Dentysta Zakopane to świetny blog o stomatologii, ortodoncji, implantach i wszelkiej wiedzy z zakresu leczenia zębów.
Don't wanna be here? Send us removal request.
Text
Dlaczego dziąsła bolą?
Przyczyn bólu dziąseł jest bardzo dużo, ale nie wolno ich bagatelizować. Pacjenci często zapisują się na wizytę w gabinecie dentystycznym dopiero w przypadku silnego bólu zębów. Do stomatologa powinno się zgłosić się także, gdy bolą dziąsła.
Ból dziąseł zwykle pojawia się obok zaczerwienienia, obrzęku, a czasem także krwawienia. Przeważnie ignorujemy te objawy, myśląc, że to przypadkowe urażenie się szczoteczką , niestety takie objawy mogą oznaczać początek poważniejszego problemu. Kryjący się za tym stan zapalny, może powodować rozwój zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych albo recesji dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na rozwój paradontozy, głównej z przyczyn utraty zębów.
Z reguły zapalenia rozwijają się z podrażnień, przez niewłaściwe lub niedokładne mycie zębów lub używanie nici dentystycznych. Odkładająca się płytka nazębna to siedlisko bakterii, jakie mogą wywołać stan zapalny. Bywa tak, że dolegliwości bólowe powstają także w wyniku uderzenia (urazu), stosowania słabo dopasowanych protez, a także u kobiet ciężarnych.
Łatwym sposobem na złagodzenie bólu są specjalne, łagodzące płukanki czy żele powszechne w aptekach. Co prawda w wielu przypadkach jedynie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się bardzo długo, należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Wizyta w klinice stomatologicznej i leczenie wyeliminuje ból na dobre.
0 notes
Photo
Endodoncja - co to jest?
Choć endodoncja jest mniej znanym terminem, to dział dentystyczny, obejmujący rozpoznawanie i leczenie dolegliwości miazgi zębowej. Ogólnie znamy to jako leczenie kanałowe. Przyjmuje się, że leczenie endodontyczne należy do bardziej skomplikowanych zabiegów dentystycznych. Mimo to, dzięki nowoczesnym technikom oraz umiejętnościom endodonty, czyli stomatologa trudniącego się tym leczeniem, leczenie endodntyczne przebiega pomyślnie. Współczesne zabiegi leczenia kanałowego wykonuje się zwykle pod mikroskopem, co zapewnia dobrą widoczność zmienionej miazgi zęba.
Leczenia kanałowego wymagają raczej poważne przypadki. Są to nie tylko próchnicze infekcje miazgi zęba, ale również zgorzele i martwica. Do gabinetu dentystycznego na zabieg endodontyczny odsyłani są również pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Czasem zdarza się, że reakcja lekarza endodonty niezbędna jest także przed leczeniem protetycznym. Nim jednak dentysta endodonta podejmie się działania, wykonuje odpowiednią ilość badań diagnostycznych, które stwierdzą, czy można naprawić ząb.
Chociaż endodoncja nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie ma się czego obawiać. Każdy zabieg endodontyczny przeprowadzany jest ze znieczuleniem , dlatego zabieg nie boli. Poprawnie opracowany kanał zębowy nie sprawia kolejnych problemów.
0 notes
Photo
Współcześnie znieczulenie to w gabinecie stomatologicznym baza podczas większości stosowanych zabiegów. Oprócz tych zabiegów, które są całkowicie bezbolesne, w innych przypadkach wykorzystuje się znieczulenie, aby zagwarantować pacjentom zarówno komfort fizyczny i psychiczny. Od dawna wizyty u dentysty, wbrew obawom pacjentów są bezbolesne oraz skupiają się na pozytywnych rezultatach w leczeniu zębów. Przeważnie stosowane znieczulenie w gabinecie dentystycznym, to miejscowe znieczulenie aplikowane w okolicy zębów. Rzadziej używa się znieczulenia ogólnego. Wśród sposobów miejscowego znieczulenia wymieniane są trzy główne: znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe oraz przewodowe.
