Text
Innen ered a “swiss cheese plant” elnevezese :) az enyem mar kabe egy ementali :))
A monsterrám nagyon komolyan vette a lyukcsinálást :O
45 notes
·
View notes
Text
Mezei tikszem
Vagy pimpernel (Anagallis arvensis). Ez egy gyomnoveny, a kankalinfelek csaladjaba tartozik, nem viszek belole, mert otthon is van, szeretem a kedves kis viragat, erdekessege, hogy savas talajon piros, lúgos körülmények között kék virágot hoz. Szoval itt savas akkor a talaj.
“Virága csak akkor van nyitva, ha a nap süt, kevésbé tiszta időben becsukódik; angol nyelvterületen emiatt szegény ember időjósának is nevezik” (poor man's barometer, poor man's weather-glass, shepherd's weather glass or shepherd's clock):
“Középkori varázsitalok nélkülözhetetlen összetevője volt, különböző gyógyhatásait is említik régi füveskönyvek. Főleg a magjaiban találunk erős hatású fitoszteroid vegyületeket. A magokból készült kivonat bizonyos homeopátiás készítményekben ma is megtalálható.” (khm.., amugy mergezo)
0 notes
Text
Spanyolseprű
A kovetkezo sepru. Errol (Spartium junceum) eloszor azt gondoltam, hogy egynyari virag, de kiderult, hogy lombhullato cserje, akar 3 meteresre is megnohet.
A Mediterraneumban, ill. Azsia es Afrika egyes reszein oshonos, de behurcoltak pl. Kaliforniaba is mint disznovenyt, de ott ma mar karos invaziv fajkent tekintenek ra.
A viragjabol sarga festeket, a szarabol seprut (innen a nev) csinaltak.
Ebbol magot gyujtottem, remelem beerik majd magaban is.
0 notes
Text
Aranyos fodorka
Vagy Fészekpáfrány (Asplenium trichomanes L.). Venuszfodorkara mar jo ideje vagyom szobanovenynek, ez itt az egyik rokona. Ilyet tavaly mar vittem haza magammal, de a gangon tartottam, es sajnos a szomszed Sziszike nevu torpe csivavaja kiharapta a poharkajabol, amit nem elt tul. Iden biztosabb helyre teszem majd. Nem tudom hogy miert ez a neve, de tenyleg nagyon aranyos.
“A fodorkák az alacsonyabb növésű páfrányok közé tartoznak. Az Aranyos fodorka egy 10-20 cm magasra növő dekoratív páfrány. Örökzöld levelei kerekdedek vagy oválisak. A szár fényes sötétbarna vagy fekete. Árnyékos-félárnyékos nyirkos helyen, sziklakertekben a sziklák hasadékaiban fejlődik jól. Élőhelyspecialista, kizárólag mésztelen termőhelyen, többnyire vulkáni eredetű kőzeten található.”
0 notes
Text
Szúrós csodabogyó
Tenyleg ez a neve. O (Ruscus aculeatus L.) a kovetkezo kiszemelt utastars. Egy szuros orokzold torpecserje, piros bogyokkal. Ranezesre es erintesre mintha muanyag lenne, nagyon tetszik, hogy a “levelei“ (nem level, hanem módosult szárképlet, ún. fillokládium) 45 fokos szogben elfordulva nonek. Azert nem level, mert ezen no a virag, majd a termes. A valodi levelei aprok, a levelagak tovenel vannak.
“Szúróssága miatt régen a kamrában az ételre tették, hogy elriassza az egereket, innen ered egyik népi elnevezése, az "egértövis" is. Olaszországban és a Kaukázusban szérűseprűvé kötötték, innen eredeztetik nemzetségnevét (rus = mező; scopa = seprű, gally). Angliában örökzöld lombjából egészen a 20. századig készítettek seprűt, úgy is hívták, hogy hentesseprű (butcher's-broom).
Gyógyászati alkalmazása az ókorig nyúlik vissza, amit már Plinius is lejegyzett. Ma elsősorban visszérkezelő, illetve -megelőző szerként és vérkeringést javító, fokozó készítményként használják, erősíti és tonizálja az ereket, vénákat.
Kétlaki, vagyis az egyes példányok vagy termős vagy porzós virágot hordoznak, de az elválás nem teljes; a virágokban csökevényes formában megtalálhatóak az ellentétes ivar szervei is.” Azert remelem noivaru kisnovenyt sikerul majd kiasnom #womanpower 💪
A Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján széles elterjedtsége és stabil állományai miatt nem fenyegetett státusszal szerepel. A rá leselkedő jelentősebb veszélyek az erdőirtás, erdőtüzek, dísznövényként gyűjtés. Magyarországon az 1950-70-es években tonnaszámra gyűjtötték a virágkötészet, koszorúkészítők számára. Gyakran tövestül tépték ki, ezért megritkulása miatt 1982-ben védetté nyilvánították. Ma otthon a természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Felretevos tudomany: “Inkább mészkedvelő. Félárnyékban érzi magát legjobban, a teljes záródású lombkorona alatt vagy tűző napon lassan nő, kevésbé terjed. A hosszú aszályra és a korai fagyokra érzékeny.
