, już w kinach! 🌆 To cudowny traktat o cywilizacji, miłości i przyszłości. Film jest staroświecki w najlepszym znaczeniu tego słowa. Dialogi przypominają tempo i jakość filmów Felliniego i te cyrkowe motywy 🙂. Wyobraźcie sobie Nowy Rzym, miasto przyszłości, gdzie wizjoner (Adam Driver) i klasyczny polityk ścierają się na politycznej scenie. 🎬 Drugi film to bajkowa opowieść o życiu prof. Simony Kossak. Film skupia się na epoce, którą znam, a że wtedy byłam dzieckiem, to mi to słodkie flow opowieści kompletnie nie przeszkadza. I podejrzewam, że wiele osób się zachwyci. I dobrze. 🌳 Warto zobaczyć oba filmy. "Simona Kossak" w kinach już wkrótce!
0 notes
Text
youtube
Historie Kobiet z kiedyś - wracają, a raczej - rosną! W dziesiątym odcinku - zagłębianie świata codziennych finansów poprzedniej epoki. Co było dobrobytem z perspektywy wsi umiejscowionej jednak trochę "na końcu świata"?
W PRL-u życie wymagało nie tylko zaradności, ale i finezji, by móc cieszyć się choćby namiastką dobrobytu w dosyć trudnych warunkach. Od tej namiastki najczęściej były kobiety. Znasz takie. Na pewno. Posłuchaj, czy są podobne do tych z opowieści..
#Białowieża #kobietyzkiedyś #dobrobyt #kobiety #SimonaKossak #finanse #zarobkiPRL #PRL #codzienność #pieniądze #ceny
0 notes
Text
Głosowanie odbywa się raz dziennie z jednego urządzenia i jednego adresu IP. Każdego dnia można oddać głos na maksymalnie 5 różnych kandydatów. (Polecam podcast “Babka Natura” Justyny Pachałko, jest świetny!)
Głosowanie trwa od 10 do 15 października. Zagłosuj tutaj (dziękuję!)
Konkurs Kursory Roku 2024 - GIRLBOSSKIE.pl
#KobietyzKiedyś #KursoryRoku #PodcastRoku #NagrodaSpołeczności #Głosowanie #BabkaNatura#Wsparcie #Podcasty #białowieża
0 notes
Text
youtube
Czy tęsknisz za światem PRL-u?
0 notes