Znieczulenie powierzchniowe ma formę sprayu, żelu albo kremu mającego w składzie znieczulenie. Nie ma potrzeby nakłuwania. Nakłada się je powierzchniowo i choć aktywuje się najszybciej, to nie na długo. Zazwyczaj stosuje się je przed podaniem innego typu znieczulenia. Niewielkiego wkłucia igłą wymaga nasiękowe znieczulenie. Tą metodą aplikuje się znieczulenie w dziąsła w okolicy zęba, jaki dentysta będzie leczył i znieczula się końcówki nerwów. W przypadku bardziej wymagających zabiegów dentystycznych należy zastosować przewodowe znieczulenie. Ten typ znieczulenia aplikuje się prosto w nerw zębodołowy. W ten sposób znaczna część twarzy ulega znieczuleniu – np. język, dolna warga albo broda. Z uwagi na to pacjenci przestają czuć w dużej części twarzy, a efekt ten może zachować się nawet przez parę godzin po zabiegu.
0 notes
Photo
Co radzi dentysta po zabiegu implantacji zębów?
Co robić po wstawieniu implantów ? Zabieg implantacji jest całkiem trudny w stosunku do pacjenta. Odnowa dziąseł oraz przyjęcia przez ciało implantu potrzebuje czasu, przez co osoba zdecyduje się na taki zabieg musi szczególnie uważać. Z reguły po wszczepieniu implantu ukazuje się opuchlizna dziąseł, co koniecznie powinno się łagodzić lodowymi okładami. Można też zastosować specjalne żelowe woreczki dostępne w aptece do zamrażania w lodówce.
W pierwszych dniach powinno się również nie spożywać gorących pokarmów oraz wypróbować półpłynną dietę. Nie należy używać części jamy ustnej, w której umieszczono implant, aby dziąsło mogło naprawiać się bez podrażnień. Zdaniem stomatologów niedobre jest także dotykanie placami lub językiem miejsca implantu, żeby nie doprowadzić do zakażenia albo podrażnień. Trzeba również odłożyć alkohol oraz papierosy, ze względu na to, że rozciągają czas leczenia się tkanek. Ponadto co najmniej na czas około miesiąca nie wolno podejmować fizycznego wysiłku.
Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest spełnianie zaleceń stomatologa. Przede wszystkim co do pobierania antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. Samodzielne zwiększanie dawek bez zatwierdzenia lekarza może być niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi także przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Wykazują one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne. Natomiast w ciągu czyszczenia zębów, powinno się unikać miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.
Niezbędne jest także uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do stomatologa, gdy tylko pojawią się przejmujące objawy.
0 notes
Photo
Jak używać nici dentystycznych?
Ten, kto chciałby prawidłowo dbać o zęby, musi skierować uwagę przede wszystkim na porządnym myciu i regularnym chodzeniu do dentysty. Dokładne mycie zębów zmniejsza ryzyko pojawiania się próchniczych ubytków i zapaleń jamy ustnej. Oprócz szczoteczki do zębów równie skutecznym narzędziem do usuwania resztek jedzenia oraz płytki nazębnej są nici dentystyczne. Niestety, pomimo ogólnej dostępności oraz różnorodności nitek, większość osób o nich zapomina.
Nicią dentystyczną usuwa się pozostałości jedzenia oraz płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Cała trudność bazuje na tym, aby właściwie wprowadzić nić między zęby i używać zawsze czystego fragmentu nici. Każdy pojedynczy ząb powinien być oczyszczony pojedynczo, ruchem od strony dziąsła do górnej części zęba. Trzeba pamiętać o robieniu pionowych ruchów – nigdy z boku na bok. Nić dentystyczna powinna być stale naciągnięta i obejmować ząb od tyłu lub od przodu, mniej więcej na kształt litery C.
Choć nitkowanie zdaje się proste, według wielu osób wymaga ćwiczeń. W przypadku niepewności warto zajrzeć do gabinetu dentystycznego. Stomatolog albo higienistka dentystyczna z pewnością przedstawi instruktarz prawidłowego korzystania z nici, przy okazji profesjonalnej higienizacji zębów. Warto stosować nici dentystyczne, z uwagi na ich umiejętność dotarcia do miejsc, gdzie często nie radzi sobie szczoteczka. Korzystając z nici mamy pewność lepszej pielęgnacji zębów.