Április-májusban nyílik, virágait rovarok porozzák be. Termése októberben érik meg, tél elején lehullik. A bogyókat különböző állatok eszik meg és a magvak ürülékükkel terjednek.”
0 notes
Text
Pasziflora
A legnagyobb meglepetest a furdozos helyunkon, a fejunk felett nyilo, nemes baberra (a fuszer, ebbol magot szedtem, de viszek dugvanyt is) felfuto kek golgotavirag (Passiflora caerulea) jelentette elsore. Nem tudtam (bar valoszinuleg az en szegenysegi bizonyitvanyom), hogy az Isztrian vadon no, en siman tropusi novenynek hittem (mint kiderult, del-amerikai, es Paraguay nemzeti virága). Van termese, de nem ez az a valtozat, ami maracuja neven fut a boltban. Mar korabban probalkoztam vasarolt magbol vetessel, de nem jart sikerrel az akcio, szoval kavespoharba kikanalazok majd egy kis novenyt, es (a tobbiekkel egyutt) indul velem haza :) Biztos ami biztos, magot is szedtem, es majd vagok hajtast is.
A neverol: “ A kék golgotavirág nevéhez egy egészen különös történet fűződik. Azt tartják, hogy a spanyol misszionáriusokat Krisztus szenvedésére emlékeztette, amikor a virágot meglátták. A tíz sziromlevéllel tíz apostolt, a drótformájú porzószirom a töviskoronát, az öt szélső szál az öt sebet, a három bibe a három szöget jelképezi.”
Ezt meg magamnak teszem ide, hogy egyben meglegyen minden tudomany:
A növény sok fényt igényel. A legjobban 13-18 °C hőmérsékleten fejlődik. A magasabb hőmérséklet sem káros, de megnöveli a takácsatkák megjelenésének veszélyét. Gondoskodjunk jó légmozgásról. Nyáron hetente egyszer langyos vízzel kell öntözni és trágyázni. A növény hűvös helyiségben telel át legjobban, miközben keveset kel locsolni, trágyázni pedig nem szükséges.
A golgotavirág szereti a nehéz, mésztartalmú földet, hogy hosszan és buján virágozzon. Nem kell minden évben átültetni. A gyenge ágak ritkítása nyáron elősegíti a virágzást. Ősszel a növényt 20-30 cm-esre vissza kell vágni. A golgotavirág meleg és világos helyet igényel, legjobb számára egy nagy, déli fekvésű ablak.
Január-március: nyugalmi időszak A golgotavirág a téli hónapokban tölti nyugalmi időszakát. Az ideális hőmérséklet 5 és 10 °C között mozog. Megfelelőbb hely számára ilyenkor például egy északi fekvésű ablak. A gyökérlabdának sosem szabad teljesen kiszáradnia – tehát mérséklet öntözést igényel. A trágyázást le kell állítani. A hosszú indák igen könnyen összegabalyodnak egymással. Vágjuk le kb. 50 cm hosszúra és kössük őket magasra. A télikert nagyobb növényeinél a legöregebb ágakat teljesen le kell vágni. A növényt összesen 20 cm-esre kell visszavágni.
Áprilisban kezdődik a növekedés Amint az idő naposabb lesz, a növény növekedni kezd. A golgotavirágot nem szükséges minden évben átültetni. Ha mégis átültetjük, azt nagy gonddal végezzük. Világos, magas humusz- és mésztartalmú földet használjunk.
Május-szeptember a főszezon A golgotavirág 13-18 °C hőmérsékletű, világos helyen fejlődik a legjobban. Ilyenkor igen fontos a rendszeres locsolás és trágyázás, hetente legalább egyszer – ez gazdag virágzást biztosít. Ha lehetséges, állítsuk a növényt a balkonra vagy teraszra.
Minden golgotavirágnak szüksége van kúszóhelyre.
Október-december: kezdődik a nyugalmi időszak Csökkentsük folyamatosan a víz- és trágyaadagot. A gyökérlabdát tartsuk mindig nedvesen. Csak két-három hetente trágyázzuk, hogy a növény lassan felkészülhessen a nyugalmi időszakra.
0 notes
Text
Miutan pillanatok alatt sikerult Marikaek villajat belokalizalni Opatijaban, igy izgalmasabb idotoltesnek bizonyult a helyi novenyzet felfedezese. Viszonylag ujabb hobbim utazasok alkalmaval gyujtogetni helyi novenyeket (van mar pl. egy masfel meteres csirimoja-fam (bokrom?) Malagarol, magrol keltetve, amire nagyon buszke vagyok ☺️). Opatijaban remek furdozos helyek vannak a part menten, 2 furdozes kozott a novenyzetet is lehet tanulmanyozni. A granatalma bokor regi ismeros, mar van egy szep nagy peldany otthon a kertben, persze viragzasnal nagyobb eredmenyt nem sikerult meg produkalni, de az is nagy orom minden evben!
Itt most osszegyujtom, hogy iden miket viszek magammal a nyaralasbol. Elmosom az eldobos kavespoharakat napkozben, amibe majd ultetem oket, ollos kisbicska van nalam ha vagni kell, es papirzsepibe is gyujtok magokat.
(A rendes ekezetes tartalmat masoltam a netrol, ezt tobbnyire idezojelekkel jeleztem is.)
0 notes