0 notes
Photo
Stomatologia estetyczna – licówki
Licówki stomatologiczne są jednym ze stałych uzupełnień protetycznych, jakich celem jest polepszenie estetyki uśmiechu. Są to cienkie nakładki przymocowane na przodzie zębów. Dzięki nim dentysta poprawia wygląd, kształt oraz kolor pojedynczych zębów. Szczególnie sprawdza się to na przykład, kiedy są one martwe, nierówne czy brzydko przebarwione. Tak można wyrównać poszczególne zęby poprzez wydłużenie, skrócenie, zwężenie albo poszerzenie korony zębowej. Licówka przydaje się także przy złamanym przednim zębie. Zazwyczaj pacjenci sięgają po to rozwiązanie, pragnąc wyeliminować przerwę pomiędzy jedynkami, czyli diastemę.
Licówki nakłada się na zęby naturalne, lecz aby było to możliwe, zęby trzeba przygotować. W pierwszej kolejności muszą być porządnie oczyszczone. Dlatego przed założeniem licówek dobrze wykonać skaling, piaskowanie i fluoryzację. Dodatkowo zęby, na jakie będą wstawione licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż sprawia wrażenie strasznego, nie boli. Stomatolog troszczy się o to, żeby zabiegi były bardzo komfortowe .
Plusem licówek jest to, że da się je dokładnie dopasować do normalnego koloru zębów pacjenta. To sprawa, że są zupełnie niewidoczne, a gwarantują planowany kształt i wygląd. Licówki są całkiem trwałe, ale powinno się je wymieniać lub odświeżać. W zależności od tego, z czego są zrobione (te porcelanowe nie zmieniają się nawet przez 10 lat) i utrzymywania higieny, pozostaną w świetnym stanie na parę lat.
0 notes
Photo
Metody wybielania zębów - Dentysta Zakopane
Większość ludzi marzy o cudownym i śnieżno - białym uśmiechu. Z uwagi na to ogólnie znane są odmienne sposoby wybielania, na które pacjenci mogą się zdecydować. Jednym z najbardziej znanych są rzecz jasna pasty wybielające do zębów. Całkiem skutecznie usuwają przebarwienia, rozjaśniają, czyszczą zęby i nie psują szkliwa. Równie powszechne są paski, lakiery i wybielające żele do nakładania w domu. Kupuje się je np. w aptece albo w sklepach, ale z reguły jest to niezbyt dokładny sposób wybielania zębów. Zwłaszcza w przestrzeniach między zębami.
Niewiele osób ma świadomość, że skutecznym sposobem przywracania bieli zębów jest dokładne oczyszczenie ich u dentysty na przykład przez zabieg scalingu. Usunięcie przebarwień oraz zdjęcie kamienia zapewnia wybielenie zębów. Kolejnym sposobem możliwym gabinecie dentystycznym są też specjalne nakładki. Różnią się one od tych kupionych w aptece tym, że są indywidualnie dopasowane do pacjenta na podstawie odcisku jego uzębienia. Pacjent samodzielnie nasuwa nakładki w domu i używa zgodnie z ustaleniami dentysty.
Najskuteczniejsze profesjonalne przywracanie bieli zębów działa na zasadzie naświetlania ich stworzonymi do tego nowoczesnymi lampami. Taka technika wybielania przynosi wspaniałe efekty już po jednym razie. W wypadku bardzo zniszczonych lub przebarwionych zębów, dobrym sposobem jest zasłonięcie ich licówkami. Licówki osłonią zęby pacjent i dadzą im pożądany kolor.
0 notes
Photo
Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w leczeniu zębów u dentysty?
To, czy można naprawiać zęby podczas leczenia aparatem na zęby, w głównej mierze ciekawi pacjentów, jacy zdecydowali się na aparat stały. Nie wolno wyjmować go samemu, ze względu na to w obecności problemów konieczna jest wizyta u lekarza ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia aparatem na zęby każdy pacjent powinien zadbać o to, by jego zęby zostały w pełni wyleczone. W ten sposób minimalizuje się ryzyko nadwyżkowych wizyt naprawczych w trakcie noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak przeciwwskazań do naprawy zębów, jeżeli pacjent ma aparat stały na zęby.
Noszenie aparatu ortodontycznego łączy się większą koniecznością dbania o zęby. Ze względu na zamocowane na zębach zamki i pozostałe elementy budowy aparatu , wymiatanie osadów i resztek jedzenia staje się nieco trudniejsze. Dlatego pacjenci leczący się ortodontycznie muszą uważniej myć zęby, zwłaszcza w okolicach aparatu ortodontycznego. Zaniedbanie higieny w tym okresie, może poskutkować tym, że na uprzednio wyleczonych zębach pokażą się zmiany próchnicowe. W takiej sytuacji powinno się udać się na wizytę w gabinecie dentysty. Lekceważenie psucia się zębów z uwagi na ortodontyczny aparat może wywołać ujemne skutki. Próchnica z łatwością przechodzi na sąsiednie zęby, więc lepiej usunąć problem.
Leczenie podczas korzystania z aparatu jest dostępne. Jeśli aparat uniemożliwia dostęp do popsutego zęba, można go ściągnąć na czas leczenia. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.
0 notes
Photo
Leczenie endodontyczne czy wstawienie implantu?
Fundamentalnym celem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część wykonywanych z pomocą mikroskopu zabiegów daje oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu musiały być zwyczajnie wyrywane.
Tymczasem implanty są wytrzymałe, a zamocowane na nich korony czy mosty protetyczne wiernie zastępują naturalne zęby. W głównej mierze, jeżeli pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone do końca życia i są jednymi z najwspanialszych sposobów wypełnienia pustki po utraconym zębie. Za sprawą leczenia kanałowego ząb w większości pozostaje naturalny. Zadaniem dentysty jest tylko rekonstrukcja korony zębowej. Jeśli chodzi o usuwanie zębów wypełnienie miejsca jest konieczne z uwagi na zdrowie całej jamy ustnej.
Warto też spojrzeć na ceny. Choć obie metody są bardzo skuteczne, a za ich sprawą pacjent nadal może cieszyć się zdrowym uzębieniem bez bólu, koszty leczenia kanałowego są niższe od zabiegu wszczepienia implantu. Przed podjęciem decyzji, co z robić w przypadku bolącego, dogłębnie popsutego zęba, należy się ocenić wspólnie ze stomatologiem, jakie rozwiązanie okaże się najodpowiedniejsze.
0 notes
Photo
Co oznacza krwawienie dziąseł?
Krew płynącą z dziąseł najlepiej zauważyć w trakcie szorowania zębów. Czynników krwawienia dziąseł może istnieć wiele na przykład zazwyczaj są to różne przyjmowane leki, silny stres czy bezwartościowa dieta. Przede wszystkim jednak ten problem występuje z przyczyny słabej higienizacji jamy ustnej i występowaniu jednej z najpopularniejszej chorób przyzębia i dziąseł czyli parodontozy. Zwykle złe lub zbyt rzadkie szczotkowanie zębów wiązać się z zbieraniem się kamienia na zębach oraz rozprzestrzenianiem bakterii, które prowadzi do występowania stanów zapalnych. Ta metodą osłabione dziąsła oraz zęby są bardziej podatne na działanie negatywnych okoliczności i powstawaniu paradontozy.
Krwawienie dziąseł oznacza nie tylko przykry widok w ciągu oczyszczania zębów. Problem ten pociąga za sobą inne tak samo nieciekawe skutki. Z czasem zapalenie dziąseł prowadzi do poruszania się, a nawet wypadania zębów. Na tę dolegliwość w głównej mierze powinny zwrócić uwagę również osoby uzależnione od papierosów, dlatego że substancje w nich zawarte też negatywnie wpływają na kondycję jamy ustnej oraz przeszkadzają w leczeniu.
Ze względu na te okoliczności, nie należy ignorować krwawienia dziąseł. W pierwszej kolejności trzeba porozmawiać z dentystą i jak najszybciej umówić na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Dentysta z pewnością podejmie leczenie problemu. W takim wypadku warto również zadbać o właściwszą higienizację jamy ustnej oraz zakupić dobrze dobraną szczoteczkę do zębów.
0 notes
Photo
Wyrywanie ósemek - u dentysty
Choć ósemki pojawiają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, mogą sprawiać wiele nieprzyjemności. Co do zasady zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie powinno się ruszać. Są jednak pewne przypadki, które decydują o tym, że potrzebne jest wyrwanie ósemki.
Czasem proces wyrastania ósemek jest utrudniony na przykład przez brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, które nie mają wystarczającej przestrzeni, naciskają na pozostałe zęby. W ten sposób powodują zazwyczaj ogromny ból oraz przemieszczanie się sąsiednich zębów. To może przekładać się na rozwój i natężenie wad zgryzu. Niewystarczająca ilość miejsca w jamie ustnej dla konkretnych zębów może też powodować trudności podczas całkowitego otwierania ust. To dla pacjenta oznacza pewien dyskomfort, którego warto się pozbyć.
Usuwanie ósemek przydatne jest również wtedy, kiedy ząb uszkadza próchnica, zwłaszcza w zaawansowanym stadium. Taka choroba może szybko atakować pozostałe zęby, z uwagi na to trzeba wyeliminować jej źródło. Zdarza się też tak, że blisko zęba powstaje nieodwracalny stan zapalny dziąsła, zazwyczaj spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku wyrwanie staje się jedynym rozwiązaniem problemu.
Wyrywanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest bezbolesna, dzięki wykorzystywanym znieczuleniom.
0 notes
Photo
Czy warto używać szczoteczki sonicznej?
Szczoteczka soniczna do zębów to na ten moment najlepsza szczoteczka , zapewniająca pełną higienizację jamy ustnej. Jej działanie ma swoją podstawę na sile dźwiękowych fal, co przynoszą świetne efekty. Zazwyczaj soniczna szczoteczka do zębów wykonuje około 45 000 ruchów wymiatająco-pulsacyjnych w ciągu minuty. Technologia dźwiękowych fal sprawia, że skuteczność szczoteczki sonicznej do zębów jest niezwykle wysoka. To oznacza znaczną przewagę w porównaniu z mniej rozwiniętymi technologicznie szczoteczkami do zębów.
W ciągu szorowania soniczną szczoteczką, pojawiają się bąbelki powstające z pasty do zębów oraz ze śliny. Tak wytwarza się piana, która dochodzi do większości trudno dostępnych miejsc. Co więcej ta technika pozwala na całkowite użycie substancji umieszczonych wewnątrz pasty. Taki sposób o wiele efektywniej wymiata brud i osad, dzięki czemu resztki jedzenia nie gromadzą się na zębach. A im efektywniejsze oraz staranniejsze mycie zębów, tym bezpieczniejsza jama ustna. Z tej przyczyny soniczną szczoteczkę polecają stomatolodzy.
Ponadto w wielu sonicznych szczoteczkach dołączono funkcje, jakie pomagają kontrolować czas mycia i moc nacisku. Ten rodzaj szczoteczki jest również delikatny dla dziąseł. Dba o nie, zapobiegając mechanicznym uszkodzeniom, a także zawiera funkcję masażu. To bardzo ważne przy nadwrażliwości zębów i dziąseł.
Soniczną szczoteczkę można kupić także w wersji dla dzieci.
0 notes
Photo
Implanty zębów: co warto wiedzieć?
Implanty zębowe jako skuteczny sposób na wypełnienie miejsca po utraconym zębie, mogą być zastosowane przez właściwie każdego . Obecnie nie ma przeciwwskazań również w stosunku do pacjentów po chorobach nowotworowych albo tych z ustabilizowaną cukrzycą. Jedynymi ograniczeniami są ciąża i nałogowe palenie papierosów.
Za pomocą implantów można uzupełnić nie tylko pojedyncze braki, ale też cały komplet zębów. Implanty są także idealnym podparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień. Ponadto wielu pacjentów wybiera wszczepienie implantów z uwagi na ich wytrzymałość. Stomatolodzy przyjmują, że, tego rodzaju wypełnienie we właściwie pielęgnowanej, higienicznej jamie ustnej, posłuży pacjentowi dożywotnio. Z tego powodu to istotne, żeby regularnie czyścić zęby.
W odróżnieniu od pozostałych protez, przed wstawieniem implantów nie ma potrzeby szlifowania naturalnych zębów i najdokładniej ze wszystkich odwzorowują naturalny kolor koron zębowych. To one sprawiają, że zatrzymuje się proces zanikania kości w żuchwie albo w szczęce, a poprzez wypełnienie pustki, sąsiednie zęby uzyskują potrzebne im oparcie. Zabieg implantacji nie boli, dlatego że odbywa się z miejscowym znieczuleniem, a samo nieprzyjęcie implantu praktycznie się nie zdarza. Jeżeli chodzi o koszty leczenia implantami, są one ustalane w zależności od typu, ilości implantów i użytych materiałów.
0 notes
Photo
Most protetyczny
Lukę po utraconym zębie powinno się uzupełnić nie tylko z uwagi na wygląd uśmiechu, ale także ze względu na zdrowie sąsiednich zębów. Obok metod wypełnienia przerwy takich, jak ruchome protezy lub implanty, są protetyczne mosty.
Użycie protetycznego mostu pozwala na uzupełnienie luki po usuniętym zębie, w oparciu o naturalne zęby pacjenta. Protetyczne mosty są zbudowane z 3 elementów: 2 filarów, tj. koron zębowych, jakie mocuje się na zęby w sąsiedztwie luki oraz z przęsła, jakie uzupełnia lukę. Taka metoda wypełnienia jest o tyle funkcjonalny, że zakłada się go na stałe, a to jest znacznie bardziej komfortowe niż na przykład zastosowanie ruchomych protez.
Kryterium, które trzeba wypełnić, żeby móc zastosować most protetyczny, jest obecność pobocznych zębów, jakie będą wsparciem dla mostu. By most protetyczny mógł być zamocowany dentysta obrabia zęby pacjenta oraz przystosowuje je do roli podstawy.
Mosty protetyczne są na tyle wygodne, że mocuje się je też w przypadku przerw obejmujących większą liczbę zębów zamiast jednego. Mimo obaw wielu pacjentów, protetyczne mosty są tak dopasowywane do jamy ustnej, że drobinki pokarmu nie wchodzą pod nie. To gwarantuje wysoki komfort.
Dodatkowym plusem mostów protetycznych jest to, że stanowią doskonałe wypełnienie i jednocześnie odtwarzają usunięte zęby na poziomie estetycznym i funkcjonalnym.
0 notes
Photo
Skąd się biorą problemy z zębami?
Zdrowie zębów zależy od dotrzymywania czystości zębów oraz cyklicznych wizyt u dentysty. Nawet najmniejsze ubytki próchnicze zębów powinny być na bieżąco leczone, aby przeciwdziałać rozwojowi próchnicy i pogłębiania się problemów ze stanem zębów. Przynajmniej co pół roku powinno zapisać się na wizytę w gabinecie dentystycznym, żeby zbadał jamę ustną oraz zaradził na potencjalne ubytki. To głównie leczenie zachowawcze jest gwarancją zdrowych zębów na dłużej.
Bywa też tak, że higienizacja zębów jest niewystarczająco częsta. To z powodu niewielkiej higieny albo jej absolutnego braku, głównie występują problemy jamy ustnej. Dlatego leczenie zachowawcze powinno się podejmować zawsze wtedy, kiedy zdarzy się taka konieczność. Rozbudowa się ubytków próchniczych może skutkować koniecznością obszerniejszych zabiegów dentysty. Na przykład poprzez bardziej wymagające leczenie kanałowe.
Zwykle prawidłowej profilaktyce towarzyszy regularne usuwanie kamienia nazębnego – głównego czynnika powstawania próchnicy. Systematyczne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym, minimalizuje ryzyko konieczności korzystania z leczenia zachowawczego. Im bardziej zadbane zęby, tym mniejszy problem. Zazwyczaj przy cyklicznych wizytach u dentysty, leczenie zachowawcze jest konieczne zaledwie od czasu do czasu. Należy sprawdzać stan swojej jamy ustnej regularnie.
0 notes
Photo
Dlaczego trzeba wyjmować na noc ruchomą protezę zębów?
Niezależnie od tego, jak dokładnie ruchoma proteza zębowa była dopasowana do pacjenta, jest kilka czynników, które sprawiają, że z protezami zębowymi nie wolno kłaść się do łóżka na całą noc. Jedną z głównych przyczyn, według jakich należy ściągać protezę do snu, jest to, że gromadzą się na niej szkodliwe bakterie. Polecenia dentystów są jednoznaczne. Żeby proteza działała poprawnie, trzeba ją regularnie oczyszczać oraz pielęgnować. Mycie jamy ustnej i dokładne oczyszczanie protezy ma duży wpływ na powstrzymywanie rozwoju bakterii i utrzymywanie zdrowia.
Ponadto, używając protezy ruchomej, często przeszkadza obcieranie dziąseł. Podrażnienia i obtarcia mogą wzbudzać nawet zapalne stany dziąseł, dlatego warto wyznaczyć czas na odpoczynek błonom śluzowym w ciągu nocy. Innym istotnym powodem wskazującym na to, że trzeba ściągać protezę przed snem jest niebezpieczeństwo zadławienia. W czasie nocy, nie jesteśmy świadomi naszych ruchów, co może skutkować zniszczeniem albo nawet połamaniem protezy i zadławieniem.
W przypadku, gdy nie jest się pewnym jak powinno się dbać o protezę, warto przedyskutować swoje obawy ze stomatologiem. Trzeba pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja protezy pozwala utrzymać ją w niezłym stanie na dłużej. Protezy zębowe zazwyczaj służą od 5 do 7 lat. Po tym czasie zużywają się i należy zastąpić je nowymi, by mieć pewność, że są odpowiednio dostosowane.
0 notes
Photo
Czy kupić aparat na zęby dla dziecka?
Żeby stałe zęby były zdrowe oraz proste, warto przyglądać się dziecku praktycznie od początku formowania zębów. Często nieprawidłowości występują już w przypadku mlecznych zębów, a zlekceważenie przemian, może przełożyć się na zdrowie stałych zębów. Z uwagi na to na wizyty w gabinecie stomatologicznym trzeba zapisać dziecko jak najwcześniej – np. około 5 skończonych lat. Ortodonta zbada wtedy kondycję zębów dziecka, a w razie konieczności rozpocznie leczenie.
Aparatem ortodontycznym skierowany oraz najczęściej przypisywanym dla dzieci w przedziale 4 – 12 lat jest aparat ortodontyczny ruchomy. Jest on zbudowany z pętli z drutu i akrylowej płytki, które w indywidualny sposób są dobierane do każdego pacjenta. Z reguły stosuje się je do chwili, kiedy w jamie ustnej dziecka wyrosną wszystkie zęby stałe. Co więcej, leczenie ortodontyczne przy użyciu takiego aparatu ortodontycznego daje dość prędkie oraz pewne wyniki.
Wielką zaletą aparatu ortodontycznego jest to, że w przypadku potrzeby można go samodzielnie wyjąć. Sprawdza się to choćby podczas spożywania pokarmów albo w celu dokładnej higienizacji jamy ustnej. Z reguły dentyści zalecają stosowanie ruchomego aparatu na co najmniej kilkanaście godzin w ciągu dnia. Tylko tak leczenie ortodontyczne będzie skuteczne oraz przyniesie oczekiwane wyniki. Cały proces leczenia ortodontycznego odbywa się pod okiem ortodonty, w czasie wizyt kontrolnych.
0 notes